Clubul mamicilor incepatoare - 4

Options Clubul mamicilor incepatoare - 4
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andreea06
Postat: Friday, August 10, 2018 11:52 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/28/2017
Postari: 4472
alina89 wrote:
Ca tot vorbeam noi acum ceva timp de somnul la bebei:

http://www.totuldespremame.ro/copilul-tau/sanatate/ora-de-culcare-a-copilului-tau-influenteaza-major-sanatatea

Noi acum lucram sa mutam ora de culcare seara la 8:30.. in loc de 9:30.

Si noi tot dupa 9-9:30 adormim.. pale normal as vrea si eu mai repede ca sa mai am timp si de sot, dar sa vedem, treptat cum mut. Acum revenim acasa si introduc si cina si poate fac asa un ritual. Ma informez weekendul asta mai bine.
Andreea06
Postat: Friday, August 10, 2018 11:54 AM

AriaM wrote:
Hihi deci cu ora de culcare la 19:30 noi stam foarte bine :003:
LE: este programul impus de K nu de noi, orice am si i-am face la 19:30 ii pica ochii in gura. Daca nu o punem in pat atunci face un show...

Da, dar spuneai ca ziua nu doarme la fel de bine nu?
Noi aveam 4-5 somnuri pana pe la 6 luni, apoi 3 au ramas.
Practic somnul 3 daca nu ar fi la 6-7, ar fi super ok...
MaryPoppins
Postat: Friday, August 10, 2018 11:59 AM

Intrat: 9/20/2017
Postari: 1785
Locatia: Timisoara
Dea22 wrote:
Mamici,de caruciorul acesta ati mai auzit?
Are doar 3,6kg,se poate folosi de la 0+ si e la reducere pe emag.
Carucior sport Foppapedretti - Piuleggero
http://www.nextstep.com.ro/produs/carucior-sport-foppapedretti-piuleggero/

Daca il are cineva sunt tare curioasa de o parere.

Pe Youtube vad numai recenzii de la italieni. Comanda-l si ne zici cum e ras pe mine nu ma incanta plierea, deci chiar daca e asa usor, pt mine tot GB pockit e cel mai fain Lol oricum, la bebe nr. 2 clar Yoyo Babyzen iau, cel mai tare din toate cate le-am studiat ras
AriaM
Postat: Friday, August 10, 2018 11:59 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/1/2017
Postari: 765
Da, ziua nu doarme bine. Trebuie cantata, leganata, mangaiata, mai nou sa aiba sanul in gura si sa nu plec deloc de langa ea. Se lupta sa nu adoarma, se trage de urechi, se freaca tare la ochi, se scarpina... Si somnul e asa superficial cumva.

Daca nu o pun la somn e tot maraita si plangacioasa. Sa vedem cum evolueaza...

Andreea06 wrote:

Da, dar spuneai ca ziua nu doarme la fel de bine nu?
Noi aveam 4-5 somnuri pana pe la 6 luni, apoi 3 au ramas.
Practic somnul 3 daca nu ar fi la 6-7, ar fi super ok...
Andreea06
Postat: Friday, August 10, 2018 12:09 PM

AriaM wrote:
Da, ziua nu doarme bine. Trebuie cantata, leganata, mangaiata, mai nou sa aiba sanul in gura si sa nu plec deloc de langa ea. Se lupta sa nu adoarma, se trage de urechi, se freaca tare la ochi, se scarpina... Si somnul e asa superficial cumva.

Daca nu o pun la somn e tot maraita si plangacioasa. Sa vedem cum evolueaza...

Si noi am avut o perioada asa ca era somnul superficial. Nu ca era greu sa adoarma dar daca il adormeam la san cum fac 90% din dati, daca il lasam din brate dupa 30 min sau asa cand era profund somnul cica, ori se trezea atunci ori in 5 min cand nu ma mai simtea. Nimic nu puteam face cat dormea el ziua. Apoi a urmat perioada cand nu adormea la san ci doar in sistem dansand cu el. Astea in jur de 6-7 luni. Acum e ok, dar astept norisorul zilele astea..
MaryPoppins
Postat: Friday, August 10, 2018 12:10 PM

Mie deocamdata imi convine ca are ora de culcare in jur de 22, ca noi dormim pana la 9-10 dimineata. In intervalul asta mai suge de 1-2 ori, dar nu se trezeste de tot, o simt eu cum se foieste si isi suge degetul. Pe timpul zilei mai mult de 3 somnuri rar prindem, primul e de obicei in jur de ora 12-13, urmatorul pe la 3-4 si ultimul de pe peste ziua pe la 6-7 cand facem plimbarea de seara. Cand venim de la plimbare facem baita, tzitzi si somn. Daaar, cum nu mai adoarme la san, trebuie sa o plimbam in brate sau in sistem ca sa adoarma. Poate mai incolo isi schimba programul, dar acum daca s-ar culca mai repede nici nu am apuca sa iesim la plimbare cu caldurile astea, iar dimineata exclus ca ne trezim tarziu si e deja cald.
lore.t.
Postat: Friday, August 10, 2018 1:00 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 9/11/2017
Postari: 255
Locatia: Deva
fluturash26 wrote:
Buna fetele, voua v-au fost folositoare absorbantele postnatale si chilotii de unica folosinta? Sau le cumpar degeaba? :D

Eu am nascut tot la stat, cezariana si am avut de toate la mine, absorbante postnatale, chiloti, tampoane facute de mine vata cu tifon cum mi-a zis dr sa imi fac. In spital nu m-au lasat deloc cu chiloti si mi-au cerut cele facute de mine, sunt mai bune. Cand am ajuns acasa am folosit absorbante normale. Intereseaza-te de la cv asistente de unde o sa nasti ca poate nu te lasa cu chilot si sa ai pregatite absorbante Cheek Kiss
MaryPoppins
Postat: Friday, August 10, 2018 2:23 PM

Fetele, sunt socata! A intrat indemnizatia, dupa fix o luna Hilar adica in 10 iulie am depus dosarul, mai am de luat si de la job concediu de maternitate pe cateva zile din iulie hohot

PS. Numai eu pot sa am asa noroc, alocatia e pe numele lu ta-su, a depus in mai si abia in iulie au intrat banii Lol
Dea22
Postat: Friday, August 10, 2018 2:42 PM

Intrat: 11/7/2017
Postari: 287
MaryPoppins wrote:
Fetele, sunt socata! A intrat indemnizatia, dupa fix o luna Hilar adica in 10 iulie am depus dosarul, mai am de luat si de la job concediu de maternitate pe cateva zile din iulie hohot

PS. Numai eu pot sa am asa noroc, alocatia e pe numele lu ta-su, a depus in mai si abia in iulie au intrat banii Lol

Eu abia ieri am depus actele,atat pt indemnizatie cat si pt alocatie.
Chiar ieri vorbisem cu o prietena si imi zicea ca dupa o luna i au intrat banii de indemnizatie,iar alocatia inca nu,desi au trecut 3 luni.
MaryPoppins
Postat: Friday, August 10, 2018 2:51 PM

Dea22 wrote:

Eu abia ieri am depus actele,atat pt indemnizatie cat si pt alocatie.
Chiar ieri vorbisem cu o prietena si imi zicea ca dupa o luna i au intrat banii de indemnizatie,iar alocatia inca nu,desi au trecut 3 luni.

Mda, si la noi a durat 2 luni la alocatie, nu stiu sincer de ce, ca nu-i nimic de calculat aici. Eu cum am avut si doua joburi si deci doua randuri de acte, chiar ma gandeam ca gresesc astia ceva si ma prinde Craciunul fara bani Lol
Dar mi se pare super ok ca acum vireaza indemnizatia asa repede, aici e grosul si e naspa sa stai atatea luni fara bani. Sa dam drumul la shopping deci, ma mananca degetele sa rezerv bilete de avion si pt vacanta din decembrie Hilar
lore.t.
Postat: Friday, August 10, 2018 2:55 PM

MaryPoppins wrote:

Ce fain ?? Eu am pus pentru alocatie acu o luna jumate si pentru indemnizatie la 1 august...sunt curioasa cand va intra.
lore.t.
Postat: Friday, August 10, 2018 2:58 PM

Al meu nu are decat 3 somnuri pe zi...din care doua sunt de aprox o ora si unul de 2-3 ore. Dar si azi s-a trezit la 6 si apoi de la 7 la 10 iar somn ras Pana la 22 nu adormim...parca are ceas, la 22 ii gata!
CrisM
Postat: Friday, August 10, 2018 4:58 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 11/17/2017
Postari: 196
Locatia: Pitesti
Bebelina mea are momente cand adoarme la ora 8 sau 9cate o jumatate de ora si apoi reusesc sa o adorm abia la 11:30-12. Rareori adoarme la ora 10uff de 9 nu mai zicpale
Mirunah
Postat: Friday, August 10, 2018 5:08 PM

Intrat: 10/23/2017
Postari: 1176
Locatia: Buzau
CrisM wrote:
Bebelina mea are momente cand adoarme la ora 8 sau 9cate o jumatate de ora si apoi reusesc sa o adorm abia la 11:30-12. Rareori adoarme la ora 10uff de 9 nu mai zicpale

Si al meu are program de stat treaz de la 20 la 12 noaptea in care face baita si restul manancaHilar
Apoi se trezeste in jur de 3:30, apoi la 6:30, 7...iar apoi doarme cate o ora, o ora mananca...una doarme
MaryPoppins
Postat: Friday, August 10, 2018 5:29 PM

Cand era mai mica, si Ana adormea la somnul de noapte pe la 12. Dar dormea mai mult pe timpul zilei si seara mai avea o tura de somn mai scurta.

Miruna, ce face Teo se cheama cluster feeding, in general asa fac bebeii mici seara, fie alaptati fie hraniti cu lp Lol
Utilizatori in acelasi subiect
CrisM,Dea22,delia.c.yaya
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed