Colici

Options Colici
Subiectul anterior · Subiectul urmator
daniela@denis
Postat: Wednesday, February 6, 2008 11:39 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
denis are colici si plange d numa numa saracutu,am incercat cu toate,bonissan,baby drink,baby calm,ceai de chimin si nici un rezultat...si o vecina mi-A ZIS SA INCERC CEAI DE FENICUL si o dat rezultate...ce bineras yes
The-O
Postat: Saturday, February 16, 2008 7:30 PM

poimiine Theo face 4 saptamini.
au inceput si la noi colicii...
deja suntem in teste de ceaiuri si picaturi.Hipp si Baby Drink le-am testat- apa de ploaie .in plus Hipp nu-i place , zvirle biberonul de nu se vede.
azi am inceput cu SabSimplex.
azinoapte a dormit o singura repriza a doua ore si restul zvircoleala.
in plus nu mai doarme ziua decit iepureste , 10/30 max.2 ore odata.
am citit toate mesajele.parerile sunt atit de impartine ca nu am reusit sa-mi fac o idee.
va tin la curent cu evolutia.
un tata banghead
MNiko
Postat: Saturday, February 16, 2008 7:37 PM

Bine ai venit tati de Theo. Sanatate multa puiului si sa va ajute SabSimplexul.
oanalaurisa
Postat: Saturday, February 16, 2008 9:29 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597

Eu am un arsenal de picaturi anticolici acasa,dar am ajuns la parerea pacientilor care veneau in farmacie zilnic: fiecarui copil i se potriveste alt produs anticolici si la parerea cartii de specialitate care zice ca: mai bine fara,ca oricum colicile sunt colici si trec la un moment dat.
Eu tot alternez intre ele,intr-o zi mi se pare ca unele ajuta,in alta zi ca celelalte,ca ceaiuri, ca picaturi...aiurea...pana nu trece perioada de colici,asta este...vai si-amar de durerea lor , ca imi rupe sufletul cum plange,dar vad ca fara nici un rezultat major,doar mici ameliorari care nu ne incalzesc cu nimic.
Nopti cat mai linistite bebelusilor cu colici !pupici
Laura
Postat: Saturday, February 16, 2008 9:51 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Off, Oana, e o perioada grea si fara leac, din pacate! Doar o mica ameliorare, dar colicii revin de fiecare data rambo Rabdare, ca veti trece cu bine peste aceasta etapa normala din viata flowers flowers flowers
Alex a avut colici pana pe la 5 luni maseluta si a plans muuult, si asa este el foarte plangacios, chiar si acum cry
Laura&Alfonso
Postat: Saturday, February 16, 2008 9:54 PM

Intrat: 4/4/2006
Postari: 1856
Locatia: Spania
sunt o mamica norocoasa ..Alfi nu a avut coliciras
dya
Postat: Saturday, February 16, 2008 9:57 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Cezara a avut colici doar de pe la 3 saptamini si pina la 2 luni jumate ca dupa ce am inceput sa ii dau laptele praf nu a mai facut colici.Eu am fost mai curajoasa si i-am dat Debridat chiar daca nu este indicat decit dupa 3 luni. Cu sabsimplex nu ii trecea iar altele nu am incercat pentru ca am optat pentru Debridat ca ii regla si scaunele astfel ca nu am avut probleme nici cu constipatia. Acum laptele pe care il folosesc ii prieste si contine probiotice care ajuta la digestie asa ca nu face colici chiar daca am inceput diversificarea.
Va dorim sa scapati cit mai repede de pacatoasele astea de colici.pupici pupici pupici
oanalaurisa
Postat: Saturday, February 16, 2008 11:42 PM

dya wrote:
Cezara a avut colici doar de pe la 3 saptamini si pina la 2 luni jumate ca dupa ce am inceput sa ii dau laptele praf nu a mai facut colici.Eu am fost mai curajoasa si i-am dat Debridat chiar daca nu este indicat decit dupa 3 luni. Cu sabsimplex nu ii trecea iar altele nu am incercat pentru ca am optat pentru Debridat ca ii regla si scaunele astfel ca nu am avut probleme nici cu constipatia. Acum laptele pe care il folosesc ii prieste si contine probiotice care ajuta la digestie asa ca nu face colici chiar daca am inceput diversificarea.
Va dorim sa scapati cit mai repede de pacatoasele astea de colici.pupici pupici pupici

Pai eu ii dau lapte praf,insa se zice ca tocmai copiii hraniti cu lapte praf se constipa si mai usor si sunt si mai predispusi la colici,asa ca numa bine ne incadram.
Eu Debridat nu-i dau,din motive obiective,dar Sab Simplex da si am ajuns la concluzia ca e mai eficient decat Espumisan-ul,desi cica sunt aceeasi Marie cu alta palarie,asa ca ramanem pe varianta asta si ceaiul Baby Drink.
In ce priveste constipatia,deocamdata ne chinuim sa reglam lucrurile cu ceai de musetel si cate un supozitor la nevoie,dar nu ne laudam cu mari progrese,avem insa o noua optiune care speram sa mearga.

Dya,acuma folositi lapte de la Milupa,Milumil adica? Ca parca ala are probiotice,Nan si Humana...din cate stiu...voi de care folositi? Desi cred ca te-am mai intrebat ,dar sunt cheauna la ora asta de aia te intreb din nou...
dya
Postat: Sunday, February 17, 2008 6:31 AM

Lactogen1 de la Nestle asta il folosim si tare bun mai este bounce bounce bounce desi il gasim mai greut ca nu prea se aprovizioneaza farmaciile cu el ca este mai nou si nu este asa folosit ca cele mentionate de tine.pupici
oanalaurisa
Postat: Sunday, February 17, 2008 8:35 AM

dya wrote:
Lactogen1 de la Nestle asta il folosim si tare bun mai este bounce bounce bounce desi il gasim mai greut ca nu prea se aprovizioneaza farmaciile cu el ca este mai nou si nu este asa folosit ca cele mentionate de tine.pupici

In Sensiblu am vazut aici in Oradea,dar mergeti la una dintre farmaciile Sensiblu si spuneti ca veti lua tot timpul si o sa va comande special pentru voi in fiecare luna.cool
dya
Postat: Sunday, February 17, 2008 8:47 PM

Multumesc de indrumare pupici pupici pupici , asa m-am gindit si eu si pina la urma asa o sa si procedez.bottle
The-O
Postat: Friday, February 22, 2008 9:52 PM

The-O wrote:
poimiine Theo face 4 saptamini.
au inceput si la noi colicii...
deja suntem in teste de ceaiuri si picaturi.Hipp si Baby Drink le-am testat- apa de ploaie .in plus Hipp nu-i place , zvirle biberonul de nu se vede.
azi am inceput cu SabSimplex.
azinoapte a dormit o singura repriza a doua ore si restul zvircoleala.
in plus nu mai doarme ziua decit iepureste , 10/30 max.2 ore odata.
am citit toate mesajele.parerile sunt atit de impartine ca nu am reusit sa-mi fac o idee.
va tin la curent cu evolutia.
un tata banghead

a trecut 1 saptamina de SabSimplex de 3 x zi ....slabe rezultate ca sa nu zic "niciun rezultat" . am mai plusat si cu BabyDrink intre mese..nimic..
de luni vreau sa incerc altceva.
ce propuneti?
mamica23
Postat: Saturday, February 23, 2008 9:10 AM

Intrat: 2/21/2008
Postari: 3402
Locatia: turda
Noi am avut colici cam pana pe la 3 luni.I-am dat la recomandarea medicului pediatru siropel BONNISAN,cate 3 picaturi de 3 ori pe zii,si ceai babycalm amestecat cu chimen.Acum nu mai avem astfel de probleme,decat foarte rar,atunci ii dau 3 picaturi de BONNISAN,il mangai pe burtica si in 10 minute maxim ne trece.yes
De ieri am scos laptele de vaca si am trecut iarasi pe laptele praf,medicul ne-a recomandat MILUMIL 1,pt ca are prebiotice.Sa vedem cum reaccioneaza burtica????Pana acum nu am avut probleme,dar sper sa nici nu avem bataus
oanalaurisa
Postat: Saturday, February 23, 2008 10:42 PM

The-O wrote:

a trecut 1 saptamina de SabSimplex de 3 x zi ....slabe rezultate ca sa nu zic "niciun rezultat" . am mai plusat si cu BabyDrink intre mese..nimic..
de luni vreau sa incerc altceva.
ce propuneti?

Am vorbit din nou cu pediatra din maternitate si mi-a spus sa-i dau Sab simplex dupa fiecare masa cate 15 picaturi cu lingurita de silicon si de atunci suntem mai bine,deci nu doar de 3 ori pe zi.
Ceaiul cel mai eficient este Ceaiul de plante de la Hipp,care contine musetel,fenicul si anason,deci nu menta care ar putea predispune la constipatie.
oanalaurisa
Postat: Saturday, February 23, 2008 10:46 PM

mamica23 wrote:
Noi am avut colici cam pana pe la 3 luni.I-am dat la recomandarea medicului pediatru siropel BONNISAN,cate 3 picaturi de 3 ori pe zii,si ceai babycalm amestecat cu chimen.Acum nu mai avem astfel de probleme,decat foarte rar,atunci ii dau 3 picaturi de BONNISAN,il mangai pe burtica si in 10 minute maxim ne trece.yes
De ieri am scos laptele de vaca si am trecut iarasi pe laptele praf,medicul ne-a recomandat MILUMIL 1,pt ca are prebiotice.Sa vedem cum reaccioneaza burtica????Pana acum nu am avut probleme,dar sper sa nici nu avem bataus

Bonisan nu se dau 3 picaturi pe zi , ca e ca si cum nu i-ai da deloc.Ai grija ca Milumil-ul e un lapte bun dar are un gust asa de apetisant incat toti copilasii pe care i-am vazut hraniti cu Milumil sunt grasi ca umflati cu pompa.ras Si NAN are prebiotice si are si Bifidus pentru digestie si nu ingrasa ca Milumil-ul,ai grija cu portiile,sa citesti pe cutie de cate ori pe zi si cat sa-i faci,iar intre mese daca mai vrea ceva ii dai ceai si gata,nani.

Daca mergi la farmacie sa te uiti pe borcanelele cu mancarica pentru copii si ai sa vezi ca toate sunt de la 4 luni,deci doar acum trebuie inceputa diversificarea hranei si cu mancarici cat mai moi.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed