Cistita

Options Cistita
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Miri
Postat: Thursday, July 20, 2006 11:33 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Boala caracterizata prin inflamarea vezicii urinare în urma unei infectii.

Cauze: La barbati, simptomele sunt mai usoare si adesea boala trece neobservata.

In cazul femeilor, din cauza conformatiei organelor genitale, microbii ajung mai usor în vezica, provocând inflamarea mucoasei. Imbracamintea neadecvata si expunerea prelungita la frig favorizeaza aparitia afectiunii. De asemenea, raporturile sexuale, care faciliteaza patrunderea microbilor, menopauza, stresul, deshidratarea, constipatia sau igiena insuficienta pot duce la infectii urinare. Cistita poate fi secundara unor afectiuni renale: litiaza ("piatra") sau staza (obstacol) urinara, malformatii, tumori, traumatisme. Femeile gravide sunt expuse riscului de infectie urinara, deoarece uterul se mareste, favorizeaza retentia de urina si înmultirea peste masura a microbilor.

Simptome: Cistita este o afectiune foarte deranjanta prin simptomele care o însotesc. Primul semn al cistitei este senzatia de jena la urinare, care cu timpul se transforma în usturime puternica. Alte semne sunt nevoia continua de a urina, pierderile de urina, dureri difuze în partea de jos a abdomenului. Uneori pot aparea sângerari la urinare. Aparitia febrei semnaleaza trecerea spre o infectie mai grava a cailor urinare.

Tratament: aparitia acestor simptome impune consultarea medicului, care va proceda la o analiza de laborator a urinei. Tratamentul cuprinde administrarea antibioticelor adecvate si se impune o igiena personala riguroasa.

amalia
Postat: Thursday, July 9, 2009 2:59 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 5/24/2009
Postari: 531
buna, as vrea sa ma ajuti daca poti te rog ,am o fetita de 8 ani care are mereu senzatia de a urina dar nu face nimic , ma inebuneste, din sfert in sfert de ora merge la baie.I-am facut analize la urina si nu a iesit nimic ma intreb ce sa fie
Miri
Postat: Thursday, July 9, 2009 8:19 PM

Ai consultat un medic?
Poate nu e vorba neaparat de o infectie urinara - care se "vede" la analiza urinei la laborator - ci doar de o "racela" la vezica...
Incearca sa-i pui intr-o seara comprese calde pe burtica sau o sticla cu apa calda , ar trebui sa aibe efect...o deranjeaza cand urineaza? Ma refer la usturimi, dureri sau alte acuze...
amalia
Postat: Thursday, July 9, 2009 9:56 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 5/24/2009
Postari: 531
Multumesc frumos Miri ,am sa incerc cu apa calda,sau cu comprese sa vad daca da randament,dar am avut probleme si acum vreo 2 ani si ne-a trecut ,iar simtomele au aparu iar. Sunt putin ingrijorata dar o sa mai repet si analiza
Miri
Postat: Friday, July 10, 2009 3:21 PM

Mult suces Amalia!Si sper sa scapati de aceasta problema, cat mai curand...angel
AdrianaC
Postat: Thursday, November 14, 2013 9:13 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Este posibil oare sa te alegi cu asa ceva dupa 5 zile de administrare antibiotic Klacid?

Am inceput de azi sa iau Urinal Akut, dar nu prea stiu cat sa iau, una sau 2 pastile / zi?
alexandrabogdan
Postat: Friday, November 15, 2013 8:28 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
nu prea cred. te puteai alege cu candida dar cu infectie urinara? hmmmm ...nu se stie. eu pana anul asta in fiecare an aveam cate un episod nasol cu mers la baie din 5 in 5 min, dureri la mictiune si mictiune cu sange. la mine a mers Biseptolul (se numeste altfel acum dar imi scapa cum)+Urisan + Urinal pliculete ce se pun in apa calda.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed