Codul bunelor maniere

Options Codul bunelor maniere
Subiectul anterior · Subiectul urmator
sousourel
Postat: Tuesday, October 14, 2008 9:59 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Nu pot sa inteleg in ruptul capului adresarea la "per tu"!angry Orice coafeza, vanzatoare, etc, etc, se simte nevoita sa-mi spuna tu... asta in conditiile in care eu folosesc pronumele de politete. Ce ziceti voi ca se poate face in astfel de situatii, astfel incat sa:
1. nu insulti definitiv "inteligenta" persoanelor in cauza, si persoanele propriu-zise
2. sa tina minte ideearas
bulibuli
Postat: Tuesday, October 14, 2008 10:15 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
probabil ca iti dau mult mai putini ani decat ai, pe mine una m-a intrebat odata in ce clasa sunt.. si mie nu mi se pare ca arat chiar ca o copilitascratch
dya
Postat: Tuesday, October 14, 2008 10:21 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
sousourel wrote:
Nu pot sa inteleg in ruptul capului adresarea la "per tu"!angry Orice coafeza, vanzatoare, etc, etc, se simte nevoita sa-mi spuna tu... asta in conditiile in care eu folosesc pronumele de politete. Ce ziceti voi ca se poate face in astfel de situatii, astfel incat sa:
1. nu insulti definitiv "inteligenta" persoanelor in cauza, si persoanele propriu-zise
2. sa tina minte ideearas

Pe mine chestia asta uneri ma enerveaza alteori ma amuza.Cind ma amuza nu zic si nu fac nimik dar cind ma enerveaza spun pe direct si nu tin cont de insultarea "inteligentei" ...Le spun pur si simplu ca nu le permit vorbitul la " per tu"sic ras Cam necioplita dar asta este.ras
bulibuli
Postat: Tuesday, October 14, 2008 10:52 PM

eu de exemplu nu fac nimic, dar continui sa vorbesc in calasi mod, punand accent pe Dumneavoastra, etc, poate se prinde, uneori persoana respectiva se simte prost ca o tot "domnesti" si ea iti vorbeste la per tu, si schimba foaia, alteori... nu... si atunci limitez discutia la strictul necesar, pe un ton politicos, care sa nu dea de inteles prin nimic faptul ca ne-am trage de sireturi...
katy_lumika
Postat: Tuesday, October 14, 2008 11:00 PM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
Kiki wrote:

- Preotului si diaconului casatoriti li se spune :
" Prea cucernice parinte "

"

Mi s-ar impletici limba in gura incercand sa zic "Prea cucernice":018: . Cand eram mica ziceam "Saru'mana, popule"sorry1
bulibuli
Postat: Tuesday, October 14, 2008 11:08 PM

katy_lumika wrote:

Mi s-ar impletici limba in gura incercand sa zic "Prea cucernice":018: . Cand eram mica ziceam "Saru'mana, popule"sorry1

hohot hohot hohot hohot
sousourel
Postat: Wednesday, October 15, 2008 3:53 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
In lumea de azi, nu se adreseaza nimeni asa, ci muuult mai simplu: parinte.

In cealalta problema...probabil ca d-aia mi se zice adolescentahohot , so, ori imbatranesc, ori ma resemnez...nu?alcool
shirel
Postat: Wednesday, October 15, 2008 8:07 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11790
Locatia: israel
Ei ce bine la noi in ebraica nu exista dumneavoastra la toate persoanele si cele in varsta le spui pe nume,iar la socrii nici nu exista asa ceva ca in Romania mamica si taticu (inebuneam cind auzeam in Romania cind cineva o striga pe soacra mamica banghead ) dar la rabini tot trebuie sa le pupi mana dar nu femeile numai barbati,ce groaznic este sa pupi mana la un popa ,tin minte odata ca am fost cu o prietena la biserica si fiindca toti ii pupau mina mi-a
zis respectiva ca nu e frumos si trebuie sa fac si eu la fel ,vreau sa zic ca mi-a venit sa vomit dupa aia.hohot hohot
Cristy
Postat: Wednesday, October 15, 2008 9:40 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Shirel ras ne-am obisniut asa si ne crede lumea necioplite in Romania sic

Cand am strigat-o pe nume ma matusa mea am crezut ca lesina .... s-a plans la parinti sic acum i-a trecut, vede cat ma chinui sa imi amintesc sa ii spun dumneavoastra uff

De popi nu mi-a placut de ei niciodata ... nu reuseam sa ma duca la biserica ai mei, nici nu m-am spovedit vreudata si nici impartasit, cand am fost mica plangeam intr-una de nu reuseau sa ma bage in biserica...sorry1
dya
Postat: Wednesday, October 15, 2008 9:48 PM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Eu nu am pupat niciodata mina la popa....stati asa ba la cununie in rest deloc si nici nu ma mai prinde vreunul.sic ras
shirel
Postat: Wednesday, October 15, 2008 10:15 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11790
Locatia: israel
Cristy wrote:
Shirel ras ne-am obisniut asa si ne crede lumea necioplite in Romania sic

Cand am strigat-o pe nume ma matusa mea am crezut ca lesina .... s-a plans la parinti sic acum i-a trecut, vede cat ma chinui sa imi amintesc sa ii spun dumneavoastra uff

De popi nu mi-a placut de ei niciodata ... nu reuseam sa ma duca la biserica ai mei, nici nu m-am spovedit vreudata si nici impartasit, cand am fost mica plangeam intr-una de nu reuseau sa ma bage in biserica...sorry1

Pai eu am patit la fel cu matusa mea.Vai da s-a uitat la mine cu o
privire,dar vreau sa spun ca nici nu mai puteam sa scot cuvintul dumneavoastra din gura hohot hohot imi suna asa de fals!sic
Mie mi se pare asa de normal acuma,dar vreau sa zic ca am patit si eu invers ,cind am venit aici si am vazut ca israileni nu folosesc dumneavoastra la pers. in varsta
am spun ce needucatii sunt astia.hohot hohot
bulibuli
Postat: Thursday, October 16, 2008 12:08 AM

dya wrote:
Eu nu am pupat niciodata mina la popa....stati asa ba la cununie in rest deloc si nici nu ma mai prinde vreunul.sic ras

nici eu nu pup mana de obicei.. mai sunt unii care iti intind ei mana sa o pupi si nu-mi place gestul asta,
nasul cumnatilor e preot si e obisnuit asa cand intra intr-o casa intinde mana la toata lumea sa fie pupata, si la o ocazie la care nu era in calitate de preot toata lumea i-a pupat mana cand a intrat in casa, numai eu nu, si nici sarutmana parinte nu i-am zis, ca venise in vizita in calitate de nas de botez, la ziua de nastere a nepotului, nu era la job.. sa zic asa...
si toata lumea sarutmana parinte, mua mua pupa mana de la un capat la altul, iar eu cand ajunge in dreptul meu, tare si raspicat: BUNA ZIUA... s-a uitat asa lung la mine si a trecut mai departehohot
bereea
Postat: Sunday, October 19, 2008 8:17 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22712
daca am sa pup mana cuiva vreodata va fi mana mamei mele, ca e singura care merita.
cum sa pupi mana la un popa? bleah!
Maria & Mario
Postat: Sunday, October 19, 2008 8:23 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Aici nu exista persoana a doua plural sau prenume de politete ! Ca te duci la banca , sau la coafor, ca vorbesti cu sefa sau cu popa , tot pe numele mic te adresezi ! Si chiar mi se pare ok. Si nici nu mai e nimeni ofensat ! hainoroc dance
Roxanel
Postat: Sunday, October 19, 2008 8:28 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Maria & mami wrote:
Aici nu exista persoana a doua plural sau prenume de politete ! Ca te duci la banca , sau la coafor, ca vorbesti cu sefa sau cu popa , tot pe numele mic te adresezi ! Si chiar mi se pare ok. Si nici nu mai e nimeni ofensat ! hainoroc dance

Confirm. Pe de o parte cred ca este corect. Toate persoanele sunt egale, nu conteaza studiile si nici varsta. Nici pozitia sociala, nimic.

In schimb avem niste colegi francezi care pe frantuzeste vorbesc cu vous in loc de tu. Sau cand trimit email-uri catre noi folosesc intotdeauna vous.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed