Clubul mamicilor incepatoare - 2

Options Clubul mamicilor incepatoare - 2
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delia.c.yaya
Postat: Sunday, April 15, 2018 9:38 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/4/2017
Postari: 1002
Locatia: Italia (Botosani)
Mary, da ce gogosica avem noi aicicomputerlove computerlove
Am vazut eu bine, iai pus cerceii deja?!
E mai bine ca nuti sta buburuza la san nonstop, pe mine ma terminat cand sugea cate 3 ore încontinuu..si colicii offf...e jale cu ei, cum o pun la san, dupa vreo 10min incepe sa se stranga si se trage si ma molfaie de sfarc...si la mine sta la san mai mult de 20min,uneori si cate o ora...
Si a mea sia facut program de stat treaza de la 10_11 dimineata pana pe la 1_2 sau chiar 3...si e jale...e hranita,schimbata si tot plange...
Diana1489
Postat: Sunday, April 15, 2018 9:46 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 12/4/2016
Postari: 390
Locatia: Constanta
MaryPoppins wrote:
Fetelor, eu cred ca o sa chem consultanta in alaptare sa vina acasa, ca is nedumerita tare si nu stiu cum ar trebui sa porcedam in continuare. Sanii mi s-au dezumflat consinderabil si deja curge lapte la liber din ei, asa ca vreau sa scap de pompat, biberoane si alte cele cat mai repede. Dar is nedumerita tare cu copila asta a mea, e atat de linistita ca nici nu stiu cum sa o iau. Si-a facut ea singura un program de precizie elvetiana si nu ii trebuie mancare mai repede de 3-4 ore. Cand o hranim, fie din biberon, fie la san mananca zdravan pana termina si apoi somn din nou. Uda scutece de imi vine rau si face caca sanatos dupa fiecare masa. Icter nu are, a avut bilirubina la limita dar a zis doctorita neonato ca nu e icter pe bune si n-a fost nevoie de fototerapie. Ieri am pus-o la san de doua ori si in rest laptele meu din biberon, abia azi dimineata a papat o portie de 90 ml de lp pt ca am fost lenesa cu pompatul azi noapte si lapte muls nu mai aveam decat vreo 50 ml la frigi, am zis ca nu-i ajunge sa se sature. Am pus-o acum la san, a supt fix 20 min si acum somn de voie la mine in brate, nu ii mai trebuie. Era atasata corect, o vedeam cum inghite, sanul e moale semn ca l-a golit bine, vedeam lapte garla in protectia de silicon. Ah, si chiar in momentul asta a facut caca din nou Big Surprise Sunt confuza deci, tot timpul am auzit ca bebelusii stau non stop la san, eu cu drag as tine-o si nu imi e clar daca e ceva in neregula la noi pt ca ea nu cere sa stea asa. O schimb acum de scutec si o pun la sanul celalalt, dar la cum doarme nu cred ca mai e curioasa de mancare. Habar n-am daca facem bine ce facem si va dati seama ca mi-e frica sa nu stric copilul NuStiu

Mari aceea?i problema o am si eu . Bebelina mea daca nu ii este foame nu sta la san aiurea . Trebuie sa treaca minim 2 ore de la ultima masa ca sa pape, câteodata so 3 sau 4 ,depinde . Important este sa ai lapte ca stie ea cat trebuie sa pape.
Mai rau a mea daca o pun si nu vrea urla si se îndoaie de zici ce ii faci.
MaryPoppins
Postat: Sunday, April 15, 2018 10:22 PM

Intrat: 9/20/2017
Postari: 1063
Locatia: Timisoara
Andreea06 wrote:
O sa viiiina momentul, asa repede vin.. cum e acum? Nu ti se pare depaaarte sarcina? Sau in cateva zile asa. Esti asa acaparata de micuta si cata atentie are nevoie ca ti se pare forever ago cand erati singuri fara ea Lol

Noi am avut gratar azi, multi prieteni pe la noi, acum au plecat si strang putin pe aici si fug sa fac baita la bebe ca uite e 10. E ora de sooomn.

Am pus comanda pe bebetei azi, ca am vazut scaunul de masa ce il voiam, pe emag era 500 lei iar eu l-am luat cu 375 hainoroc

Sa stii ca inca is intr-o stare de visare, parca nu m-am detasat complet de perioada sarcinii, de burtica...e suficient sa vad niste poze sau ceva asociat cu sarcina si ma bufneste plansul in hohote, ma uit apoi la Ana si incep si mai tare. Parca nu imi vine sa cred ca ea e copilul meu pe care l-am visat de atata timp si pe care l-am simtit in burtica. Uite si acum plang ca o nebuna, e jale cu hormonii astia Crazy Crazy

Si ma bucur cand te citesc povestind de iesiri, intalniri cu prietenii, etc...abia astept sa ne dezmeticim si noi si sa incepem sa ne bucuram pe bune de viata in 3. Suntem si izolati cumva de lume pt ca eu am interzis vizitele si la spital si acasa pana la sfarsitul lunii Lol
MaryPoppins
Postat: Sunday, April 15, 2018 10:38 PM

delia.c.yaya wrote:
Mary, da ce gogosica avem noi aicicomputerlove computerlove
Am vazut eu bine, iai pus cerceii deja?!
E mai bine ca nuti sta buburuza la san nonstop, pe mine ma terminat cand sugea cate 3 ore încontinuu..si colicii offf...e jale cu ei, cum o pun la san, dupa vreo 10min incepe sa se stranga si se trage si ma molfaie de sfarc...si la mine sta la san mai mult de 20min,uneori si cate o ora...
Si a mea sia facut program de stat treaza de la 10_11 dimineata pana pe la 1_2 sau chiar 3...si e jale...e hranita,schimbata si tot plange...

computerlove Da, are cercelusii deja pt ca aici se pun in spital. Cred ca-i si mai usor sa le dea gauri cand is asa mici, ca mi-ar fi fost mila sa o chinui apoi cu gauritul urechilor. In spital si asa au tot intepat-o pt diverse analize, acuma una mica in plus nu o fi deranjat-o asa tare uff de colici si plansete imi e si mie asa de teama pale

Cu alaptatul nu stiu ce sa-ti zic, ca nici n-am experienta si la noi pare ca e diferita situatia, poate e mai usor ca a venit laptele repede si ea e mancacioasa de felul ei. Cred ca a ajutat si experienta din spital, la nici doua ore de la nastere era deja la san si sugea, colostru am avut, plus consultanta in alaptare si neonatologia care sprijina mult alaptarea, am fost de acord si cu formula ca ea sa nu stea flamanda iar eu sa nu ma frustrez ca nu pot sa o alaptez exclusiv la inceput. Dar sunt convinsa ca o sa regleze treburile la voi, in fond si Giulia e inca micuta si sigur o sa fie mai bine in curand Cheek Kiss
MaryPoppins
Postat: Sunday, April 15, 2018 10:40 PM

Diana1489 wrote:

Mari aceea?i problema o am si eu . Bebelina mea daca nu ii este foame nu sta la san aiurea . Trebuie sa treaca minim 2 ore de la ultima masa ca sa pape, câteodata so 3 sau 4 ,depinde . Important este sa ai lapte ca stie ea cat trebuie sa pape.

Hihi, pare ca bebelusele noastre is foarte hotarate Lol
delia.c.yaya
Postat: Sunday, April 15, 2018 11:17 PM

Offf..eu maine am control la ginecolog iar (defapt la medicul care ma cusut dupa nastere) ..saptamana trecuta mia scos firele de afara, dar vad ca din înauntru mai ies inca vreo 3...oare le scoate si pe alea sau alea se reabsorb?!uff
Mai e cineva cu epiziotomie?!sau are cineva habar?!
Intreb, ca ultima data cand lea scos mai aveam un pic si urlam, parca ma cosea iaruff
delia.c.yaya
Postat: Sunday, April 15, 2018 11:26 PM

MaryPoppins wrote:

computerlove Da, are cercelusii deja pt ca aici se pun in spital. Cred ca-i si mai usor sa le dea gauri cand is asa mici, ca mi-ar fi fost mila sa o chinui apoi cu gauritul urechilor. In spital si asa au tot intepat-o pt diverse analize, acuma una mica in plus nu o fi deranjat-o asa tare uff de colici si plansete imi e si mie asa de teama pale

Cu alaptatul nu stiu ce sa-ti zic, ca nici n-am experienta si la noi pare ca e diferita situatia, poate e mai usor ca a venit laptele repede si ea e mancacioasa de felul ei. Cred ca a ajutat si experienta din spital, la nici doua ore de la nastere era deja la san si sugea, colostru am avut, plus consultanta in alaptare si neonatologia care sprijina mult alaptarea, am fost de acord si cu formula ca ea sa nu stea flamanda iar eu sa nu ma frustrez ca nu pot sa o alaptez exclusiv la inceput. Dar sunt convinsa ca o sa regleze treburile la voi, in fond si Giulia e inca micuta si sigur o sa fie mai bine in curand Cheek Kiss

Off, sper sa pot sai pun cercelusii in curand, il trimit pe barbatumii la toate farmaciile din zona sa intrebe daca pun cercei medicinali asa devreme poate accepta vreo unu...

La mine a fost jale cu alaptatul de la inceput, nici bine nu mau mutat in salon la o ora dupa nastere ca miau si puso la san,dar na stat mult, vreo 5min si asa durea ...si in noaptea aia miau lasato in salon si eu nu aveam voie si nici o posibilitate sa cobor din pat la ea...si a dormit mititica toata noaptea fara sa pape nimic...iar de dimineata tot venea ba una ba alta sa mio puna la san si eu stateam intinsa simi puneau perna aia de alaptat pe mine si fata statea aiurea, si o mana trebuia sa o tin intinsa din cauza ca aveam perfuzia si se tot infunda...si nu curgea nimic la inceput si asa urla...si o mai luau si ii dadeau glucoza, dar lp nimic. Chiar a fost aiureapale
Dana_
Postat: Monday, April 16, 2018 12:04 AM

Intrat: 2/23/2017
Postari: 1306
delia.c.yaya wrote:
Offf..eu maine am control la ginecolog iar (defapt la medicul care ma cusut dupa nastere) ..saptamana trecuta mia scos firele de afara, dar vad ca din înauntru mai ies inca vreo 3...oare le scoate si pe alea sau alea se reabsorb?!uff
Mai e cineva cu epiziotomie?!sau are cineva habar?!
Intreb, ca ultima data cand lea scos mai aveam un pic si urlam, parca ma cosea iaruff

Hmmmm e mult de cand am nascut eu primul cu epiziotomie dar mie nu mi-a scos nici un fir , am avut fire care se resorb iar firele din exterior le gaseam cand faceam dus . In Italia cred ca sunt cam masochisti daca folosesc fire care se scot de dr ..Imi amintesc ca era dureros sa stau jos dar sa scoata fire hmmm as fi cerut anestezie cred Lol
Dana_
Postat: Monday, April 16, 2018 12:12 AM

Diana1489 wrote:

Si al meu face la fel , papa cand vrea el nu cand vreau eu , mai incerc uneori in speranta ca il adorm . Si e tot mai greu ziua pt ca nu vrea sa doarma
Andreea06
Postat: Monday, April 16, 2018 7:12 AM

Intrat: 2/28/2017
Postari: 3851
Succes Delia la control.. nu stiu sa iti spun cum sunt dar la noi de obicei se pun cele care se absorb. Si doar la capete sunt unele care raman putin afara, dar inainte sa ma externeze (de ceza vorbesc, dar cred ca e la fel si la epi), mi-a tras doctorita firul acela ca era elastic asa si l-a taiat cat mai scurt, asa am inteles eu. N-am simtit nimic acasa, aia a fost tot..

Sa le dai de inteles cand te doare ca poate au ce face..
Andreea06
Postat: Monday, April 16, 2018 8:27 AM

MaryPoppins wrote:

Sa stii ca inca is intr-o stare de visare, parca nu m-am detasat complet de perioada sarcinii, de burtica...e suficient sa vad niste poze sau ceva asociat cu sarcina si ma bufneste plansul in hohote, ma uit apoi la Ana si incep si mai tare. Parca nu imi vine sa cred ca ea e copilul meu pe care l-am visat de atata timp si pe care l-am simtit in burtica. Uite si acum plang ca o nebuna, e jale cu hormonii astia Crazy Crazy

Si ma bucur cand te citesc povestind de iesiri, intalniri cu prietenii, etc...abia astept sa ne dezmeticim si noi si sa incepem sa ne bucuram pe bune de viata in 3. Suntem si izolati cumva de lume pt ca eu am interzis vizitele si la spital si acasa pana la sfarsitul lunii Lol

E foarte bine ca ai interzis acum vizitele, aveti nevoie de liniste, fara sfaturi de pe vremuri si batai de cap, sa va acomodati. Mai ales si cu hormonii...

grup trebuie clar iesit si socializat, avem cativa prieteni cu copilasi, de 1 an si ceva, 2 ani si ceva.. dar majoritatea sunt fara, si cupluri si burlaci. Ne descurcam cum putem Lol

N-am mai facut baita aseara, eram asa obositi amandoi.. si bebe somnoros asa ca l-am adormit direct.

Am primit ceva jucarii ieri, sa i le spal azi sa vedem cum ii plac.

Ia si te bucura de fiecare moment, ca toate sunt pretioase si de fiecare o sa iti fie dor candva. Noi acum abia asteptam sa vorbeasca si apoi o sa ne dorim sa mai taca macar o ora... Lol
delia.c.yaya
Postat: Monday, April 16, 2018 12:07 PM

Andreea06 wrote:
Succes Delia la control.. nu stiu sa iti spun cum sunt dar la noi de obicei se pun cele care se absorb. Si doar la capete sunt unele care raman putin afara, dar inainte sa ma externeze (de ceza vorbesc, dar cred ca e la fel si la epi), mi-a tras doctorita firul acela ca era elastic asa si l-a taiat cat mai scurt, asa am inteles eu. N-am simtit nimic acasa, aia a fost tot..

Sa le dai de inteles cand te doare ca poate au ce face..

Am scapat ieftin, doar unu la scos si a usturat putin doar. De acum la control dupa 40zile. Ma bucur ca deja pot sta in fundnewclap
Dana_
Postat: Monday, April 16, 2018 2:45 PM

delia.c.yaya wrote:

Am scapat ieftin, doar unu la scos si a usturat putin doar. De acum la control dupa 40zile. Ma bucur ca deja pot sta in fundnewclap

Bine ca ai scapat usor ! Esti norocoasa ca poti sta in fund dupa 3 sapt bounce
MadaMadalyna
Postat: Monday, April 16, 2018 3:17 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 4/22/2017
Postari: 997
Mamici cred ca întru in depresie cu botezul. Din 80 persoane de care eram siguri vin doar 60, eu rochie nu gasesc, toate rochiile sunt facute pentru fete înalte si slabe, dar eu mica si grasa, cu ce ma imbrac? Vreu rochie lunga, imi dorewc enorm o rochie lunga, dar ce am gasit nici cu tocuri de 15 nu e buna, croitor nu ?tiu aici. Ce fel de rochii imi recomanda?i pentru 1.64 si 69kg plans ce fel sa fie sa se potriveasca?
Andreea06
Postat: Monday, April 16, 2018 3:24 PM

MadaMadalyna wrote:
Mamici cred ca întru in depresie cu botezul. Din 80 persoane de care eram siguri vin doar 60, eu rochie nu gasesc, toate rochiile sunt facute pentru fete înalte si slabe, dar eu mica si grasa, cu ce ma imbrac? Vreu rochie lunga, imi dorewc enorm o rochie lunga, dar ce am gasit nici cu tocuri de 15 nu e buna, croitor nu ?tiu aici. Ce fel de rochii imi recomanda?i pentru 1.64 si 69kg plans ce fel sa fie sa se potriveasca?

Fix atata am si eu si am luat rochie peste genunchi pt zi/biserica si una putin mai scurta de atata pt party. Ca de la genunchi in jos nu sunt groase picioarele mele..

La alea lungi da, tre sa le scurtezi, greu daca n-ai croitor..

Uite asa erau ale mele.. nu gasesc poze mai bune sa le vezi

https://ibb.co/g89imn
https://ibb.co/k8yb6n
https://ibb.co/g3The7
Utilizatori in acelasi subiect
alina89,Andreea0702
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed