Clubul mamicilor incepatoare - 6

Options Clubul mamicilor incepatoare - 6
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AlexandraRr
Postat: Thursday, December 6, 2018 5:10 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/13/2017
Postari: 1900
Locatia: Iasi
Asa este, Geogiana, daca n-ar exista parerile date aiurea asa bine ar merge tara asta :)) Acum nu ma mai enervez cand aud idei de tot felul, spun doar da si atat, pana si sora sotului care e de aceeasi varsta cu mine si nu are copii imi spunea saptamana trecuta sa ii dau ceai pentru colici :)) Eu nu am luat nici macar in considerare sfaturile primite insa m-au facut doar sa nu am incredere sa las copilul cu altcineva, sunt sigura ca nu mi-ar respecta deciziile si chiar daca nu mi-ar spune ar face asa cum vor ei. Cel mai rau este ca socrii sunt pensionari si o data la 3-4 zile ma suna sa ma intrebe daca nu vreau sa vina sa stea cu fata si eu sa ies la plimbare hohot O sa ii refuz pana nu o sa ma mai intrebe :)) Este greu oricum, sper eu sa nu fiu asa Lol

Fluturash, cred ca am fost doar norocoasa, sigur tine de copil, eu de la inceput am lasat-o singura sa doarma, am vrut sa pot macar face ceva treaba prin casa cat doarme ea ziua (sunt obsedata de curatenie si ordine Crazy ). Dupa ce adoarme la san eu ii pun degetul mic in coltul gurii si da drumul si isi continua somnul (uneori se trezeste si o iau de la capat dar rar), felicitari ca poti sta asa, eu imediat amortesc si daca mai vad pe langa mine un teanc de haine murdare sau vase sau dezordine nu rezist tentatiei, o pun in patut si ma apuc de treaba dance Daca nu era ea asa sigur o purtam in wrap toata ziua si tot faceam curat :)))
fluturash26
Postat: Thursday, December 6, 2018 5:14 PM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 2638
Locatia: iasi
MaryPoppins wrote:

Asta il numesc eu supt implinitor ras si cand misca asa din barbie si sprancene ca un catel, iti vine sa o mananci hearts bucura-te de momentele astea, ca trece timpul si te rogi de ea sa suga. Eu ma simt in al 9-lea cer cand mai prind cateva minute de ne privim in ochi si ne tinem de mana in timp ce suge coeur

Nicole, eu eram foarte pro pt biberonul ocazional, dar Ana mi-a dat peste cap toate socotelile. A refuzat singura orice fel de tetina iar eu la pompa nu scot nici un strop de lapte. Asa ca suntem legate una de alta mereu Lol

LE: vezi video pe youtube despre paced bottle feeding. Puteti face asa dc chiar e sa-i dati din biberon. Din pacate nu exista tetina care sa semene cu sanul. Si de ar semana nu face nici o diferenta, pt ca tehnica de supt e total diferita.

Daaaacomputerlove e adorabila, cand are momente din astea pur si simplu ma odihnesc langa ea si o adulmec asa.. imi e draga de mor. Is niste momente super faine care stiu ca nu vor fi pentru mult timp. Si mai ales ca ma simt asa mandra ca am avut puterea amandoua ca sa ajungem la asta si sa reusim cu alaptarea!! Cand toti ma puneau sa ii dau lapte praf.
Acum a auzit-o mama ca plange din diverse motive intr-o zi si cica sa ii fac putin lapte praf ca poate ii e foame fetei, si i-am zis ca nu. Si a zis ca macar asa sa vad daca vreabanghead ei nici acum nu ma cred ca am reusit sa o alaptez.
Si apropo alexandra, si soacramia azi a zis ca sa o las sa mai planga. Ca ea asa ii lasa pe nepoti, ii punea in patut si adormeau dupa ce plangeau bine...doamne fereste! Iti dai seama ca nici eu nu o pot lasa pe termen lung cu fata dar cand chiar am.nevoie mai apelam la ea.
AlexandraRr
Postat: Thursday, December 6, 2018 5:18 PM

fluturash26 wrote:

Si apropo alexandra, si soacramia azi a zis ca sa o las sa mai planga. Ca ea asa ii lasa pe nepoti, ii punea in patut si adormeau dupa ce plangeau bine...doamne fereste! Iti dai seama ca nici eu nu o pot lasa pe termen lung cu fata dar cand chiar am.nevoie mai apelam la ea.

:)))) eu am mai auzit varianta sa o las sa planga ca sa-i creasca plamanii hohot hohot

L.E. de la 1 luna a inceput sa aiba lacrimi cand plange si imi e asa mila de ea cand o vad cu ochisorii plansi. Mai plange ziua cand sunt singura pana ii pregatesc laptele praf pentru sns, ma misc repede dar are timp sa isi ude ochisorii si mereu imi vine sa plang cand o vad asa, nu pot sa imi imaginez ce suflet poti avea sa auzi ca are nevoie de tine copilul si tu sa il lasi sa planga Cray
Bine ca nu ai tinut cont de sfaturi de genul si te tii tare sa o alaptezi exclusiv, nu stiu de ce lumea are impresia ca nu stim sau ca nu ne descurcam si sar cu idei
fluturash26
Postat: Thursday, December 6, 2018 5:21 PM

AlexandraRr wrote:
Asa este, Geogiana, daca n-ar exista parerile date aiurea asa bine ar merge tara asta :)) Acum nu ma mai enervez cand aud idei de tot felul, spun doar da si atat, pana si sora sotului care e de aceeasi varsta cu mine si nu are copii imi spunea saptamana trecuta sa ii dau ceai pentru colici :)) Eu nu am luat nici macar in considerare sfaturile primite insa m-au facut doar sa nu am incredere sa las copilul cu altcineva, sunt sigura ca nu mi-ar respecta deciziile si chiar daca nu mi-ar spune ar face asa cum vor ei. Cel mai rau este ca socrii sunt pensionari si o data la 3-4 zile ma suna sa ma intrebe daca nu vreau sa vina sa stea cu fata si eu sa ies la plimbare hohot O sa ii refuz pana nu o sa ma mai intrebe :)) Este greu oricum, sper eu sa nu fiu asa Lol

Fluturash, cred ca am fost doar norocoasa, sigur tine de copil, eu de la inceput am lasat-o singura sa doarma, am vrut sa pot macar face ceva treaba prin casa cat doarme ea ziua (sunt obsedata de curatenie si ordine Crazy ). Dupa ce adoarme la san eu ii pun degetul mic in coltul gurii si da drumul si isi continua somnul (uneori se trezeste si o iau de la capat dar rar), felicitari ca poti sta asa, eu imediat amortesc si daca mai vad pe langa mine un teanc de haine murdare sau vase sau dezordine nu rezist tentatiei, o pun in patut si ma apuc de treaba dance Daca nu era ea asa sigur o purtam in wrap toata ziua si tot faceam curat :)))

Ce-i drept inca rezist, ma las pe mine la urma si totul pentru ea. Pentru ca ea plange daca o las si nu am asa inima sa pot sa o las sa planga. Apropo azi cand a venit soacra cu mos nicolae a luat-o in brate si se uita asa urat la ea cand vorbea, si a inceput sa plaaanga..ea care in brate se linisteste. Cred ca de acum deosebeste persoanele, am observat si aseara la sot ca avea masca si tot asa se uita...si a inceput sa planga.
Nu e prietenoasa cu cine nu cunoastehohot
Si noi vrem sambata viitoare sa facem curatenia generala..si duminica dupa bradutul, sa vedem pe unde gasim unul fain. Abia astept sa il impodobim!ras
fluturash26
Postat: Thursday, December 6, 2018 5:24 PM

AlexandraRr wrote:

:)))) eu am mai auzit varianta sa o las sa planga ca sa-i creasca plamanii hohot hohot

L.E. de la 1 luna a inceput sa aiba lacrimi cand plange si imi e asa mila de ea cand o vad cu ochisorii plansi. Mai plange ziua cand sunt singura pana ii pregatesc laptele praf pentru sns, ma misc repede dar are timp sa isi ude ochisorii si mereu imi vine sa plang cand o vad asa, nu pot sa imi imaginez ce suflet poti avea sa auzi ca are nevoie de tine copilul si tu sa il lasi sa planga Cray
Bine ca nu ai tinut cont de sfaturi de genul si te tii tare sa o alaptezi exclusiv, nu stiu de ce lumea are impresia ca nu stim sau ca nu ne descurcam si sar cu idei

Da, parintii nu ar putea face asta..cei care vorbesc ori nu au suflet ori nu filtreaza informatia ori nu au copii.
AlexandraRr
Postat: Thursday, December 6, 2018 5:26 PM

fluturash26 wrote:

Ce-i drept inca rezist, ma las pe mine la urma si totul pentru ea. Pentru ca ea plange daca o las si nu am asa inima sa pot sa o las sa planga. Apropo azi cand a venit soacra cu mos nicolae a luat-o in brate si se uita asa urat la ea cand vorbea, si a inceput sa plaaanga..ea care in brate se linisteste. Cred ca de acum deosebeste persoanele, am observat si aseara la sot ca avea masca si tot asa se uita...si a inceput sa planga.
Nu e prietenoasa cu cine nu cunoastehohot
Si noi vrem sambata viitoare sa facem curatenia generala..si duminica dupa bradutul, sa vedem pe unde gasim unul fain. Abia astept sa il impodobim!ras

Ce tare ca nu sta la straini, a mea cred ca ar sta, de asta nici nu vreau sa o las :))))

Ce faceti duminica suna mai frumos, abia astept sa facem si noi bradul coeur noi avem duminica sedinta foto programata cu tematica de craciun, abia astept coeur si vreau sa caut 1-2 hainute pe kidlet sa ii mai fac poze si acasa de craciun, nici nu imi vine sa cred ca-s asa aproape sarbatorile yes Partea mai rea este ca am racit si eu :))) de azi stau si eu cu masca cand o tin in brate, sper sa nu raceasca si ea, i-a trecut sotului si am luat-o eu :))
delia.c.yaya
Postat: Thursday, December 6, 2018 5:45 PM

Intrat: 5/4/2017
Postari: 1804
Locatia: IT (Bt)
Ce bine de voi ca va puteti gandi cu drag la brad... Eu nu stiu ce ma a?teapta.. Sper sa reziste pana la craciun.. Lol ziceam sa o tin pe giuli cu noi si sa fac bradul in patul eu, poate asa scapa de eaLol
Oare sal pun pe dulap?! hohot
fluturash26
Postat: Thursday, December 6, 2018 5:51 PM

AlexandraRr wrote:

Ce tare ca nu sta la straini, a mea cred ca ar sta, de asta nici nu vreau sa o las :))))

Ce faceti duminica suna mai frumos, abia astept sa facem si noi bradul coeur noi avem duminica sedinta foto programata cu tematica de craciun, abia astept coeur si vreau sa caut 1-2 hainute pe kidlet sa ii mai fac poze si acasa de craciun, nici nu imi vine sa cred ca-s asa aproape sarbatorile yes Partea mai rea este ca am racit si eu :))) de azi stau si eu cu masca cand o tin in brate, sper sa nu raceasca si ea, i-a trecut sotului si am luat-o eu :))

Da cred ca s-a invatat cu mine daca doar eu o chinui si o iubesc ziua...sunt si buna si rea dar tot pe mine ma vreayes yes
Unde faceti sedinta foto si cat dati? Sunt si eu interesata dar am intrebat pe cineva si nu mai avea locuri. uff amcautat prea tarziu...
Sper sa nu raceasca..daca nu a luat pana acum poate nu ia.
fluturash26
Postat: Thursday, December 6, 2018 5:52 PM

delia.c.yaya wrote:
Ce bine de voi ca va puteti gandi cu drag la brad... Eu nu stiu ce ma a?teapta.. Sper sa reziste pana la craciun.. Lol ziceam sa o tin pe giuli cu noi si sa fac bradul in patul eu, poate asa scapa de eaLol

Bund ideile... le pastram pentru anul viitorLol
AlexandraRr
Postat: Thursday, December 6, 2018 5:53 PM

delia.c.yaya wrote:

Doar anul asta ne gandim cu drag :))
Noi anul trecut am stat cu bradul legat de calorifer din cauza pisicii :))
Nu vreau sa ma gandesc ce provocare este pentru tine si mamicile cu puiuti "umblatori" ras
AlexandraRr
Postat: Thursday, December 6, 2018 5:58 PM

fluturash26 wrote:

Da cred ca s-a invatat cu mine daca doar eu o chinui si o iubesc ziua...sunt si buna si rea dar tot pe mine ma vreayes yes
Unde faceti sedinta foto si cat dati? Sunt si eu interesata dar am intrebat pe cineva si nu mai avea locuri. uff amcautat prea tarziu...
Sper sa nu raceasca..daca nu a luat pana acum poate nu ia.

Eu marti, saptamana asta m-am programat pentru duminica, poti incerca sa vezi dar cred ca mai sunt locuri. Cauta pe fb Alexandra Doban - fotograf de familie, are portofoliul cu fotografii si ofertele, sunt mai multe preturi in functie de cate poze si ce altceva mai vreti (gen felicitari de craciun, albume etc). Cel mai mic pret este 250lei parca, daca nu gasesti imi spui si iti trimit oferta pentru ca mi-a trimis si mie sa-mi aleg.
Sper sa nu fie probleme, daca se considera reclama sterg mesajul si iti trimit mesaj privat uff
fluturash26
Postat: Thursday, December 6, 2018 6:09 PM

AlexandraRr wrote:

Eu marti, saptamana asta m-am programat pentru duminica, poti incerca sa vezi dar cred ca mai sunt locuri. Cauta pe fb Alexandra Doban - fotograf de familie, are portofoliul cu fotografii si ofertele, sunt mai multe preturi in functie de cate poze si ce altceva mai vreti (gen felicitari de craciun, albume etc). Cel mai mic pret este 250lei parca, daca nu gasesti imi spui si iti trimit oferta pentru ca mi-a trimis si mie sa-mi aleg.
Sper sa nu fie probleme, daca se considera reclama sterg mesajul si iti trimit mesaj privat uff

Acum intru si ii las si mesaj. Merci mult!??
AlexandraRr
Postat: Thursday, December 6, 2018 7:17 PM

Uite, Nicole ce am gasit acum intr-o revista, apropo de intrebarea cu tetinele. Nu am folosit asa dar poate stiu fetele mai multe

AlexandraRr attached the following image(s):
47686873_266122390742703_4532506947705896960_n.jpg

Nicole2018
Postat: Thursday, December 6, 2018 7:18 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 1/11/2018
Postari: 779
CrisM wrote:

A mea nu stie sa suga la biberon!il molfaie intre gingii asa, dar nu trage din el. Cand i-am lasat laptic a baut putin pentru ca era o tetina rapida si ii curgea laptele in gura, altfel nicio sansa! Eu ies in oras sau ma duc la sala maxim 2 ore, 2 ore si jum cat are ea intre mese. Poate daca o obisnuiam cu biberonul era alta treaba. Eu i-am dat foarte putin cu el de maxim 4-5 ori

A mea a mancat din biberon doar in prima saptamana de viata, ma gandesc ca asa cum a invatat atunci mai poate invata o data, cu rabdare.
Si la noi aproape ca nu mai stia cand i-a dat tati la 6 saptamani, s-au chinuit un pic si pana la urma au reusit. Probabil daca o sa continuam sa ii dam un biberon la 1-2 saptamani se va invata. Daca insa o sa incercam iar peste 2 luni cel mai probabil nu o sa mai stie.
La noi nu e inca stabil programul de peste zi, la unele mese mananca mai mult, la altele mai putin, deci variaza si timpul dintre mese, imi doresc sa ajungem si noi sa avem un program mai predictiv ziua.
Ideea e ca acum nu as putea sa imi asum sa plec 2 ore si sa ma bazez ca nu vrea mancare si nu m-ar lasa inima sa plec stiind ca pana ma intorc exista posibilitatea sa i se faca foame si sa planga din cauza asta.
AlexandraRr
Postat: Thursday, December 6, 2018 7:52 PM

Nicole2018 wrote:

Ideea e ca acum nu as putea sa imi asum sa plec 2 ore si sa ma bazez ca nu vrea mancare si nu m-ar lasa inima sa plec stiind ca pana ma intorc exista posibilitatea sa i se faca foame si sa planga din cauza asta.

Nu reusesti sa scoti cu pompa? Eu asa fac cand plec, scot cat iese si ii da sotul daca se trezeste pana ma intorc. Momentan iesirile mele dureaza maxim 2 ore :)
Utilizatori in acelasi subiect
Dia_N,Florentinna,GeorgianaB,iulia_84,lore.t.,Nicole2018
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed