Clubul aspirantelor - 58

Options Clubul aspirantelor - 58
Subiectul anterior · Subiectul urmator
DianaM
Postat: Monday, July 17, 2017 10:52 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/5/2016
Postari: 972
Locatia: Buzau
MadaMadalyna wrote:

Important e sa iasa beta bine , am patit si eu asta luni cand am fost la urgente cu sangerari, eu le.am spus ca.s insarcinata in 8 saptamani si am sangerari si ei mi.au luat sange pt beta sa vada daca sunt insarcinata, si vanataia si acum o am ras .

Cum te mai simti? Si.a facut bebe simtita prezenta ?

Ma simt bine. Doar sanii ma deranjeaza, fac pipi des, sunt obosita parca astazi un pic mai mult, balonata si constipata! Am inceput sa si mananc ca saptamana trecuta nu prea a intrat mancarea...Altceva nu am, nicio scurgere maronie sau rozalie, au fost niste dureri de burtica mai slabe ca inainte de cm dar au trecut! Toate semnele zic ca e bine, nu?Cheek Kiss
MadaMadalyna
Postat: Monday, July 17, 2017 11:00 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 4/22/2017
Postari: 315
Locatia: Focsani
DianaM wrote:

Ma simt bine. Doar sanii ma deranjeaza, fac pipi des, sunt obosita parca astazi un pic mai mult, balonata si constipata! Am inceput sa si mananc ca saptamana trecuta nu prea a intrat mancarea...Altceva nu am, nicio scurgere maronie sau rozalie, au fost niste dureri de burtica mai slabe ca inainte de cm dar au trecut! Toate semnele zic ca e bine, nu?Cheek Kiss

Deci nu.s singura cu probleme cu constipatia.... eu cand am.fost la control a spus doctorul ca am burta foarte tare si am o burta de gravida in 4 luni, tare tare ..... am incercat si cu prune uscate, fara efect , mi.a dat doctorul un fel de laxative care nu fac rau la sarcina dar fara efect ....
Bebeii isi fac simtita prezenta... dureri de burta am avut pana acum.cateva zile si a spus doctorul ca e normal sa fie dureri de burta , de oboseala nu mao.zic ca dorm toata ziua.... sa ne odihnim noi acum , ca dupa ce vin bebeii nu o sa mai avem acelasi timp coeur
Andreea06
Postat: Monday, July 17, 2017 2:34 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/28/2017
Postari: 1407
Locatia: Cluj
MadaMadalyna wrote:

Deci nu.s singura cu probleme cu constipatia.... eu cand am.fost la control a spus doctorul ca am burta foarte tare si am o burta de gravida in 4 luni, tare tare ..... am incercat si cu prune uscate, fara efect , mi.a dat doctorul un fel de laxative care nu fac rau la sarcina dar fara efect ....
Bebeii isi fac simtita prezenta... dureri de burta am avut pana acum.cateva zile si a spus doctorul ca e normal sa fie dureri de burta , de oboseala nu mao.zic ca dorm toata ziua.... sa ne odihnim noi acum , ca dupa ce vin bebeii nu o sa mai avem acelasi timp coeur

Sa ai grija la alimentatie, cauta pe net ce e ok sa mananci ca sa eviti constipatia, fibre parca trebuiau mai multe.. Eu nu am avut probleme asa, citisem si eu printre simptomele de sarcina ca ar fi si eram "pregatita" adica ma asteptam sa se intample dar cumva m-au ocolit.
MadaMadalyna
Postat: Monday, July 17, 2017 3:22 PM

Andreea06 wrote:

Sa ai grija la alimentatie, cauta pe net ce e ok sa mananci ca sa eviti constipatia, fibre parca trebuiau mai multe.. Eu nu am avut probleme asa, citisem si eu printre simptomele de sarcina ca ar fi si eram "pregatita" adica ma asteptam sa se intample dar cumva m-au ocolit.

Am grija la alimentatie , doar ca nu pot exclude branzeturile in totalitate, le.am rarit dar in rest evit mancarurile care nu sunt permise in sarcina + cele care constipa.....

A spus doctorul ca si lipsa miscarii poate fi cauza , dar obosesc numai cand ma gandesc la mers sau stat in picioare.....

O sa treaca si perioada asta, important e ca sarcina e ok.
AleC
Postat: Monday, July 17, 2017 5:03 PM

Nivel: Membru

Intrat: 5/31/2017
Postari: 56
delia.c.yaya wrote:
Deci, rabdarea mea a luat sfâr?it,majoreta

iloveyou

Felicitari!!!computerlove
Sarcina usoara si la termen sa ai!Cheek Kiss
DianaM
Postat: Monday, July 17, 2017 5:36 PM

Am programare la doctor la 7, beta 2 inca nu a venit si mi-a iesit si un cos pe fata. De obicei era primul semn ca vin uratii! Sa fie de la progesteron? Ma cam panichez.....
delia.c.yaya
Postat: Monday, July 17, 2017 5:39 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 5/4/2017
Postari: 156
Locatia: Botosani
DianaM wrote:
Am programare la doctor la 7, beta 2 inca nu a venit si mi-a iesit si un cos pe fata. De obicei era primul semn ca vin uratii! Sa fie de la progesteron? Ma cam panichez.....

si mie mi-au aparut o groaza de cosuri zilele astea...hohot nu cred ca e cazul sa te panichezi...
korina
Postat: Monday, July 17, 2017 8:06 PM

Intrat: 6/3/2016
Postari: 516
Lili Eu wrote:
Eu am avut cm si apoi lohiile alea care sunt normale dupa nastere care au tinut 40 de zile cum era normal apoi pe 12 aprilie a fost primul cm, si alaptam cand a venut primul cm. eu nu mai alaptez de la doua luni junatate pe Dominic :( la inceput nu lua in greutate normal.si a trebuit sa ii dau si supliment, apoi nu a mai vrut deloc titi, cand ii bagam titi in gura tipa cat il tinea gura si dadea din picioare de ma stresa si pe mine ca nu stiam ce sa ii fac. de muls nu ma puteam mulge decat foarte putin si m.am chinuit asa doua saptamani si apoi am renuntat.si a disparut lapticu fara sa fac nimic. cred ca nu am avut suficient lapte sau nu era consistent, acum papam NAN1 si luam bine in greutate, avem 7kg si 70cm :) mult timp imi venea sa plang de ciuda ca nu a mai vrut titi :( computerlove

Lili si la mine dupa vaccinul de la 2 luni pe care l-am facut la 2 luni si 3 sapt nu mai vroia titi,doar daca era adormita.M-am chinuit cateva zile,o pacaleam cu biberonul ca ocazional ii dadeam lapte praf,si i bagam titi in gura.Sugea 2 minute,apoi iar biberonul si tot asa.imi venea sa plang de ciuda ca aveam lapte iar ea nu vroia.Apoi am mers cu sotul si am luat pompa electrica,pt ca aveam manuala dar nu reuseam sa scot cine stie ce,si am inceput sa mulg si sa ii dau lapticul meu.Si acum la fel facem.noaptea papa de 2 ori titi,dimineata cand se trezeste si daca doarme peste zi cum se trezeste o pun la san si papa.De azi am inceput serviciul si mi-a dat voie seful sa vin la 4 ore acasa sa alaptez sau sa mulg laptele.Stau aproape de munca si am venit in pauza de masa.Imi doresc sa alaptez cat de mult pot,ii mai dau si lapte praf,dar de baza e laptele meu.Important e sa fie bebeii bine indiferent ce fel de lapte papa.Stiu ca e frustrant sa nu mai vrea bebele sa pape de la san,dar nu avem ce face.
DianaM
Postat: Monday, July 17, 2017 8:29 PM

Am nevoie de ajutorul vostru. Am fost la medic, parca se zarea ceva dar nu e nimic sigur inca. Asteptam rezultatul de la beta 2 care nu a sosit nici acumplans .
Pe ovarul drept se vede un folicul destul de maricel, e posibil aa fi zis dimensiunea dar nu am mai auzit nimicpale . De ce ar fi un folicul mare pe ovar daca sunt insarcinata? Endometrul este doar de 8 mm...
Am ajund acasa(nu stiu cum am conduspale ) si am facut un test de ovulatia care arata asa
Va rog eu lamuriti-ma ca nu ma pot opri din plans....plans

DianaM attached the following image(s):
20170717_201947-1.jpg

MadaMadalyna
Postat: Monday, July 17, 2017 8:56 PM

DianaM wrote:
Am nevoie de ajutorul vostru. Am fost la medic, parca se zarea ceva dar nu e nimic sigur inca. Asteptam rezultatul de la beta 2 care nu a sosit nici acumplans .
Pe ovarul drept se vede un folicul destul de maricel, e posibil aa fi zis dimensiunea dar nu am mai auzit nimicpale . De ce ar fi un folicul mare pe ovar daca sunt insarcinata? Endometrul este doar de 8 mm...
Am ajund acasa(nu stiu cum am conduspale ) si am facut un test de ovulatia care arata asa

Incearca sa te linistesti, am spus la gravidute ca.nu eare o idee prea buna un control inainte sa se implineasca doua luni de la data ultimului cm , pt ca poti ramane cu un gust amare. Ori nu se vede sarcina pt ca e mica ori nu se vede embrionul i e alt stres.... abia dupa beta 1.000-2.000 se vede sacul in uter , iar la tine abia daca enu 100 beta acum ..... deci nu te panica....
Sarcina exista atata timp cat beta e peste 5 (si sarcina stiu ca e 100% cand e beta peste 25, iar la tine e )...

E normal sa nu se vada, e prea mica sarcina. Stai linistita ca faci rau si la bobita cu stresul.
Andreea06
Postat: Monday, July 17, 2017 8:58 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/28/2017
Postari: 1407
Locatia: Cluj
Diana testele de ovulatie ies pozitive cand esti insarcinata, nu ai de ce sa iti faci griji.
Legat de folicul nu stiu treaba asta, daca e normal anatomic.. dar eu zic sa fii linistita pana la beta 2, nu vad de ce sa te ingrijorezi de nimic. Era normal sa nu se vada mai nimic la eco.. asteapta pana la 6s pt alta eco.
Corpul galben era acolo, marime ok? Pe ovarul unde ai ovulat.
sofia28
Postat: Monday, July 17, 2017 9:02 PM

Intrat: 4/26/2017
Postari: 58
DianaM wrote:

Buna,in primul rand vreau sa te felicit.Foliculul din ce am mai citit eu poate fi corpul galben care are ceva rol la începutul sarcinii daca nu ma în?el.daca vorbesc prostii le rog pe fetele cu experien?a sa ma corecteze.?i tot aici am mai citit ca le-a aparut la gravidute test de ovula?ie pozitiv în sarcina :).Dupa cum zicea Madalina beta indica clar o sarcina dar e prea micu?a sa se vada înca la ecograf.Încearca sa te lini?te?ti...Macar pâna prime?ti rezultatul la al doilea beta.o sa vezi ca va fi bine :)
DianaM
Postat: Monday, July 17, 2017 9:17 PM

Nu ma asteptam sa se vada sarcina la eco, ma ingrijoreaza endometrul mic si ce e cu foliculul ala acolo? A zis la un moment dat sa avem relatii in continuare ca in caz ca nu e sarcina foliculul este mare si se poate sparge.. N-am avut ib viata mea la ovulatie dureri de sani, la ambii cum am acum. Si de ce ar fi iesit testele pozitive si beta pozitiv daca nu e sarcina? Mai poate exista si alt motiv?! Mi-a dat Utrogestan de doua ori pe zi, Elevit si No spa la nevoie...Programare la alta eco pe 28 iulie...
Daca era corp galben nu ar fi zis asa? A zis clar folicul. Si s-a uitat o gramada acolo, adica nu s-a grabit sau ceva.

LE: eu nici nu stiu din ce ovar am ovulat, in ziua 15 toti foliculii erau mici si endo era de 4.5...Cum dorm eu in noaptea asta?!
sofia28
Postat: Monday, July 17, 2017 9:23 PM

Intrat: 4/26/2017
Postari: 58
DianaM wrote:
Nu ma asteptam sa se vada sarcina la eco, ma ingrijoreaza endometrul mic si ce e cu foliculul ala acolo? A zis la un moment dat sa avem relatii in continuare ca in caz ca nu e sarcina foliculul este mare si se poate sparge.. N-am avut ib viata mea la ovulatie dureri de sani, la ambii cum am acum. Si de ce ar fi iesit testele pozitive si beta pozitiv daca nu e sarcina? Mai poate exista si alt motiv?! Mi-a dat Utrogestan de doua ori pe zi, Elevit si No spa la nevoie...Programare la alta eco pe 28 iulie...
Daca era corp galben nu ar fi zis asa? A zis clar folicul. Si s-a uitat o gramada acolo, adica nu s-a grabit sau ceva.

LE: eu nici nu stiu din ce ovar am ovulat, in ziua 15 toti foliculii erau mici si endo era de 4.5...Cum dorm eu in noaptea asta?!

Test de sarcina ai avut pozitiv.beta pozitiv.....?i doctorul î?i zice ca sa mai incercati?Nu te supara da schimba medicul.Eventual po?i sa mergi la un alt doctor pt a doua parere.
Later edit: îmi cer scuze daca am fost prea directa cu schimbatul doctorului....Dar câteodată nici pe ei nu ii înțeleg.Ne baga in dileme și ne face să ne gândim la prostii in loc sa ne liniștească și să ne explice.asa am renunțat eu la un ginecolog pt că mi se părea că nu da informații doar daca il trăgeam de limba.
DianaM
Postat: Monday, July 17, 2017 10:23 PM

sofia28 wrote:

Test de sarcina ai avut pozitiv.beta pozitiv.....?i doctorul î?i zice ca sa mai incercati?Nu te supara da schimba medicul.Eventual po?i sa mergi la un alt doctor pt a doua parere.
Later edit: îmi cer scuze daca am fost prea directa cu schimbatul doctorului....Dar câteodata nici pe ei nu ii în?eleg.Ne baga in dileme ?i ne face sa ne gândim la prostii in loc sa ne lini?teasca ?i sa ne explice.asa am renun?at eu la un ginecolog pt ca mi se parea ca nu da informa?ii doar daca il trageam de limba.

Stai linistita nu e panica. Am dat o fuga pana in oras si am luat un test de sarcina.

DianaM attached the following image(s):
20170717_222227-1-1-1-1.jpg

Utilizatori in acelasi subiect
Andia,carlita,LAURA0202
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed