Clubul mamicilor incepatoare - 11

Options Clubul mamicilor incepatoare - 11
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Adina Mariana
Postat: Friday, November 29, 2019 12:33 PM

Nivel: Senior

Intrat: 8/16/2017
Postari: 5182
Locatia: Satu Mare
Ella30 wrote:

Trimite i la plimbare pe cei care te intreaba asa ceva. Mi se pare lipsa de respect fata de o proaspata mamica sa aduci in discutie asa ceva. Pt mine e ceva personal.
Eu ti am mai spus ca elevitul nu ingrasaDistanceKiss il iau de la 7 saptamani si o sa continui cu el cat voi alapta. de fapt nici o vitamina nu ingrasa. Poate doar daca nu prescrie dr ce trebuie..dar nici asa n as crede. Eu as face cum a zis drcomputerlove importnat acum e ca tu si bebe sa aveti nutrientii necesari.
Asa este lumea Ella,unii sunt ft bagaciosi si eu chiar daca ignor ma afecteaza cand vine vorba de imaginea mea.Mereu am fost pretentioasa cu mine si sa arat bine si am asa un gust amar cand ii aud dar nah...o sa ma fac eu diva inapoi mai incoloCrazy mersi pt.sfat.O sa fac asa cum a spus doctorul meu plus analizele de sange sapt.viitoarepupici
Adina Mariana
Postat: Friday, November 29, 2019 12:43 PM

AlexandraRr wrote:

Sa stii ca cei din jur nu vor fi niciodata multumiti Lol daca nu iesi din spital fotomodel nu e bine, daca slabesti mult esti bolnava etc Lol vei primi de acum inainte si tot felul de sfaturi si pareri legate de cresterea si educarea copilului tau, vei face ai acolo muuulte "greseli". Nu ai cum sa multumesti pe toata lumea asa ca pune-te pe tine pe primul plan, tu trebuie sa fii linistita si sanatoasa sa te poti bucura de familia ta, restul nu conteaza. Momentan axeaza-te pe tine si bebe, treptat isi va creste intervalul intre mese, vei ajunge si la diversificare si vei avea si timp sa tii diete, sa faci sport si ce vei mai vrea tu, nici nu e indicat efortul fizic imediat dupa nastere, trebuie totusi sa se refaca organismul in ritmul lui, plus ca mai si alaptezi si consuma si asta energie.

Daca e sa te gandesti logic vitaminele si mineralele sunt micronutrienti si au 0 calorii. Asa ca in nici un caz nu are cum sa te ingrase, vitaminele sunt recomandate chiar persoanelor care tin diete. De obicei luam vitamine cand ne simtim rau. Pana sa ajungi tu sa te simti slabita, fara pofta de mancare si energie organismul a incercat deja sa compenseze lipsurile si ti-a epuizat resursele. Cand incepem sa luam vitamine ajutam organismul sa-si reia activitatea obisnuita si astfel reapare pofta de mancare pentru ca el stie ca a pierdut totusi ceva si vrea sa refaca echilibrul. Cand incepi sa mananci la fel ca inainte dupa o perioada in care nu ai avut pofta de mancare e normal ca recuperezi si din greutate, de asta si apare efectul yo-yo dupa diete, pentru ca organismul malnutrit o perioada vrea sa acopere pierderile plus ca o data cu pofta de mancare apar si o multime de pofte si de multe ori de dulce si fast food :)). Daca tu mananci in continuare sanatos si normal vei vedea ca nu ai cum sa devii supraponderala sau obeza pentru ca iei vitamine. Mancarea ingrasa. DistanceKiss
Uh,ce frumos ai explicat ca de fiecare data.Mersi mult pt.lamuriri.Mie nu imi ajung mesajele sa iti multumesc de fiecare data pt.ca iti faci timp sa raspunzi cand am nevoiepupici am inteles acuma cum e si treaba asta cu vitaminele.Dar imi pare rau ca nu mi-a venit mai repede sa intreb...dar nu am intrebat mai repede pt.ca numai de ieri am inceput sa ma simt rau.Probabil acuma si-a dat seama corpul ca mai am nevoie de una alta si doar acuma m-am panicat eu normal,ca asa este omul.Acuma imi ia sotul Elevit si de azi incep sa iau si 1 magne b6 pe zi sa fiu mai energica putin.
Deja isi dau toti cu parerea in cresterea lui Luca dar sincer la acest capitol inca nu m-am inervat pe nimeni pt.ca am stiut ca asa va fi ca din sarcina inca au inceput.Asa ca ii las sa vb.si spun bine si fac ca mine..nu imi consum energia cu asta deloc.Fiecare sa isi creasca copilul cum crede el ca asa voi face si eu la randul meu.Cel mai nasol mi se pare sa vina si sa iti spuna sa dai iaurt,ceai,apa cand alaptezi exclusivalcool Si chiar pe cand incep diversificarea m-am gandit sa mai trag de la gura si sa mai slabesc cateva kg.Acuma ma multumesc cu cat am dat jos pana acuma adica 11 kg ca sunt constienta ca nu poate merge totul in 2 luni dupa nastere dar teama mea era sa nu pun kg daca iau vitamine.Dar bun...acum m-am lamurit.Sanatatea e mai importanta!pupici
MirelaD
Postat: Saturday, November 30, 2019 9:41 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 5/16/2019
Postari: 543
Locatia: Iasi
La multi ani tuturor celor care poarta numele sf. Andrei!bounce Gossip sa aveti o zi minunatahainoroc Cheek Kiss
Mirela.t83
Postat: Saturday, November 30, 2019 10:14 AM

Intrat: 11/1/2018
Postari: 680
Locatia: Belfast
La multi ani tuturor sarbatoritilor!birthday flowers
Multa sanatate si fericire!

Noi sarbatorim pe Denis ca e Andrei si p3 bebe mic ca azi facem 3 lunite!
Apoi sunt happy ca sotul se întoarce pe 5 dec.Clap
MirelaD
Postat: Saturday, November 30, 2019 12:57 PM

Mirela.t83 wrote:
La multi ani tuturor sarbatoritilor!birthday flowers
Multa sanatate si fericire!

Noi sarbatorim pe Denis ca e Andrei si p3 bebe mic ca azi facem 3 lunite!
Apoi sunt happy ca sotul se întoarce pe 5 dec.Clap

La multi ani si multe luniteCheek Kiss newclap sa fiti fericiti si sa va bucurati impreuna de minunile din viata voastracoeur
Cata123
Postat: Saturday, November 30, 2019 1:46 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/11/2017
Postari: 477
Locatia: Bucuresti
La multi ani !!!!!!!!!!!!!
majoreta Bravoo
Mirela.t83
Postat: Saturday, November 30, 2019 1:59 PM

Intrat: 11/1/2018
Postari: 680
Locatia: Belfast
Multumim frumos!
Weekend placut mamici! Cheek Kiss
MirelaD
Postat: Saturday, November 30, 2019 2:26 PM

Mamici, ma simt putin demoralizata si iar imi pun intrebari daca procedez ok sau nu:( noi ne luptam cu somnul de noapte de ceva timp, dar de vreo cateva zile se trezeste f des noaptea:( cel putin pana la 12-1 noaptea se trezeste si la 30min-1h, sunt praf cu odihna:( pt ca a devenit grea, si se resimt si mainile, spatele meu, o adorm asa doar ziua si seara. Iar pe parcursul noptii ii ofer sanul ori de cate ori se trezeste ca nu mai rezist fizic sa ma ridic din pat:(ea suge cam de fiecare data si mai mereu se linisteste; evident ca sunt momente mai rare cand refuza si stau cu ea asa in liniste daca vad ca nu plange. Pe tema alaptatului asa des noaptea mi s-a spus ca nu e bn sa o invat asa, ca trebuie sa o invat altfel, sa ii fac un program, chiar daca plange:(
Eu simt ca e ok cum procedez acum pt ca alta solutie nu am:(
Voi ce parere aveti? Cum ati procedat cu micutii vostri?
Adina Mariana
Postat: Saturday, November 30, 2019 3:01 PM

MirelaD wrote:
Mamici, ma simt putin demoralizata si iar imi pun intrebari daca procedez ok sau nu:( noi ne luptam cu somnul de noapte de ceva timp, dar de vreo cateva zile se trezeste f des noaptea:( cel putin pana la 12-1 noaptea se trezeste si la 30min-1h, sunt praf cu odihna:( pt ca a devenit grea, si se resimt si mainile, spatele meu, o adorm asa doar ziua si seara. Iar pe parcursul noptii ii ofer sanul ori de cate ori se trezeste ca nu mai rezist fizic sa ma ridic din pat:(ea suge cam de fiecare data si mai mereu se linisteste; evident ca sunt momente mai rare cand refuza si stau cu ea asa in liniste daca vad ca nu plange. Pe tema alaptatului asa des noaptea mi s-a spus ca nu e bn sa o invat asa, ca trebuie sa o invat altfel, sa ii fac un program, chiar daca plange:(
Mirela eu spun ca procedezi bine.Nu ai cum noapte de noapte sa bantui prin casa ca cedezi psihic.Sincer si eu as face la fel.Este importanta si odihna ta si daca functioneaza cu sanul de ce sa nu ii dai?papa ea cat papa dar se si joaca cu sanul si o linisteste.Eu nu vad nimic rau in faptul sa stea mult la san.Mi se pare ft.frumos si daca si ajuta e si mai frumos.Nu iti face probleme ca o sa mai creasca si o sa fie mai bine mai incolo.Luca al meu adoarme pe la 9:30 si la 1 se trezeste.Ii dau san si mai doarme pana pe la 3:30 maxim 4.De la 4 nu mai doarme doar titilim pana dimi pe la 7.Mai atipeste,scot sanul,il dau iar,il pun langa mine sa ma simta si tot asa.La alta solutie nu m-am gandit gen de la 4 cand nu mai doarme adanc sa ma plimb cu el in casa.Mi se pare un chin pt.mine si chiar nu vreau sa il obisnuiesc cu ture noaptea prin casa.Mai bine titilim si asa trec orele mai repede pana dimineata cand sunt si eu instare sa ma ridic din pat.Orice ai face esti o mama grozava sa nu uiti asta si fa cum simti tu ca e mai bine pt.tine.Daca pt tine e bine,sigur e bine si pt.eapupici
AlexandraRr
Postat: Saturday, November 30, 2019 3:24 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/13/2017
Postari: 3042
Mirela, eu spun sa nu te lasi influentata de nimeni si nimic si sa faci asa cum crezi tu. Pe bune ca nu inteleg de ce le pasa celor din jur ce faci tu cu al tau copil? Ii suni pe ei sa alapteze noaptea sau ii deranjeaza intr-un fel anume ca se trezeste de 15 ori pe noapte? Si eu am primit si primesc in continuare tot felul de sfaturi stupide, chiar ieri imi zicea cineva ca de ce tin copilul in brate? Ca se invata asa Lol acum serios...trebuie sa fii psihopat dupa parerea mea daca nu iti tii copilul niciodata in brate.
In plus fiecare face ceea ce i se potriveste, chiar nu te stresa cu nimic, mereu vor avea ceva de comentat cei din jur indiferent ce faci :* stai linistita si iubeste-ti copilul cum stii si cum vrei tu grup
Ella30
Postat: Saturday, November 30, 2019 4:56 PM

Intrat: 2/21/2019
Postari: 1566
birthday La multi ani sarbatoritilor! dance sarbatoare
Ella30
Postat: Saturday, November 30, 2019 5:06 PM

MirelaD wrote:

Mirela, asa cum a zis si Alexandra, cei care comenteaza vin cumva sa o linisteasca si sa o alapteze noaptea? Fa ce simti. E cel mai simplu sfat pe care ti l pot da. Daca tu te simti ok asa si bebelinda se linisteste, nu schimba nimic.
Plus ca..daca se cheama alaptat la cerere, cum sa i faci un program ? Ce oameni..
MirelaD
Postat: Saturday, November 30, 2019 5:08 PM

Fetelor multumesc de incurajariCheek Kiss cred ca momentele in care ma mai ajunge oboseala ma fac sa plec urechea la unul, altul si asa sadesc indoiala in capul meu. Eu ador sa o alaptez oricat doreste ea si atat timp cat va simti nevoia ii voi oferi neconditionat. Dar mai apar oameni din astia insistenti care spun ca " vai, la varsta asta max o hranire pe noapte ca doar atat se trezeste si nu e nevoie de mai mult, ca a crescut etc"
Recunosc, ma asteptam ca la aceasta varsta sa doarma ceva mai bine, si cateodata adorm asa cu o teama ca iar va veni o noapte grea cu somn putin si neodihnitor:(..dar sper ca va fi mai bine cu timpul..
Ella30
Postat: Saturday, November 30, 2019 5:12 PM

AlexandraRr wrote:
Mirela, eu spun sa nu te lasi influentata de nimeni si nimic si sa faci asa cum crezi tu. Pe bune ca nu inteleg de ce le pasa celor din jur ce faci tu cu al tau copil? Ii suni pe ei sa alapteze noaptea sau ii deranjeaza intr-un fel anume ca se trezeste de 15 ori pe noapte? Si eu am primit si primesc in continuare tot felul de sfaturi stupide, chiar ieri imi zicea cineva ca de ce tin copilul in brate? Ca se invata asa Lol acum serios...trebuie sa fii psihopat dupa parerea mea daca nu iti tii copilul niciodata in brate.
In plus fiecare face ceea ce i se potriveste, chiar nu te stresa cu nimic, mereu vor avea ceva de comentat cei din jur indiferent ce faci :* stai linistita si iubeste-ti copilul cum stii si cum vrei tu grup

Sfatul asta cu tinutul in brate pe mine una ma termina. As sta sa le explic ca am tinut o prima data in brate dupa 30 ore de la nastere. Ca n am avut ora magica si nici cum sa cream conexiunea mama- fiica. Ca e singura clipa cand ne simtim cele mai apropiate. Dar mi as bate gura degeaba.
O tin in brate in ciuda lor. Si moooor de satisfactie cand ii vad cum fac spume ca nu i ascult.
AlexandraRr
Postat: Saturday, November 30, 2019 5:39 PM

Intrat: 5/13/2017
Postari: 3042
Ella30 wrote:

Sfatul asta cu tinutul in brate pe mine una ma termina. As sta sa le explic ca am tinut o prima data in brate dupa 30 ore de la nastere. Ca n am avut ora magica si nici cum sa cream conexiunea mama- fiica. Ca e singura clipa cand ne simtim cele mai apropiate. Dar mi as bate gura degeaba.
O tin in brate in ciuda lor. Si moooor de satisfactie cand ii vad cum fac spume ca nu i ascult.

Ella, conexiunea este creata din momentul implantarii in uter, nu exista nici o ora sau moment magic. Tu esti totul pentru ea indiferent ca ai tinut-o in brate imediat sau dupa 1 saptamana de la nastere, mereu va exista conexiunea iar magia o faci tu tot restul vietii SimplyLove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed