Codul bunelor maniere

Options Codul bunelor maniere
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Tuesday, October 21, 2008 9:27 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22709
Si in italiana se foloseste "lei" pentru dumneavoastra, dar multi prefera sa li se spuna pe nume si sa le dai "del tu".Sefului meu ii spun pe nume.
Mela
Postat: Tuesday, October 21, 2008 10:09 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
bulibuli wrote:

nici eu nu pup mana de obicei.. mai sunt unii care iti intind ei mana sa o pupi si nu-mi place gestul asta,
nasul cumnatilor e preot si e obisnuit asa cand intra intr-o casa intinde mana la toata lumea sa fie pupata, si la o ocazie la care nu era in calitate de preot toata lumea i-a pupat mana cand a intrat in casa, numai eu nu, si nici sarutmana parinte nu i-am zis, ca venise in vizita in calitate de nas de botez, la ziua de nastere a nepotului, nu era la job.. sa zic asa...
si toata lumea sarutmana parinte, mua mua pupa mana de la un capat la altul, iar eu cand ajunge in dreptul meu, tare si raspicat: BUNA ZIUA... s-a uitat asa lung la mine si a trecut mai departehohot

Buli,imi place ca te-ai tinut pe pozitiithumleft

vreau sa zic ca eu am fost fata in fata cu episcopul Oradiei de cateva ori,iar taica-meu nu m-a pus sa-i pup mana,noroc ca e preot modern si nu m-a fortat sa fac lucruri de-astea.
sousourel
Postat: Thursday, October 23, 2008 5:47 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Maria & mami wrote:
Aici nu exista persoana a doua plural sau prenume de politete ! Ca te duci la banca , sau la coafor, ca vorbesti cu sefa sau cu popa , tot pe numele mic te adresezi ! Si chiar mi se pare ok. Si nici nu mai e nimeni ofensat ! hainoroc dance
Corect, pentru o tara unde "you" e fiecare. Nu e egal pentru o tara in care exista pronume diferite, in functie de ceea ce vrei sa exrpimi.

Quote:
In schimb avem niste colegi francezi care pe frantuzeste vorbesc cu vous in loc de tu. Sau cand trimit email-uri catre noi folosesc intotdeauna vous.

Ne amuza teribil filmele vechi frantuzesti in care EA ii spune LUI "vous", chiar daca nu cu mult inainte a avut loc o "mica incursiune" reciproca in intimitatea fiecaruia.ras
carla
Postat: Thursday, October 23, 2008 6:58 PM

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Fiecare tara are normele sale de politete,noi,aici,ar fi bine sa le folosim pe ale noastre.
sebita
Postat: Sunday, October 2, 2011 6:18 PM

Nivel: Membru

Intrat: 9/30/2011
Postari: 74
Locatia: cluj
Vreau sa va intreb ceva dar sa nu rade-ti de mine.Vi se pare normal ca un copil de 6 ani sa vorbeasca cu voi la per tu?Eu i-am invatat sa salute cu sarumana si sa vb cu dumeavoastra cu cei mari,iar iar poate putin am exagerat cu tanti si nenea,nu stiu.Eu nu suport sa imi vb un copil cu tu si parintilor li se pare normal,iar mie mi cunva sa ii spun.
ingerash
Postat: Sunday, October 2, 2011 7:08 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Maria & Mario wrote:
Aici nu exista persoana a doua plural sau prenume de politete ! Ca te duci la banca , sau la coafor, ca vorbesti cu sefa sau cu popa , tot pe numele mic te adresezi ! Si chiar mi se pare ok. Si nici nu mai e nimeni ofensat ! hainoroc dance

Asa este in general....dar in gradinita unde am lucrat aveam regulament,sa ne adresam cu Miss,Mr...chiar si intr-e noi colegele.
Imi place aceasta atiudine,fiecare este egal,indiferent de varsta si ce ciudat este sa auzi printr-e romani cum se respecta,se adreseaza politicos si pe la spate barfiti cu poreclesic M enerveaza "dantelariile astea pe fata"pline de falsitateclosedtopic
monica irimia
Postat: Sunday, October 2, 2011 7:15 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1943
ingerash wrote:

Ma enerveaza "dantelariile astea pe fata"pline de falsitateclosedtopic

Subscriu.

aurishta
Postat: Sunday, October 2, 2011 7:19 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5531
Locatia: Bucuresti
Pe mine nu ma deranjeaza daca mi se adreseaza cineva cu "tu", indiferent de varsta.
kali
Postat: Sunday, October 2, 2011 8:47 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14333
sebita wrote:
Vreau sa va intreb ceva dar sa nu rade-ti de mine.Vi se pare normal ca un copil de 6 ani sa vorbeasca cu voi la per tu?Eu i-am invatat sa salute cu sarumana si sa vb cu dumeavoastra cu cei mari,iar iar poate putin am exagerat cu tanti si nenea,nu stiu.Eu nu suport sa imi vb un copil cu tu si parintilor li se pare normal,iar mie mi cunva sa ii spun.

Mie mi se pare normal atata timp cat copilul nu e impertinent. Nu am insistat in a-i invata pe copii sa vorbeasca cu "dvs" pentru a nu le crea complexe de inferioritate, dar mai ales pentru ca i-a incurajat anturajul sa-i trateze pe ceilalti ca
egali. Invatatoarelor tot pe nume le striga, asadar... cam asta e atitudinea generala.
Saru'mana, nuuuuuuuuu. Mi se pare slugarnic. Si suna urat, mai ales spus de fete, iar unele nu scapa de chestia asta nici la maturitate. Mi se intampla sa fiu salutata astfel de persoane mai in varsta decat mine si mi se pare fortat rau de tot. Buna ziua, da.
Lilly of the valley
Postat: Sunday, October 2, 2011 10:28 PM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
pana la urma respectul nu tine de formula de adresare. mi s-ar parea aiurea ca sa mi se adreseze cu "mata" sau "dvs" iar in rest sa ne "tragem de sireturi". Si nici in Ev Mediu nu mai suntem sa li se adreseze celor mai in varsta cu badie, nene, cat despre saru`mana ... nu-l agreez.

shirel
Postat: Sunday, October 2, 2011 11:06 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11790
Locatia: israel
Credeti-ma ca daca ma bucur de ceva ca traiesc si locuiesc in Israel este numai si numai din cauza acestei limbi si ca nu prea exista termenii astia prostesti ,primitivi de politetze .Ce inseamna asta "sarut mana"imi suna din totdeauna asa gretos si mai todeauna ma prefeceam ca-l spun dar mereu spuneam "sa-ti rup mana "ca sa ma distrez .Aici tuturor li se spune pe nume sau se adreseaza cu tu binenteles ca exista si doamna,domn care se mai folosesc dar asta in cazul oamenilor care nu le cunosti numele.Sunt asa de fericita ca nu trebuie sa-mi invatz si oblig copii sa spuna dvs,suna asa de frumos si apropiat cand copii o striga pe educatoare pe numele ei ,mie imi place la nebunie si permit copiilor sa ma strige si pe nume sau pe numele de alint a lui taty"Ciupi"ras
Dar binenteles nu condamn pe nimeni fiecare trebuie sa-si educe copii cum crede el ca trebuie educat si asta depinde mult si de locul de unde provin si de felul in care au fost educatii la randul lor parinti dar in nici un caz nu sunt de acord ca un copil sa fie obraznic cu mine ,sa vorbeasca murdar cu mine (sa ma injure)sau sa fiu luata peste picior (cred ca nici in gluma macar ras sic )
sebita
Postat: Monday, October 3, 2011 6:44 AM

Intrat: 9/30/2011
Postari: 74
Locatia: cluj
Daca as fi avut fetita as fi invatat-o sa salute cu buna ziua dar asa ca sunt baieti cred ca asa se cade sa salute mai ales femeile.La scoala si la gradi saluta si ei cu buna ziua dar in rest cu sarumana mai ales femeile, nu cred ca este frumos ca eu sa salut persoane mai invarsta ca mine cu buna ziua si sa le respect iar copilul tot la acele persoane sa le spuna salut sau sa vb cu tu.Da asta tine si de educatia primita,eu nu aveam voie sa vb cu cei mai mari decat cu buna ziua si cu d-voastra.Da daca mi-ar vb un copil cu tu nu m-ar deranja daca ar vb frumos dar sa vina sa zica "tu da-mi aia sau alta"nu cred ca este ok.Nici ai mei nu vb tot timpul cu cei mai mari cu d-voastra dar o fac cu pers apropiate.
bereea
Postat: Monday, October 3, 2011 8:30 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22709
sebita wrote:

Mi se pare chiar foarte normal si asa mi-am invatat copilul sa vorbeasca.Iar la toti ceilalti le spune pe nume, nu tanti , nu nenea.Si eu cer altor copii sa mi se adreseze pe nume.Nu in asta consta educatia, politeta si buna crestere.
Aaa, si in loc de sura'mana spunem "ciao" la toata lumea
dragost
Postat: Wednesday, January 29, 2014 3:09 PM

Intrat: 1/29/2014
Postari: 2
AdrianaC wrote:
Am vazut ca a aparut de curand si o cartulie de Codul Bunelor Maniere pentru Copii. A luat-o cineva ?

Ma gandeam sa trecem aici fiecare ce stim, asa DA, asa NU. Ce parere aveti?

ASA DA
In vizita la necunoscuti sau la persoane mai putin apropiate trebuie sa duci numai flori, si sa fie fara sot.

Cel care intra intr-un cerc, saluta primul. O singura data pe toata lumea si nu repeta salutul pentru cei ce-i raspund cu intarziere.

Stransul mainii se efectueaza scurt si ferm.

Cand ambii poarta manusi, mainile se dau inmanusate.

ASA NU
Un barbat nu trebuie sa intinda mana unei tinere sau unei femei!

Niciodata cineva mai tanar nu intinde mana celui mai in varsta decat el sau cuiva mai mare in rang.

Nici o femeie nu se ridica in picioare sa dea mana cu un barbat. Si nici un barbat nu da mana sezand vreunei femei.

Nu este permis sa retii mana cuiva. Nu se intind doar degetele si nici nu se da o mana moale. Degetele se strang in jurul palmei celuilalt si nu se tin tepene.

Daca cineva mananca, nu se cade sa-i intinzi mana. Iar daca altul iti intinde mana cand mananci sau lucrezi si nu esti prea curat, scuza-te si evita stransul mainii din respect pentru el si din motive igienice.

Mai mult decat atat exista un cod al bunelor maniere si pentru pitici nu numai pentru cei mari,eu l-am gasit sub forma de joculete interactive si educative si piciul a fost entuziasmat si chiar a invatat ceva de acolo
Nanny
Postat: Wednesday, January 29, 2014 3:33 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
dragost wrote:

Mai mult decat atat exista un cod al bunelor maniere si pentru pitici nu numai pentru cei mari,eu l-am gasit sub forma de joculete interactive si educative si piciul a fost entuziasmat si chiar a invatat ceva de acolo

Unde l-ai gasit??? vrem si noi..Multumesc!Love
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed