Concursul ClockWise - Granita dintre copilarie si adolescenta

Options Concursul ClockWise - Granita dintre copilarie si adolescenta
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Tzepii
Postat: Saturday, June 13, 2009 11:59 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/13/2006
Postari: 1829
Locatia: Romania-Bucuresti
Concursul ClockWise - "Granita dintre copilarie si adolescenta"

Tema concursului "Granita dintre copilarie si adolescenta" :
Copiii au tendinta sa depaseasca tot mai repede perioada copilariei si sa treaca la faza urmatoare, cea de adolescent. Va invitam sa scrieti un articol pe tema trecerii de la copilarie la adolescenta. Exemple de aspecte care pot fi atinse în articol:

•Rolul informatiei (televizor, internet, mass-media) în maturizarea precoce a copiilor
•Accelerarea ceasului biologic tot mai des întâlnita la fetite

Regulamentul concursului "Granita dintre copilarie si adolescenta" :
Nu pot participa la concurs decât membri înregistrati care au mai mult de 1000 de postari. Nu se accepta articole copiate total sau partial din alte surse. Articolul câstigator va fi publicat pe portalul 7 pitici. Câstigatorul va desemnat de catre administratorul forumului. Perioada de înscriere este 14 iunie - 7 iulie.

Premiul concursului:
Premiul concursului este un ceas marca Alessi din colectia CALUMET, design by STEFANO PIROVANO, culoare orange oferit de catre www.ClockWise.ro .Acest ceas este un accesoriu haios, funky, care pe deasupra îti spune si cât e ceasul. Este disponibil în trei culori intense, vesele, asortate îndraznet cel oferit ca premiu în concurs fiind portocaliu. Este rezistent la apa, dar daca sunteti pasionati de scuba diving, mai bine lasati-l în barca, pentru ca nu rezista la adâncimi mari. Diametru carcasei este de 36 mm, curea este ajustabila realizata din poliuretan colorat.

Expedierea premiilor:
Premiul va fi expediat câstigatorului de catre sponsorul concursului - magazinul ClockWise.ro - numai pe teritoriul României în luna imediat urmatoare încheierii concursului. Site-ul www.7p.ro nu îsi asuma responsabilitatea expedierii acestor premii.

Sponsorul concursului este ClockWise.ro
www.ClockWise.ro este un magazin relativ nou în peisajul online-ului românesc – a “deschis” în 2008, la sfârsit de octombrie.Observând lipsa lucrurilor deosebite, originale, de calitate si nu exagerat de scumpe de pe piata româneasca, www.ClockWise.ro îsi propune sa umple acest gol si sa puna la îndemâna tuturor celor pasionati de moda, tendinte si tehnologie, obiecte inedite, functionale si în pas cu timpurile.Deocamdata pe www.ClockWise.ro gasiti 3 dintre cele mai apreciate si controversate branduri de ceasuri: NOOKA (USA), ALESSI (ITALIA) si LIP (FRANTA).

Detalii despre concurs gasiti si aici
AdrianaC
Postat: Monday, June 22, 2009 8:56 PM

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17748
Locatia: Bucuresti
Fetelor, sper ca nu ati uitat de concurs si va pregatiti articolul !

Va asteptam !pupici
Kiki
Postat: Monday, June 22, 2009 11:06 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Viata ... ca un sotron

6 patrate si un cerc impartit pe din doua. Linii minutioase trase cu creta pe asfalt... Un cerc putin tremurat, sters cu patima si incercat din nou. O pietricica atent aleasa din multitudinea de pietricele din parc...3 patrate unul peste altul, inca doua lipite, frumos aranjate perpendicular peste celelalte 3, apoi inca unul si cercul...in care trebuia sa te intorci... Mai tineti minte? O da, sotronul copilariei noastre.
Piatra aruncata cu precizie in casuta potrivita, pasii mici, ferindu-se de contururi, genunchii uneori juliti iesind de sub fusta de soim, de sub uniforma in patratele alb-albastre, de sub fusta de pionier... Cand nu ne-am facut timp de un sotron ca la carte?
S-au dus vremurile de sotron...

A venit cartea...Citirea ei urma si ea un ritual... Pregatit cartea, alaturi carnetelul de citate, creionul frumos ascutit, uneori cu ascutitoarea, alteori direct cu cutitul, dar mai tarziu, cand degetele au capatat fermitate si siguranta si nu mai exista niciun risc... Apoi cititul... Oftatul ca nu traiesc o poveste frumoasa, scrisul marunt in carnetel, speranta ca vorbele frumoase vor fi folosite candva intr-o scrisoare de dragoste, pe care cineva s-o sarute cu drag cand o termina de citit. Elevul Dima dintr-a saptea, o carte care m-a impresionat, pe care am citit-o din scoarta in scoarta de cate ori am avut ocazia, in vacanta la bunici, uneori pe ascuns, uneori la vedere, uneori cocotata in nuc, alteori lungita la soare in iarba, dar mereu cu liniste, cu dorinta de a nu ma deranja nimeni.

Mereu mi-am imaginat sau am crezut ca patratele 4 si 5, cele lipite, sunt cumva copilaria si adolescenta mea. Granita era firava...Uneori copil cu idei mature, cu trairi mature, alteori o adolescenta copilaroasa, cu idei de copil. Foarte usor gresesti si arunci pietricica in casuta alaturata. Sau mai simplu, arunci pietricica si cade fix pe linie. Ce sa fii? Copil? Adolescent? Nici nu stii...nici acum nu stii si nici atunci nu stiai. Sa cresti mai repede...sa te bucuri in continuare macar putin de copilarie. Constat cu uimire ca varsta nu mi-a adus niciun raspuns... Care casuta? 4 sau 5?

Stiu doar ca mi-ar place sa ajung o batranica simpatica, care sa joace sotronul in parc cu nepotii, cu cartea preferata sub brat!
S.ELENA
Postat: Tuesday, June 23, 2009 1:54 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
Kikibravo bravo bravo firstprize Intotdeauna ma regasesc in cele scrise de tine....intotdeauna punctezi foarte bine ceea ce mi-as fi dorit poate sa spun, dar nu imi gaseam cuvintele......pupici bravo bravo computerlove firstprize
Kiki
Postat: Tuesday, June 23, 2009 7:30 AM

S.ELENA wrote:
Kikibravo bravo bravo firstprize Intotdeauna ma regasesc in cele scrise de tine....intotdeauna punctezi foarte bine ceea ce mi-as fi dorit poate sa spun, dar nu imi gaseam cuvintele......pupici bravo bravo computerlove firstprize

Multumesc! Mereu dragutza cu mine! iloveyou
raly
Postat: Tuesday, June 23, 2009 8:31 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25881
Locatia: M e d i a s
Kikibravo bravo bravo
bereea
Postat: Tuesday, June 23, 2009 8:45 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22703
Kiki, foarte frumosnewclap
Kiki
Postat: Tuesday, June 23, 2009 9:24 AM

Raly, Bereea, multumesc frumos! pupici pupici
oana_nicole
Postat: Tuesday, June 23, 2009 10:00 AM

Nivel: Senior

Postari: 6570
Locatia: end of the rainbow
Felicitari, Cris. Foarte sensibil articolul, scris dintr-un suflet mare si mereu copil. iloveyou
Kiki
Postat: Tuesday, June 23, 2009 10:30 AM

oana_nicole wrote:
Felicitari, Cris. Foarte sensibil articolul, scris dintr-un suflet mare si mereu copil. iloveyou

pupici
ingerash
Postat: Tuesday, June 23, 2009 12:51 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
kiki love newclap newclap newclap minunat articolcomputerlove
Kiki
Postat: Tuesday, June 23, 2009 2:19 PM

Ingerash, multam frumos! grup
oanamaria
Postat: Tuesday, June 23, 2009 2:51 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
KIKI am citit si am devenit nostalgica,m- am regasit printre randuri si mi -am amintit ce mult mi-a palcut ELEVUL DIMA DINTR- A 7 A !FELICITARI din inima cu drag!computerlove firstprize
AdrianaC
Postat: Tuesday, June 23, 2009 11:31 PM

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17748
Locatia: Bucuresti
Kiki, foarte frumos articolul ! Bravo ! newclap newclap newclap

Asteptam in continuare si alte articole .
Kiki
Postat: Wednesday, June 24, 2009 7:02 AM

Oana, Adriana, multumesc! pupici pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed