Clubul mamicilor incepatoare - 11

Options Clubul mamicilor incepatoare - 11
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ella30
Postat: Thursday, December 5, 2019 8:38 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/21/2019
Postari: 1566
GeorgianaB wrote:
Am fost la medic, "Ceofi" are 6s si 4 zile ecografic, la fix cu data ultimului contact sexual.
Pana la ora asta am reusit sa mananc jumatate felie de paine si foarte putina apa cat sa imi umezesc buzele.
Momentan ma simt tare prost pt ca il neglijez pe Luca, dar ma bucur ca ii oferim un frate/sora.
Sambata a murit bunica mea la care am tinut enorm si vazandu-i pe tatal meu si fratele lui cat sunt de uniti si cum se sprijina am stiut ca merita tot efortul.
Ma bucur sa vad cat de frumos cresc bebelusii de pe forum, doamne ajuta sa auzim numai de bine si cand nu o sa mai putem sa mai gasim un strop de energie pentru a merge inainte.

Heheee, felicitari pentru "Ceofi"!!newclap sarcina usoara si sper sa ti treaca cat mai repede starile astea de raucoeur
Condoleante !
Cu siguranta usor nu va fi, dar va merita efortul! Veti avea 2 minuniHilar
Ella30
Postat: Thursday, December 5, 2019 8:41 AM

lore.t. wrote:
Multumim mult fetelor! :* Doamne ajuta sa fie totul bine pana la final!
Ce de bebei minunati! As pune inimioare dar nu stiu de ce nu mai pot pune emoticoane...
Ela de alaptat se poate in sarcina normal dar lapte sigur nu mai vine de la un moment dat dar ei suzeteaza oricum daca ii lasi chiar daca nu mai vine nimic, unii se autointarca, depinde.

Eu sper sa fie asa cum va doriti voi doicomputerlove e o noua etapa pt voi, si cu siguranta va fi frumoasa DistanceKiss
Ella30
Postat: Thursday, December 5, 2019 8:48 AM

Iulia13 wrote:

Deja am început cu papa de sapt asta, nu am mai rezistat câteva zile pana pe 6 Lol am început cu morcov, care bineîn?eles ca nu-i prea place Argue Imediat începeti ?i vooi hearts

Apai daca stati asa ca lumea in fundulet, cred si eu ca ati inceputLol presupun ca avea toate semnele pt start papa Crazy doar morcov i ai dat? O sa pape ea incet incetDistanceKiss
Chiar urmaresc un grup de facebook care recomanda mancare normala chiar de la inceput. Si ma mir asa uneori....eu tot clasic voi incepe, ma voi ghida dupa tabelul de pe flaveur. Din cate am mai citit mi se pare cel mai ok. Ii voi da si fructe cat mai curand.
Aaa, si vom merge pe blenduit o saptamana sau 2, ca alaltaieri s a inecat cu lapte de n a respirat cateva minute care mie mi s au parut ore si nu as mai vrea sa trec prin asa ceva..

Ps: planurile sunt mari, sa vad cat reusesc sa ma si tin de eleLol
Ella30
Postat: Thursday, December 5, 2019 8:52 AM

Iulia13 wrote:

Eu parca l-a? face pe al doilea ?i acum Lol parca am uitat toata perioada aia când mi-a fost greu..

?i ?ie sa î?i traiasca bebele ?i sa te bucuri de el mul?i, mul?i ani hearts

Pai....sa vina bebe 2 atunci! Crazy

Lol sa stii ca si eu am uitat prin ce am trecut. Parca e un film la care m am uitat acum mult timp, asa simt.
AlexandraRr
Postat: Thursday, December 5, 2019 9:11 AM

Intrat: 5/13/2017
Postari: 3042
Locatia: Iasi
Ella30 wrote:

Lol sa stii ca si eu am uitat prin ce am trecut. Parca e un film la care m am uitat acum mult timp, asa simt.

Oare sa fiu eu mai speciala? Eu n-am uitat Lol si nu as lua-o de la capat, am ramas marcata se pare Lol
Ella30
Postat: Thursday, December 5, 2019 9:48 AM

AlexandraRr wrote:

Oare sa fiu eu mai speciala? Eu n-am uitat Lol si nu as lua-o de la capat, am ramas marcata se pare Lol

Mai sunt mamici care n au uitat, sa stiiLol nici eu n o iau de la capat. Raman la stadiul de single Big Laugh
AlexandraRr
Postat: Thursday, December 5, 2019 10:34 AM

Ella30 wrote:

Mai sunt mamici care n au uitat, sa stiiLol nici eu n o iau de la capat. Raman la stadiul de single Big Laugh

In jurul meu e un val acum de bebe 2-3 Lol si imi puneam tot felul de intrebari, am discutat si cu sotul de cateva ori dar mereu concluzia a fost Nu :)) mie imi e frica de sarcina, nu de nastere, mi se face pielea de gaina numai cand imi amintesc stresul si multe altele dar nu mai povestesc ca sa nu stric voia buna de aici topai
Ella30
Postat: Thursday, December 5, 2019 10:38 AM

AlexandraRr wrote:

In jurul meu e un val acum de bebe 2-3 Lol si imi puneam tot felul de intrebari, am discutat si cu sotul de cateva ori dar mereu concluzia a fost Nu :)) mie imi e frica de sarcina, nu de nastere, mi se face pielea de gaina numai cand imi amintesc stresul si multe altele dar nu mai povestesc ca sa nu stric voia buna de aici topai

Cred ca stiu la ce te referi DistanceKiss
Daca va fi sa fie, va veni. Daca nu, nucomputerlove aveti destul timp sa va mai ganditicoeur
blu88
Postat: Thursday, December 5, 2019 10:59 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/22/2018
Postari: 382
Locatia: BUCURESTI
GeorgianaB wrote:
Am fost la medic, "Ceofi" are 6s si 4 zile ecografic, la fix cu data ultimului contact sexual.
Pana la ora asta am reusit sa mananc jumatate felie de paine si foarte putina apa cat sa imi umezesc buzele.
Momentan ma simt tare prost pt ca il neglijez pe Luca, dar ma bucur ca ii oferim un frate/sora.
Sambata a murit bunica mea la care am tinut enorm si vazandu-i pe tatal meu si fratele lui cat sunt de uniti si cum se sprijina am stiut ca merita tot efortul.
Ma bucur sa vad cat de frumos cresc bebelusii de pe forum, doamne ajuta sa auzim numai de bine si cand nu o sa mai putem sa mai gasim un strop de energie pentru a merge inainte.

Felicitari si sarcina usoara <3
Iulia13
Postat: Thursday, December 5, 2019 11:36 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/8/2017
Postari: 626
Ella30 wrote:

Apai daca stati asa ca lumea in fundulet, cred si eu ca ati inceputLol presupun ca avea toate semnele pt start papa Crazy doar morcov i ai dat? O sa pape ea incet incetDistanceKiss
Chiar urmaresc un grup de facebook care recomanda mancare normala chiar de la inceput. Si ma mir asa uneori....eu tot clasic voi incepe, ma voi ghida dupa tabelul de pe flaveur. Din cate am mai citit mi se pare cel mai ok. Ii voi da si fructe cat mai curand.
Aaa, si vom merge pe blenduit o saptamana sau 2, ca alaltaieri s a inecat cu lapte de n a respirat cateva minute care mie mi s au parut ore si nu as mai vrea sa trec prin asa ceva..

Ps: planurile sunt mari, sa vad cat reusesc sa ma si tin de eleLol

I-am bagat ?i cartof dulce ?i a papat mai bine, sa speram ca va fi bine pe viitor ?i sa pape. Tot pe Blender dam ?i noi ras eu urmaresc sa vad cum reac?ioneaza, sa nu faca vreo alergie ?i mai apoi adaug câte un aliment nou.. Când te-ai gândit sa începi? hearts

Legat de bebe nr 2, am vorbit cu so?ul ?i el ?i-ar dori, de fapt noi ziceam sa ii facem la distanta mica de vârsta.. Acum vom vedea,cum vrea Doamne Doamne.

Alexandra, nu e?ti singura.. Eu am mai auzit mamici care nu au uitat. Depinde de fiecare, eu cel pu?in îmi aduc aminte doar ca pur ?i simplu am uitat durerea aia ?i toate momentele Crazy
Adina Mariana
Postat: Thursday, December 5, 2019 11:43 AM

Nivel: Senior

Intrat: 8/16/2017
Postari: 5182
Locatia: Satu Mare
Iulia13 wrote:

Eu parca l-a? face pe al doilea ?i acum Lol parca am uitat toata perioada aia când mi-a fost greu..

?i ?ie sa î?i traiasca bebele ?i sa te bucuri de el mul?i, mul?i ani hearts
Multumesc frumos.Asemeneapupici
Daca iti doresti asa mult mai stai putin si il faci si pe al doilea.Eu inca sunt mirata cat curaj pe voialcool ori eu sunt prea fixista ca vreau sa ma ocup doar de el pana mai creste nu sa ma impart.Vreau sa ii dau o educatie cat mai buna si sa mai am unul simt ca nu as face fatza sa ma ocup la fel si nu vreau sa simt ca fac diferente intre ei desi sunt ft.obisnuita cu copiii de la gradi,cand il ai pe al tau e alta treaba.Pe mine ma marcat si nasterea si inca sunt afectata.Eu am spus ca nici nu mai imi doresc alt copil doar ca mi-a fost grea nasterea si nu mai vreau sa trec prin ce am trecut dar de dorit mereu mi-am dorit sa am doi dar sper in timp sa uit si sa imi doresc.Si daca ma hotarasc mai repede sa faca Luca 2 ani jumatate chiar 3 nu il fac ca mie teama rau.
Adina Mariana
Postat: Thursday, December 5, 2019 11:49 AM

Nivel: Senior

Intrat: 8/16/2017
Postari: 5182
Locatia: Satu Mare
AlexandraRr wrote:

Nici eu nu o sa uit curand..sarcina ca sarcina dar nasterea si recuperarea mai ales mie mi-a pus capac.Nu credeam sa fie atat de greu.In sarcina tot cu spaima am stat si dureri de burta plus contractii,nasterea 20 ore travaliu,dureri groaznice,vomitat,lesinat tot tacamul plus Luca care a avut cordonul ombilical scurt si dupa 35 minute de impins si epuizare a reusit sa iasa cu ajutorul asistentei care ma impingea pe burta de toata am fost vanata si epiziotomie mare,cusaturi multe etc.Hemoroizii care si acum ii am si inca usoare scurgeri si noduli cum au fost prinse atele.Mi-as dori sa uit in timp si sa imi doresc sa mai fac un copil cu acelasi entuziasm ca inainte cand concepeam de 3 ani si eram disperata sa fac orice pt.el.Inca e proaspat totul dar sper in timp sa uit...
Si cand ma gandesc ce mult mi-am dorit eu sa nasc naturalLol poate pt.mine era mai bine cezariana cine stie...
Ella30
Postat: Thursday, December 5, 2019 12:37 PM

Iulia13 wrote:

I-am bagat ?i cartof dulce ?i a papat mai bine, sa speram ca va fi bine pe viitor ?i sa pape. Tot pe Blender dam ?i noi ras eu urmaresc sa vad cum reac?ioneaza, sa nu faca vreo alergie ?i mai apoi adaug câte un aliment nou.. Când te-ai gândit sa începi? hearts

Legat de bebe nr 2, am vorbit cu so?ul ?i el ?i-ar dori, de fapt noi ziceam sa ii facem la distanta mica de vârsta.. Acum vom vedea,cum vrea Doamne Doamne.

Alexandra, nu e?ti singura.. Eu am mai auzit mamici care nu au uitat. Depinde de fiecare, eu cel pu?in îmi aduc aminte doar ca pur ?i simplu am uitat durerea aia ?i toate momentele Crazy

Inca nu sta singura in fundulet, deci mai asteptCrazy saptamana viitoare mergem la pediatra cu rezultatele analizelor si presupun ca ne va da si ea cateva sfaturi. Ca ea asa a zis, ca fara analize nu i poate da ok ul pt diversificare NuStiu
Eu am o prietena care abia a fost la controlul de 6 saptamani si deja vor sa inceapa un nou proiect alcool
AlexandraRr
Postat: Thursday, December 5, 2019 12:40 PM

Adina Mariana wrote:
Nici eu nu o sa uit curand..sarcina ca sarcina dar nasterea si recuperarea mai ales mie mi-a pus capac.Nu credeam sa fie atat de greu.In sarcina tot cu spaima am stat si dureri de burta plus contractii,nasterea 20 ore travaliu,dureri groaznice,vomitat,lesinat tot tacamul plus Luca care a avut cordonul ombilical scurt si dupa 35 minute de impins si epuizare a reusit sa iasa cu ajutorul asistentei care ma impingea pe burta de toata am fost vanata si epiziotomie mare,cusaturi multe etc.Hemoroizii care si acum ii am si inca usoare scurgeri si noduli cum au fost prinse atele.Mi-as dori sa uit in timp si sa imi doresc sa mai fac un copil cu acelasi entuziasm ca inainte cand concepeam de 3 ani si eram disperata sa fac orice pt.el.Inca e proaspat totul dar sper in timp sa uit...
Si cand ma gandesc ce mult mi-am dorit eu sa nasc naturalLol poate pt.mine era mai bine cezariana cine stie...

Cred ca e inca devreme si de asta simti asa totul, eu inca imi amintescc inclusiv durerile de dupa nastere si parca le si simt desi m-am recuperat foarte repede si m-am folosit de medicamente ca sa trec cat mai usor. Eu dupa 8 ore de la operatie eram in salon cu fetita iar la o luna dormeam deja pe burta si ma miscam cum vroiam fara dureri. In schimb sarcina m-a umplut de par alb Lol pur si simplu necunoscutul m-a terminat psihic, nu stiam daca e bine in burta sau nu si imi e groaza cand ma gandesc la ce decizie ar trebui sa iau daca sa zicem ca va avea probleme de sanatate.
Depinde probabil de fiecare familie si femeie in parte, eu ma inteleg foarte bine cu sotul dar nu mai avem timp nici macar sa stam de vorba si visez la concedii in 3 si in 2 cand termin cu alaptatul, imi place foarte mult la munca si parca am nevoie si de ceva cariera, asta e singurul lucru care e al meu si n-as putea trai fara si mi-as dori sa imi petrec si timp cu copilul etc sunt multe avantaje si dezavantaje si cred ca fiecare stie ce i se potriveste cel mai bine. Eu din start am plecat cu ideea de 3-4 ani diferenta intre copii apoi m-am razgandit, am zis ca luam pauza complet ;))
AlexandraRr
Postat: Thursday, December 5, 2019 1:12 PM

Ella, ca sa puteti incepe diversificarea trebuie sa isi sustina bine capul si gatul si sa stea bine in scaunul de masa, nu trebuie sa astepti pana sta singurica in fund. In plus mai important este sa fi disparut reflexul de protruzie al limbii pe care il au toti nou nascutii. Nu zic ca trebuie sa te grabesti sau ceva, doar ca statul nesustinut in fund nu e neaparat criteriu de incepere :* analizele sunt bune?
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed