Clubul aspirantelor - 77

Options Clubul aspirantelor - 77
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Mihaela14
Postat: Tuesday, January 14, 2020 4:04 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/1/2018
Postari: 1959
IoanaIoanaC wrote:

Asa ca sa radeti de mine inca 1 data, habar nu am cine mi-a facut procedura, m-am intalnit doar cu anestezistul si asistentele hohot

Lol Eti tare ! N-ai nici o parafa pe hartii, pe rezultate?
Roser
Postat: Tuesday, January 14, 2020 4:17 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 10/21/2018
Postari: 640
Lol
IoanaIoanaC wrote:

Ma scuzi ca ma bag, stiu ca ai intrebat-o pe Carlita, dar iti zic cum a fost la mine, poate te ajuta. Am facut la Omini- cu consult prealabil (nu stiu daca merge histero din prima). Se face inainte de ovulatie, zilele 5-10. Analize inainte mi-au cerut culturi col, micoplasma, ureaplasma, clamidya-sa fie negative. In ziua cu pricina, nemancata, nebauta de cu o seara inainte (mi-au dat voie cafea fara lapte dimineata). Anestezie totala usoara, la 9 eram programata, la 1 eram in drum spre casa (in functie de cum iti revii) Cost 1200-1400 lei (pe site scrie 1450, recunosc ca a platit domnul din dotare deci nu stiu sigur). Fara dureri. Tratament cu antibiotic dupa si repaus de la bebelit 7 zile- in cazul meu, mi-au facut si scratching endometrial-fara sa-l cer- probabil de asta antibioticul si repausul. Sa ceri filmare (am mentionat inainte de inceperea procedurii)

Asa ca sa radeti de mine inca 1 data, habar nu am cine mi-a facut procedura, m-am intalnit doar cu anestezistul si asistentele hohot

Te scuz, te scuz, ca mi-ai spus tot ce am vrut sa stiusic Mersi fain de informatiipupici
Am uitat ca si tu ai facut. Probabil ti-a facut-o un student ce era in practica pe acolo, sau in cel mai bun caz una din asistente, important e ca o ai facuta Lol (jk)
Doamne ce diferenta de pret what
Atunci cred ca se merita sa o fac in tara, mai ales ca am zbor direct pana la Iasi.
Carlita, daca mai ai sa adaugi ceva, feel free :).

carlita
Postat: Tuesday, January 14, 2020 4:23 PM

Intrat: 2/9/2016
Postari: 3215
Roser wrote:

Carlita, stai linistita, pe mine poti sa ma intrebi oricand orice.Cheek Kiss
Vreau si eu sa te intreb detalii despre histero. Aici nu o cere inainte de FIV, dar eu ma gandesc ca e destul de importanta. Daca vreau sa o fac de capul meu la privat, ma costa vreo 1600 de euro asa ca ma gandeam ca poate voi trage o fuga pana in Ro si o fac acolo. Stii cat costa? In ce zi a CM se face? Ce probe trebuie facute inainte?Tu unde o vei face? Cam multe intrebari, dar raspunde cand poti, nu-i graba sic

Wow, ce scump e la voi!!! what Eu nu stiu daca sunt medici la noi care sa faca fertilizare fara o histero in prealabil, dar probabil or fi daca nu se vede nimic suspect la eco .... Eu prefer sa fac ca sunt unii polipi asa de bine ascunsi de nu se vad la eco sau HSG si cu astia - adio implantare ... Plus ca eu totdeauna am avut endometru grosut, mai nou sunt suspecta de adenomioza, deci, ma incadrez cu succes la persoanele vizate.....
Tot ce ti-a scris Ioana e valabil, nu mai repet; ea a descris procedura pna la capat, eu deocamdata am repetat secretiile, culturi &co, mi-a mai dat grup sangvin si Rh (eu+sot) si vit. D ca astea nu le aveam facute. La Origyn costa 1200-1450 lei, in functie de tip (exploratorie/intervntionala, cu/fara anestezie) ... O sa revin cu impresii dupa ce trec si de hopul asta ....
IoanaIoanaC
Postat: Tuesday, January 14, 2020 4:24 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 8/30/2019
Postari: 121
Mihaela14 wrote:

Lol Eti tare ! N-ai nici o parafa pe hartii, pe rezultate?

Este parafa, dar serios, si eu am 3 stampile, de care vrei? Lol

Roser wrote:

Probabil ti-a facut-o un student ce era in practica pe acolo, sau in cel mai bun caz una din asistente, important e ca o ai facuta Lol (jk)
Doamne ce diferenta de pret

Joke sau nu, chiar nu m-as mira, dar nu e ca si cum au facut mare minune, au filmat acolo, ca la nunta, numa' artificiile lipseau Lol Ca pret... daca esti asigurata in RO sau aduci dovada ca esti asigurata acolo la tine (este un formular, 106 mi se pare) poti sa faci la stat si e moca. Eu nu m-am mai complicat cu trimiteri si etc, mai ales ca voiam sa fie facuta unde voiam sa fac si FIV (ca m-am razgandit eu pe urma e alta poveste Hilar )
carlita
Postat: Tuesday, January 14, 2020 4:31 PM

IoanaIoanaC wrote:

Joke sau nu, chiar nu m-as mira, dar nu e ca si cum au facut mare minune, au filmat acolo, ca la nunta, numa' artificiile lipseau Lol Ca pret... daca esti asigurata in RO sau aduci dovada ca esti asigurata acolo la tine (este un formular, 106 mi se pare) poti sa faci la stat si e moca. Eu nu m-am mai complicat cu trimiteri si etc, mai ales ca voiam sa fie facuta unde voiam sa fac si FIV (ca m-am razgandit eu pe urma e alta poveste Hilar )

Esti belea! Lol Lol Lol
Dar e inregistrare pe monitor, nu? E cu sunet?
carlita
Postat: Tuesday, January 14, 2020 4:37 PM

Mihaela14 wrote:

Daa Carlita daca iti zic ce coincidente sunt:
- de sarcina trecuta am aflat in 13 mai, acum in 13 ianuarie, zile de luni ambele ;
- in 13 mai eram cu tata la medic, ieri in 13 ian eram cu mama la medic (slava Domnului ca mama e bine acum Hands )
Si mai erau cateva dar nu mi le amintesc acum..

Da, da, n-am vrut sa-ti mai amintesc de sarcina anterioara .... stiu ca ai trecut prin multe atunci ... Acum va fi bine, sunt sigura ca stii cum sa te menajezi sa ajungeti cu bine la termen; si mama ta trebuie sa fie langa tine cand va veni minunea pe lume. computerlove
Blondyb
Postat: Tuesday, January 14, 2020 4:57 PM

Nivel: Membru

Intrat: 6/26/2019
Postari: 84
Locatia: Timi?oara
IoanaIoanaC wrote:

Ma scuzi ca ma bag, stiu ca ai intrebat-o pe Carlita, dar iti zic cum a fost la mine, poate te ajuta. Am facut la Omini- cu consult prealabil (nu stiu daca merge histero din prima). Se face inainte de ovulatie, zilele 5-10. Analize inainte mi-au cerut culturi col, micoplasma, ureaplasma, clamidya-sa fie negative. In ziua cu pricina, nemancata, nebauta de cu o seara inainte (mi-au dat voie cafea fara lapte dimineata). Anestezie totala usoara, la 9 eram programata, la 1 eram in drum spre casa (in functie de cum iti revii) Cost 1200-1400 lei (pe site scrie 1450, recunosc ca a platit domnul din dotare deci nu stiu sigur). Fara dureri. Tratament cu antibiotic dupa si repaus de la bebelit 7 zile- in cazul meu, mi-au facut si scratching endometrial-fara sa-l cer- probabil de asta antibioticul si repausul. Sa ceri filmare (am mentionat inainte de inceperea procedurii)

Si eu fac histeroscopie saptamana viitoare, pentru eliminarea polipului, dar ce analize de sange trebuie facute inainte? In timisoara 1200 de lei la privat Premiere (reginaMaria) + biopsie 150 de lei...
IoanaIoanaC
Postat: Tuesday, January 14, 2020 5:07 PM

carlita wrote:

Esti belea! Lol Lol Lol
Dar e inregistrare pe monitor, nu? E cu sunet?

Ei hai! Daca ti-am zis ca e ca la nunta tu vrei sa fie si cu ceterashi? Lol Nu e cu sunet, toata filmarea are 2:05, se aude doar galagia din sala, si nu e filmat monitorul, e filmat fix inauntru (ca asta face, introduce o camera si se uita ce-i acolo). Daca il urmariti pe barzoi pe facebook are postate filmari cu histeroscopii cu uter curat si uter cu probleme (asa am comparat si eu filmarea mea cu ce are el pe FB)

Intre timp mi-a si raspuns la mail "Rezultatele sunt ok mai putin TSH ul. Vreau consult endocrinologic sa il aduceti in jur de 2,5
Astept vesti!"
Imi venea sa-l sun si sa ii zic "thank you captain Obvious" dar m-am abtinut si i-am dat mail inapoi sa il intreb daca amanam totul pana am TSH 2,5. Joi ma duc la endo Boredom

Bine ca ai zis de RH, da, m-a intrebat asistenta daca am RH si grupa sanguina, dar le aveam deja, cred ca daca nu le aveam ma puneau sa le fac inainte.

Blondyb wrote:

Si eu fac histeroscopie saptamana viitoare, pentru eliminarea polipului, dar ce analize de sange trebuie facute inainte? In timisoara 1200 de lei la privat Premiere (reginaMaria) + biopsie 150 de lei...

A mea a fost doar diagnostica, nu stiu daca pentru ce ai tu vor trebui analize in plus fata de cele enumerate deja (secretii col, chlyamida, micoplasma ureaplasma). Poti sa intrebi asistenta/medicul.
carlita
Postat: Tuesday, January 14, 2020 5:59 PM

IoanaIoanaC wrote:

Ei hai! Daca ti-am zis ca e ca la nunta tu vrei sa fie si cu ceterashi? Lol Nu e cu sunet, toata filmarea are 2:05, se aude doar galagia din sala, si nu e filmat monitorul, e filmat fix inauntru (ca asta face, introduce o camera si se uita ce-i acolo). Daca il urmariti pe barzoi pe facebook are postate filmari cu histeroscopii cu uter curat si uter cu probleme (asa am comparat si eu filmarea mea cu ce are el pe FB)

Intre timp mi-a si raspuns la mail "Rezultatele sunt ok mai putin TSH ul. Vreau consult endocrinologic sa il aduceti in jur de 2,5
Astept vesti!"
Imi venea sa-l sun si sa ii zic "thank you captain Obvious" dar m-am abtinut si i-am dat mail inapoi sa il intreb daca amanam totul pana am TSH 2,5. Joi ma duc la endo Boredom

Bine ca ai zis de RH, da, m-a intrebat asistenta daca am RH si grupa sanguina, dar le aveam deja, cred ca daca nu le aveam ma puneau sa le fac inainte.

hohot hohot hohot Ma gandeam eu ca ma intind prea tare cu pretentiile, dar am zis sa-mi incerc norocul ... Lol Lol Lol
Ia sa caut si eu filmari, vazusem doar un filmulet cu HSG, dar o sa ma uit, mai ales sa compar cand o sa am si eu cu ce.
Extrordinar raspuns, ceee pai misca si tu din nasuc si in 2 zile sa ai TSH sub 2.5 ... fool
Roser
Postat: Tuesday, January 14, 2020 6:20 PM

Dxc te-ai trezit?ras
topai
Roser
Postat: Tuesday, January 14, 2020 6:27 PM

IoanaIoanaC wrote:

Nu ma complic nici eu cu hartzoage si trimiteri, o platesc si gata.
Deocamdata trebuie sa imi fac culturile, ureaplasma, mico etc si sa repet PAP-ul. Bineinteles ca aici nu se fac, nici inainte de FIVNuImiPasa
Eu ma tot intreb cum lumea decide sa faca fiv in strainatate...fool
IoanaIoanaC
Postat: Tuesday, January 14, 2020 7:49 PM

Da, si PAP trebuie sa fie valid, dar cred ca in situatia noastra pe asta toate il avem Hilar

Stati sa va zic ce-am "cafut". V-am zis ca vrea barzouiul TSH 2,5. Si eu, in blonzimea mea, ii raspund la mail si-l intreb "Si amanam tot pana e TSH 2.5?" SI el raspunde: da. Sec! Fara alte explicatii. Moaaaahhhh, cred ca o iesit fum pe hornul de la casa de la turatiile mele. Si-i scriu: poi si ce fac cu tratamentul, il opresc, nu, ce mai iau etc. Si ii zic: nu putem continua stimularea si sa amanam doar transferul?"
Da' crezi ca m-a lasat michiduta? Am vazut ca nu raspunde, poc telefon. Mi-a raspuns omul de un zen de numa'! N-am inteles jumate din ce a zis, ceva legat de rezultatul de la endo si in functie de ala mai vedem ce si cum, dar tratamentul sa-l continui asa cum am discutat. Doamne, cred ca cel mai tare m-a enervat ca era asa de calm! Ca eu faceam ture prin casa si el era mai ardelean ca mine! Lol Mno, vedem joi dupa endo. Promit ca incerc sa ma abtin si nu ma duc cu rezultatul direct la Iasi. Hilar
Roser
Postat: Tuesday, January 14, 2020 8:04 PM

IoanaIoanaC wrote:
Da, si PAP trebuie sa fie valid, dar cred ca in situatia noastra pe asta toate il avem Hilar

Stati sa va zic ce-am "cafut". V-am zis ca vrea barzouiul TSH 2,5. Si eu, in blonzimea mea, ii raspund la mail si-l intreb "Si amanam tot pana e TSH 2.5?" SI el raspunde: da. Sec! Fara alte explicatii. Moaaaahhhh, cred ca o iesit fum pe hornul de la casa de la turatiile mele. Si-i scriu: poi si ce fac cu tratamentul, il opresc, nu, ce mai iau etc. Si ii zic: nu putem continua stimularea si sa amanam doar transferul?"
Da' crezi ca m-a lasat michiduta? Am vazut ca nu raspunde, poc telefon. Mi-a raspuns omul de un zen de numa'! N-am inteles jumate din ce a zis, ceva legat de rezultatul de la endo si in functie de ala mai vedem ce si cum, dar tratamentul sa-l continui asa cum am discutat. Doamne, cred ca cel mai tare m-a enervat ca era asa de calm! Ca eu faceam ture prin casa si el era mai ardelean ca mine! Lol Mno, vedem joi dupa endo. Promit ca incerc sa ma abtin si nu ma duc cu rezultatul direct la Iasi. Hilar

Haha bietul barzoi, ma gandesc ca in fiecare zi primeste telefoane de la "ardelence" asa ca tine, si el tot zen ramane (fac si rime acum). Eu cred ca trebuie sa fumeze ceva sa fie asa relaxat la cata munca are, altfel nu imi explic :)).
Dar cand aveai in plan sa incepi stimularea?
Nu stiu, da si tu cateva ture de bloc/cartier/sat ca cica miscarea ajuta la scaderea TSH-ului.Lol
Merry89
Postat: Tuesday, January 14, 2020 8:24 PM

Nivel: Membru

Intrat: 12/13/2018
Postari: 45
Mihaela14 wrote:
Am primit rezultatul analizelor:
HCG 255.0 mUI/mL
Sapt 1.3-2 intre 16-156 mUI/mL
Sapt 2-3 intre 101-4870 mUI/mL
Progesteron 25.35 ng/mL
Trim 1 de sarcina 11.2 -90.0 ng/mL
Cred ca sunt ok ambele, azi sunt in 15 dpo. Ce parere aveti?

Felicitari!!! Hilar sa ai sarcina u?oara!
IoanaIoanaC
Postat: Tuesday, January 14, 2020 8:38 PM

Roser wrote:

Haha bietul barzoi, ma gandesc ca in fiecare zi primeste telefoane de la "ardelence" asa ca tine, si el tot zen ramane (fac si rime acum). Eu cred ca trebuie sa fumeze ceva sa fie asa relaxat la cata munca are, altfel nu imi explic :)).
Dar cand aveai in plan sa incepi stimularea?
Nu stiu, da si tu cateva ture de bloc/cartier/sat ca cica miscarea ajuta la scaderea TSH-ului.Lol

Saracul de el, inca doua ca mine si se pensioneaza anticipat Lol

Stimularea am inceput-o, sunt in ziua 6 de cycloprogynova. Da, am sa iau satul la picior! Or zice astia ca-s in campanie electorala.

Cat despre ce ziceai mai devreme, am observat si u ca in afara (Anglia mai ales) se cer foarte putine analize si nici nu le prea poti face la cerere. Eu zic sa faci cat de multe poti cand vii in tara, macar mai tai de pe lista eventuale probleme si te convingi care-i treaba.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed