Clubul mamicilor incepatoare - 10

Options Clubul mamicilor incepatoare - 10
Subiectul anterior · Subiectul urmator
simmo
Postat: Wednesday, October 9, 2019 6:24 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 6/19/2018
Postari: 481
Ella30 wrote:

Chiar azi soacra si sotul mi au zis ca fata mananca mult mai bine la biberon. Noi am tot fost pe drumuri zilele astea ca ne mutam si sunt intr un continuu stres, am luat totul de la 0 si stand doar cu soacra a primit lm muls si lp cu biberonul. Noaptea mananca san pt ca suge 2-3 minute si adoarme, deci ii este suficient.
Cica nu tipa cand nu sunt eu..deci problema e de la mine..incep sa ma intreb la modul cel mai serios daca nu i ar fi mai bine cu bunica, si eu sa ma intorc la munca..simt ca cedez sincer..mai ales ca deja fata aproape nici nu ma mai baga in seama..ma doare si n am ce sa fac, a trebuit sa merg si eu peste tot cu sotul ca na..alegem impreuna ce e pt casa noastra.
La consultant nu pot apela, pana acum m am tot ferit sa va spun dar ai mei nu sunt deloc de acord cu ideea. La fel si cu laptele meu, mi se tot spune ca nu i bun si ca nu se satura fata si desi stiu ca nu i adevarat sincer cedez..
Vreau sa alaptez dar am momente camd cedez si imi vine sa renunt si la sns pt ca oricum n am scazut nici un ml..ma tot gandesc si caut info de ce bea 2 minute si apoi efectiv tipa..sa fie puseul sau altceva..sincer sunt asa demoralizata ca nu mai pot gandi.

Piticul e cel mai important, mie imi raspunzi si dupa 3 saptamani ca tot bine ma simt sa te citesc hearts

Scuze pt romanul scris. Simteam nevoia sa ma descarc.

Nu stiu daca te ajuta ce zic eu ca nu am experienta....eu alaptez mixt Inca de la inceput. Stiu ca nu ii ajunge ce ii dau eu si sunt impacata cu ideea. 2 zile la rand nu am avut lapte. Eram suparata ca imi vomitase 3 zile la rand. De aici si frustrarea. Am crezut can am pierdut laptele, dar am zis ca Pana la Ultima picatura tot ii dau. De aseara am avut lapte ceva mai mult. Sunt constienta ca nu va fi suficient pentru el niciodata, dar nu renunt pana la ultima picatura.
Alle.p
Postat: Wednesday, October 9, 2019 6:38 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 5/13/2018
Postari: 1468
Locatia: Petrila
Ela, mirela, va las un articol, chiar azi am dat de el
https://zanascutecel.ro/2019/02/19/alaptatrea-m-a-facut-sa-imi-urasc-copilul/
E grozav daca bebe poate primi lm, dar mai presus de asta, el are nevoie de o mamica fericita. Nu vreau sa va descurajeze, ci sa va spun ca nu e o tragedie daca pana la urma nu reu?i?i sa alaptati.

Legat de somnul bebeilor, stiu ca erau printre voi mamici care si-au adormit puisorii în sistem o perioada. Voiam sa va întreb când si cum ati reusit sa ii dezobisnuiti. Noi avem deja 3 tentative de câteva zile e?uate. Cele mai urâte zile de cand am nascut....Pe lânga asta si cei din jur ma descurajeaza zicând ca în felul asta o sa stea legat de mine mult si bine....acum sunt împacata cu situa?ia, dar nu a? vrea ca peste câteva luni sa fim in acela? stadiu...spatele meu incepe sa se resimtapale
AleC
Postat: Wednesday, October 9, 2019 6:45 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 5/31/2017
Postari: 647
Ella30 wrote:

Chiar azi soacra si sotul mi au zis ca fata mananca mult mai bine la biberon. Noi am tot fost pe drumuri zilele astea ca ne mutam si sunt intr un continuu stres, am luat totul de la 0 si stand doar cu soacra a primit lm muls si lp cu biberonul. Noaptea mananca san pt ca suge 2-3 minute si adoarme, deci ii este suficient.
Cica nu tipa cand nu sunt eu..deci problema e de la mine..incep sa ma intreb la modul cel mai serios daca nu i ar fi mai bine cu bunica, si eu sa ma intorc la munca..simt ca cedez sincer..mai ales ca deja fata aproape nici nu ma mai baga in seama..ma doare si n am ce sa fac, a trebuit sa merg si eu peste tot cu sotul ca na..alegem impreuna ce e pt casa noastra.
La consultant nu pot apela, pana acum m am tot ferit sa va spun dar ai mei nu sunt deloc de acord cu ideea. La fel si cu laptele meu, mi se tot spune ca nu i bun si ca nu se satura fata si desi stiu ca nu i adevarat sincer cedez..
Vreau sa alaptez dar am momente camd cedez si imi vine sa renunt si la sns pt ca oricum n am scazut nici un ml..ma tot gandesc si caut info de ce bea 2 minute si apoi efectiv tipa..sa fie puseul sau altceva..sincer sunt asa demoralizata ca nu mai pot gandi.

Piticul e cel mai important, mie imi raspunzi si dupa 3 saptamani ca tot bine ma simt sa te citesc hearts

Scuze pt romanul scris. Simteam nevoia sa ma descarc.

Scriu foarte rar, dar acum am simtit nevoia sa o fac. Niciodata nu ii va fi mai bine cu bunica decat cu tine, mama si universul ei pupici.
Mirela.t83
Postat: Wednesday, October 9, 2019 7:17 PM

Intrat: 11/1/2018
Postari: 623
Locatia: Belfast
simmo wrote:

Nu stiu daca te ajuta ce zic eu ca nu am experienta....eu alaptez mixt Inca de la inceput. Stiu ca nu ii ajunge ce ii dau eu si sunt impacata cu ideea. 2 zile la rand nu am avut lapte. Eram suparata ca imi vomitase 3 zile la rand. De aici si frustrarea. Am crezut can am pierdut laptele, dar am zis ca Pana la Ultima picatura tot ii dau. De aseara am avut lapte ceva mai mult. Sunt constienta ca nu va fi suficient pentru el niciodata, dar nu renunt pana la ultima picatura.

Da esti de a mea Simmo!
Am avut asa cadere psihica 21 de zile acasa cu sonda si punga atasata de picior iar noaptea a 2a punga de aia mare de atârna pe mocheta de eram câine legat de pat.
Si dureri de sani.
Alaptat la 2 ore
Si treziri multe.
Am.plans cu el la san de durere, de nesomn.
Am cedat si m am dus singura sa iau lapte praf dupa 3s de la nastere.
Ii dau cand simt ca nu am ce sa ii dau si cand simt ca nu mai pot de dureri sa il pun la san.
Da, am momente asa cum e in articolul de la Alle ..cand simt ca abia astept sa termine alaptarea ca sa nu mai simt durerea aia.

Noroc ca el trage mai bine si in 10 min termina un san.
Ieri am facut proba ca trebuia sa plec la avocat si m am muls: dr supt deja de el cu 1 h inainte a dat 50ml, stangul 60ml. I-am lasat mamei sticla si aia e.
Iar Eric vrea san. Nu biberon. Asa ca sa demontez aia cu daca ia biberon o sa refuze sanul. Ii place mult la san.
De aia rezist asa inca.
Mirela.t83
Postat: Wednesday, October 9, 2019 7:22 PM

Intrat: 11/1/2018
Postari: 623
Locatia: Belfast
Alle multumesc frumos pentru articol.
Suntem femei pana la urma si reactionam diferit.

Eu sper sa rezist inca.

Ai un bebe tare oaches. Cheek Kiss
AlexandraRr
Postat: Wednesday, October 9, 2019 7:34 PM

Intrat: 5/13/2017
Postari: 2760
Locatia: Iasi
Ella, imi pare rau ca esti asa demoralizata :( nu sunt in masura sa dau sfaturi despre relatia voastra cu soacra ta dar dupa parerea mea nu are ce cauta in casa cu voi, e asa frumoasa viata in 3 si chiar merita sa traiti asa, sunt momente unice. Noi suntem amandoi din Iasi dar preferam sa stam in chirie decat cu parintii mei sau ai lui tocmai pentru a avea intimitate si a ne creste copilul cum vrem noi.

Sfatul meu este sa faci asa cum simti tu in ceea ce priveste alaptarea, nu o privi ca pe un chin sau ca un esec daca nu reusesti, important este sa fii tu ok sa poti avea grija de copil, sa fii vesela si sa ii inspiri si fetei aceeasi stare.

nici o persoana din lume nu e mai buna pentru copil decat mama :*
MaryPoppins
Postat: Wednesday, October 9, 2019 9:29 PM

Intrat: 9/20/2017
Postari: 2847
Locatia: Timisoara
Mirela, te rog citeste despre vasospasm. Daca te dor sfarcurile intre alaptari e ori candida ori vasospasm. Candida trece, dar vasospasmul poate fi crunt in primele luni. Ce povestesti tu suna foarte similar cu ce am trait eu in primele luni. Ti-am zis si in mesajul anterior ca nu doar frenul restrictiv pune probleme. Sunt atatea alte aspecte ce tin de anatomia orala. Ce calificari in alaptare aveau persoanele care ti-au spus ca nu e fren scurt? Au bagat mana in gura, au facut manevre specifice de evaluare a frenului? Au folosit vreun instrument de evaluare? Scor ai primit? Astea is intrebarile pe care mi le-as pune eu.
maria2013
Postat: Wednesday, October 9, 2019 9:33 PM

Intrat: 7/29/2013
Postari: 2155
Locatia: Constanta
Ella, întaresc si eu cele scrise de fete: bebe are nevoie de o mama echilibrata emo?ional! Oricât încearca bunica sa se amestece în viata voastra, mama e doar una si e cea mai buna! Am mai scris aici: am fost la un prag de depresie din cauza ideilor ce le aveam despre alaptare. Desi citisem de ma saturasem, urmarisem tutoriale, etc, ceva nu a mers! Ca o fi fren, ca e palat înalt, nu stiu. Astea le am si eu si uite ca si asa, hranita cu Humana de la trei luni, am crescut om mare... Mi-a fost fff greu sa accept ca Ana va fi hranita mixt, dar acum nu am nicio urma de regret! Un lucru pot sa spun: din ziua în care m-am linistit si m-am împacat cu decizia, tuturor ne-a fost mult mai bine. Acum, Ana a împlinit opt luni, e sanatoasa tun, nr biberoanelor pe care le manânca într-o zi a scazut simtitor si nu, nu a renuntat la san! Adora sa suga si sunt foarte multumita de situatie! Ridica fruntea, impune-te în fata celorlalti si adu-ti aminte ca esti o mama perfecta si singura pe care copilul tau o are! Sigur va fi bine!
Ella30
Postat: Wednesday, October 9, 2019 9:37 PM

Intrat: 2/21/2019
Postari: 1139
Mirela imi pare rau ca nu stiu sa te ajut, dar nu trebuie sa te simti ca o tuta, cum ai zis. Cred ca pur si simplu trebuie sa descoperiti pozitia care va avantajeaza sau ce anume nu merge ok acum. rabdare multa iti doresc !

Simmo ma ajuta orice imi spuneti acum. Simt ca sunt la marginea prapastiei, ca mai am un pic si revine depresia pe care am avut o dupa ce am nascut. Sau poate nu mi am revenit niciodata. Si eu sunt impacata daca mananca mixt, dar daca o tin tot asa voi ramane doar pe lp. Si nu prea vreau asta..

Alle urmaresc zanascutecel dar acest articol mi a scapat. Mie mi e ciuda ca nu am facut rani si chiar prinde bine sanul..si mai ales ca accepta si san si biberon..

Ale poate mai tarziu cand imi voi reveni voi gandi ca tine. Acum sincer nu stiu..

Alexandra stiu ca in 3 ne e cel mai bine, de asta ne si mutam..a durat ceva pana am reusit sa mobilam si sa ne luam ce ne trebuie, luand o de la zero a fost mai greu. Cat despre faptul ca nici o persoana nu e mai buna decat mama..sincer in momentul asta nu stiu ce sa cred. Sunt atat de demoralizata..chiar acum cateva clipe a inceput iar sa urle la san si a venit si a zis sa i fac lp. I am facut si a luat o sa o hraneasca. A supt un min apoi a lasat sanul si a inceput sa urle..si sanul curgea.. Ma tem ca ma indepartez de copilul meu dar nu pt ca vreau eu ci pt ca poate langa mine nu e fericita. Efectiv nu reusesc sa fiu asa ca bunica sa, ea ii vorbeste incontinuu non stop, nici nu stiu daca e bine asa, in orice caz eu nu pot..chiar nu pot.. Acum fata s a linistit..a mancat si tace..
Sotului refuz sa i spun ce simt. M a intrebat ce am si am plecat in baie sa plang..m ar intelege poate.
Greseala mea ca am acceptat prea mult ajutor inca de la inceput.

Iar am scris un roman. Iertare, fetelor.
Ella30
Postat: Wednesday, October 9, 2019 9:43 PM

Intrat: 2/21/2019
Postari: 1139
maria2013 wrote:
Ella, întaresc si eu cele scrise de fete: bebe are nevoie de o mama echilibrata emo?ional! Oricât încearca bunica sa se amestece în viata voastra, mama e doar una si e cea mai buna! Am mai scris aici: am fost la un prag de depresie din cauza ideilor ce le aveam despre alaptare. Desi citisem de ma saturasem, urmarisem tutoriale, etc, ceva nu a mers! Ca o fi fren, ca e palat înalt, nu stiu. Astea le am si eu si uite ca si asa, hranita cu Humana de la trei luni, am crescut om mare... Mi-a fost fff greu sa accept ca Ana va fi hranita mixt, dar acum nu am nicio urma de regret! Un lucru pot sa spun: din ziua în care m-am linistit si m-am împacat cu decizia, tuturor ne-a fost mult mai bine. Acum, Ana a împlinit opt luni, e sanatoasa tun, nr biberoanelor pe care le manânca într-o zi a scazut simtitor si nu, nu a renuntat la san! Adora sa suga si sunt foarte multumita de situatie! Ridica fruntea, impune-te în fata celorlalti si adu-ti aminte ca esti o mama perfecta si singura pe care copilul tau o are! Sigur va fi bine!

Multumesc mult pt cuvintele frumoase. Si eu eram multumita daca ramaneam pe mixt desi mi am dorit mult sa ajung la alaptare exclusiva, daca nu se intampla asta era..macar fata primea ca si pana acum si lm. Azi am plans atat de mult iar acum simt sanii atat de goi..
Cred ca problema e la mine, nu sunt impacata si nu inteleg de ce sau ce anume ma face sa nu simt pe deplin bucuria de a fi mama. Pt ca tre sa recunosc..asta simt uneori. Ma doare cand eu vb cu fata si ea nici nu ma priveste..sau apare bunica si se lumineaza la fata si gangureste cu ea..
MaryPoppins
Postat: Wednesday, October 9, 2019 9:46 PM

Ella, eu vad un pui de depresie acolo. E bine ca impartasesti aici cu noi, asta arata ca esti deschisa sa ceri ajutor. Vorbeste deschis si cu familia, cere-le sa inteleaga, sa te sprijine.

Si sa stii ca e foarte ok sa nu iti doresti sa alaptezi. Eu nu imi doream inainte sa nasc. E foarte ok sa iti doresti sa te opresti la un moment dat, daca sacrificiul pare prea mare. Daca magia aia nu s-a produs. Daca esti dispusa doar sa mergi pana intr-un anume punct. Nu trebuie sa faci altfel decat simti. Si nu trebuie sa te simti vinovata. Femeia e stapana pe corpul ei, naste cum vrea, alapteaza daca vrea si cat vrea.

Inainte sa nasc luam foc cand auzeam "daca iti doresti cu adevarat vei reusi sa alaptezi". Mi se parea asa de judgemental si desconsiderant fata de alte mame care nu au reusit. Dar experienta personala m-a invatat ca nu e despre asta, nu e despre o alta mama si cat de mai cu mot sau fara mot e X in comparatie cu Y. E o chestie naturala care vine de la sine, ca asa simti. Ca simti magia alaptarii desi te doare crunt, de nici nu poti explica in cuvinte. Pt ca creierul compenseaza pt fizicul defect. Si treci prin toate si reusesti nu pt ca esti vreo fiinta superioara, ci pt ca simti magia. Altfel nu merita sacrificiul. E foarte ok sa nu simti nici o magie. Suntem asa de diferiti noi ca indivizi. Pt atatea mame e asa de importanta nasterea, ca acolo e magia pt ele. Eu nu dau doi bani pe asta, puteau bine mersi sa mi-o livreze la usa. Ma lungesc, dar cred ca intelegi ce vreau sa spun. Sa nu te invinovatesti nici un moment.

Cata123
Postat: Wednesday, October 9, 2019 9:54 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/11/2017
Postari: 368
Locatia: Bucuresti
Ella, copilului ii este cel mai bine langa tine, mama lui, sa nu ai dubii. Tu stii cel mai bine ce are nevoie. Daca plange la san si trebuie sa ii dai lp, da-i tot tu, soacra sa ii dea daca voi nu sunteti acasa, in rest tu sau sotul tau sa ii dati sa manance. Tu nu existi acolo doar ca sa alaptezi, trimite soacra la plimbare si da-i biberon tot tu. Uite la noi soacra nu vine, v-am mai povestit eu. Vine doar mama sa stea cu baiatul asta asa maxim o data pe sapt cand iesim si noi in oras. Dar mereu iesim dupa ce ii facem baie si ii dam sa manance. Mama niciodata nu i-a dat. Sambata am fost la un botez si la 1 cand s-a trezit am venit acasa si i-am dat noi. Am tot omis pana acum sa ii fac mamei instructajul, cum e cu sterilizatorul, cata apa, cat lp sa puna si aia e, am plecat inainte de tort acasa :)
Acum sambata pt prima data i-a schimbat pampersul, noi o chemam strict sa il supravegheze, de obicei doarme cat sta mama cu el.
Multa putere iti doresc, incearca tu sa faci cat mai multe activitati cu bebele tau si lasa soacra deoparte sa isi vada de treaba ei, te pup hearts
MaryPoppins
Postat: Wednesday, October 9, 2019 9:59 PM

Ella, acum citesc restul mesajelor tale. E absolut normal ce simti si prin ce treci, nu ai tu nici o problema. Niste psihoterapie te-ar ajuta enorm de mult. Prietene ai cu care sa vb? Alte mamici cu care sa impartasesti toate lucrurile astea, face to face? Eu stiu, poate fetele din Iasi de aici de pe forum te pot ajuta, va intalniti la o cafea si discutati, poate la socializare cu bebelusii. Eu am cautat activitati, cursuri, ateliere, toate nebuniile posibile in asa fel incat sa am o viata activa, sa iau copilul dupa mine si sa ma intalnesc cu alte mame. Am facut si eu grup de sprijin in alaptare. Enorm de mult m-au ajutat toate astea. Acum merg la ateliere de psihoterapie pt mame, vin doar mame de toddleri si e mega fain. Am niste anxietati legate de intoarcerea la serviciu full time iar intalnirile astea is hrana pentru sufletul meu.
MaryPoppins
Postat: Wednesday, October 9, 2019 10:19 PM

Alle.p wrote:

Legat de somnul bebeilor, stiu ca erau printre voi mamici care si-au adormit puisorii în sistem o perioada. Voiam sa va întreb când si cum ati reusit sa ii dezobisnuiti. Noi avem deja 3 tentative de câteva zile e?uate. Cele mai urâte zile de cand am nascut....Pe lânga asta si cei din jur ma descurajeaza zicând ca în felul asta o sa stea legat de mine mult si bine....acum sunt împacata cu situa?ia, dar nu a? vrea ca peste câteva luni sa fim in acela? stadiu...spatele meu incepe sa se resimtapale

Am incercat sa o transfer din sistem in pat, n-a mers ever. Am incercat sa o adorm in pat, la san. N-a mers ever. Pana la 1 an, cand a decis ea singura ca s-a terminat cu sistemul si a inceput sa adoarma jn pat la san. Pare mult, de la 3-4 luni pana la 1 an. Si e, noroc ca imparteam somnurile cu sotul. Da, m-a durut si spatele. Dar nu aveam alternativa. Nu cred nimic din ce inseamna sleep training. Ba chiar il dezaprob total. Daca chestiunile ce tin de ingrijirea fizica a copiluilui is negociabile, sanatatea lui emotionala nu e. Am avut un copil foarte needy dpdv afectiv, ne-am luptat amandoua cu anxietatea de separare. Dar am fost langa ea mereu si i-am satisfacut absolut orice nevoie. Atasamentul securizant se formeaza in primul an de viata. Un copil caruia i s-au satisfacut toate nevoile afective nu va fi un copil legat de fusta mamei, ci va fi un copil sigur pe el, independent emotional, se va desprinde usor de mama/parinti pt ca va sti ca ei sunt acolo, tot timpul langa el. Trebuie doar sa li se dea timp sa se desprinda. La noi tot in jurul varstei de 1 an s-a produs declicul. S-a transformat total cand a fost momentul, cand s-a copt de tot. Cei din jur sa vorbeasca cat vor, nu ar trebui sa te descurajeze pe tine cu nimic.
fluturash26
Postat: Wednesday, October 9, 2019 10:21 PM

Intrat: 9/9/2017
Postari: 3406
Locatia: iasi
Alle.p wrote:
Ela, mirela, va las un articol, chiar azi am dat de el
https://zanascutecel.ro/2019/02/19/alaptatrea-m-a-facut-sa-imi-urasc-copilul/
E grozav daca bebe poate primi lm, dar mai presus de asta, el are nevoie de o mamica fericita. Nu vreau sa va descurajeze, ci sa va spun ca nu e o tragedie daca pana la urma nu reu?i?i sa alaptati.

Eu pana la 4 luni am adormit-o in sistem afara in mare parte...dupa treptat am incercat, la inceput plangea cand o puneam pe pat dar ma tineam tare pana adormea, statea cu titi in gurita pana isi lua somn...a fost ok si asa a ramas...
Utilizatori in acelasi subiect
AleC,AndreeaCD,Cata123,Dana_,delia.c.yaya,GeorgianaB,MirelaD
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed