Clubul mamicilor incepatoare - 10

Options Clubul mamicilor incepatoare - 10
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Cata123
Postat: Tuesday, September 10, 2019 8:44 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 11/11/2017
Postari: 347
Locatia: Bucuresti
Ca tot sunt fete care spun ca le doare spatele de la plimbat bebe in brate, vreau sa spun ca pe mine ma dor ingrozitor picioarele de la plimbare cu carutul, 2 ore dimineata, 2 seara. Cand ma ridic din pat noaptea sa merg la bucatarie sa ii fac laptele, abia merg, ma dor si talpile, genunchii, dureaza ceva pana ma indrept :) a si ma dor si mainile, mai mult stanga, nu stiu daca de la carut, tinut in brate sau ca tin biberonul.. am luat ieri de la plafar capsule cu colagen si acid hialuronic, au avut efect cand ma dureau genunchii de la sport, sa vedem acum daca se vad imbunatatiri. Atunci s-au vazut dupa cateva zile. As fi vrut sa fac si eu un pic de sport, dar ce naiba sa fac cand eu abia ma aplec..aaa si plus montat si demontat carut de 2 ori pe zi, carut cu destule kg..
MirelaD
Postat: Tuesday, September 10, 2019 9:39 AM

Intrat: 5/16/2019
Postari: 338
Locatia: Iasi
Cata123 wrote:
Ca tot sunt fete care spun ca le doare spatele de la plimbat bebe in brate, vreau sa spun ca pe mine ma dor ingrozitor picioarele de la plimbare cu carutul, 2 ore dimineata, 2 seara. Cand ma ridic din pat noaptea sa merg la bucatarie sa ii fac laptele, abia merg, ma dor si talpile, genunchii, dureaza ceva pana ma indrept :) a si ma dor si mainile, mai mult stanga, nu stiu daca de la carut, tinut in brate sau ca tin biberonul.. am luat ieri de la plafar capsule cu colagen si acid hialuronic, au avut efect cand ma dureau genunchii de la sport, sa vedem acum daca se vad imbunatatiri. Atunci s-au vazut dupa cateva zile. As fi vrut sa fac si eu un pic de sport, dar ce naiba sa fac cand eu abia ma aplec..aaa si plus montat si demontat carut de 2 ori pe zi, carut cu destule kg..

Cata, si eu ma gandeam sa iau colagen, ca ma doare nu numai spatele:( plus ca trosnesc toate oasele cand merg:(
Eu am mai luat colagen dar pudra, cate 10g pe zi. E bun nu numai pt articulatii ci si pt piele sin cate stiu:)
Banuiesc ca nu are interdictii in alaptare nu?
Cred ca ar trebui sa iau si ceva calciu, nu am suplimentat cu nimic de cand am taiat complet lactatele de vaca acum mai bine de o luna. Poate si niste Mg ca imi simt nervii intinsia maxim:(
Cata123
Postat: Tuesday, September 10, 2019 10:13 AM

Intrat: 11/11/2017
Postari: 347
MirelaD wrote:

Cata, si eu ma gandeam sa iau colagen, ca ma doare nu numai spatele:( plus ca trosnesc toate oasele cand merg:(
Eu am mai luat colagen dar pudra, cate 10g pe zi. E bun nu numai pt articulatii ci si pt piele sin cate stiu:)
Banuiesc ca nu are interdictii in alaptare nu?
Cred ca ar trebui sa iau si ceva calciu, nu am suplimentat cu nimic de cand am taiat complet lactatele de vaca acum mai bine de o luna. Poate si niste Mg ca imi simt nervii intinsia maxim:(

Nu stiu daca are sau nu interdictii.. De pudra imi ziseze si mie tipa de la sala, dar aia era vreo 100 lei iar capsulele sunt 23 Lol tot pudra au in ele si da, in special pt ten zice ca sunt bune apoi pt articulatii. Chestia e ca de la suplimente mai imi apare cate ceva pe fata si ma feresc de ele, de calciu precis am nevoie la cum mi se rup unghiile..am zis sa fac niste analize, acum ca nu ma mai grabesc o sa cer trimitere sa le fac gratuit ca in sarcina pe toate le am platit ca ma programa peste o luna jumate si am preferat sa le platesc ca sa am repede rezultatul.
GeorgianaB
Postat: Tuesday, September 10, 2019 10:13 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/15/2018
Postari: 996
Mie mi-au trosnit oasele si am avut dureri de articulatii 4 luni dupa ce am nascut, ma dureau inclusiv talpile. Treptat mi-am revenit fara sa iau vreun supliment.
MirelaD
Postat: Tuesday, September 10, 2019 1:33 PM

GeorgianaB wrote:
Mie mi-au trosnit oasele si am avut dureri de articulatii 4 luni dupa ce am nascut, ma dureau inclusiv talpile. Treptat mi-am revenit fara sa iau vreun supliment.

Deci sa inteleg ca e ceva mai des intalnit.
Si eu, ca si cata, intentionez sa imi fac niste analize, mai ales ca eu am iesit si cu o anemie din maternitate pt care am luat fier. Mai bine astept sa vad ce zic rezultatele
MirelaD
Postat: Tuesday, September 10, 2019 1:37 PM

Cata123 wrote:

Nu stiu daca are sau nu interdictii.. De pudra imi ziseze si mie tipa de la sala, dar aia era vreo 100 lei iar capsulele sunt 23 Lol tot pudra au in ele si da, in special pt ten zice ca sunt bune apoi pt articulatii. Chestia e ca de la suplimente mai imi apare cate ceva pe fata si ma feresc de ele, de calciu precis am nevoie la cum mi se rup unghiile..am zis sa fac niste analize, acum ca nu ma mai grabesc o sa cer trimitere sa le fac gratuit ca in sarcina pe toate le am platit ca ma programa peste o luna jumate si am preferat sa le platesc ca sa am repede rezultatul.

Din cate stiu capsulele au o cantitate mult mai mica de ingredient activ, cred ca de ordinul miligramelor de aceea si pretul mai mic:) eu luam o cutie de colagen pudra cu vreo 60 ron sau 60 si ceva nu mai stiu , era de la weider tot k firma cu suplimente sportive,si imi ajungea fix o luna ca era de 300g. Dar era si cantitate optimapupici
Anitta76
Postat: Tuesday, September 10, 2019 6:47 PM

Intrat: 11/11/2018
Postari: 394
Buna mamici. A comandat cineva hainute de pe site-ul acela Pat Pat?pupici
GeorgianaB
Postat: Tuesday, September 10, 2019 8:48 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/15/2018
Postari: 996
Anitta76 wrote:

Nu am comandat pentru ca am citit multe plangeri la adresa lor, materiale de proasta calitate, marimile nu corespund, iar returul produselor plus returnarea banilor dureaza ceva sau chiar nu se intampla.
Andreea06
Postat: Tuesday, September 10, 2019 10:42 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/28/2017
Postari: 5720
Anitta76 wrote:

Sunt hainute de pe aliexpress de fapt. poti sa le cauti acolo direct si mult mai ieftin decat sa iei de la pat pat.
Eu de fel nu am luat de pe niciunul dar am primit niste bidy de oe aliexpress cu mesaje cute, dar asa cum zice si Georgiana, calitatea materialului lasa de dorit si marimile sunt fffoooarte aleatorii, ba unul era mai lat, ba unul mai mulat, mai scurt etc
Mgeorgiana85
Postat: Wednesday, September 11, 2019 10:42 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/3/2016
Postari: 1696
Locatia: Alba Iulia
fluturash26 wrote:

Nu e indicat sa fie folosita scoica in casa, poate doar daca ar reusi sa il calmeze in ea dar atat! Adica eu nu as tine copilul in scoica in casa.
Si a mea tot la fel a plans destul de mult pana la 6 luni, am mai scris despre asta, dar ce vreau sa evidentiez este ca nu am lasat-o niciodata sa planga pentru ca as vrea eu sa o invat sa adoarma intr-un anumit fel. In mare parte pana la 4 luni a dormit doar in sistem, numai seara adormea pe pat dar ziua continuu ma plimbam, daca incercam sa ma pun jos se trezea. Nu puteam sa fac nimic cat dormea ea.
Incercam sa o adorm si pe pat daca vedeam ca nu vrea nu o chinuiam cu asta, o puneam rapid in sistem. De la ea a venit schimbarea, cand a fost pregatita sa adoarma pe pat la titi, eu doar incercam daca vroia bine daca nu tot bine. Cert e ca ma enervam si eu ca nu mai puteam si ma durea spatele dar o sa vezi ca totul se va schimba cand te astepti mai putin.

Eu am folosit scoica si ne-a prins tare bine, il leganam si adormea. Nu il tineam cu orele clar, dar cand era mic dormea f putin, adica 4 somnuri a cate jum de ora si mi-am permis sa-l tin in scoica. Daaaar, de la 4 luni l-am pus...
Anitta76
Postat: Wednesday, September 11, 2019 12:42 PM

Intrat: 11/11/2018
Postari: 394
Va multumesc mamici!pupici
Bella_Tm
Postat: Thursday, September 12, 2019 3:33 PM

Intrat: 2/23/2018
Postari: 466
Locatia: Timisoara
Fetelor mai este vreun alt vaccin de facut dupa 4-5 luni pana la 9 luni? La 9 luni pot face Ror si Varilrix impreuna?
MaryPoppins
Postat: Thursday, September 12, 2019 4:31 PM

Intrat: 9/20/2017
Postari: 2829
Bella_Tm wrote:
Fetelor mai este vreun alt vaccin de facut dupa 4-5 luni pana la 9 luni? La 9 luni pot face Ror si Varilrix impreuna?

Se pot face impreuna. Noi am facut Varilrx la 9 luni si ROR la 10 luni, ca asa s-a nimerit. La 1 an am facut ROR+Nimenrix, la 1 an si 2 luni doza 2 Varilrix+ doza 1 Hep A. In octombrie urmeaza sa facem doza 2 Hep A si incepem schema de Bexsero. Si cam astea is toate vaccinurile optionale :)
MaryPoppins
Postat: Thursday, September 12, 2019 4:33 PM

Intrat: 9/20/2017
Postari: 2829
Ah, am uitat de antigripalul anual. Noi i-am facut in octombrie doza 1 (la 7 luni) si doza 2 in noiembrie. Anul asta fiind la a doua vaccinare va face si ea o singura doza.
alina89
Postat: Thursday, September 12, 2019 7:47 PM

Intrat: 3/21/2017
Postari: 2198
Andreea06 wrote:

Iui Alina, cum a fost operatia cu uterul pana la urma? S-a pastrat? Si eu as fi fost la fel ca tine de devastata sa mi se spuna ca e posibil sa il scoata.. e ceva definitiv si nu ma impac bine cu chestiile astea..

Da, din fericire operatia a decurs ff bine. Asa cu emotii am stat si frica, daca ma crezi m-am rugat toata operatia sa fie bine totul, desi din ultimele eco eram in zona safe tot am stat cu emotii ca nu stii niciodata care e realitatea cand vezi direct acolo dupa ce deschizi.. si recuperarea acum e grea, dar mai usoara ca prima data, poate si pt ca psihic eram pregatita pt ce e mai rau.
Utilizatori in acelasi subiect
simmo
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed