Colegii de serviciu

Chestionar intrebare: Cum v-ati descrie relatia cu colegii de serviciu?
Alegere Voturi Statistici
foarte buna 4 15%
buna 13 50%
satisfacatoare 6 23%
proasta 0 0%
foarte proasta 3 11%

Options Colegii de serviciu
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, September 8, 2007 9:32 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
va invit aici sa ne povestiti cum va intelegeti cu colegii de serviciu, cei pe care ii vedeti zi de zi si cu care, vreti, nu vreti, e musai sa lucrati.ras

este stiut faptul ca intr-un colectiv, indiferent de vointa noastra, apar si tensiuni... pe unii nu ii suportam pt ca nu ne plac ca oameni, pe altii nu ii consideram foarte "productivi", priceputi etc.

cum faceti fata relatiilor de serviciu cu colegii? aveti prieteni printre ei? dar "dusmani"?alcool
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, September 8, 2007 9:55 PM

eu am votat "satisfacatoare" pt ca fac o medie "ponderata" a relatiilor mele cu colegii de munca. unii sunt painea lui Dumnezeu si lucrez perfect cu ei, altii...puker asta este, viata este o continua "lupta". da, lupta pt ca sunt unii cu care trebuie sa te lupti chiar si la serviciu, cu care se lucreaza f greu si incet.banghead
Maria & Mario
Postat: Saturday, September 8, 2007 9:55 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Cred ca relatiile de serviciu trebuie pastrate separat de .... familie, prieteni ... etc. Nu prea se amesteca ! Eu ma inteleg foarte bine cu toti noii mei colegi ( toate fete ). Pastrez o ... distanta oarecare. Nu te trag de sireturi , nu ma tragi nici tu. Cel putin eu asa sunt !

Plus ca poti avea o prietena buna care sa solicite favoruri sau atitudinea sa ti se para aroganta sau de superioritate , si .... se isca interpretari, apoi barfulitze, bisericutze, etc . Si se strica tot !

So far , so good , sa vedem ce va urma !

Oricum, discutiile s-au schimbat : predomina mamicile cu copii, deci gazele noastre ne umplu pauzele, .....
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, September 8, 2007 9:57 PM

Maria & mami wrote:
Cred ca relatiile de serviciu trebuie pastrate separat de .... familie, prieteni ... etc. Nu prea se amesteca ! Eu ma inteleg foarte bine cu toti noii mei colegi ( toate fete ). Pastrez o ... distanta oarecare. Nu te trag de sireturi , nu ma tragi nici tu. Cel putin eu asa sunt !

Plus ca poti avea o prietena buna care sa solicite favoruri sau atitudinea sa ti se para aroganta sau de superioritate , si .... se isca interpretari, apoi barfulitze, bisericutze, etc . Si se strica tot !

So far , so good , sa vedem ce va urma !

Oricum, discutiile s-au schimbat : predomina mamicile cu copii, deci gazele noastre ne umplu pauzele, .....

ok, de acord cu tine! este f bine sa tii o distanta cu colegii si ai mare dreptate: "prieteniile" de la serviciu sunt aducatoare de barfe si bisericute. dar...exista si multi, f multi oameni care au printre colegii de munca prieteni, unii chiar f buni.
Kiki
Postat: Saturday, September 8, 2007 10:13 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Eu am votat satisfacatoare. Am facut o medie. Unii imi sunt mai mult decat colegi, prieteni adevarati, insa altii...ce sa zic...a fost suficient sa-mi calce o data in casa si nu au mai pus piciorul a doua oara in casa mea.
Pana la urma, cred ca colegii trebuie sa ramana colegi. closedtopic
AdrianaC
Postat: Sunday, September 9, 2007 8:42 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Si eu am votat tot satisfacatoare. Am lucrat bine cu majoritatea colegilor, au fost bineinteles si colegi pe care nu am putut sa ii sufar, din diverse motive, dar am incercat intotdeauna sa nu pun in fata sentimentele (pentru ca deh, asa-s eu, mai sentimentala, desi la serviciu nu ar trebui sa ai sentimente) si sa fac treaba pe care trebuia sa o fac cat mai profesional posibil. Doar 2 persoane au reusit sa ma scoata din minti in 10 ani in BAT:

- 1 operatoare din subordinea mea, care era dusa rau cu capul, avea mari probleme psihice din punctul meu de vedere si tot timpul imi zicea ca am eu ceva cu ea si ca ii sterg datele pe care le introduce (de parca mie mi-ar fi convenit sa ramana treaba neterminata si nu toata lumea tragea la aceeasi caruta) angry

- a 2-a persoana a fost un business analist, tot din subordinea mea, care dupa ce ca s-a dovedit total inapt pentru jobul respectiv (desi la interviu a reusit sa pacaleasca multa lume), mai era si arogant, cu nasul pe sus si mincinos (niciodata nu recunostea ca a gresit, nici cand ii aratam direct greseala).

In rest, pot spune ca am lucrat OK. Au mai fost inevitabil si mici discutii, dar nu ceva important.
Miri
Postat: Sunday, September 9, 2007 1:01 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Eu consider ca am o relatie buna cu toata lumea, indiferent ca sunt sefi sau subalterni...Desi niciodata nu o sa reusesc sa le fac tuturor pe plac, sau asa cum isi doresc, desi mi-as dori foarte mult asta....
Deh, asta cred ca e defectul meu, in relatiile cu colegii!ras
sousourel
Postat: Sunday, September 9, 2007 3:46 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Desi muncesc intr-un colectiv extrem de eterogen, am invatat din mers sa ma adaptez, sa invat de la cine am ce, sa ignor ceea ce nu-mi convine si sa pun umarul mai mult atunci cand simt ca am motiv.

Anul acesta, ca de altfel in toti ceilalti, munca va reincepe, inca o data, intr-o atmosfera tensionata, din cauza disputelor intre anumiti colegi....sper sa stiu sa-mi tin gura, in continuare si sa vorbesc atunci cand va avea rost.

In concluzie, am votat "buna", deoarece consider ca tine de mine, in colectivul meu, felul in care ma relationez. Pana acum. Sa vedem ce-o mai fi si anul acesta.
Andi&Mariuca
Postat: Sunday, September 9, 2007 9:10 PM

putin off topic, dar vreau sa va spun ca am citit si auzit, din diverse surse, cum ca e bine ca atunci cand te duci la servici sa pleci cu "profesionistul" din tine si nu cu "omul" iar cand ajungi acasa sa lasi la usa problemele de serviciu si sa intri numai cu cele "personale". ei bine, eu cred ca nu este mereu posibil. daca nu chiar, imposibil.cyclops nu prea ai cum sa separi ceea ce esti, ca structura de personalitate, de ceea ce faci si cum te comporti la job.

desigur ca, pentru echilibrul nostru, ideal ar fi sa mergem acasa fara problemele de la job si invers.
Cristy
Postat: Monday, September 10, 2007 9:09 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Andismom wrote:
putin off topic, dar vreau sa va spun ca am citit si auzit, din diverse surse, cum ca e bine ca atunci cand te duci la servici sa pleci cu "profesionistul" din tine si nu cu "omul" iar cand ajungi acasa sa lasi la usa problemele de serviciu si sa intri numai cu cele "personale". ei bine, eu cred ca nu este mereu posibil. daca nu chiar, imposibil.cyclops nu prea ai cum sa separi ceea ce esti, ca structura de personalitate, de ceea ce faci si cum te comporti la job.

desigur ca, pentru echilibrul nostru, ideal ar fi sa mergem acasa fara problemele de la job si invers.

Perfect adevarat !!!!

Am votat relatie buna, nu pot sa spun foarte buna, mai sunt si ceva divergente..

Nu sunt "prietena" cu nimeni de la lucru, nu caut sa imi fac prieteni, nu ca as avea foarte mult timp la dispozitie, dar eu una cred ca nu este sanatos, mai ales in pozitia mea...Ne distram impreuna, mergem la petreceri, organizam intalniri( dar si aceste intalniri si petreceri au un scop! sic )
Incerc sa balansez, pe cat se poate, sentimentele, exista paritati de varste sau conceptii diferite, necesitati diferite, in fine iau fiecare persoana ca atare , nu este usor, mai ales intr-o tara ca Israelul unde divergentele politice, religioase sau de mentalitate sunt foarte puternice ( pana si clima grea de aici poate afecta oneori).

Ei, sunt si din aceea care "sapa" dar i-am descoperit din prima... si cu ei ma comport ca atare, de multe ori ma vad in situatiea sa "ma fac frate cu diablo pana trec puntea" la urma urmei lucram si luptam pentru acelasi target, reusita lor este si reusita mea...

Stiu sa joc fair-play cine da cu tot sufletul, primeste cu tot sufletul... iar faptul ca nu am prieteni la lucru am ajuta din acest punct de vedere, astfel nu am nici o obligatie fata de nimeni...thumleft

Cred ca regula de baza este, a fost si va fi : respecta si vei fi respectat !!!!
Punct !
Nu cred ca va avea cineva ceva de spus atata timp cat este respectat si stie sa respecte.
Bineinteles ca politica la locul de munca este baza cand vrem sa avansam, cred ca putine sunt persoanele care sa iti elibereze drumul...ras , dar daca dai dovada de respect si de loialitate intotdeauna, chiar daca avanseszi si la toti le "sar" cyclops vei avea parte de acelasi tratament in continuare... ( mai mult sau mai putin ras )
MNiko
Postat: Monday, September 17, 2007 8:07 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Persoanele dificile

Publicat la data de 17.09.2007 de Cristina Manole, trainer
sursa

Acest articol este destinat doar celor care au avut de-a face in viata lor cel putin o data cu o persoana dificila. Pentru cei care nu au trait aceasta experienta, randurile care urmeaza nu au nicio semnificatie.

- De cate ori vi s-a intamplat ca, lucrand cu un coleg la un proiect, sa va enervati ori sa va simtiti frustrati pentru ca era o persoana dificila?

- De cate ori vi s-a intamplat ca iesind din biroul sefului sa spuneti ca este o persoana imposibila?

- De cate ori vi s-a intamplat sa fiti intr-o intalnire cu un client si sa simtiti ca este aproape imposibil de abordat?

Toate aceste intrebari creeaza premisele unor probleme in atingerea obiectivelor si poate reprezenta o sursa de stres.

Lucrand impreuna cu persoanele pe care le consideram dificile observam ca ne este afectata si calitatea muncii, tindem sa devenim demotivati, ajungand sa facem lucrurile prost sau sa amanam incheierea lor.

De multe ori intalnirea cu astfel de persoane se poate finaliza cu un conflict sau evitarea persoanei respective.

Reactiile la aceste experiente nu ne conduc la un progres in istoricul relatiei cu persoana respectiva, ci mai degraba la intarirea patternului de raspuns fata de tipolgia unei astfel de persoane. Acest lucru nu poate reprezenta nici mai mult, nici mai putin decat o stagnare in evolutia noastra personala tradusa printr-o nedezvolatare a abilitatii noastre de a ne descurca in viata.

Gasirea unor raspunsuri alternative la astfel de situatii reprezinta largirea posibilitatilor noastre de atingere a succesului.

Secretul este de a experimenta in primul rand, o noua exprimare, transformand expresia: 'persoana dificila' in 'persoana pe care eu o consider dificila'. Facand acest lucru, putem descoperi care sunt punctele noastre vulnerabile si cum pot ele fi transformate in abilitati de rezolvare a unor situatii care pareau fara speranta pana atunci.

In al doilea rand, analizeaza ce anume din tine impiedica conturarea unei relatii 'ok- ok' cu cealalta persoana. Avem tendinta accentuata de a fi subiectivi si din aceasta cauza nu analizam asa cum trebuie persoana din fata noastra, insa prin aceasta analiza putem descoperi aspecte care nu ne erau evidente pana atunci.

In al treilea rand poti 'trage cu ochiul': ce fac altii, intr-un mod diferit de tine, astfel incat sa aiba o relatie confortabila cu acele persoane. Nu suntem singurii care avem de-a face cu persoane care ni se par dificile. Insa cum reusesc altii? Observa-le comportamentul si compara cu felul in care ai fi reactionat tu in aceeasi situatie. Astfel, iti vei da seama unde anume gresesti. Aplica apoi acest lucru pana vei reusi sa ti-l si insusesti.

In ultimul rand, observa si simte beneficiile pe care le ai atunci cand eviti o situatie detensionata sau cand ai reusit sa comunici cu o persoana 'dificila'. Poate ca facand acest lucru ai obtinut un contract important sau o marire de salariu, sau doar o recomandare din partea acestei persoane catre cineva mult mai important pentru tine. Nu conteaza, beneficiile pot fi nenumarate. Foloseste-le ca stimulent in procesul tau de imbunatatire a relatiilor si iti va fi mult mai usor sa schimbi ceva.

Incercand alternative la relatiile noastre cu persoanele dificile vom trai un succes pe care il putem replica si in alte situatii.

Fiti deschisi si veti realiza cat de usoara poate fi uneori rezolvarea unor dificultati, ce izvor de resurse si solutii suntem pentru propria viata.
stele_pe_cer
Postat: Tuesday, September 18, 2007 1:42 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
Pe unde am lucrat, eu m-am inteles foarte bine cu colegii.Si, evident, la fiecare loc de munca a fost si cate cineva mai carcotas.Si la actualul loc de munca am "carcotasul" fix in fata mea, dar...fiecare cu ce poatedance!
sousourel
Postat: Tuesday, September 18, 2007 10:57 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Azi am facut eforturi foarte mari sa comunic calm si argumentat cu o persoana irationala, care ma vaneaza de mult timp...fiecare inceput de an e bulversant pentru unele suflete chinuitediablo
Lilly of the valley
Postat: Wednesday, September 19, 2007 3:54 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
satisfacatoare:
1. o colega are obiceiul de a rasfoi agende :bataus uitate pe birouri si fura de-a dreptul idei, avand in vedere ca suntem platiti procentual tunete
2. un domn respectabil e suparat pe generatia mai tanara care a avut sansa unor specializari bune, de parca nu ar putea face master sau PU, eventual autodidact, ca nu l-a intrebat nimeni ce specializare are.boxing

in rest e bine
Katrina
Postat: Sunday, November 6, 2011 8:16 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3454
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Eu am votat foarte buna.
Formam o echipa,ne completam cand e nevoie,ne sustinem reciproc si ne ajutam la nevoie.Nu mi-as dori sa-mi schimb in niciun fel relatiile de serviciu,sunt multumita asa cum sunt ,caci mi-e bine.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed