Clubul mamicilor incepatoare - 10

Options Clubul mamicilor incepatoare - 10
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AriaM
Postat: Sunday, October 20, 2019 11:05 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/1/2017
Postari: 1123
era o recomandare mai veche, sa se inceapa diversificarea la 4 luni jumate la copiii alaptati cu lp. dar a fost scoasa acum cativa ani din cate stiu eu. dr de care vorbeste Cata probabil ca nu sunt la curent cu ultimele recomandari oms.

AlexandraRr
Postat: Sunday, October 20, 2019 11:29 PM

Intrat: 5/13/2017
Postari: 2867
Locatia: Iasi
Cata123 wrote:

Asa am zis si eu, sa stea in fund si sa fie interesat, dar uite deocamdata nu face asa cum zici, sa ne ia mancarea. Chiar ma mira, ca e interesat sa bage absolut orice in gura,prinde si draperia cand trec cu el in brate pe langa ea :)) dar cand ii pun mancare la gura sta cu gura inchisa si parca se uita si ciudat Lol eu nu ma grabesc, cand o sa vrea el, atunci incepem :)

Corect, nu e nici o graba, doar ca atunci cand un dr recomanda ceva te astepti sa nu mai fie nevoie sa citesti tu inca 100 de alte surse sa vezi daca are dreptate :))

Incearca sa ii pui mancarea in mana, nici a mea nu deschide gura daca vreau sa o hranesc, pot sa fac toate dansurile si avioanele.cunoscute Lol (daca nu sta in fundulet sa fie ceva cu care nu se poate ineca, eu ii dadeam de exemplu un morcov curatat si il.lingea pana se plictisea, nu avea nici dinti ca sa pot sta cu stres insa asta faceam cu cateva zile inainte sa incepem, pana atunci foloseam doar jucariile). Pe la 5 luni si un pic o puneam in scaunel si pe ea cand mancam noi, chiar Nicole imi daduse ideea asta si copilul era tare incantat cand luam masa impreuna, ea rodea jucarii pentru dentitie si ne analiza. Iti zic asta in cazul in care vrei sa il stimulezi, este ok si sa astepti semne de la el, probabil asa sunt unii copii, a mea si acum ar fi in stare sa ne ceara mancare chiar daca in urma cu 1 minut am ridicat_o de la.masa. Datorita ei mananc acum foarte multe fructe, stiu ca daca vreau sa mananc ceva in afara meselor trebuie sa fie ceva ce pot imparti cu ea :))))

Pana vine momentul poti citi si despre blw, sunt unii copii care chiar nu accepta sa fie hraniti, sa nu stai atunci sa cauti informatii.
simmo
Postat: Monday, October 21, 2019 3:27 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/19/2018
Postari: 554
Ella30 wrote:

In 30 min trebuie sa manance un biberon? Nu stiam..

Iar...standardele lor banghead
Exact ca in modeling: daca nu ai 90-60-90, zici ca esti defect. angry
Am ajuns sa imi placa medicii care sunt mai relaxati si nu panichiaza parintele pentru mici diferente. Oricum esti si tu ca parinte necunoscator (mai ales daca e vorba de primul copil), iar daca esti mai emotiv (ca mine), deja te sperii si zici ca ceva nu este in regula.
Ella30
Postat: Monday, October 21, 2019 9:01 AM

Intrat: 2/21/2019
Postari: 1305
Referitor la varsta diversificarii, sa mi fi spus mie pediatra acum sa incepem cu mancarea cred ca lesinam.
Cred ca important e sa fie si bebele si mama pregatiti pt asa ceva. Si nu degeaba s a ales varsta de 6 luni ca start..
Eu mananc cu ea in brate ca altfel nu vrea sa stea, vad ca e foarte curioasa ce fac eu acolo si unde bagLol dar nu se intinde sa puna mana Crazy
Ella30
Postat: Monday, October 21, 2019 9:03 AM

simmo wrote:

Iar...standardele lor banghead
Exact ca in modeling: daca nu ai 90-60-90, zici ca esti defect. angry
Am ajuns sa imi placa medicii care sunt mai relaxati si nu panichiaza parintele pentru mici diferente. Oricum esti si tu ca parinte necunoscator (mai ales daca e vorba de primul copil), iar daca esti mai emotiv (ca mine), deja te sperii si zici ca ceva nu este in regula.

Si eu sunt emotiva si sperioasa.
Sincer nici nu stiu cat mananca a mea in 30 minLol oricum ii dau foarte des pt ca mananca putin, practic suntem aproape mereu la masa. A devenit obositor, dar asta e.
blu88
Postat: Monday, October 21, 2019 10:57 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/22/2018
Postari: 354
Locatia: BUCURESTI
mamici indraznesc sa vin si eu cu o intrebare, bebe 2 luni implinite astazi este alaptat mix , de cateva zile nu mai iese afara , mai exact de joi... vineri seara i-am dat la recomandarea medicului jumatate de supozitor cu glicerina de copii a facut sambata dimineata putin si a eliminat si din supozitor de atunci iar nimic... ii dadeam nan optipro cu asta am plecat din siptal am schimbat cu confortis dar degeaba .... si pana maine cand ne ducem la vaccin mi se pare o eternitate. nu i-am mai dat nici espimusan ca am auzit ca si ala constipa... ma puteti ajuta cu un sfat va rog
AlexandraRr
Postat: Monday, October 21, 2019 12:15 PM

Blu, ii dat probiotic gen protectis?

Cel mai bine e sa vezi ce iti spune medicul, pot fi multe cauze, eu am schimbat 4 formule de lapte pana am gasit-o pe cea potrivita chiar daca uitandu-ma la ingrediente aveau toate aproape aceeasi compozitie.
In rest, recomandarile generale de genul: bicicleta, pus pe burta, masaj pe burtica cred ca deja la stii. Pe noi ne-a ajutat mult combinatia espumisan+colief, dupa astea nu am mai avut probleme dar fiecare bebelus e diferit, trebuie sa testezi mai multe pana gasesti formula potrivita. Eu am incercat infacol, colidep, colifant, bonnisan si inca vreo 2 produse pana sa gasesc ce ni se potriveste :(
blu88
Postat: Monday, October 21, 2019 12:44 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/22/2018
Postari: 354
Locatia: BUCURESTI
AlexandraRr wrote:
Blu, ii dat probiotic gen protectis?

Cel mai bine e sa vezi ce iti spune medicul, pot fi multe cauze, eu am schimbat 4 formule de lapte pana am gasit-o pe cea potrivita chiar daca uitandu-ma la ingrediente aveau toate aproape aceeasi compozitie.
In rest, recomandarile generale de genul: bicicleta, pus pe burta, masaj pe burtica cred ca deja la stii. Pe noi ne-a ajutat mult combinatia espumisan+colief, dupa astea nu am mai avut probleme dar fiecare bebelus e diferit, trebuie sa testezi mai multe pana gasesti formula potrivita. Eu am incercat infacol, colidep, colifant, bonnisan si inca vreo 2 produse pana sa gasesc ce ni se potriveste :(

multumesc mult de raspuns mi=a fost frica sa ii cumpar altcv fara sa intreb medicul ... din fericire a facut mai devreme ... mult si culoare mustarului , dar probabil si pentru ca am schimbat formula laptelui
Iulia13
Postat: Monday, October 21, 2019 5:16 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/8/2017
Postari: 552
Ella30 wrote:
Referitor la varsta diversificarii, sa mi fi spus mie pediatra acum sa incepem cu mancarea cred ca lesinam.
Cred ca important e sa fie si bebele si mama pregatiti pt asa ceva. Si nu degeaba s a ales varsta de 6 luni ca start..
Eu mananc cu ea in brate ca altfel nu vrea sa stea, vad ca e foarte curioasa ce fac eu acolo si unde bagLol dar nu se intinde sa puna mana Crazy

Da Ela, exact asa face ?i a mea.. Cum vede ca manânc ea e tare curioasa caci la ei asta e primul instinct când au ceva în manuta sa bage în gurita Lol mai ?tiu ?i ca pentru a începe diversificarea bebe trebuie sa stea în fundulet bine, ei bine cunosc caz concret în care bebe la aproape 9 luni de zile nu sta asa bine în fundulet (de la 4 luni este alimentat cu lp) atunci ce ar fi trebuit sa faca mamica? Sa a?tepte 1 an pana sa-i ofere mâncare solida? Crazy

Eu de exemplu, acum o saptamâna jumatate când am fost la pediatra, spre finalul consulta?iei am întrebat-o daca sa încep diversificarea la 6 luni,ea a zis ini?ial ca da, iar mai apoi a zis ca pot sa încep ?i la 5 luni jumatate în ideea ca Simonei ii dau lp. Bineîn?eles ca daca va sta în fundulet bine aproape în jurul vârstei de 6 luni cum ar fi sfâr?itul lunii urmatoare , e interesata de mâncare voi încerca sa-i ofer câte o masa pe zi momentan. Ea ?i acum vrea într una în fundulet, sapt trecuta am pus-o sa stea ?i a stat undeva la 10-15 secunde singurica. Deci, a?tept sa vad evolu?ia ei luna urmatoare ?i mai apoi ma hotarasc ce ?i cum hearts Voi ce mai face?i? Eu reu?esc sa întru 1 data la câteva zile fugitiv pe aici ?i va citesc când adoarme cea mica (doar cu mine sta pana vine so?ul seara de la munca), iar ziua are un somn tare prost (doarme 30-40 de min ?i imediat e treaza ?i vrea sa stau mereu cu ea) ras
AlexandraRr
Postat: Monday, October 21, 2019 6:00 PM

La multi ani, Luca! majoreta petrecere frumoasa, Georgiana dance
Ella30
Postat: Monday, October 21, 2019 8:29 PM

blu88 wrote:

multumesc mult de raspuns mi=a fost frica sa ii cumpar altcv fara sa intreb medicul ... din fericire a facut mai devreme ... mult si culoare mustarului , dar probabil si pentru ca am schimbat formula laptelui

Noi avem problema cu scaunul des, functioneaza cat de cat bicicleta si masajul. Supozitor i am pus doar de 2 ori, ma tem sa nu se leneveasca daca i pun prea des.
Exact, formula laptelui conteaza tare mult, dar si faptul ca primeste si lm ajuta.
Ella30
Postat: Monday, October 21, 2019 8:40 PM

Iulia13 wrote:

Da Ela, exact asa face ?i a mea.. Cum vede ca manânc ea e tare curioasa caci la ei asta e primul instinct când au ceva în manuta sa bage în gurita Lol mai ?tiu ?i ca pentru a începe diversificarea bebe trebuie sa stea în fundulet bine, ei bine cunosc caz concret în care bebe la aproape 9 luni de zile nu sta asa bine în fundulet (de la 4 luni este alimentat cu lp) atunci ce ar fi trebuit sa faca mamica? Sa a?tepte 1 an pana sa-i ofere mâncare solida? Crazy

Eu de exemplu, acum o saptamâna jumatate când am fost la pediatra, spre finalul consulta?iei am întrebat-o daca sa încep diversificarea la 6 luni,ea a zis ini?ial ca da, iar mai apoi a zis ca pot sa încep ?i la 5 luni jumatate în ideea ca Simonei ii dau lp. Bineîn?eles ca daca va sta în fundulet bine aproape în jurul vârstei de 6 luni cum ar fi sfâr?itul lunii urmatoare , e interesata de mâncare voi încerca sa-i ofer câte o masa pe zi momentan. Ea ?i acum vrea într una în fundulet, sapt trecuta am pus-o sa stea ?i a stat undeva la 10-15 secunde singurica. Deci, a?tept sa vad evolu?ia ei luna urmatoare ?i mai apoi ma hotarasc ce ?i cum hearts Voi ce mai face?i? Eu reu?esc sa întru 1 data la câteva zile fugitiv pe aici ?i va citesc când adoarme cea mica (doar cu mine sta pana vine so?ul seara de la munca), iar ziua are un somn tare prost (doarme 30-40 de min ?i imediat e treaza ?i vrea sa stau mereu cu ea) ras

Ar fi prea tare sa primeasca sfatul sa astepte pana sta bebe in fund ca lumeahohot
5 luni jumatate suna mai rezonabil decat 4 luni alcool
Eu n am incercat sa o las sa stea singura in fundulet, avem voie? La fel si statul intre perne, de cand avem voie sa i punem asa?
Asa doarme si a mea ziua, maaaxim 30 min, si tot asa vrea sa stau mereu cu ea, altfel maraie.
Noi joi avem vaccinul, emotiiiiiiipale eu intru noaptea si citesc tot , cand doarme bebelindaLol apoi ma apuca bucatareala sau asezatul prin casa si trece noaptea si mi dau seama abia a doua zi ca a fost o idee f proasta sa nu dormLol
Ella30
Postat: Monday, October 21, 2019 8:42 PM

LUCA, azi e despre tine? La multi ani!!!! computerlove dance
AlexandraRr
Postat: Monday, October 21, 2019 9:29 PM

Ella, noua ortopedul ne-a zis ca pe la 5 luni sa incepem sa o punem in fundulet, pana atunci daca o ridicam sprijinita de perne sa fie 5-10 minute pe zi, nu mai mult.
AlexandraRr
Postat: Monday, October 21, 2019 9:30 PM

Ella30 wrote:
LUCA, azi e despre tine? La multi ani!!!! computerlove dance

Sper sa nu gresesc, tin minte ca e cu o saptamana mai mare decat Carina.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed