Concediu medical sarcina si lauzie

Options Concediu medical sarcina si lauzie
Subiectul anterior · Subiectul urmator
nuchiarbubulina
Postat: Saturday, January 19, 2019 6:06 PM

Nivel: Membru

Intrat: 6/7/2018
Postari: 60
Locatia: Ploiesti
Buna dragelor,

Sunt in luna a 6-a, si abia acum am inceput sa ma gandesc la cum e mai avantajos sa iti iei concediu maternal. Stiu ca inainte de oct 2018 era clar mai avantajos, insa in conditiile de acum nu mai sunt atat de sigura. Voi cum procedati?
maria2013
Postat: Saturday, January 19, 2019 7:10 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/29/2013
Postari: 2105
Locatia: Constanta
nuchiarbubulina wrote:
Buna dragelor,

Sunt in luna a 6-a, si abia acum am inceput sa ma gandesc la cum e mai avantajos sa iti iei concediu maternal. Stiu ca inainte de oct 2018 era clar mai avantajos, insa in conditiile de acum nu mai sunt atat de sigura. Voi cum procedati?

Buna! Eu am intrat în Prenatal la 30 de saptamâni. Nu am luat cu mult mai putini decât înainte, dar sunt extrem de multumita ca acum am grija doar de mine si de bebe.
Poti scrie în clubul gravidutelor, suntem mai multe aici:
http://forum.7p.ro/gravidutele-noastre-dragi---48.aspx?g=posts&t=18898
nuchiarbubulina
Postat: Saturday, January 19, 2019 7:32 PM

maria2013 wrote:

Buna! Eu am intrat în Prenatal la 30 de saptamâni. Nu am luat cu mult mai putini decât înainte, dar sunt extrem de multumita ca acum am grija doar de mine si de bebe.
Poti scrie în clubul gravidutelor, suntem mai multe aici:
http://forum.7p.ro/gravidutele-noastre-dragi---48.aspx?g=posts&t=18898

buna,

dupa calculele facute de mine, chiar daca iau mai putin decat luau fetele din 2018, tot iau mai mult decat salariu. Tu cum ai reusit sa iei mai putin?
maria2013
Postat: Saturday, January 19, 2019 7:54 PM

nuchiarbubulina wrote:

buna,

dupa calculele facute de mine, chiar daca iau mai putin decat luau fetele din 2018, tot iau mai mult decat salariu. Tu cum ai reusit sa iei mai putin?

Iau cu o suta si ceva de lei mai putin decât salariul.
Florentinna
Postat: Saturday, January 19, 2019 8:21 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 7/6/2018
Postari: 132
Locatia: Arad
Buna fetelor,
Si eu eram curioasa de cum se plateste prenatalul pentru ca am auzit tot felul de variante. Am intrat in prenatal in 10 decembrie la 30 s si 3 zile si in ianuarie, salarul primit pe decembrie a fost mai mare decat luam in mod normal. E ceva aplicatie pe me6 unde poti sa introduci salariile brute si iti calculeaza cat primesti.
maria2013
Postat: Saturday, January 19, 2019 8:38 PM

Florentinna wrote:
Buna fetelor,
Si eu eram curioasa de cum se plateste prenatalul pentru ca am auzit tot felul de variante. Am intrat in prenatal in 10 decembrie la 30 s si 3 zile si in ianuarie, salarul primit pe decembrie a fost mai mare decat luam in mod normal. E ceva aplicatie pe me6 unde poti sa introduci salariile brute si iti calculeaza cat primesti.

Imi poti da, te rog, link-ul?
Alle.p
Postat: Saturday, January 19, 2019 9:35 PM

Intrat: 5/13/2018
Postari: 1434
Locatia: Petrila
Si eu am luat mai mult anul acesta în prenatal, comparativ cu salariul. Nu cu mult, dar a fost mai ok. Acum sunt în concediu de risc material, si desi este doar 75% , cred ca voi lua aproape cât venitul net. Ma va afecta totusi putin, dar asta doar ca de luna asta s-au marit salariile la mine la firma, iar eu nu mai beneficiez de asta. Asta e. Cel mai important este ca bebe sa fie bine.
maria2013
Postat: Saturday, January 19, 2019 9:53 PM

Alle.p wrote:
Si eu am luat mai mult anul acesta în prenatal, comparativ cu salariul. Nu cu mult, dar a fost mai ok. Acum sunt în concediu de risc material, si desi este doar 75% , cred ca voi lua aproape cât venitul net. Ma va afecta totusi putin, dar asta doar ca de luna asta s-au marit salariile la mine la firma, iar eu nu mai beneficiez de asta. Asta e. Cel mai important este ca bebe sa fie bine.

Alle.p, pai tu te referi la un concediu luat pana la 1.10.2018. Dupa aceea, s-a schimbat modul de calcul.
Alle.p
Postat: Saturday, January 19, 2019 10:01 PM

maria2013 wrote:

Alle.p, pai tu te referi la un concediu luat pana la 1.10.2018. Dupa aceea, s-a schimbat modul de calcul.

S-a schimbat modul de calcul? Eu într-adevar am avut în perioada feb-mai 2018. Contabila imi spusese ca si acum voi iesi tot pe acolo cu prenatalul, poate chiar mai bine. Era un site care calcula. Spooker, sau ceva de genul.
MaryPoppins
Postat: Saturday, January 19, 2019 10:04 PM

Intrat: 9/20/2017
Postari: 2806
Locatia: Timisoara
maria2013 wrote:

Imi poti da, te rog, link-ul?

https://m.spooker.ro/index.php?pag=utile&pag_utile=calculator_indemnizatie_concediu_maternitate#frm

Maria, vezi in linkul mai sus, e actualizat modul de calcul pe CAS-ul de 25% aplicabil dupa oct 2018.
Florentinna
Postat: Saturday, January 19, 2019 11:17 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 7/6/2018
Postari: 132
Locatia: Arad
MaryPoppins wrote:

https://m.spooker.ro/index.php?pag=utile&pag_utile=calculator_indemnizatie_concediu_maternitate#frm

Maria, vezi in linkul mai sus, e actualizat modul de calcul pe CAS-ul de 25% aplicabil dupa oct 2018.

Aici mi-am calculat si eu. Au varianta si pentru indemnizatie de crestere copil.
nuchiarbubulina
Postat: Sunday, January 20, 2019 6:58 PM

Si stie veuna din voi daca a doua parte din concediu, cel de lauzie,se da "in continuare"? sau se emite ca un concediu nou, asadar folosind o alta baza de calcul?

Multumesc!
Alle.p
Postat: Sunday, January 20, 2019 7:07 PM

nuchiarbubulina wrote:
Si stie veuna din voi daca a doua parte din concediu, cel de lauzie,se da "in continuare"? sau se emite ca un concediu nou, asadar folosind o alta baza de calcul?

Multumesc!

Eu stiu ca se da in continuare si modul de calcul nu difera intre cel de dinainte si cel de dupa nastere.
MaryPoppins
Postat: Sunday, January 20, 2019 7:08 PM

Intrat: 9/20/2017
Postari: 2806
Locatia: Timisoara
nuchiarbubulina wrote:

Multumesc!

Se da in continuare, concediul de sarcina si lauzie e acelasi, cod 08.
nuchiarbubulina
Postat: Sunday, January 20, 2019 7:14 PM

Am senzatia ca am fost sfatuita eronat de HR si nu prea inteleg de ce...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed