Clubul mamicilor incepatoare - 9

Options Clubul mamicilor incepatoare - 9
Subiectul anterior · Subiectul urmator
fluturash26
Postat: Wednesday, June 12, 2019 10:44 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 9/9/2017
Postari: 3252
Locatia: iasi
Nicole2018 wrote:

Ma bucur ca sunteti bine si sper sa scapati curand si de alergie.
Inteleg ca v-a recomandat sa incercati sa ii dati lactate 1 data pe luna si daca apare mucus sa nu ii mai dati pana luna urmatoare? Ai discutat de curiozitate si cu un alergolog?
Este bine ca nu aveti manifestari grave, insa ce nu imi e mie clar este in ce conditii se recomanda restrictia alimentara.
Si Mary povestea ca pana la urma si lor le-a zis medicul ca atata timp cat nu sunt manifestari grave nu este necesara restrictia.
La noi 7 luni au fost cu noroc si ca prin minune s-au rezolvat toate problemele...nu mai regurgiteaza, scaunul ei arata aproape ca un scaun de adult, nu se mai evidentiaza mucus in el.
Ea avea si un canal lacrimal infundat si fix din ziua in care a facut 7 luni nu a mai curs ochiul deloc, se pare ca s-a desfundat si canalul.
Noi i-am introdus in alimentatie pe rand, insa destul de repede multe din alimentele cu potential alergen: lactate, ou intreg, gluten, nuci, migdale, capsuni, peste, telina etc... si continuam sa i le dam, dupa cum am povestit in prima luna de diversificare parca se accentuase refluxul dar uite ca acum s-a potolit... nu am aflat la ce avea alergie/intoleranta...si sper ca s-a desensibilizat.

Altfel, este o fetita vesela, vorbareata si foarte curioasa. Va las cateva poze.
https://imgbbb.com/image/AaKud
https://imgbbb.com/image/AaZie
https://imgbbb.com/image/AaAqW
https://imgbbb.com/image/AaM9U

O frumusete de fetitahearts
si noi vrem sa ii cumparam leagan din ala sa il ducem la bunici.
GeorgianaB
Postat: Wednesday, June 12, 2019 11:18 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/15/2018
Postari: 935
Locatia: Bucuresti
Nicole2018 wrote:

Ma bucur ca sunteti bine si sper sa scapati curand si de alergie.
Inteleg ca v-a recomandat sa incercati sa ii dati lactate 1 data pe luna si daca apare mucus sa nu ii mai dati pana luna urmatoare? Ai discutat de curiozitate si cu un alergolog?
Este bine ca nu aveti manifestari grave, insa ce nu imi e mie clar este in ce conditii se recomanda restrictia alimentara.
Si Mary povestea ca pana la urma si lor le-a zis medicul ca atata timp cat nu sunt manifestari grave nu este necesara restrictia.
La noi 7 luni au fost cu noroc si ca prin minune s-au rezolvat toate problemele...nu mai regurgiteaza, scaunul ei arata aproape ca un scaun de adult, nu se mai evidentiaza mucus in el.
Ea avea si un canal lacrimal infundat si fix din ziua in care a facut 7 luni nu a mai curs ochiul deloc, se pare ca s-a desfundat si canalul.
Noi i-am introdus in alimentatie pe rand, insa destul de repede multe din alimentele cu potential alergen: lactate, ou intreg, gluten, nuci, migdale, capsuni, peste, telina etc... si continuam sa i le dam, dupa cum am povestit in prima luna de diversificare parca se accentuase refluxul dar uite ca acum s-a potolit... nu am aflat la ce avea alergie/intoleranta...si sper ca s-a desensibilizat.

Altfel, este o fetita vesela, vorbareata si foarte curioasa. Va las cateva poze.
https://imgbbb.com/image/AaKud
https://imgbbb.com/image/AaZie
https://imgbbb.com/image/AaAqW
https://imgbbb.com/image/AaM9U

Ce minunatie ai tu acolo, sa vezi ce coada vor face baietii la usa voastra ras
La fel ii pun si eu baveta lui Luca, dezaaastru face.

Fetelor, cam ce energie au bebelusii vostri?
Luca nu are stare, nu stiu cu cine seamana asa, noroc ca nu aveam asteptari si l-am anticipat inca din burta, ar vrea sa stea numai in picioare si topaie ca un iepure Crazy

https://ibb.co/Bz43ymd
https://ibb.co/nm0XWqv
https://ibb.co/Bgc931b
Alle.p
Postat: Wednesday, June 12, 2019 12:42 PM

Intrat: 5/13/2018
Postari: 1371
Locatia: Petrila
Love Love Love ce de bebei frumosicoeur sa va traiasca coeur
Patrick de câteva zile nu prea doarme ziua, doar cu taraita si ar mânca continuu...parca nu se satura. Noaptea doarme bine, are cam 4 cicluri de 3 ore de somn. Ma îngrijoreaza putin ca ziua sta atâtea ore fara somn, sau cu reprize de 15-45 minute.plus ca e tot marait.
AlexandraRr
Postat: Wednesday, June 12, 2019 1:07 PM

Intrat: 5/13/2017
Postari: 2495
Locatia: Iasi
Alle, va dormi din ce in ce mai putin ziua, somnul in general va fi intr-o continua schimbare si mananca mai mult pentru ca este puseu de crestere in perioada asta, nu te ingrijora. Daca are scutece ude suficiente si nu observi alte probleme e totul bine, maraiala se poate datora tot puseului de crestere. Chiar daca fiecare copil este diferit iti spun totusi ca si idee ca a mea la o luna avea 15-16 ore de somn din 24 din care 11-12 noaptea si restul erau somnuri de 30 de minute ziua.
AndreeaCD
Postat: Wednesday, June 12, 2019 2:58 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 4/26/2018
Postari: 450
Locatia: Bucure?ti
fluturash26 wrote:

vai si ziua cum rezisti? Eu nu as putea.

Nu ?tiu cum rezist ca nici cafea nu beau hohot ce e drept nu am timp sa ma gândesc. La 6 jumate îmi da trezirea definitiv. Ii dau sa pape, ea mai doarme pana la 8 jumate, uneori mai reu?esc sa adorm ?i eu o ora, altfel, ma apuc fac exerci?ii ca m-am îngra?at, beau cafeaua, pun la spalat, când se treze?te ne jucam pana la 9 jumate 19 când iar manânca, apoi o scot afara, mergem la cumparaturi, la 12 jumate ma apuc sa ii fac piureul, pe la 1 jumate 2 manânca, iar joaca, manânc ?i eu, la 5 papa ?i plimbare, la 7 jumate baie, 8 mâncare ?i 8 jumate somn. Deci nu prea am timp sa ma gândesc sau sa ma simt obosita ras.

Am ?i eu o întrebare. Came ce cantitate de piure ar trebui sa manânce acum la început? Men?ionez ca noi am început la 5l ?i 2s diversificarea.pana acum 2-3 zile manca ?i 100gr, acum mai mult de 70 nu vrea. ?tie ca vine laptele ?i se spore?te ?i începe sa plânga pana ii dau lapte. E ok asa? Pe pediatru momentan nu ma pot baza, trebuie sa merg la altul dar abia pe 5 iulie avem programare. Al nostru ne-a recomandat suc de fructe, zeama strecurata sau ca alternativa borcanase de la hipp. Astfel ca eu am ramas maxim dezamagita, ca asa în rest parea ok. Nu mai zic ca pt ca am optat pt piure ?i nu sucuri ?i zeama, nu a vrut sa îmi raspunda daca o pata care ii ie?ise era alergie sau nu, ci doar mi-a zis sa fac cu sucuri cum a spus de la început. ?i nici nu ?tiu ce alimente sa mai introduc acum, ma ghidez dupa o prietena care are baie?elul de o vârsta cu a mea. Voi ce a?i mai dat la 6 luni? Când a?i bagat carne ?i ou?
Cata123
Postat: Wednesday, June 12, 2019 3:11 PM

Intrat: 11/11/2017
Postari: 276
AlexandraRr wrote:
Alle, va dormi din ce in ce mai putin ziua, somnul in general va fi intr-o continua schimbare si mananca mai mult pentru ca este puseu de crestere in perioada asta, nu te ingrijora. Daca are scutece ude suficiente si nu observi alte probleme e totul bine, maraiala se poate datora tot puseului de crestere. Chiar daca fiecare copil este diferit iti spun totusi ca si idee ca a mea la o luna avea 15-16 ore de somn din 24 din care 11-12 noaptea si restul erau somnuri de 30 de minute ziua.

Buna,
Si noi tot in situatia asta suntem, noaptea doarme la fel, se trezeste de 2 ori sa manance si apoi repede inapoi la somn. Noaptea trecuta de ex s a culcat la 10 seara si s a trezit la 4 si la 8. Dar ziua in casa cam maxim juma de ora doarme o data. Afara doarme mai mult, acum ca a fost afara a dormit mai mult si a si mancat dupa 4 ore. Dar de la o vreme cateodata cere mancare si la o ora jumate, 2, nu mai sta sa se faca 3 ore ca inainte.
AlexandraRr
Postat: Wednesday, June 12, 2019 3:53 PM

Andreea, fiecare bebelus mananca diferit ca si cantitate, nu te poti lua dupa asta. La inceput ei sun curiosi si interesati de mancare pentru ca e ceva nou, poate de asta a redus cantitatea plus ca nu stiu cum e la voi dar e foarte caaaald :))
Nu sunt in masura sa iti dau sfaturi despre diversificare insa iti spun pe scurt experienta noastra.

In ceea ce priveste alimentele am introdus alergeni de la inceput (gluten la 6,5 luni, capsune, kiwi, oul l-am dat cu tot cu albus de la inceput), tot din start i-am dat si carne, lactate.. am introdus cate un aliment nou pe zi, doar la alergeni lasam cateva zile intre ei, nu am dat sucuri si nici zeama. Ca sa fie mai clar, poate te ajuta iti las cateva exemple de alimente introduse deja: para, nectarina, piersica, caisa, cirese, capsune, kiwi, mar, banane, mango, ananas, afine, zmeura, pepene galben, cartof alb, cartof dulce, broccoli, spanac, fasole pastai, linte, naut, rosii, morcov, pastarnac, telina, ceapa, usturoi, ulei de masline(pun la pranz in mancare, la inceput 5 picaturi, acum cate 10), lapte folosesc in preparate, iaurt, branza, peste, avocado, ardei, dovlecel, conopida si multe altele :))

La mancarea din borcanele sa fii atenta, unele contin zahar adaugat, eu i-am dat de 2 ori pana acum dar nu hipp, am luat rudolf's.

Cantitatea in prima saptamana era 2-5 lingurite si dupa cerea si lapte iar dupa 1-2 saptamani a renuntat la laptele de dupa masa si manca cam 100-150g dimineata si 200-250g la pranz. Acum mananca dimineata lapte, la micul dejun 200g, pranz 300g, intre pranz si cina lapte (uneori), cina 250-300g, lapte pe la 8-9 si se mai trezeste pe la 3-4 pentru supt. Cam asa arata o zi la noi, cantitatile sunt aproximative si in general zilele sunt la fel, insa sunt si zile im care mananca mai putin sau mai mult.

Sper sa gasesti un pediatru ok cu care sa te poti sfatui si sa va ajute :*
fluturash26
Postat: Wednesday, June 12, 2019 3:58 PM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 3252
Locatia: iasi
AndreeaCD wrote:

Nu ?tiu cum rezist ca nici cafea nu beau hohot ce e drept nu am timp sa ma gândesc. La 6 jumate îmi da trezirea definitiv. Ii dau sa pape, ea mai doarme pana la 8 jumate, uneori mai reu?esc sa adorm ?i eu o ora, altfel, ma apuc fac exerci?ii ca m-am îngra?at, beau cafeaua, pun la spalat, când se treze?te ne jucam pana la 9 jumate 19 când iar manânca, apoi o scot afara, mergem la cumparaturi, la 12 jumate ma apuc sa ii fac piureul, pe la 1 jumate 2 manânca, iar joaca, manânc ?i eu, la 5 papa ?i plimbare, la 7 jumate baie, 8 mâncare ?i 8 jumate somn. Deci nu prea am timp sa ma gândesc sau sa ma simt obosita ras.

Am ?i eu o întrebare. Came ce cantitate de piure ar trebui sa manânce acum la început? Men?ionez ca noi am început la 5l ?i 2s diversificarea.pana acum 2-3 zile manca ?i 100gr, acum mai mult de 70 nu vrea. ?tie ca vine laptele ?i se spore?te ?i începe sa plânga pana ii dau lapte. E ok asa? Pe pediatru momentan nu ma pot baza, trebuie sa merg la altul dar abia pe 5 iulie avem programare. Al nostru ne-a recomandat suc de fructe, zeama strecurata sau ca alternativa borcanase de la hipp. Astfel ca eu am ramas maxim dezamagita, ca asa în rest parea ok. Nu mai zic ca pt ca am optat pt piure ?i nu sucuri ?i zeama, nu a vrut sa îmi raspunda daca o pata care ii ie?ise era alergie sau nu, ci doar mi-a zis sa fac cu sucuri cum a spus de la început. ?i nici nu ?tiu ce alimente sa mai introduc acum, ma ghidez dupa o prietena care are baie?elul de o vârsta cu a mea. Voi ce a?i mai dat la 6 luni? Când a?i bagat carne ?i ou?

vai si eu la fel, 100 gr nu am dat jos si nici nu am pus in ultimele luni. Si abia reusesc sa mananc ziua. Noi avem 3 mese de acum si e jale. Trebuie sa ne jucam, sa iesim si afara sa si mancam.
Eu tot cu piure am inceput, de pe la 7 luni ii mai dau si bucati, stau cu frica dar pana acum nu s-a inecat decat o data cand am ramas socata. Sper sa nu se repete, eu am zis ca se preface atunci pentru ca ea de obicei face fel si fel de mutrisoare la masa.
La noi merge tare greu cu mancarea. Micul dejun il mananca bine dar la amiaza cel putin abia ia cateva lingurite, inca o perioada nu a mancat deloc la amiaza si urla sa o iau de acolo. 100 gr manca si a mea la inceput si dupa aia din ce in ce mai putin.
Eu i-am introdus cate una pe zi, fara nici un tabel. I-am introdus de toate, la 7 luni i'am dat si oul intreg, nuci, rosii, kiwi etc adica cate unu pe zi ca dupa aia cand am inceput cu micul dejun erau si cate 2 pe zi...nu a avut nici o alergie si sper nici sa nu aiba.
AlexandraRr
Postat: Wednesday, June 12, 2019 4:04 PM

Acum e si cald, Cata, poate de asta mananca mai des, si de sete plus ca e foarte bine ca cere, macar stii ca nu se deshidrateaza ;))
La fel a fost si la noi cu somnul in aceeasi perioada, jumatate de ora dormea ziua, a mea s-a nascut pe 28 octombrie si nu stateam asa mult ca acum afara, poate si din cauza asta. Acum doarme mai bine decat un nou nascut :)))
Se va mai modifica somnul cu siguranta dar daca ei sunt bine reusim noi sa tinem pasul cumva ;))

Le: ei au perioade de crestere accelerata cand mananca mai mult sau mai des, sunt perioade aproximative dar le scriu, poate te ajuta: cateva zile de la nastere, 2-3 saptamani, 4-6 saptamani, 3 luni, 4-6-9 luni. Sunt perioade aproximative insa la noi s-au potrivit.
GeorgianaB
Postat: Wednesday, June 12, 2019 5:10 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/15/2018
Postari: 935
AndreeaCD wrote:

Nu te stresa cu cantitati le, eu nu i-am cantarit portiile pt ca nu mi se pare relevant.
In prima luna I-am dat pranzul alcatuit din diverse legume, nu am tinut regula de 3 zile, am incercat sa iasa ceva gustos, pentru consistenta am adaugat uneori lapte, unt sau ulei de masline, verdeara, putin usturoi.
Din punctul meu de vedere este important sa prinzi momentul mesei, noi acum avem un program, chiar cere mancare, cum il pun in scaun si imi urmareste miscarile cere mancare.
In orice caz laptele este baza, nu este musai sa manance solide in cantitati mari.
AndreeaCD
Postat: Wednesday, June 12, 2019 10:16 PM

Mul?umesc, fetelor! M-am gândit ?i eu ca poate s-a plictisit de acelea?i 5 legume învârtit aiurea între ele.... Oricum, foame ii este mereu când o pun la masa, orele ei sunt acelea?i zilnic cu mici diferen?e de maxim 30 de minute. Se ?i vede ca ii e foame ca începe sa î?i linga buzele când apar cu castronelul Lol. O sa ii bag ?i eu de acum de toate câte una pe zi,sper sa ii creasca apetitul din nou. Ca asa ea ?i la mi e pofte?te când manânc, se uita de parca mi-ar manca ?i parul din cap daca ar putea hohot. Sper doar sa se fi plictisit de ve?nicele legume de început.

P.S. Cam asa de mancacioasa era pana acum 3 zile. De asemenea, încep sa suspectez ai un dinte ca roade la greu girafa ?i mâinile, mult mai mult decât de obicei, efectiv se aude cum ii scâr?âie gingiile de cauciucul ala.

https://ibb.co/hDVRyzh

https://ibb.co/5TV6P8g

https://ibb.co/k6GWxPh

https://ibb.co/p4n8GJb
Andreea06
Postat: Thursday, June 13, 2019 4:55 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/28/2017
Postari: 5617
Ce bebelasi mancaciosi hearts

Si ce a trecut timpul, Andreea, parca ieri ai nascut.

Noi azi plecam in concediu, eurotrip cu masina. Matti e mai mofturos la mancare (se putea mai mofturos?? Ei bine da), cred ca il deranjeaza maselutele care tot ies. I-am facut waffles, chiftele, fursecuri cu ovaz, am cumparat multe batoane organix cu ovaz, biscuiti fara zahar etc siiii sper sa pape ceva cand suntem pe drumuri sau vizitam.

Am mai gasit pe fb o pagina cu reteta dragute, Patthy’s cupcakes. Am facut deja cateva de acolo si ies bine si bune.
AndreeaCD
Postat: Thursday, June 13, 2019 8:53 PM

Andreea06 wrote:
Ce bebelasi mancaciosi hearts

Si ce a trecut timpul, Andreea, parca ieri ai nascut.

Noi azi plecam in concediu, eurotrip cu masina. Matti e mai mofturos la mancare (se putea mai mofturos?? Ei bine da), cred ca il deranjeaza maselutele care tot ies. I-am facut waffles, chiftele, fursecuri cu ovaz, am cumparat multe batoane organix cu ovaz, biscuiti fara zahar etc siiii sper sa pape ceva cand suntem pe drumuri sau vizitam.

Am mai gasit pe fb o pagina cu reteta dragute, Patthy’s cupcakes. Am facut deja cateva de acolo si ies bine si bune.

Daaa, luni deja facem 6 luni, nu-mi vine sa cred! ras ma ia plânsul uneori seara când ma uit la ea cum doarme ?i vad cât a crescut ?i ma sperie ce repede trece timpul, într-o zi o sa fie mare de nu o sa mai încapa în bratele mele...
Vacanta frumoasa! ?i noi mergem în august la bulgari. Am ceva emo?ii cu somnul ?i mâncarea acolo, de?i o sa ii gatesc eu, dar sper sa nu o dea peste cap prea mult. Vacanta frumoasa! A?teptam impresii topai pupici
Alle.p
Postat: Thursday, June 13, 2019 10:01 PM

Intrat: 5/13/2018
Postari: 1371
Locatia: Petrila
Merci Alexandra, ma gandeam si eu ca ar putea fi un puseu, sau ca isi formeaza un program de somn.
Cum ?ine?i bebei îmbracati noaptea la 25-26 grade? Eu i-am dat un body cu mâneca scurta si pantalonasi scur?i. Sa ii pun sosetele?NuStiu si ii inveliti? Patrick e obisnuit învelit, altfel se sperie cand da din picioruse, dar deja parca e prea cald pt paturica. Sa il invelesc cu un cearceaf de bumbac?alcool
AndreeaCD
Postat: Thursday, June 13, 2019 10:11 PM

Alle.p wrote:
Merci Alexandra, ma gandeam si eu ca ar putea fi un puseu, sau ca isi formeaza un program de somn.
Cum ?ine?i bebei îmbracati noaptea la 25-26 grade? Eu i-am dat un body cu mâneca scurta si pantalonasi scur?i. Sa ii pun sosetele?NuStiu si ii inveliti? Patrick e obisnuit învelit, altfel se sperie cand da din picioruse, dar deja parca e prea cald pt paturica. Sa il invelesc cu un cearceaf de bumbac?alcool

Fiica-mea doarme în salopeta scurta sau doar în body cu mâneca scurta, fara ?osete, e prea cald. În casa nu a mai purtat ?osete de la Pa?ti sau mai devreme cred, iar afara nu ii mai dau ?osete de 2 saptamâni. Am încercat sa o acopar cu o pânza când doarme pt ca noi dormim cu geamul deschis, în 2 secunde o dadea deoparte cu picioarele hohot chiar ?i când merge aerul condi?ionat ziua refuza sa fie invelita. E cald, e vara, nu cred ca mai e cazul sa le fie frig, pana ?i vântul care bate e cald, iar racoarea de dupa vreo ploaie e bine venita ?i aducatoare de somn. coeur
Cam asa o îmbrac prin casa, ziua ?i noaptea. Bine, acum e ?i cald în, Bucure?ti. Dar la 25-26 de grade în casa tot asa o ?in. Adica asa avem ?i noi în casa temperatura noaptea sau ziua cu aerul pornit.

https://ibb.co/HFwMcnS

https://ibb.co/ggGdwSj

https://ibb.co/9rj2xBr
Utilizatori in acelasi subiect
fluturash26,GeorgianaB,LAURA0202,Nela
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed