Clubul mamicilor incepatoare

Options Clubul mamicilor incepatoare
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Sorina_85
Postat: Monday, November 13, 2017 9:40 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 9/21/2017
Postari: 185
Locatia: Brasov
alina89 wrote:
Sunt pe aici mamici care folosesc marsupii?

Ma intereseaza tare un marsupiu ergonomic care sa se poata regla bine si pe mine si pe tati fara sa luam 2 marimi separate. Imi plac tare cele de la Marsupi plus, dar din ce vad nu i-ar veni si lui aceeasi marime si parca nu as da banii pe 2.

Cum nu avem masina e mult mai practic pe distante scurte decat sa caram carutul/scoica cu noi peste tot.

Alina, eu am folosit wrap elastic pana la 2 luni jumate si dupa aia mi-am luat Manduca. E destul de incomod sa tot infasori wrapul ala dar sta cel mai bine si corect in el in primele luni(si in sling sta bine)Al meu baietel e mai lungan din fire si l-am pus fara probleme de la varsta aia in Manduca, depinde muult de copil, de constitutia lui. Mi-a folosit extraordinar de mult pana pe la 1 an si ceva, e tocita si facuta franjuri :))))) Acuma am vazut ca au mai aparut si alte modele de sisteme de purtare ergonomice. Marsupi are puntea mai mica decat Manduca daca nu ma insel si la un moment dat trebuie schimbat cu ceva cu punte mai lata ca il incomodeaza pe bebe la picioare. Manduca(si multe altele asemanatoare) au si un insert de nou nascuti ce are puntea mai mica. Se poate regla usor si pt tati si pt mami. Spor la cautari! :)
alina89
Postat: Tuesday, November 14, 2017 9:40 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/21/2017
Postari: 746
Locatia: Bucuresti
Multumesc pentru sugestii hearts Sa vad cu ce il conving si pe tati sa luam ca tare nerabdator e sa se plimbe cu el asa. Vede el mereu tatici la case in supermarket cu bebeii asa si nu mai stie ca vrea si el. Lol
Sorina_85
Postat: Tuesday, November 14, 2017 10:01 AM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 9/21/2017
Postari: 185
Locatia: Brasov
alina89 wrote:
Multumesc pentru sugestii hearts Sa vad cu ce il conving si pe tati sa luam ca tare nerabdator e sa se plimbe cu el asa. Vede el mereu tatici la case in supermarket cu bebeii asa si nu mai stie ca vrea si el. Lol

Ce simpatici sunt taticii care poarta bebeii asa Love
Daca gasesti Manduca, Boba, Isara, Lenny Lamb, varianta second, si arata ok, nu te sfii sa iei, diferenta de pret e uriasa iar dupa 3 spalari arata toate la fel.
Cheek Kiss
Andreea06
Postat: Wednesday, November 15, 2017 5:00 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/28/2017
Postari: 2570
Mamici voua ce v-a recomandat dupa nastere ca metoda contraceptiva? Mai e mult si bine pana acolo pt mine Hilar dar na, m-a lovit intrebarea acuma.
Mai ales cu alaptatul, stiu ca unele mamici cred ca daca nu iti vine menstruatia o perioada buna ca alaptezi, nu poti ramane, dar eu am citit cazuri ca da..
Am auzit de unele pilule cezarette sau asa ceva, dar am citit si bune si rele de ele.. si parca n-as mai baga hormoni o perioada.
Clasic, prezervativ?
laura513
Postat: Wednesday, November 15, 2017 5:08 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 2/8/2017
Postari: 337
Locatia: Radau?i
Uf, nici eu n-am ajuns inca la asta dar chiar ma gandeam zilele trecute... Cand va fi sa scoatem panzele de paianjeni de pe acolo si sa ne reapucam de treaba... Cu prezervativ imi e nasol si mie de la substantele alea spermicide, ma irit de numa, antibebe n-am luat niciodata si nici nu prea e indicat in alaptare, oricum, vb ta, nu am nevoie acuma de alti hormoni, sterilete si alte minuni ma sperie pur si simplu, cred ca ramanem pe metoda "clasica" Lol Oricum am ramas greu cat am incercat, poate nu s-a prinde asa, ca-n filme, pe baza mitului "e de ajuns un singur spermatozoid ca sa ramai gravida" Lol
Noi inainte de a incepe sa lucram la bebe am mers vreo 2 ani pe metoda clasica si nefiind eu zeita fertilitatii si probabil nici el vreun macho polenizator de tipul "s-a uitat la mine si am ramas", nu s-a intamplat nimic. Acuma, daca va fi sa se intample, oricum ne dorim un bebe 2, de va fi sa vina mai devreme, sanatos sa fie (desi sincera sa fiu ma cam sperie ideea, ca vreau sa imi revin si eu un pic inainte sa o iau de la capat) Crazy Crazy Crazy
alina89
Postat: Wednesday, November 15, 2017 7:25 PM

Andreea06 wrote:
Mamici voua ce v-a recomandat dupa nastere ca metoda contraceptiva? Mai e mult si bine pana acolo pt mine Hilar dar na, m-a lovit intrebarea acuma.
Mai ales cu alaptatul, stiu ca unele mamici cred ca daca nu iti vine menstruatia o perioada buna ca alaptezi, nu poti ramane, dar eu am citit cazuri ca da..
Am auzit de unele pilule cezarette sau asa ceva, dar am citit si bune si rele de ele.. si parca n-as mai baga hormoni o perioada.
Clasic, prezervativ?

Nu am intrebat, dar de cezarette am auzit si eu. Eu am auzit si cazuri in care nu au avut menstruatie deloc cateva luni dupa nastere si s-au trezit direct insarcinate in cateva luni cand au fost la un control, deci avand in vedere ca la ceza trebuie sa ai grija dupa recomandarile medicilor sa nu ramai in primele 12 luni, eu nu m-as baza pe metoda asta.

Metoda calendarului nu functioneaza la mine, ca vine cand vrea :)) si prezervativ nu am folosit niciodata cu sotul si mi s-ar parea asa ciudat sa folosim acum :D dar vedem ce ne zice si doctora, o sa o intreb atunci cand ma duc sa imi scoata firele sau la controlul ala de la 6s :D
Andreea06
Postat: Wednesday, November 15, 2017 7:32 PM

Eu am mai folosit prezervativ cand m-am oprit cu pilulele, chiar nu as vrea sa iau iar, nu stiu de ce.. ma tem sa nu raman greu apoi cand o sa vreau iar bebe.. dar e clar ca ceva tre folosit, ceza sau nu.. nu prea e sanatos sa fie asa repede. Plus ca eu una fizic nu o sa fac fata cu un bebe de un anisor si un nou nascut, nope.. aproape de 2 acolo ar fi starting point-ul. E clar ca alaptarea nu e contraceptiva Lol

O sa ai fire de scos? La mine am inteles ca vor disparea singure, colega mea asa mi-a zis, cand a iesit din spital i-a scos 2 din capete si atata.
alina89
Postat: Wednesday, November 15, 2017 9:01 PM

Andreea06 wrote:
Eu am mai folosit prezervativ cand m-am oprit cu pilulele, chiar nu as vrea sa iau iar, nu stiu de ce.. ma tem sa nu raman greu apoi cand o sa vreau iar bebe.. dar e clar ca ceva tre folosit, ceza sau nu.. nu prea e sanatos sa fie asa repede. Plus ca eu una fizic nu o sa fac fata cu un bebe de un anisor si un nou nascut, nope.. aproape de 2 acolo ar fi starting point-ul. E clar ca alaptarea nu e contraceptiva Lol

O sa ai fire de scos? La mine am inteles ca vor disparea singure, colega mea asa mi-a zis, cand a iesit din spital i-a scos 2 din capete si atata.

da, colegele care au nascut de curand aici in Buc au fost la cateva zile de la externare sa le scoata firele si cat stateam la maternitate la coada la fel mai venisera cateva mamici tot pentru asta. si eu preferam tot din alea care se absorb Crazy
Andreea06
Postat: Thursday, November 16, 2017 9:48 PM

Sotul m-a intrebat daca tre fular sau cumva acoperit copilul cand iesim din spital cu scoica. I-am zis ca nu, in afara de cum e imbracat cu combenizon si e protectia aia husa la scoica.. e destul, plus ca o sa traga masina in fata acolo, nu sta decat 10 sec afara.
El insista sa intreb neonatologul cum trebuie sa stim.. oricum nu vreau sa il infofolesc excesiv. Dar m-am pus sa caut una alta despre scoica si imbracaminte si am citit in cateva locuri ca zice sa il dezbraci de combenizon/overall/geaca dupa ce e in masina.
Apai asa cred ca nici nu ii mai pun combenizonul si pun o patura ... ca sa-l dezbrac si in 15 min suntem acasa sa il imbrac iar pana intru in casa?
Andreea06
Postat: Thursday, November 16, 2017 11:20 PM

Si ca tot m-am apucat de citit de transport, scoica si iarna, cica nu e bine de tinut cu haine puffy gen combenizoane, geci etc. Va recomand sa cititi si sa vedeti filmuletele de aici:
http://thecarseatlady.com/warmandsafe/
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed