Comportamentul respingator

Options Comportamentul respingator
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Tuesday, August 1, 2006 3:21 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17654
Locatia: Bucuresti
De ce unii copii fac intotdeauna numai ce stiu ca te enerveaza mai tare?

Simplu, pentru ca daca stiu cu ce va pot scoate din sarite o vor face ras .
Uneori se poarta urat pentru a va capta atentia, alteori pentru a castiga o lupta, alteori pentru a se razbuna.

Cu ce va scot micutii de obicei din sarite?
- vorbesc urat, mint, se stramba, scot limba, sunt obraznici, lenesi, etc

Trebuie sa incercati sa reactionati cu calm si realism, sa fiti hotarati, sa le explicati de ce nu au voie sa faca asa si sa le spuneti care sunt pedepsele pe care le vor primi daca continua in acelasi fel si chiar sa le aplicati, nu sa ramana numai la stadiul de amenintare.

In nici un caz nu ii lasati sa afle ce va enerveaza !

Voi ati avut situatii din acestea? Cum ati procedat?
Ca si copii, la randul vostru, ati facut si voi asa? Cum reactionau parintii vostri?
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, August 1, 2006 3:49 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
AdrianaC wrote:

In nici un caz nu ii lasati sa afle ce va enerveaza !

Hai, tu, las-o ca macanehohot hohot hohot !Pai, crezi ca rezista cineva asa, impasibil in fata figurilor de Buftea pe care le fac copiii de sute de ori pe zi?

Uite, Mister Spok in cartea lui spune contrariul: e bine ca si copilul sa va vada ca va pierdeti uneori cu firea, tocmai pt.a invata in timp ca si rabdarea parintilor are niste limite.

Eu una nu pot sa imi pastrez calmul zi de zi, dar nici nu rabufnesc aiurea.Eu zic ca am niste reactii normale:uneori ma pierd cu firea, alteori rezist eroic...depinde si de starea mea, si de cat de obosita sunt, si de situatie in general.
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, August 1, 2006 3:50 PM

AdrianaC wrote:

Voi ati avut situatii din acestea? Cum ati procedat?
Ca si copii, la randul vostru, ati facut si voi asa? Cum reactionau parintii vostri?

Who, mehohot ?Eu am fost cel mai cuminte copil, nu mi-am provocat niciodata parintii, nu i-am enervat, nu i-am inganat....nu nu nu MODEL fusei, de nu mi-ar calca-o pe urme fi-miu, ca imbatranesc prematurhohot hohot hohot !
AdrianaC
Postat: Tuesday, August 1, 2006 3:55 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17654
Locatia: Bucuresti
stele_pe_cer wrote:

Hai, tu, las-o ca macanehohot hohot hohot !Pai, crezi ca rezista cineva asa, impasibil in fata figurilor de Buftea pe care le fac copiii de sute de ori pe zi?
...

sic

Hai mai Stelutze, ca tocmai citam si eu din cartulia de la tine. Teoria ca teoria, dar practica ne omoara. Cred ca stie Alice ABSOLUT TOT ce ma enerveaza ras .

Andrei inca nu a avut ocazia, asa ca daca nu o sa ii spuna Alice, poate mai am o sansa macar cu el hohot
Roxanel
Postat: Tuesday, August 1, 2006 4:03 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
AdrianaC wrote:
De ce unii copii fac intotdeauna numai ce stiu ca te enerveaza mai tare?

Fugeau cu nuiaua dupa mine.ras Bunicii in special ca parintii erau la servici. Daca ma agresau verbal ii santajam ca ii spun la mama. uff
Acum imi pare rau.plans
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, August 1, 2006 4:07 PM

Adriana, Dr.Spok mai are o sectiune in cartea lui despre frati.Nu imi mai aminetesc amanunte, ca ma apucasem sa citesc cand ramasesem insarcinata a doua oara si, cum nu mai e valabila kestiunea, mi s-a sters din mintesic !
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, August 1, 2006 4:50 PM

AdrianaC wrote:

sic

Hai mai Stelutze, ca tocmai citam si eu din cartulia de la tine. Teoria ca teoria, dar practica ne omoara. Cred ca stie Alice ABSOLUT TOT ce ma enerveaza ras .

Andrei inca nu a avut ocazia, asa ca daca nu o sa ii spuna Alice, poate mai am o sansa macar cu el hohot

Adriana, hai, mah, ca glumeamhohot !Azi sunt pusa pe sotiisic !

Dar, serios vorbind, sa stii ca copiii ne simt, si, kiar daca nu ne exteriorozam sentimentele, ei tot simt furia, nemultumirea pe care o traim noi, alaturi de noi uneori.

Ideea nu este sa ne ascundem in fata copiilor, ci sa ne afisam asa cum suntem, cu bune si cu rele, incercand sa diminuam relelele, pt.ca ei sunt precum maimutele: ne itima si in bune, si in rele, dar mai ales in rle, ca doar raul e mai usor de urmat.

Ideal este sa ne putem controla ori de cate ori ne vine sa urlam, sa tipam sau kiar sa lovim.Uneori reusim, alteori, nu, dar nu trebuie sa ne invinovatim cand gresim.Trebuie sa perseveram, sa fim mai intelegatori, mai ingaduitori, dar si sa ne punem imaginatia la contributie.

Uite, din ce imi amintesc eu din carte,asa per ansamblu: trebuie sa intuim ce este in mintea copiilor nostri, si sa ajungem cumva sa ii determinam sa ne asculte, prin diverse siretlicuri.Nu sa ii mintim, nu sa ii pacalim, ci sa ii DETERMINAM sa isi doreasca acelasi lucru ca si noi:intelegerea de comun acord (sa faca lucrul dorit de noi, atunci cand vrem noi, parintii, pt.a obtine ei, copiii, la randul lor, ceea ce ei isi doresc).

Cred ca la copiii mai marisori, ideea de respect poate fi explicata , astfel incat pe baza respectului pt.cel de langa el, s se contruiasca o intreaga educatie.
mihaela75
Postat: Tuesday, August 1, 2006 5:01 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Sa stiti ca eu din practica am vazut ca nu trebuie sa le arati ce te enerveaza.Eu de-acuma asa o sa fac.Ma fac ca ploua.Daca reusescoare

Eu rezolvam problemele de comportament cu cureauauff Nu era o metoda buna dar era cea mai la indemana si-mi mai calma nervii.Acum ...nu stiu , poate ma duc in padure sa nu mai aud pe nimeni il las pe Kaze singur sa se descurce.ras
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, August 1, 2006 6:26 PM

Eu deja am inceput "instructia":ba cu vorba buna, ba cu un "altoi" micut peste maini.Dupa "altoi", data urmatoare cand il rog ceva, face fara sa dau in balbaiala de prea multe ori.Nu sunt adepta bataii, dar cateodata, un gest cat de mic, fara a provoca durere, cred ca e binevenit (ii dau peste pampers, sau peste maini).
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed