Clubul mamicilor incepatoare - 11

Options Clubul mamicilor incepatoare - 11
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AlexandraRr
Postat: Thursday, November 28, 2019 5:36 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/13/2017
Postari: 3042
Locatia: Iasi
Cata123 wrote:
Buna !!
Sa nu va suparati, dar vreau sa va mai intreb ceva legat de diversificare :))
Fulgii de ovaz, pot sa ii macin si sa ii pun in lapte praf mai fierbinte, sau trebuie neaparat fierti in apa/lapte de vaca etc?
Am fost la medic azi sa il mai masoare/cantareasca si a zis de treaba cu cerealele in lapte in ideea ca are greutate mai mica, adica 7350 gr si 70 inaltime. Eu intentionam sa ii fierb sa ii adaug asa in piure de fructe etc, de asta intreb si de varianta cu ei in lapte praf. Apoi a comentat ca nu sta in fund, dar mie nu mi se pare o problema, in scaunul de masa sta, cateva secunde sta si nesustinut, nu ma streseaza asta. Apoi ne-a dat reteta pt vitamina C, Calciu si fier. Cate 10 zile fiecare. Abia cand plecasem de acolo m am uitat pe reteta si scria la diagnostic - pt profilaxia rahitismului. Ma intreb eu acum, a scris in reteta de rahitism, asa sa scrie ceva, sau ne-a dat astea legat de faptul ca nu sta in fund? Nu vad ce semne de rahitism avea sa vada, totul a fost in regula, doar chestia cu greutatea dar si acolo, are destul in lungime pt varsta lui. NuStiu
Multumesc !!!!!

Cata, ce inseamna ca are greutate mai mica? A scazut in greutate sau pur si simplu nu creste cat vrea medicul tau? Lol chestia asta cu greutatea e la fel ca si fontanela, o metoda foarte subiectiva. Nu exista greutate pe care un copil trebuie sa o aiba sa zicem la 6 luni. Fiecare se dezvolta in ritm diferit, singurul lucru care conteaza e sa nu scada sub percentila pe care se afla de la nastere, daca este pe aceeasi sau mai sus totul este cat se poate de normal. A mea de exemplu la 1 an avea 8,5 kg. Ai fi tentata sa zici ca e slaba sau mica dar e chiar un pic mai sus decat percentila pe care era la nastere asa ca eu nu i-as da nici fulgi si nici cereale in lapte pentru asta. Un copil sanatos nu este neaparat pufos cum se credea inainte, ca greutatea mare e sanatate curata la bebelusi. El stie cel mai bine cum si cat sa creasca, tu ofera-i alimente sanatoase si va creste. Am scris astea in ideea in care a luat totusi in greutate si nu a scazut.

Despre suplimente fie ele si profilactic administrate eu zic sa te sfatuiesti cu un pediatru, medicii de familie nu fac mereu recomandarile potrivite. Eu nu i-am dat nici calciu, nici fier, nici vitamina c dar a fost o decizie asumata. Vitamina D ii dau doar in lunile reci, vara nu i-am dat insa asta iar depinde de copil, la noi analizele sunt bune. Sfatul meu e sa urmezi doar recomandarile pediatrului, atat.
simmo
Postat: Thursday, November 28, 2019 5:39 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/19/2018
Postari: 590
Cata123 wrote:
Buna !!
Sa nu va suparati, dar vreau sa va mai intreb ceva legat de diversificare :))
Fulgii de ovaz, pot sa ii macin si sa ii pun in lapte praf mai fierbinte, sau trebuie neaparat fierti in apa/lapte de vaca etc?
Am fost la medic azi sa il mai masoare/cantareasca si a zis de treaba cu cerealele in lapte in ideea ca are greutate mai mica, adica 7350 gr si 70 inaltime. Eu intentionam sa ii fierb sa ii adaug asa in piure de fructe etc, de asta intreb si de varianta cu ei in lapte praf. Apoi a comentat ca nu sta in fund, dar mie nu mi se pare o problema, in scaunul de masa sta, cateva secunde sta si nesustinut, nu ma streseaza asta. Apoi ne-a dat reteta pt vitamina C, Calciu si fier. Cate 10 zile fiecare. Abia cand plecasem de acolo m am uitat pe reteta si scria la diagnostic - pt profilaxia rahitismului. Ma intreb eu acum, a scris in reteta de rahitism, asa sa scrie ceva, sau ne-a dat astea legat de faptul ca nu sta in fund? Nu vad ce semne de rahitism avea sa vada, totul a fost in regula, doar chestia cu greutatea dar si acolo, are destul in lungime pt varsta lui. NuStiu
Multumesc !!!!!

Si mie mi-a dat pediatru la care este inscris sa-i dau 1 fiola de calciu pe zi, 10 zile pe luna pentru a evita rahitismul.
La cat de "excentric" mi s-a parut pediatrul respectiv, nu am ascultat deloc din ce a zis.
Nu stiu ce o sa inventez cand ma duc la urmatorul vaccin obligatoriu la el.
Ella30
Postat: Thursday, November 28, 2019 5:43 PM

Intrat: 2/21/2019
Postari: 1566
Cata, Mf se pare ca numai pe "profilactic" merg. Si eu cred ca analizele sunt cele mai indicate inainte de a recomanda sau nu un supliment.
Nici eu nu mi as face griji cu statul in fundulet, nu toti bebeii sunt la fel si nu toti se incadreaza in tipare.
Probabil a scris asa ca sa aiba ceva scris..si la noi la fel scrie cand imi recomanda calciul lunar. Daca bebe e in target pe curba de crestere eu nu mi as face grijiDistanceKiss
Foarte buna intrebare cu fulgii fe ovaz, pt ca eu ii mananc cruzi si tind sa cred ca asa se manancaLol astept si eu raspunsul mamicilor cu experientaCrazy
Cata123
Postat: Thursday, November 28, 2019 6:58 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/11/2017
Postari: 477
Locatia: Bucuresti
AlexandraRr wrote:

Cata, ce inseamna ca are greutate mai mica? A scazut in greutate sau pur si simplu nu creste cat vrea medicul tau? Lol chestia asta cu greutatea e la fel ca si fontanela, o metoda foarte subiectiva. Nu exista greutate pe care un copil trebuie sa o aiba sa zicem la 6 luni. Fiecare se dezvolta in ritm diferit, singurul lucru care conteaza e sa nu scada sub percentila pe care se afla de la nastere, daca este pe aceeasi sau mai sus totul este cat se poate de normal. A mea de exemplu la 1 an avea 8,5 kg. Ai fi tentata sa zici ca e slaba sau mica dar e chiar un pic mai sus decat percentila pe care era la nastere asa ca eu nu i-as da nici fulgi si nici cereale in lapte pentru asta. Un copil sanatos nu este neaparat pufos cum se credea inainte, ca greutatea mare e sanatate curata la bebelusi. El stie cel mai bine cum si cat sa creasca, tu ofera-i alimente sanatoase si va creste. Am scris astea in ideea in care a luat totusi in greutate si nu a scazut.

Despre suplimente fie ele si profilactic administrate eu zic sa te sfatuiesti cu un pediatru, medicii de familie nu fac mereu recomandarile potrivite. Eu nu i-am dat nici calciu, nici fier, nici vitamina c dar a fost o decizie asumata. Vitamina D ii dau doar in lunile reci, vara nu i-am dat insa asta iar depinde de copil, la noi analizele sunt bune. Sfatul meu e sa urmezi doar recomandarile pediatrului, atat.

Inseamna ca nu creste cat vrea ea Lol
Ca asa a zis si data trecuta, ca e bine dar ea vrea mai bine :)) m-am uitat acum in caiet si in ultimele 2 luni a luat cam 400 gr pe luna. Mie mi se pare in regula ca la nastere a avut 2700, in conditiile in care a fost nascut la termen, chiar am depasit cu 2 zile, in biletul de externare scrie dismatur. La inceput a luat cate 1 kg pe luna, dar nu putem sa o tinem asa vesnic..
Multumesc hearts
Cata123
Postat: Thursday, November 28, 2019 7:00 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/11/2017
Postari: 477
Locatia: Bucuresti
simmo wrote:

Si mie mi-a dat pediatru la care este inscris sa-i dau 1 fiola de calciu pe zi, 10 zile pe luna pentru a evita rahitismul.
La cat de "excentric" mi s-a parut pediatrul respectiv, nu am ascultat deloc din ce a zis.
Nu stiu ce o sa inventez cand ma duc la urmatorul vaccin obligatoriu la el.

Vorba ta, la vaccinul de la 4 luni mi-a zis sa incepem diversificarea si nu am facut-o. Apoi am tot evitat sa ma duc, ma gandeam ca ma intreaba si eu nu am ce zice Lol
Bine, nici nu am avut nevoie sa mergem..
Adina Mariana
Postat: Friday, November 29, 2019 8:22 AM

Nivel: Senior

Intrat: 8/16/2017
Postari: 5182
Locatia: Satu Mare
simmo wrote:

Incearca si cu aspiratorul nazal manual. Trage mai bine decat pompita si cu ocazia asta faci si tu plamani ras

De nu am tras atunci cu ea de ma inverzeam eu la fata ; cand ii faceam igiena nazala, sotul se ducea in alta camera ; bebelinul meu nu mai suporta sa-i pun serul. Acum a uitat si nici la ser nu mai face urat.

Si al meu rade cand folosesc aspiratorul manual.
Sincer nu ma incanta asta cu aspiratorul nazal manual si nu vreau sa ma chinui acolo langa el.Eu mereu am fost anemica si daca umflam un balon eram gata..atata mai imi trebuie sa patesc ceva.Si asa sunt putin ingrijorata ca ieri ii dadeam sa pape si am ametit atat de tare pt.cateva secunde ca mi-a fugit imaginea de sub mine.Asa ca sapt.viitoare merg iar la analize ca si asa trebuie sa fac Tsh-ul.
Azi dimi am incercat cu serul incalzit si pompita si deloc nu o iesit afara nimic,el a devenit agitat si isi facea greata de a inceput sa tuseasca asa ca fiind 5:30 dimineata l-am aspirat si in 10 secunde a fost gata curat.E mai practic asa chiar daca stiu ca nu e indicat.Acuma de 2 zile nu l-am mai aspirat si voi incerca tot mai rar si doar de nevoie.Momentan asa am facut pana acumauff
Adina Mariana
Postat: Friday, November 29, 2019 8:26 AM

Fetele care ati luat sau luati vitamine dupa ce ati nascut ce luati Femibion sau Elevit?eu pe sarcina am luat Femibion si medicul mi-o prescris dupa ce am nascut sa iau Elevit si magne b6.Bineinteles ca nu le-am luat ca eram satula la cate vitamine am luat in sarcina si am spus ca la ce ma vor ajuta?poate sa nu pot slabi iar acum ma simt slabita,ametesc si sunt fara vlaga.Oboseala so acumulat si m-am gandit sa incep sa iau iar vitamine ca sa imi fie mai bine.Bebe cred cum alaptez exclusiv ca imi ia tot nutrientii din corp si desi mananc eu cat am nevoie nu pot sa introduc tot ce are corpul meu nevoie.Acum va intreb voi ce ziceti sa imi cumpar Femibion sau Elevit?care este mai ok?
AlexandraRr
Postat: Friday, November 29, 2019 8:40 AM

Adina, eu am luat femibion, ca si in sarcina si lactiferon plus inca 2 luni dupa ce am nascut dar asa mi-a dat medicul. Eu zic sa faci cum a prescris , stie cel mai bine ce si de ce ti-a recomandat asa DistanceKiss
Adina Mariana
Postat: Friday, November 29, 2019 8:54 AM

Lactiferon dupa ce am nascut mi-a spus sa il opresc ca sunt ok cu analiza.Acuma de cand am nascut nu stiu ce so mai intamplat de aceea vreau sa fac iar analize sa vad ca poate trebuie sa iau iar.O sa ma gandesc de care vitamine sa iau pt.ca nu vreau nici sa ma ingras de la ele.Si asa mai am vreo 10 kg de dat josCray
AlexandraRr
Postat: Friday, November 29, 2019 9:14 AM

Adina Mariana wrote:
Lactiferon dupa ce am nascut mi-a spus sa il opresc ca sunt ok cu analiza.Acuma de cand am nascut nu stiu ce so mai intamplat de aceea vreau sa fac iar analize sa vad ca poate trebuie sa iau iar.O sa ma gandesc de care vitamine sa iau pt.ca nu vreau nici sa ma ingras de la ele.Si asa mai am vreo 10 kg de dat josCray

De asta ziceam sa faci cum ti-a zis medicul, el stie cel mai bine cazul tau. Eu spun sa te gandesti acum sa fii tu bine si sanatoasa sa poti ingriji si hrani copilul. Kg vin si se duc, dar la ce ii e buna lui Luca acum o mama in spital sau cu probleme de sanatate? Nu te mai gandi la asta, abia ai nascut, nu poti sa pierzi kg chiar in 1-2 luni, cum te-ai ingrasat in timp la fel e sanatos si sa slabesti, nu iti face griji acum pentru asta.
In plus e un mit asta cu vitaminele care ingrasa. Unele dau pofta de mancare si mancam noi mai mult, dar in sine, pastilele nu contin carbohidrati sau calorii cat sa te ingrase. Ia-le in timpul meselor si dispare senzatia aceea de foame pe care o pot da :*
Adina Mariana
Postat: Friday, November 29, 2019 10:18 AM

AlexandraRr wrote:

De asta ziceam sa faci cum ti-a zis medicul, el stie cel mai bine cazul tau. Eu spun sa te gandesti acum sa fii tu bine si sanatoasa sa poti ingriji si hrani copilul. Kg vin si se duc, dar la ce ii e buna lui Luca acum o mama in spital sau cu probleme de sanatate? Nu te mai gandi la asta, abia ai nascut, nu poti sa pierzi kg chiar in 1-2 luni, cum te-ai ingrasat in timp la fel e sanatos si sa slabesti, nu iti face griji acum pentru asta.
In plus e un mit asta cu vitaminele care ingrasa. Unele dau pofta de mancare si mancam noi mai mult, dar in sine, pastilele nu contin carbohidrati sau calorii cat sa te ingrase. Ia-le in timpul meselor si dispare senzatia aceea de foame pe care o pot da :*
Da,intradevar ai dreptate,mai bine sanatoasa ca merg kg jos incet in timp dar asa nasol ma simt ca mai vine cate un neam pe la noi si ma intreaba cat am slabit?cat mai am?sau nu prea se vede sa fi slabit si atunci ma gandesc ca oare chiar asa rau arat?desi eu sunt inalta si chiar nu mi se vad kg alea in plus.Mi-ai dat asa o incurajare ca nu ingrasa vitaminele...macar le pot lua in voie fara sa am pitici pe creierHilar tocmai de asta va intrebam ca am auzit ca Elevit ingrasa in schimb Femibion nu.
fluturash26
Postat: Friday, November 29, 2019 10:33 AM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 3513
Locatia: iasi
Adina Mariana wrote:
e un mit ca vitaminele ingrasa, mai ales la elevit eu am luat toata sarcina si nu am luay asa multe kg...important e sa fii bine si ia in calcul ca mai si alaptezi, daca nu ai vitamine tu trebuie compensat...cred ca mai importanta e sanatatea in primul rand. Degeaba sa fii slab si sa te simti rau. Parerea mea.
Ella30
Postat: Friday, November 29, 2019 10:46 AM

Intrat: 2/21/2019
Postari: 1566
Adina Mariana wrote:
Da,intradevar ai dreptate,mai bine sanatoasa ca merg kg jos incet in timp dar asa nasol ma simt ca mai vine cate un neam pe la noi si ma intreaba cat am slabit?cat mai am?sau nu prea se vede sa fi slabit si atunci ma gandesc ca oare chiar asa rau arat?desi eu sunt inalta si chiar nu mi se vad kg alea in plus.Mi-ai dat asa o incurajare ca nu ingrasa vitaminele...macar le pot lua in voie fara sa am pitici pe creierHilar tocmai de asta va intrebam ca am auzit ca Elevit ingrasa in schimb Femibion nu.

Trimite i la plimbare pe cei care te intreaba asa ceva. Mi se pare lipsa de respect fata de o proaspata mamica sa aduci in discutie asa ceva. Pt mine e ceva personal.
Eu ti am mai spus ca elevitul nu ingrasaDistanceKiss il iau de la 7 saptamani si o sa continui cu el cat voi alapta. de fapt nici o vitamina nu ingrasa. Poate doar daca nu prescrie dr ce trebuie..dar nici asa n as crede. Eu as face cum a zis drcomputerlove importnat acum e ca tu si bebe sa aveti nutrientii necesari.
AlexandraRr
Postat: Friday, November 29, 2019 11:32 AM

Adina Mariana wrote:

Sa stii ca cei din jur nu vor fi niciodata multumiti Lol daca nu iesi din spital fotomodel nu e bine, daca slabesti mult esti bolnava etc Lol vei primi de acum inainte si tot felul de sfaturi si pareri legate de cresterea si educarea copilului tau, vei face ai acolo muuulte "greseli". Nu ai cum sa multumesti pe toata lumea asa ca pune-te pe tine pe primul plan, tu trebuie sa fii linistita si sanatoasa sa te poti bucura de familia ta, restul nu conteaza. Momentan axeaza-te pe tine si bebe, treptat isi va creste intervalul intre mese, vei ajunge si la diversificare si vei avea si timp sa tii diete, sa faci sport si ce vei mai vrea tu, nici nu e indicat efortul fizic imediat dupa nastere, trebuie totusi sa se refaca organismul in ritmul lui, plus ca mai si alaptezi si consuma si asta energie.

Daca e sa te gandesti logic vitaminele si mineralele sunt micronutrienti si au 0 calorii. Asa ca in nici un caz nu are cum sa te ingrase, vitaminele sunt recomandate chiar persoanelor care tin diete. De obicei luam vitamine cand ne simtim rau. Pana sa ajungi tu sa te simti slabita, fara pofta de mancare si energie organismul a incercat deja sa compenseze lipsurile si ti-a epuizat resursele. Cand incepem sa luam vitamine ajutam organismul sa-si reia activitatea obisnuita si astfel reapare pofta de mancare pentru ca el stie ca a pierdut totusi ceva si vrea sa refaca echilibrul. Cand incepi sa mananci la fel ca inainte dupa o perioada in care nu ai avut pofta de mancare e normal ca recuperezi si din greutate, de asta si apare efectul yo-yo dupa diete, pentru ca organismul malnutrit o perioada vrea sa acopere pierderile plus ca o data cu pofta de mancare apar si o multime de pofte si de multe ori de dulce si fast food :)). Daca tu mananci in continuare sanatos si normal vei vedea ca nu ai cum sa devii supraponderala sau obeza pentru ca iei vitamine. Mancarea ingrasa. DistanceKiss
Adina Mariana
Postat: Friday, November 29, 2019 12:31 PM

fluturash26 wrote:
e un mit ca vitaminele ingrasa, mai ales la elevit eu am luat toata sarcina si nu am luay asa multe kg...important e sa fii bine si ia in calcul ca mai si alaptezi, daca nu ai vitamine tu trebuie compensat...cred ca mai importanta e sanatatea in primul rand. Degeaba sa fii slab si sa te simti rau. Parerea mea.
Da,ai dreptate.O sa am mai multa grija de mine.Kg.nedorite o sa le pot da eu in timp jospupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed