Clubul mamicilor incepatoare - 5

Options Clubul mamicilor incepatoare - 5
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ilinca003
Postat: Thursday, October 11, 2018 12:25 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 1/5/2018
Postari: 225
Fetelor ,conform aplicatiei mai am o zi si ies din salt...puseul urmeaza imediat?
delia.c.yaya
Postat: Thursday, October 11, 2018 12:27 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/4/2017
Postari: 1629
Locatia: IT (Bt)
AriaM wrote:
Sunt curioasa ce zic celelate mame diversificate, dar din toate chestiile pe care le-am cumparat pt diversificare, imi sunt utile si folosesc doar urmatoarele:
- scaun antilop
- bavetici tip camasa de la ikea (mai ales daca vrei blw, dar buuuune oricum)
- aburitor cu blender (desi dupa 2 luni am inceput deja sa il folosesc mai rar)

De baut bea direct din pahar sau cu paiul, de mancat vrea doar din farfuria mea(ui asa mananc si eu sanatos), lingura ei trebuie sa fie neaparat stralucitoare ca a mea, mancarea aterizeaza pe jos tot pe langa musama asa ca nu o mai folosesc.hohot

LE: cumpara condimente!!! Mancarea fara sare e horror si din cate am observat si K prefera o carne cu oregano si maghiran sau orezul cu curry decat carnea si orezul natur!

Exact!!! Muuuulte condimente hohot asta am observat ?i eu la G.. Daca nu are gust nu vrea sa pape.
Eu scaun am de la Chicco Polly 2 start 0+,dar nu-l recomand, e tare greu de cura?at. Restul de tacâmuri mi Lea luat cumnatamea de la pepco. Doar cana de apa am luat-o de aici de la neobaby. ?i un aparat pe abur de care am gasit.
Plus, multe servetelehohot ?i multa rabdare, spor! Lol
Andreea06
Postat: Thursday, October 11, 2018 12:52 PM

Intrat: 2/28/2017
Postari: 4732
Ilinca003 wrote:

si apoi,dupa toate astea,face singura regulat?
Ps.Baga dra mea pumnii n gura..daca s ar putea,pana la cot ...

Da, atunci cand era mic a inceput sa faca la 3 zile, apoi la 2, apoi zilnic sau la 2 zile - acum la fel. Rar are si 2 pe zi.
GeorgianaB
Postat: Thursday, October 11, 2018 1:16 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 6/15/2018
Postari: 363
Locatia: Bucuresti
MaryPoppins wrote:

Daca vrei sa faci autodiversificare, atunci poti sa citesti Diversificarea naturala de Gil Rapley. Scaun antilop am luat eu, prelata Tidy Tot, niste bavetele de la Pepco, castronele si lingurite de la IKEA, canuta cu cioc tot de la IKEA, o tavita de silicon de la Smyk. Aveau si castron cu ventuza, acum imi pare rau ca n-am luat. Si ieri am descoperit linguritele Num-num, o sa dau comanda zilele astea :)) noi doar ne-am jucat pana acum si nu i-am dat inca apa, o sa vedem mai incolo ce ne mai trebuie si ce o sa fie cu adevarat de folos.

Cat despre dentist, ala habar n-are cum se produce laptele matern :)) poti sa-i arati info de la un dentist aici: https://www.siblondelegandesc.ro/2016/08/11/despre-tratamentele-dentare-timpul-sarcinii-alaptarii-medic-dentist-citire/

LE: de la IKEA am luat si sita asta: https://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/30152346/ mi se pare mai ok decat aia cu picior pe care o bagi in oala.

Mary, nu este de joaca in legatura cu interventiile la stomatolog.
Acea recomandare este invechita, asa scrie in cartile vechi, este un mod de a te proteja ca medic mai ales in Romania.
Argumentul este foarte simplu, am citit si pe forum n cazuri similare. Medicul, indiferent de specializare, iti spune ca este in regula sa alaptezi, sau copilul nu va fi afectat, dar tu ca mama poate ca citesti n prostii de pe internet sau auzi n aberatii de la alte mamici informate de nu stiu unde. Poate copilul are o noapte agitata dupa o interventie la stomatolog si tu ca mama vei spune ca ti-a facut ceva medicul si a doua zi te duci sa faci scandal.
Eu ca medic stomatolog am tratat n femei insarcinate atat in primul, cat si in ultimul trimestru in ciuda informatiilor gresite care circula, dar nu poti face asta cu orice individ, sunt mamici paranoice, hormonale, asa ca multi medici prefera sa fie linistiti si sa recomande mulsul de exemplu.
Tot asa unei mamici i-am recomandat sa ceara acordul ginecologului, care i-a spus ca nu are voie anestezie...

Este un cerc vicios in care dezinformarea este punctul comun, plus tendinta noastra de a ne considera experti in toate domeniile.
AriaM
Postat: Thursday, October 11, 2018 1:35 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/1/2017
Postari: 825
Haha Georgiana, chiar ieri am fost la dentist. Dupa buna ziua, primul lucru pe care i l-am spus a fost: inca alaptez! Nimic altceva, dar la detartraj nu am mai primit anestezie. Oricum, de obicei refuz anestezia, nu sunt asa de sensibila, dar ma mai ia medicul prin surprindere si imi baga un passs fara sa imi zica
MaryPoppins
Postat: Thursday, October 11, 2018 1:47 PM

Intrat: 9/20/2017
Postari: 2091
Locatia: Timisoara
Georgiana, e fara sens recomandarea cu mulsul inainte si aruncatul laptelui dupa. Din aceeasi categorie cu laptele se strica daca nu i-ai dat copilului x timp sa suga. Cand vei alapta vei intelege pe propria piele (desi stiu ca esti informata deja)cum se produce laptele matern, el nu e stocat niciunde in sani (mai ales la o mama cu bebe mai mare si lactatie reglata) ci vine in fluxuri si e strict conditionat de suptul copilului si in unele cazuri de muls (nu toate femeile scot lapte la muls, eu nu de ex) - e vorba de acel letdown reflex. Si atunci, daca laptele vine atunci, pe loc, cum cuantifici cat lapte/cate fluxuri trebuie sa treaca ca sa fie "safe" pt copil?
MaryPoppins
Postat: Thursday, October 11, 2018 1:51 PM

Intrat: 9/20/2017
Postari: 2091
Locatia: Timisoara
Ilinca003 wrote:
Fetelor ,conform aplicatiei mai am o zi si ies din salt...puseul urmeaza imediat?

Puseul nu e batut in cuie, posibil sa-ti dai seama de el daca va vrea sa manance mai mult si e maraita, agitata etc. Sau poate nu simti deloc, ceea ce iti doresc sa se intample :)
Ilinca003
Postat: Thursday, October 11, 2018 1:56 PM

MaryPoppins wrote:

Puseul nu e batut in cuie, posibil sa-ti dai seama de el daca va vrea sa manance mai mult si e maraita, agitata etc. Sau poate nu simti deloc, ceea ce iti doresc sa se intample :)

ea a cam fost maraita in ultimule zile,a mancat si mai mult,si mai des...dar nu stiu ce sa cred...
Ilinca003
Postat: Thursday, October 11, 2018 2:27 PM

In crestetul capului are niste cojite...cum scap de ele?o spal cu mustela...
lore.t.
Postat: Thursday, October 11, 2018 2:27 PM

Intrat: 9/11/2017
Postari: 361
Locatia: Deva
MaryPoppins wrote:
Georgiana, e fara sens recomandarea cu mulsul inainte si aruncatul laptelui dupa. Din aceeasi categorie cu laptele se strica daca nu i-ai dat copilului x timp sa suga. Cand vei alapta vei intelege pe propria piele (desi stiu ca esti informata deja)cum se produce laptele matern, el nu e stocat niciunde in sani (mai ales la o mama cu bebe mai mare si lactatie reglata) ci vine in fluxuri si e strict conditionat de suptul copilului si in unele cazuri de muls (nu toate femeile scot lapte la muls, eu nu de ex) - e vorba de acel letdown reflex. Si atunci, daca laptele vine atunci, pe loc, cum cuantifici cat lapte/cate fluxuri trebuie sa treaca ca sa fie "safe" pt copil?

Din cate am citit nu are sens sa mulgi si sa arunci laptele...important e timpul de injumatatire a substantei utilizate, deci cand scade substanta din sangele mamei scade si din lapte...degeaba arunc laptele ca daca nu s-a metabolizat din sange tot va fi si in lapte...si cum nu pot mulge cat are el nevoie o sa il alaptez, maxim va fi agitat desi sper sa nu fie nevoie de anestezie...
GeorgianaB
Postat: Thursday, October 11, 2018 2:46 PM

Intrat: 6/15/2018
Postari: 363
Locatia: Bucuresti
lore.t. wrote:

Din cate am citit nu are sens sa mulgi si sa arunci laptele...important e timpul de injumatatire a substantei utilizate, deci cand scade substanta din sangele mamei scade si din lapte...degeaba arunc laptele ca daca nu s-a metabolizat din sange tot va fi si in lapte...si cum nu pot mulge cat are el nevoie o sa il alaptez, maxim va fi agitat desi sper sa nu fie nevoie de anestezie...

1. Substantele anestezice sunt compatibile cu sarcina si alaptarea, timpul de injumatatire are legatura cu alte probleme de sanatate.
2. Substanta anestezica nu se injecteaza in sange, este total contraindicata injectarea intr-un vas de sange, de aceea acul trebuie sa atinga ceva tare, osul, iar solutia odata injectata actioneaza local prin difuziune.

Toate astea tin bineinteles si de medic, de tehnica etc

3. Nu orice interventie presupune anestezie. Unii considera ca este important pt confortul pacientului, este discutabil, eu nu sunt de acord cu medicatia sau interventiile inutile. Cu rabdare si empatie se poate evita anestezia.

Eu iti doresc succes si sa ai un laptic delicios pentru bebe, sunt convinsa ca va fi totul bine :D
AriaM
Postat: Thursday, October 11, 2018 3:21 PM

Intrat: 10/1/2017
Postari: 825
Eu am dat-o in cap cu unt de cocos sau ulei cu 10min inainte de baie. Apoi imediat dupa baie o masam cu prosopul si o pieptanam cu peria - pielea se dadea usor jos.

Andreea recomanda un unguent
Pt asa ceva, eu nu am mai apucat sa folosesc, pana sa cumpar ii disparusera cojile.

Ilinca003 wrote:
delia.c.yaya
Postat: Thursday, October 11, 2018 3:36 PM

Intrat: 5/4/2017
Postari: 1629
Locatia: IT (Bt)
Ilinca003 wrote:

Tot de la mustela este crema speciala pentru cojite. Într-o saptamâna cu aia am scapat.
Ilinca003
Postat: Thursday, October 11, 2018 4:17 PM

delia.c.yaya wrote:

Tot de la mustela este crema speciala pentru cojite. Într-o saptamâna cu aia am scapat.

poti sa mi faci o poza?
AleC
Postat: Thursday, October 11, 2018 8:03 PM

Intrat: 5/31/2017
Postari: 602
Ilinca003 wrote:

Eu am folosit Bioderma babysquam, o singura data a fost indeajuns, au cazut toate si nici nu i-au mai aparut de atunci.
Utilizatori in acelasi subiect
GeorgianaB
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed