Clubul mamicilor incepatoare - 3

Options Clubul mamicilor incepatoare - 3
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mirunah
Postat: Wednesday, June 13, 2018 3:30 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/23/2017
Postari: 992
Locatia: Buzau
Mamici dragi, am nevoie de un sfat.

Am primit niste hainute de la o prietena.

Ma gandesc sa le fierb (dar nu stiu cum, cat ar trebui sa le las la fiert), apoi sa le usuc si apoi sa le bag la spalat cu restul hainelor noi, apoi calca-te.

Exagerez?

Pentru ca nu le pot spala nici pe cele mai noi mai sus de 40de grade, unele etichete zic 30, unele 40, unele 60. Si daca as sta sa le sortez asa as spala o mie de masini doar cu trei haine in ele, ca am si culori diferite.

Voi daca ati primit hainute cum ati procedat?

MaryPoppins
Postat: Wednesday, June 13, 2018 3:38 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 9/20/2017
Postari: 1346
Locatia: Timisoara
Mirunah wrote:

Ma gandesc sa le fierb (dar nu stiu cum, cat ar trebui sa le las la fiert), apoi sa le usuc si apoi sa le bag la spalat cu restul hainelor noi, apoi calca-te.

Exagerez?

Pentru ca nu le pot spala nici pe cele mai noi mai sus de 40de grade, unele etichete zic 30, unele 40, unele 60. Si daca as sta sa le sortez asa as spala o mie de masini doar cu trei haine in ele, ca am si culori diferite.

Eu nu am primit hainute folosite, dar as zice ca-i exagerat sa le fierbi ras nu m-am luat dupa etichete si am spalat tot la gramada la 60 grade si uscate tot la masina. Daca e bumbac de calitate nu ar trebui sa fie probleme.
MaryPoppins
Postat: Wednesday, June 13, 2018 3:39 PM

alina89 wrote:

Al meu pana la 3l urlaaaaa cand il puneam pe burtica.. pana intr-o zi cand l-am pus pe burtica pe o pernuta din aia cu plan inclinat si a stat cateva minute, apoi putin mai mult si tot asa pana voia numai pe burta si s-a chinuit sa se intoarca singur si numai asa statea/dormea. Tarziiiu i-a iesit intoarcerea de pe burtica pe spate ca nu mai era interesat deloc sa stea pe spate.

E vreo perna speciala asta de care zici tu? Lol
MaryPoppins
Postat: Wednesday, June 13, 2018 3:40 PM

delia.c.yaya wrote:

Aoleu, e jale daca nu o tin pe burtica acum. Vrea doar la înal?ime toata ziua

https://imgur.com/a/lZ6LSOm

E o voinica, poate iti face o surpriza si pleaca pe picioare inainte de vreme. Fetita unui coleg s-a ridicat singura in picioare la 7 luni, ea n-avea nici un dinte in gura dar voia sa mearga hohot
MaryPoppins
Postat: Wednesday, June 13, 2018 3:43 PM

Ilinca003 wrote:
Buna,am si eu o nelamurire...poate ma ajutati voi...as vrea sa iau protectie impermeabila pt patut,dar intrebarea mea este,nu pateste nimic bebe ,protectia fiind din plastic...

Protectia o pui sub cearsaf, nu sta bebe direct pe ea. Rolul ei sa protejeze salteaua, pt ca cearsafurile le speli imediat in caz de accidente Lol nu stiu despre protectiile de plastic, eu am si pt babynest si pt patut din material de bumbac, chestia impermeabila e intre straturile de material.
Andreea06
Postat: Wednesday, June 13, 2018 5:09 PM

Intrat: 2/28/2017
Postari: 4113
Mirunah wrote:

Exagerez?

Eu spal mereu la 40 gr hainutele, si din cauza etichetelor si pt ca nu vad necesitatea de mai mult. Atat ca ale mele merg si in uscator la temperatura ridicata asa..
Prima data le-am separat pe albe/negre/color dar apoi le-am pus toate gramada. Daca sunt de firma nu iese culoarea, am patit in schimb cu ceva pantaloni navi made in turkey, primiti.. sa iasa si da coloreze putin cele deschise.
Andreea06
Postat: Wednesday, June 13, 2018 5:12 PM

Intrat: 2/28/2017
Postari: 4113
Ilinca003 wrote:
Buna,am si eu o nelamurire...poate ma ajutati voi...as vrea sa iau protectie impermeabila pt patut,dar intrebarea mea este,nu pateste nimic bebe ,protectia fiind din plastic...

Oare ce protectie e aceea?
Eu ce am luat e ca un cearsaf, pe o parte e asa gen microfibra si pe dos e un material cauciucat, siliconat,ff subtire nu stiu cum sa zic.. prin care nu trece nimic. Dar peste pun si cearsaful lui.
lore.t.
Postat: Wednesday, June 13, 2018 6:06 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 9/11/2017
Postari: 209
Locatia: Deva
Mirunah wrote:

Exagerez?

Si eu am primit haine dar le-am spalat impreuna cu cele noi la program de baby, 2 ore jumate, 60 de grade...nu le-am sortat pe culori, nu s-au colorat/ decolorat, unele s-au micit :D Le-am calcat pe toate cu aburi, acum cum consideri tu dar eu zic ca e suficient daca le speli la 60 de grade si le calci...
lore.t.
Postat: Wednesday, June 13, 2018 6:07 PM

Andreea06 wrote:

Oare ce protectie e aceea?
Eu ce am luat e ca un cearsaf, pe o parte e asa gen microfibra si pe dos e un material cauciucat, siliconat,ff subtire nu stiu cum sa zic.. prin care nu trece nimic. Dar peste pun si cearsaful lui.

La fel am si eu si pun cearceaf peste si bebe doarme foarte bine :D
lore.t.
Postat: Wednesday, June 13, 2018 6:10 PM

delia.c.yaya wrote:

Aoleu, e jale daca nu o tin pe burtica acum. Vrea doar la înal?ime toata ziua

https://imgur.com/a/lZ6LSOm

Doamne ce dulce e hearts Si al meu incearca deja sa isi tina capul si chiar ii place mult cand il pun pe burtica, ma uimeste. Noi maine facem o luna si mergem la sedinta foto topai
AriaM
Postat: Wednesday, June 13, 2018 6:11 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/1/2017
Postari: 658
Hehe Lore, ce broscuta faina ai tu acolo la profil! Sa iti traiasca!
lore.t.
Postat: Wednesday, June 13, 2018 6:18 PM

AriaM wrote:
Hehe Lore, ce broscuta faina ai tu acolo la profil! Sa iti traiasca!

Multumesc Cheek Kiss intrebare, al meu nu doarme de pe la 8 dimineata pana dupamasa la 3, e normal?
alina89
Postat: Wednesday, June 13, 2018 6:33 PM

Intrat: 3/21/2017
Postari: 1458
Locatia: Bucuresti
MaryPoppins wrote:

E vreo perna speciala asta de care zici tu? Lol

e din aceea antireflux. Eu am luat-o sa o pun sub saltea sa stea mai inclinat in timp ce doarme, dar cum nu a dormit in patut si cat a dormit nu a ajutat pt ca se scurgea tot jos pe partea perfect intinsa ras

ceva in genul asteia am:

https://comenzi.bebetei.ro/mama_si_copilul/odihna_si_transport/pozitionare/perna_suport_plan_inclinat_cosymat_smokey_a050008_babymoov-p10074837

Mirunah, eu am primit 3 body doar purtate.. si probabil eram atat de praf ca nu le-am spalat pt ca mi-a spus ca sunt proaspat spalate si calcate si i le-am dat direct pe el, 2 din ele ca al 3lea nu ii venea Lol
alina89
Postat: Wednesday, June 13, 2018 6:38 PM

Intrat: 3/21/2017
Postari: 1458
Locatia: Bucuresti
lore.t. wrote:

Multumesc Cheek Kiss intrebare, al meu nu doarme de pe la 8 dimineata pana dupamasa la 3, e normal?

e cam multicel timp intre somnuri, dar si al meu era fff greu de adormit la inceput, am tras mult cu el pana a ajuns sa doarma decent. Trebuie sa insisti cu somnicul ca ei se dezvolta cel mai mult in somn. Regula era gen la 1h30m treaz sa doarma 30 min, apoi iar 1h30m treaz inca 30 min somnic. Asta asa ca la carte, daca el doarme 45 min la 2h nu are nimic, dar e micut sa stea asa mult treaz. La cat ore de somn ajunge in 24h? Nu doarme deloc in intervalul asta? nici macar 10 min?
lore.t.
Postat: Thursday, June 14, 2018 9:00 AM

alina89 wrote:

e cam multicel timp intre somnuri, dar si al meu era fff greu de adormit la inceput, am tras mult cu el pana a ajuns sa doarma decent. Trebuie sa insisti cu somnicul ca ei se dezvolta cel mai mult in somn. Regula era gen la 1h30m treaz sa doarma 30 min, apoi iar 1h30m treaz inca 30 min somnic. Asta asa ca la carte, daca el doarme 45 min la 2h nu are nimic, dar e micut sa stea asa mult treaz. La cat ore de somn ajunge in 24h? Nu doarme deloc in intervalul asta? nici macar 10 min?

Aaa bada cate 30 minute mai doarme...doarme ft bine noaptea si dupamasa...de ex noaptea doarme cam de la 21 la 2, 3-5,6 si 6-8,9, cam o ora dureaza pana il alaptez si ii dau completare.
Utilizatori in acelasi subiect
Ale29,Dea22
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed