Clubul mamicilor incepatoare - 9

Options Clubul mamicilor incepatoare - 9
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AndreeaCD
Postat: Thursday, July 11, 2019 10:07 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 4/26/2018
Postari: 454
Locatia: Bucure?ti
Irinan wrote:

Asa mi a zis si mie, ca ar trebui sa fie curat nu maro. Ce am mai observat e ca e si urat mirositor(scz detaliile,)doamne parca as fi la primul copil... chiar nu mai tin minte de acum 3 aniuff

Irina, eu am avut scurgeri pana la o luna ?i erau închise la culoare, unele zile mai pu?in, dar altele erau abundente. Frisoane am avut tot asa, dar de prin a 3a saptamâna se mai potolisera. Medicul mi-a zis ca e normal, asa a reac?ionat corpul meu dupa opera?ie, plus ca am observat ca atunci când eram f obosita erau mai intense ?i chiar transpiram mult. Într-una din nop?i chiar a venit so?ul ?i m-a luat în brate ca sa ma încalzeasca. La controlul de 6 saptamâni totul era bine, opera?ia era ok. Dureri ?i amor?eala am resim?it cam pana pe la 2 luni ?i un pic, acum doar ma mai în?eapa sau ma manânca înainte sa se schimbe vremea.
AlexandraRr
Postat: Thursday, July 11, 2019 11:23 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/13/2017
Postari: 2551
Locatia: Iasi
Irinan wrote:

Si daca ar fi asa cred ca ar fi nevoie de chiuretaj nu? Eu in prima saptamana doar uneori mai aveam frisoane, dar tineau putin. Acum am avut toata noaptea si azi destul de multe ore.. acum ma simt mai bine, sper sa nu ma apuce iar.. sunt impacata macar ca cezariana arata bine

Vezi maine ce iti spune medicul, nu te gandi la tot felul de scenarii, daca au si miros nu este semn bun dar din fericire exista tratament si e foarte bine ca mergi repede la control. Mult succes maine grup
AlexandraRr
Postat: Thursday, July 11, 2019 11:30 PM

Ella, eu zic ca e ok greutatea. Teoretic in primele 3 luni ar trebui sa ia aproximativ 750g (asta e media) si 3cm. Fiecare copil insa are propriul ritm de crestere, daca abaterile de la medie sunt mici nu te ingrijora, cel mai important este sa fie pe aceeasi percentila sau mai sus decat cea de la nastere, asa se verifica daca bebe creste armonios, sunt sigura ca e bine Cheek Kiss
Ella30
Postat: Friday, July 12, 2019 1:42 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 2/21/2019
Postari: 823
AlexandraRr wrote:
Ella, eu zic ca e ok greutatea. Teoretic in primele 3 luni ar trebui sa ia aproximativ 750g (asta e media) si 3cm. Fiecare copil insa are propriul ritm de crestere, daca abaterile de la medie sunt mici nu te ingrijora, cel mai important este sa fie pe aceeasi percentila sau mai sus decat cea de la nastere, asa se verifica daca bebe creste armonios, sunt sigura ca e bine Cheek Kiss

Multumesc Cheek Kiss la cum sarise mf sincer m a pus pe ganduri. Dar vad ca suntem binisor. Conteaza mult si faptul ca nu papa exclusiv san , cred eu..
In seara asta ne au vizitat si pe noi coliciialcool plans

Le: pe noi ne trimite la cas sa inregistram fata. A zis si la vizita de acasa, dar aparand ba una, ba alta n am ajuns la cas si ieri s a ofuscat ca de ce n am fost. Eu n am mai auzit pe nimeni sa fie trimis de mf la cas pt inregsitrare..ma gandesc ca fraierica, oare nu era obligatia ei sa faca asta ? Cand am intrebat o a zis ca noi tre sa mergem..
Irinan
Postat: Friday, July 12, 2019 1:51 AM

Intrat: 9/20/2018
Postari: 569
Locatia: Suceava
AndreeaCD wrote:

Irina, eu am avut scurgeri pana la o luna ?i erau închise la culoare, unele zile mai pu?in, dar altele erau abundente. Frisoane am avut tot asa, dar de prin a 3a saptamâna se mai potolisera. Medicul mi-a zis ca e normal, asa a reac?ionat corpul meu dupa opera?ie, plus ca am observat ca atunci când eram f obosita erau mai intense ?i chiar transpiram mult. Într-una din nop?i chiar a venit so?ul ?i m-a luat în brate ca sa ma încalzeasca. La controlul de 6 saptamâni totul era bine, opera?ia era ok. Dureri ?i amor?eala am resim?it cam pana pe la 2 luni ?i un pic, acum doar ma mai în?eapa sau ma manânca înainte sa se schimbe vremea.

Multumesc. M am mai linistit putin. Acum sa vad ce imi spune azi la control
fluturash26
Postat: Friday, July 12, 2019 8:53 AM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 3272
Locatia: iasi
Ella30 wrote:

Multumesc Cheek Kiss la cum sarise mf sincer m a pus pe ganduri. Dar vad ca suntem binisor. Conteaza mult si faptul ca nu papa exclusiv san , cred eu..
In seara asta ne au vizitat si pe noi coliciialcool plans

Le: pe noi ne trimite la cas sa inregistram fata. A zis si la vizita de acasa, dar aparand ba una, ba alta n am ajuns la cas si ieri s a ofuscat ca de ce n am fost. Eu n am mai auzit pe nimeni sa fie trimis de mf la cas pt inregsitrare..ma gandesc ca fraierica, oare nu era obligatia ei sa faca asta ? Cand am intrebat o a zis ca noi tre sa mergem..

Noi nu am mers la cas, nici nu am auzit pe cineva sa mearga dar poate a mai patit cineva asa..
AriaM
Postat: Friday, July 12, 2019 9:59 AM

Intrat: 10/1/2017
Postari: 1066
am fost noi la cas sa inregistram fata. si pe noI ne-a trimis mf,dar sincer nu mai sunt sigura de ce. poate ca sa se miste mai repede?
Ella30
Postat: Friday, July 12, 2019 6:33 PM

fluturash26 wrote:

Noi nu am mers la cas, nici nu am auzit pe cineva sa mearga dar poate a mai patit cineva asa..

Cred ca dr mea e mai comoda. Cel mai sigur o voi schimba dupa ce termin postnatalul, daca nu si schimba atitudinea, nu de alta dar imi lasa o parere proasta cu fiecare vizita oe care i o fac..
Ella30
Postat: Friday, July 12, 2019 6:34 PM

AriaM wrote:
am fost noi la cas sa inregistram fata. si pe noI ne-a trimis mf,dar sincer nu mai sunt sigura de ce. poate ca sa se miste mai repede?

Ceva de genul, cred..a zis ca parca dureaza vreo 3 luni daca se duce ea si ca sa se duca tatal sa o inregistreze. Dar mi se pare cam comoda de fapt, plus ca nu stiu..e ceva ce nu ma incanta la ea, trecand peste faza cu cantaritul..
Ella30
Postat: Friday, July 12, 2019 6:36 PM

Irinan wrote:

Multumesc. M am mai linistit putin. Acum sa vad ce imi spune azi la control

Irina, ce ti a zis ?
Irinan
Postat: Friday, July 12, 2019 8:00 PM

Ella30 wrote:

Irina, ce ti a zis ?

Acum am ajuns acasa.. toata treaba e de la lohii, azi noapte nu mi a coborat febra sub 39..mi a luat proba de jos, doar ca primesc rezultatul luni. Intre timp am primit ampicilina injectabil, solpadeine pt dureri de cap ,paracetamol pt febra si niste injectii pt uter ca se pare ca nici el nu si a facut treaba si ar mai trebui sa se stranga aproape 4cm.. si asteptam rezultatul de luni. Eu sunt bucuroasa ca e ok operatia
AlexandraRr
Postat: Friday, July 12, 2019 9:05 PM

Sa nu iei no spa, Irina, sa nu uiti, dupa sarcina poate fi din reflex luat in caz de dureri pupici sper sa te faci bine repede :)
Ella30
Postat: Friday, July 12, 2019 9:47 PM

Irinan wrote:

Acum am ajuns acasa.. toata treaba e de la lohii, azi noapte nu mi a coborat febra sub 39..mi a luat proba de jos, doar ca primesc rezultatul luni. Intre timp am primit ampicilina injectabil, solpadeine pt dureri de cap ,paracetamol pt febra si niste injectii pt uter ca se pare ca nici el nu si a facut treaba si ar mai trebui sa se stranga aproape 4cm.. si asteptam rezultatul de luni. Eu sunt bucuroasa ca e ok operatia

Va fi bine, cu siguranta dupa tratament nu vei mai avea aceste neplaceriCheek Kiss
Chiar azi am vb cu o prietena care are 2 cezariene si mi a zis ca foarte mult conteaza si cum "curata" dr in timpul operatiei, cica daca nu curata bine pot sa apara astfel de probleme.
Irinan
Postat: Friday, July 12, 2019 10:59 PM

AlexandraRr wrote:
Sa nu iei no spa, Irina, sa nu uiti, dupa sarcina poate fi din reflex luat in caz de dureri pupici sper sa te faci bine repede :)

Nici nu le mai tin la indemana dupa nastere, tocmai sa nu fie vreun reflex..multumesc de gandurile buneCheek Kiss
Irinan
Postat: Friday, July 12, 2019 11:01 PM

Ella30 wrote:

Va fi bine, cu siguranta dupa tratament nu vei mai avea aceste neplaceriCheek Kiss
Chiar azi am vb cu o prietena care are 2 cezariene si mi a zis ca foarte mult conteaza si cum "curata" dr in timpul operatiei, cica daca nu curata bine pot sa apara astfel de probleme.

Acum important e sa se rezolve, nici nu mai caut cauza.. oricum iti dai seama ca n ar recunoaste nimeniCheek Kiss
Utilizatori in acelasi subiect
GeorgianaB,LAURA0202
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed