Coca Cola - sanatoasa sau nu?

Options Coca Cola - sanatoasa sau nu?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Wednesday, January 17, 2007 10:18 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Ce parere aveti de Coca Cola? Este sanatoasa sau nu prea? Cum puteti sa va lasati de cola, daca sunteti un bautor inrait?

Eu am avut o perioada in care beam cam 2 litri de cola / zi, apoi am auzit eu cum ca ar cam face ravagii in organism si am lasat-o mai moale, dar am trecut acum pe Pepsi, care cred ca e aproape la fel de rau ca si cola.

Am gasit un articol care mie mi s-a parut foarte interesant vis-a-vis de Coca-Cola, daca va intereseaza il puteti citi aici si pe urma putem comenta si pe marginea lui.oare
Alina
Postat: Wednesday, January 17, 2007 10:29 AM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Si eu am fost mare fan Coca Cola, dar am renuntat, beau foarte, foarte rar, doar eu sau Alin, copiii, sub nicio forma.
MNiko
Postat: Wednesday, January 17, 2007 10:30 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Nu ca nu prea ci un NU hotarat. la fel si pepsi, dar recunosc ca nu ma pot abtine si beau aproape zilnic.
Sotul meu lucreaza in domeniu si merge des prin fabricile de sucuri. Chiar acum e la Coca Cola la Ploiesti. El mereu imi spune ce cantitati uriase de zahar se afla in sucurile pe care le beau.
Si fiindca tot ai deschis topicul, chiar am citit luna asta intr-o reviste de despre copii (nu mai stiu care ca eu iau mai multe) ca o cutie de suc de 330 ml pentru un copil este echivalentul a 8 cafele tari pt un adult.
Cristy
Postat: Wednesday, January 17, 2007 10:32 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
In primele 10 minute: 10 linguri de zahar iti invadeaza sistemul ( 100% din necesarul zilnic recomandat). Nu vomiti din cauza atacului de zahar deoarece acidul fosforic lupta cu nivelul acestuia, pentru a te simti normal.

Dupa 40 minute:absorbtia cofeinei este completa. Pupilele ti se dilata, presiunea sangelui creste, iar ca raspuns ficatul trimite si mai mult zahar in sange. Receptorii adenozinei din creier sunt blocati, pentru a preveni somnolenta.

>60 minute: acidul fosforic aduna in intestinul gros tot cxalciul, magneziul si zincul pe care le gaseste, pentru a mari metabolismul. Dozele mari de zahar si indulcitorii artificiali duc la eliminarea calciului, prin urinare. Asadar, organismul este lipsit de un element pretios si necesar.

>60 minute: intra in joc proprietatile diuretice ale cofeinei. Simti nevoia deasa de e te duce la toaleta. In aceasta faza, vei pierde in mod sigur calciul, magneziul si zincul, necesare oaselor, precum si sodiul, electrolitii si apa. Dupa cum vezi, nu este prea bine pentru organism.

60 minute: pe masura ce lucrurile se linistesc, vei suferi o criza de zahar. Poti deveni iritabil si /sau apatic. Tot acum, vei fi aliminat prin urina, toata apa ce se gasea in Cola, dar nu inainte de a o fi imbogatit cu substante foarte necesare corpului tau, si pe care acesta le-ar fi utilizat pentru hidratare sau pentru intarirea si refacerea oaselor si a dintilor.

Ei, mai bea cineva Cola?????

Retineti ca nu Cola este efectiv dusmanul, ci anumite substante din ea, un mix de cantitati mari de zahar, cofeina si acid fosforic. Substante ce se regasesc in aproape orice suc si bautura racoritoare.

Cum scapam? Pur si simplu nu cumparam..........mai si economisim firstprize .... aveti grija la copii....Cola si bauturile dulci mai strica si dintii pe deasupra..... ca sa nu vb de dieta plans

Solutia ?? Apa de la robinet sau apa plata....

La cat mai multa sanatate !!!! flowers flowers

Ema
Postat: Wednesday, January 17, 2007 10:38 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Nu bem coca cola deloc in casa si nici alte bauturi gasate.
Consumam mari cantitati de sucuri de fructe, lapte, ceaiuri ( de menta, tei, fructe de padure, maces...
nu ceai verde sau negru) si apa minerala.flowers
kali
Postat: Wednesday, January 17, 2007 10:51 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
Mie nu-mi place Cola; beau foarte-foarte rar... doar daca mi-e tare sete si nu am altceva la indemana.
Kiki
Postat: Wednesday, January 17, 2007 11:36 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Noi suntem fani Cola...din pacate. De vreo 2 zile am niste dureri de stomac de innebunesc. Am zis gata!, fara Cola. Sper sa nu mai cumparam. De multe ori am zis gata, dar dupa o saptamana-doua iar luam. banghead
lori16ro
Postat: Wednesday, January 17, 2007 12:10 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/25/2006
Postari: 994
Locatia: iasi
si mie imi place la nebunie, dar cumpar numai ocazional( cind am oaspeti) si atit am batut la cap fetele ca nu e sanatoasa incit nu cer sucuri decit rar , in schimb am mereu apa minerala in casa iar la scoala incerc sa le pun in sticluta ceai sau apa
de fapt si de la scoala ni s-a spus sa nu le punem sucuri asa ca s-au potolit
danab
Postat: Wednesday, January 17, 2007 12:52 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
kali wrote:
Mie nu-mi place Cola; beau foarte-foarte rar... doar daca mi-e tare sete si nu am altceva la indemana.

Si la noi aceeasi situatie, doar in cazuri extreme.
Eu cumparam nectaruri Basarabia (din Rep Moldova), fara conservanti, dar nu se mai gasesc pe piata de cand cu UE plans. In rest apa minerala sau plata.
Fluturas
Postat: Wednesday, January 17, 2007 2:25 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 11/22/2006
Postari: 9744
Locatia: o casa,care nu este facuta de mana,ci este vesnica
pe perioada cand alaptam karina a fost tare agitata si mi-a intrat in cap ca pepsi si cola e de vina,si de atunci nu mai beau.acum nu alaptea dar nici pofta de cola nu imi este,din contra incerc sa evit,beau ff rar.sotul meu in schimb e fan pepsi,abea acum vreo 2 saptamani am reusit sa il conving ca pepsi nu face bine si de atunci nu a mai baut,sa speram ca nu va reveni la cola
Roxanel
Postat: Thursday, January 18, 2007 1:45 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Probabil ca toate ati auzit ... Daca nu, va invit sa puneti o bucatica de carne cruda intr-un recipient cu coca-cola. Cautati-o sa vedeti dupa 2 zile daca o mai gasiti cyclops oare
ira_tgr
Postat: Thursday, January 18, 2007 2:09 PM

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
Roxanel wrote:
Probabil ca toate ati auzit ... Daca nu, va invit sa puneti o bucatica de carne cruda intr-un recipient cu coca-cola. Cautati-o sa vedeti dupa 2 zile daca o mai gasiti cyclops oare

asta nu e nimic.... sa incercati (dar nu acasa) sa aruncati o pastila de mentos intr-u pahar cu cola.... repet - NU ACASA !!!!, k face o mica explozie....

si totusi - sunt Fan Cola Light
kali
Postat: Thursday, January 18, 2007 2:21 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
Roxanel wrote:

Pai eu am pus si era bine-merci acolo.
De asemenea, este o emisiune pe Discovery in care 2 tipi incearca sa confirme sau sa infirme multe mituri care circula; o emisiune a fost despre Cola si bineinteles ca majoritatea nu erau decat niste zvonuri...
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, January 18, 2007 2:27 PM

Postari: 3898
Locatia: Bacau
danab wrote:

Eu cumparam nectaruri Basarabia (din Rep Moldova), fara conservanti, dar nu se mai gasesc pe piata de cand cu UE plans.

Grozave mai erau. Nici nu stiam ca le-au retras de pe piata uff ce treaba are Ue? bem numai conservanti?

Noi eram mari fani Pepsi Beam amandoi am 2l/ zipana cand intr-o zi Liv se simte cumplit de rau. Il tinea ceva in piept, respira greu oare .. hai tata la spital. Il preia un cardiolog si-l intreaba imediat "cate cafele ai baut?". El nici nu se atinge de cafea deci era un Nu hotarat dupa care medicul intreaba dar "Cata cola ai baut?" Am ramas amandoi foarte uimiti, medicul ne explica ca amandoi suntem dependenti de cola si pe noi ne bufnea rasul. Cum se poate? tocmai cea mai ravnita bautura dinafara sa fie asa de nociva? De atunci eu nu mai beau defel cola iar el mai trage cate un pahar pe zi oriunde numai acasa nu.

Apoi legat tot de ce bauturi servim trebuie sa recunostem ca-i un fel de declaratie de prosperitate sa ai tot felul de chimicale pe masa. Daca am dat petreceri la care nu am cumparat Pepsi ci am servit numai sucuri naturale deja eram priviti ca niste psihopati zgarciti prostiti de atata naturism.
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, January 18, 2007 2:29 PM

Postari: 3898
Locatia: Bacau
kali wrote:

Pai eu am pus si era bine-merci acolo.
De asemenea, este o emisiune pe Discovery in care 2 tipi incearca sa confirme sau sa infirme multe mituri care circula; o emisiune a fost despre Cola si bineinteles ca majoritatea nu erau decat niste zvonuri...

Am vazut si eu emisiunea si totusi a iesit adevarat faptul ca are puterea de a curata metalele.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed