Ciuperci - care-s comenstibile si care nu?

Options Ciuperci - care-s comenstibile si care nu?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
delfinasa
Postat: Friday, November 12, 2010 10:34 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Am gasit 2 ciuperci maricele si carnoase, cu tulpina groasa, in compostul de balegar pe care l-am depozitat in fundul gradinii si tare sunt curioasa daca sunt comestibile sau nu. M-am tot uitat pe net la poze cu ciuperci si parca seamana si cu un tip comestibil, si cu unul otravitoralcool. Nu pot sa-mi dau seama daca sunt bune sau nu. O sa le fac niste poze zilele astea sa le pun, poate va pricepeti vreuna mai mult sa ma luminati.
Dupa ce le-am vazut, nu va spun ca mi-a venit stralucita idee sa-mi aduc balegar compostuit in spate spre padure sa-mi fac crescatorie de ciuperci ras. Dar de unde iau seminte sau radacini? Cum se cresc? Are cineva idee?

Si am mai gasit eu ciuperci prin padure la noi, dar ca sa pot sa culeg de mancare trebuie sa invat foarte bine care-s bune si care nu-s...Hai ca mi-am gasit alta preocupare, sa nu zic ca n-am incercat de toate alcoolras.
ingerash
Postat: Saturday, November 13, 2010 12:16 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27670
Locatia: u.k.
Astept poze sa vad.Mergeam in copilarie la cules de ciuperci,tata ma invatat care sunt bune si care nu.
Gasesc si pe aici si comestibile si otravitoare.Ciupercile rosii sunt ca din povestehearts
danab
Postat: Monday, November 15, 2010 9:35 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Eu nu te-as sfatui sa le mananci pt ca seamana doar cu una comestibila. La noi sunt mereu cazuri de intoxicatie cu ciuperci, si nu la oameni din oras, ci la cei de la tara, care le cunosc. cauza: de la ploi abundente sau seceta si ciupercile comestibile se pot infesta cu spori de la cele toxice.

Ciupercarie poti sa-ti faci, dar trebuie un fel de beci/sera, unde sa le cresti. La noi sunt multi care au ciupercarii (champinion, pleurotus).
delfinasa
Postat: Thursday, December 2, 2010 3:48 AM

Nu le-am mancat, am reusit doar sa le pozez, cam tarzior, ca incepusera sa se stafideasca. Oricum, mi-am luat o carte de la biblioteca despre ciupercile salbatice si ma documentez despre speciile de pe aici. Am vazut pe net si niste filmulete cum sa cresti ciuperci acasa din spori...foarte interesant, cred ca o sa incerc si eu.

delfinasa attached the following image(s):
ciuperci de balegar.jpg ciuperci de balegar-sus.jpg

danab
Postat: Thursday, December 2, 2010 9:12 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 5519
Locatia: Iasington
Nu prea pareau comestibile. Spor la ciupercarit!ras
ingerash
Postat: Thursday, December 2, 2010 4:01 PM

Seamana cu hribii.Ce ai tu,sunt otravitoare.Sa urmaresti un lucru,daca ciuperca are viermi la tulpina este comestibila sau daca usturoiul pe care`l pui in apa in care fierb nu se invineteste,poti sa le consumi cu incredere.
delfinasa
Postat: Friday, December 3, 2010 8:39 PM

Merci, stati linistite ca afara au ramas, comestibile sau nu, nu am pus gura pe ele...poate le papa vreo veveritoanca sa dea ortu' popii sa scap de belelele cu rosiile ras.
Ingerash, nu aveau viermi la tulpina cand le-am tras din compost sau cel putin nu i-am vazut. O sa tin minte de recomandarea ta, dar pana ajung sa le invat eu, mai repede-mi fac ciupercarie acasa sic.
vanina
Postat: Saturday, July 20, 2013 12:53 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Zilele astea am auzit despre un caz tragic: o fetita superba de 3 ani a murit intoxicata cu ciuperci. Din cate am inteles, sunt tot mai multe cazuri la noi in tara. Sunt sigura ca cei care culeg au incredere 100% ca sunt bune de consumat ciupercile, dar se pare ca si cei mai buni si experimentati cunoscatori de ciuperci o patesc pale

Cazul acestei fetite m-a socat, am vazut-o si in poze pe facebook, o fetita atat de frumoasa si dulce. Mama ei a mai pierdut tot o fetita din cate am inteles pale, e o mama foarte iubitoare si dedicata copiilor. Nici nu-mi pot imagina prin ce trece familia aceasta plans

Quote:
Intoxicatiile cu ciuperci pot fi mortale, dar uneori, ciupercile produc numai intoxicatii ale sistemului nervos sau intoxicatii gastrointestinale.

Toxicitatea ciupercilor se datoreaza continutului lor în diferiti alcaloizi care provoaca numeroase sindroame clinice.

Din punct de vedere al practicii clinice, intoxicatiile acute cu ciuperci sunt împartite în intoxicatii cu perioada scurta de incubatie si intoxicatii cu perioada lunga de incubatie, iar în cadrul fiecarei grupe se deosebesc mai multe sindroame.

...

Un tip de intoxicatie:

Quote:
Sindromul faloidian

Consumarea de Amanita phalloides, A. verna si A.virosa, provoaca 90% din otravirile mortale cu ciuperci. Efectele otravirii apar dupa 8-12 ore dupa ingestie si încep prin dureri stomacale, frisoane, voma si diaree. Se constata si tulburari nervoase, care alterneaza cu perioade de acalmie. Apoi apar sincope, racirea extremitatilor corpului, slabirea pulsului. Moartea survine dupa 24 ore sau 5-6 zile, în functie de cantitatea de ciuperci consumate si de rezistenta individului. În cazuri mai putin grave, bolnavul se restabileste treptat, dar pastreaza mult timp simptomele de boala, uneori toata viata.

Toxicitatea acestor ciuperci se datoreaza mai multor compusi toxici, printre care falina sau amanita-hemolizina (substanta hemolitica), amanitina si faloidina.

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Intoxica%C8%9Bia_acut%C4%83_cu_ciuperci_necomestibile

ingerash
Postat: Sunday, July 21, 2013 6:03 PM

pale
kali
Postat: Monday, July 22, 2013 10:54 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14067
Locatia: la et. 4
Doamne fereste de asa ceva!
Totusi, iti iei toate masurile de precautie cand e vorba de copii. Eu nu le-as da niciodata ciuperci culese din padure. Sau, macar, le faci proba cu ceapa sau patrunjelul pus la fiert.
vanina
Postat: Monday, July 22, 2013 11:16 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/19/2008
Postari: 886
Locatia: Iasi
Nici eu nu mananc ciuperci de padure, am auzit ca sunt foarte bune la gust, dar inca din copilarie am auzit de un copil care a murit din cauza ciupercilor.
Probabil ca ciupercile alea au fost testate si selectate cum trebuie, dar se pare ca metodele de recunoastere nu mai sunt asa sigure.
kali
Postat: Monday, July 22, 2013 1:13 PM

Dupa cum zicea si Dana mai sus, se prea poate ca ciupercile comestibile sa " innebuneasca " de la sporii celor otravitoare.
sousourel
Postat: Sunday, July 28, 2013 6:14 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
kali wrote:
Dupa cum zicea si Dana mai sus, se prea poate ca ciupercile comestibile sa " innebuneasca " de la sporii celor otravitoare.

Din pacate: ceapa/ usturoiul/ argintul nu se schimba la culoare in prezenta ciupercilor otravitoare, sau isi pot schimba culoarea puse la fiert cu anumite ciuperci care sunt comestibile dar coloreaza. Deci acesta este un mit, este important a nu ne baza pe el. Ciupercile de padure trebuie cunoscute. Nu cunosti sau nu provin din sursa 100% sigura, nu le consumi.

Ciupercile nu se contamineaza cu spori. Este un mit. Ciupercarii profesionistii sustin aceasta si aceea ca trebuie cunoscute toate caracteristicile ciupercilor pe care le culegi, uneori diferenta intre ciuperca buna si cea nebuna poate fi foarte slaba.

Un alt mit, la fel de periculos: ciupercile nebune pot fi atacate si ele de melci, viermi, etc. Aceste organisme metabolizeaza diferit substantele si nici macar o muscatura de iepure sau alt animal nu poate garanta ca e vorba de o ciuperca buna.

Singura optiune este sa cunosti bine caracterele ciupercii pe care o cauti.
kali
Postat: Sunday, July 28, 2013 6:58 PM

sousourel wrote:
Ciupercile nu se contamineaza cu spori. Este un mit.

Sunt o multime de articole pe net care sustine acest lucru ( ex.: http://adevarul.ro/news/societate/ciupercile-comestibile-deveni-otravitoare-1_50aca24d7c42d5a6638742ba/index.html ).

La fel si cu restul afirmatiilor de pe aici.

Oricum, nu cred ca un necunoscator se bazeaza numai pe informatii gen net/ gura targului. Trebuie sa ai o baza ca sa consumi cu incredere ciuperci de padure.
Sigur, nu cunosti - nu papi. Asta ar trebui sa fie regula pentru a evita tragediile.

sousourel
Postat: Sunday, July 28, 2013 8:17 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
kali wrote:

Sunt o multime de articole pe net care sustine acest lucru ( ex.: http://adevarul.ro/news/societate/ciupercile-comestibile-deveni-otravitoare-1_50aca24d7c42d5a6638742ba/index.html ).

La fel si cu restul afirmatiilor de pe aici.

Oricum, nu cred ca un necunoscator se bazeaza numai pe informatii gen net/ gura targului. Trebuie sa ai o baza ca sa consumi cu incredere ciuperci de padure.
Sigur, nu cunosti - nu papi. Asta ar trebui sa fie regula pentru a evita tragediile.

Dureaza mult sa deprinzi cunoasterea unei singure ciuperci. Dar dupa accest proces, nu prea mai poti sa o confunzi. Ex dnei inginer : boletus (edulis e doar o varietate) si boletus satanas. Diferentele sunt: culoare (varietate de maro, ruginiu, portocaliu vs. alb), picior (culoarea retelei de pe piciorul ciupercii: maro/ galbui vs. rosu), "buretele" care la boletus satanas se innegreste/ albastreste destul de evident. Exista alt fel de boletus, mult mai similar cu cele comestibile, cu singura diferenta a unei retele usoare rosii, care acopera doar baza piciorului. Local i se spune hriba de brad sau de spin. Si nu e bun.

Pana la urma, doar experienta si informatiile de tip formal sau informal adunate in timp te ajuta. Un sfat de foarte bun simt pe care l-am citit candva: invata cate o ciuperca o data. Asta dureaza. Caracteristici, deosebiri, culoare, felul in care imprumuta culoarea mediului, miroase, etc.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed