Clubul mamicilor incepatoare - 12

Options Clubul mamicilor incepatoare - 12
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Anitta76
Postat: Friday, February 14, 2020 11:54 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/11/2018
Postari: 754
Andra09 wrote:

Banuian ca ar fi ceva puseu ca si de mâncat, manânca doar dând din mâini si din picioare, parca e la maraton apoi ba vrea sa suga, ba se enerveaza si îsi baga pumnii în gura ras aa si pe zi vrea doar în brate se enerveaza si când o pun pe masuta sa o schimb. Am tot citit de el si pare tare bau-bau. În rest suntem binisor, începe sa vrea mai mult pe burtica, se tot rasuceste de pe spate, pe parti, înca nu are putere sa se întoarca singura pe burta, în plus pare ca si-a descoperit vocea hohot ca tipa, asculta, apoi râde si iar chiuie si ii place sa ii vorbesti, mult, de am ragusit hohot.
Off, botezut îl avem pe 1 martie si sunt tare stresata sa nu raceasca ca e foarte frig, am avut si probleme cu invitatiile ca nu au ajuns primele comandate, a trebuit sa comand din alta parte si sa platesc o taxa de urgenta, rochita trebuie sa o primesc luni, sper sa ii vina... si în plus marti trebuie sa merg cu ea la vaccin. De scos afara nu prea am reusit în ultima saptamâna ca a fost foarte frig, a batut vântul si a tot nins, dar azi sper sa o pot scoate macar 10 minute. Pana la cate grade oare sa o scot? Ca sunt tot cu -... uff
Voi oare ati avut botezul? Nu am apucat sa citesc în urma... La vaccin cum a reactionat? Ce greutate are pitica? La ultima cântarire, Miruna avea 5350gr si mi se pare putin...
computerlove computerlove si noi va pupam si imbratisam tare tare!

Asa si noi, trebuie sa vorbim mereu, nu stiu cum sa o mai diversific cu atrasul aten?iei:)) tot timpul vrea ceva nouras
In ceea ce priveste kg esti o norocoasa! Fetita mea are 4 kg 200si s-a nascut cu mai multe kg decat fetita ta:( medicul a zis ca poate asta este ritmul ei si sa mai asteptam pana la 3 luni, in cazul in care nu incepe sa ia cum trebuie in greutate ar trebui sa renunt la alaptat penttru ca este clar ca de acolo pleaca. I-am facut si analizele si este ok dpdv medical. Sunt putin trista insa asta este, pentru binele ei fac orice...chiar daca nu mi se pare normal sa renunt la alaptat dar asta este...imi e mila de ea ca e prea slaba! Mi-a luat ceva sa inteleg ca nu am lapte consistent si ca DA, exista asa ceva!
Botezul il avem duminica viitoare si sper sa fie bine. Si eu am evitat sa o scot afara, am tinut-o maxim 10 minutetopai
Dupa botez o sa o scot mai des si o sa o tin mai mult chiar daca este frigut.
Pupici si imbratisari si de la noi!computerlove
Anitta76
Postat: Friday, February 14, 2020 11:58 AM

Intrat: 11/11/2018
Postari: 754
Adina Mariana wrote:
Noi am fost la control azi si este mai bine Luca.Rosul din gat so tras dar mai este putin.Continui cu siropul pana luni adica 7 zile in total iar miercuri avem control si daca e totul ok facem si vaccinul de 4 luni ca azi desi face 4 lunite nu se poate pana nu ii trece rosul de totului.De ieri nu a mai facut febra si a inceput sa revina la obiceiurile lui de dinainte.Imi zambeste sufletul de bucurie ca e iar binedispus si cu chef pt.ca foarte greu mi-a fost sa il vad asa.I-am spus doctoritei ca nu prea am fost de acord sa ii dau antibiotic si a spus sa stau linistita ca nu este un antibiotic puternic ce mi-a dat ea si e constienta ca nu vrea sa ii faca praf imunitatea dar a trebuit sa ii dea pt.ca nu ar fi trecut de la sine si mai rau se agrava.Deci dupa cum ati spui si voi,in unele cazuri degeaba nu vrem noi ca nu e dupa noi.Copilul trebuie sa se faca bine,nu il poti chinui.
Sunt bine si cu sanul,de ieri a inceput sa pape mai bine si sa traga mai cu spor si a deblocat canalul,sanul nu mai e rosu si nici tare.Am scapat de antibiotic dar sapt.viitoare merg la un control la consultanta pt.ca atunci cand apas sanul gen sa fac masaj tot simt o durere scurta ca o furnicatura.
Va multumesc ca mi-ati fost alaturi.Sper ce a fost mai greu sa fi trecutpupici

Adina, ma bucur mult ca sunteti bine. Va pup si va îmbra?i?ez!computerlove
Adina Mariana
Postat: Friday, February 14, 2020 12:01 PM

Nivel: Senior

Intrat: 8/16/2017
Postari: 5258
Locatia: Satu Mare
Anitta76 wrote:

Adina, ma bucur mult ca sunteti bine. Va pup si va îmbra?i?ez!computerlove
Pupici si de la noi.Nu iti face probleme cu greutatea.Urmareste si vezi si daca tot asa este dai si completare si mai dai si san pt.alinare.E ok si hranirea mixta daca asa este nevoieCheek Kiss
Andra09
Postat: Friday, February 14, 2020 12:53 PM

Intrat: 8/1/2018
Postari: 574
Locatia: Bistrita
Adina, ma bucur ca sunteti mai binecomputerlove asa îmi este groaza de febra...
Irinan
Postat: Friday, February 14, 2020 2:37 PM

Intrat: 9/20/2018
Postari: 833
Locatia: Suceava
LAURA0202 wrote:
Irinan felicitari pt sarcina. ce dulceata de luptatoare de fetita ai tu pt biberon Love
nu reuseam sa gasesc vreo modalitate , ca sa va pun si voua un video, vad ca tu ai gasit -bravo. o sa incerc si eu . poate mi iese Blushing

Multumes Laura..Cheek Kiss felicitari si tie pt pasii facuti singurica
eve23
Postat: Friday, February 14, 2020 4:20 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 10/25/2018
Postari: 315
Buna mamici. Luni am programata cezariana. Am întrebat medicul daca întrerup clexane duminica seara(la ora 6 seara îl fac de obicei) si mi a zis ca nu si sa l fac normal. Luni m a chemat la 7 dimineata ca a zis ca dureaza pana fac toate hârtiile pentru internare si ce mai e de facut. Oare e ok cu minim 12 ore? Voi când ati intrerupt? Multumesc frumos
maria2013
Postat: Friday, February 14, 2020 4:43 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/29/2013
Postari: 2271
Locatia: Constanta
Luni seara am facut ultima injectie, iar miercuri dimineata am avut operatia.
Irinan
Postat: Friday, February 14, 2020 5:27 PM

eve23 wrote:
Buna mamici. Luni am programata cezariana. Am întrebat medicul daca întrerup clexane duminica seara(la ora 6 seara îl fac de obicei) si mi a zis ca nu si sa l fac normal. Luni m a chemat la 7 dimineata ca a zis ca dureaza pana fac toate hârtiile pentru internare si ce mai e de facut. Oare e ok cu minim 12 ore? Voi când ati intrerupt? Multumesc frumos

Cred ca nu ti incapi in piele de emotii cand sti ca mai ai atat de putin si iti ti minunea in brateCheek Kiss
simmo
Postat: Friday, February 14, 2020 5:57 PM

Intrat: 6/19/2018
Postari: 615
eve23 wrote:

Nastere usoara.
Eu am facut cezariana la urgenta si m-a programat a doua zi ca sa am 24h de la ultima injectie de clexane. Chiar si asa am facut hemoragie cand mi-a montat kateterul, a trebuit sa mi-l scoata si repune (nu a fost prea placut pentru ca deja apucase sa imi administreze partial anestezic si imi venea starea de lesin deoarece eram in sezut; nu aveam voie sa stau intinsa pana la remontare).
Asta a fost cazul meu. Nu inseamna ca este general valabil.
eve23
Postat: Friday, February 14, 2020 5:59 PM

Irinan wrote:

Cred ca nu ti incapi in piele de emotii cand sti ca mai ai atat de putin si iti ti minunea in brateCheek Kiss

Pe de o parte sunt emo?ii ?i pe cealalta frica de ideea de opera?ie. E prima data când o sa fiu internata la spital ?i ma îngroze?te ideea. Încerc sa ma ?in tare cu gândul ca mi vad minunea dupa atâta a?teptare.
eve23
Postat: Friday, February 14, 2020 6:00 PM

simmo wrote:

Nastere usoara.
Eu am facut cezariana la urgenta si m-a programat a doua zi ca sa am 24h de la ultima injectie de clexane. Chiar si asa am facut hemoragie cand mi-a montat kateterul, a trebuit sa mi-l scoata si repune (nu a fost prea placut pentru ca deja apucase sa imi administreze partial anestezic si imi venea starea de lesin deoarece eram in sezut; nu aveam voie sa stau intinsa pana la remontare).
Asta a fost cazul meu. Nu inseamna ca este general valabil.

Deci cumva ar fi ideal sa fac mâine ultima injec?ie. Nu cred ca se întâmpla nimic o zi ma gândesc...
Irinan
Postat: Friday, February 14, 2020 6:31 PM

eve23 wrote:

Pe de o parte sunt emo?ii ?i pe cealalta frica de ideea de opera?ie. E prima data când o sa fiu internata la spital ?i ma îngroze?te ideea. Încerc sa ma ?in tare cu gândul ca mi vad minunea dupa atâta a?teptare.

E normal sa simti frica dar ai sa vezi ce repede trece.. dupa incepi o noua aventurabottle bebic
alina89
Postat: Friday, February 14, 2020 6:45 PM

Intrat: 3/21/2017
Postari: 2381
Locatia: Bucuresti
fluturash26 wrote:
A facut cineva vaccinul impotriva varicelei? Ceva reactii? Sunt 2 doze din ce stiu nu?

Da, 2 doze. Nu a avut nici o reactie. Azi i-am facut si havrix si urmeaza nimenrixul luna viitoare.
simmo
Postat: Friday, February 14, 2020 7:41 PM

Intrat: 6/19/2018
Postari: 615
eve23 wrote:

Deci cumva ar fi ideal sa fac mâine ultima injec?ie. Nu cred ca se întâmpla nimic o zi ma gândesc...

Posibil doctorul care iti urmareste sarcina, sa aiba motiv sa iti fi recomandat sa faci injectie si cu 12h inainte.
Vroiam sa nasc natural si nu avea importanta ca faceam injectia si cu 2 ore inainte de nastere, dar in ultimele 3 saptamani bebe nu mai crestea, lichid amniotic sub 5, cordon in jurul gatului, bebe cu variatii de puls mari, col inchis si lung...cezariana a fost o varianta mai buna pentru bebe.
Hematologul stia ca nasc natural, nici nu am mai apucat sa vorbesc cu el sa ii spun ca s-au schimbat datele problemei, iar anestezistul a zis ca in caz de cezariana minim 24 ore inainte injectia (recomandabil 2-3 zile inainte oprita pentru a evita riscurile in caz de epidurala).
La mine nu s-a schimbat nimic ca nu am facut o zi injectia. Mai mult imi era frica sa nu scada si mai mult lichidul amniotic si sa nu se mai oxigeneze bine bebe in burta; de altfel cand am nascut doctorul a zis ca lichidul ramas a fost undeva la 2-3 (notau toate datele astea in fisa ta si neonantologul intreba ca sa stie cum il evalueaza pe bebe).
Oricum ar fi, toate astea trec si nu mai au importanta ca vor fi in plan secund. Bebe iti va lumina ziua si umple viata.
fluturash26
Postat: Friday, February 14, 2020 8:02 PM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 3587
Locatia: iasi
alina89 wrote:

Da, 2 doze. Nu a avut nici o reactie. Azi i-am facut si havrix si urmeaza nimenrixul luna viitoare.

Super, multumesc mult. Si noi am facut nimenrix,fara reactii.
Utilizatori in acelasi subiect
Mirela.t83
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed