Cine alege numele copilului?

Options Cine alege numele copilului?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Saturday, April 10, 2010 3:58 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22724
Numai nume italiene alegeti, anabella
sweet angel
Postat: Saturday, April 10, 2010 4:44 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/6/2010
Postari: 4463
Locatia: italia
clar ca noi alegem numele.am mai cerut pareri dar in definitiv noi hotaram.
daca e baiat edoardo si daca e fata alessia ,cu al doilea nume nu suntem siguri daca il punem.
Ana
Postat: Saturday, April 10, 2010 5:17 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
bereea wrote:
Numai nume italiene alegeti, anabella
pai tati a zis ca toti care se vor naste in Italia nume italiene le vom puneangel
snowdrop
Postat: Sunday, April 11, 2010 10:59 AM

Intrat: 3/26/2007
Postari: 1462
Locatia: Ro. Bzzzz
Eu am ales numele lui Stefan. Cand dr. ne-a spus ca e posibil sa fie baiat, am luat calendarul religios si am citit toate numele de sfinti! Am vrut sa aiba si o sarbatoare a numelui! Era in gand Stefan, lui tati ii placea, amandoi am vrut un singur nume si Stefan a ramas.
PrincessLilou
Postat: Tuesday, April 13, 2010 1:53 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/4/2009
Postari: 979
Locatia: Australia
eu consider ca partea asta revine parintilor, nu ca o obligatie ci ca un privilegiu. daca totusi ramii fara idei poti sa ceri sfatul de la rude, dar mi se pare urat din partea rudelor, nasilor sa se impuna si daca nu faci intocmai sa mai si puna botul :(

depinde si de cultura din care vine familia. in alte tari e obiceiul ca rudele sa aleaga numele. ceee

edit: abia acum am vazut ca am mai raspuns odata la topicul asta. sorry :(
Alyna
Postat: Tuesday, April 13, 2010 12:27 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Eu si sotul meu am ales numele(mai mult eu am fost cu ideilesic ras Dan doar a ales din ceea ce i-am pus pe tava).La urmatorul va fi la fel.Dan nu este prea inspirat cand vine vorba de a da un nume asa ca ma lasa pe mine sa-mi bat capul.Si eu sunt de acord ca parintii trebuie sa aleaga numele,nu rudele sau nasii.eventula pot veni cu o idee,nu sa impuna ceva anume.
masajerotik
Postat: Monday, July 12, 2010 11:26 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Ambii parinti.duel
alexandrabogdan
Postat: Monday, July 12, 2010 11:35 AM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
la noi, eu am vrut neaparat sa o cheme Maria si celalalt nume l-a ales sotul. cu cateva zile inainte sa nasc ne-am hotarat pt Sara. el imi tot propunea diferite nume la care eu am zis "pas". a inceput cu iulia, maia...si in sfarsit Sara
shirel
Postat: Monday, July 12, 2010 12:52 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11794
Locatia: israel
Si eu parca am mai raspuns pe undeva la un topic cu semnificatia numelui sau cum ati ales numele copiilor dar raspund si aici.
Binenteles ca parinti sau frati mai mari decid asupra numelui dar noi am acceptat sa auzim si parerea altora ,tine-ti minte la Oshry v-am intrebat si pe voi!sic ras

Deci in religia mea dupa kaballa numele influenteaza foarte tare soarta copiilului si nume date dupa persoane care au murit de tinere sau au suferit de o boala nu sunt deloc indicate de a da noului nascut.De asemenea nici doua nume fiindca cica aceasta persoana trebuie sa-si imparta energia si soarta in doua parti ,i va avea mici neplaceri si cumpene in viatza ,deci va trebui sa lupte de doua ori mai mult ca o persoana cu un singur nume.Ok,asta in functie de religie.
Eu si Yohanan inca de cand eram prieteni am vorbit despre numele copiilor nostri pentru fata era si a ramas EDen (paradis)fiindca noi traiam zi de zi parca in paradis ,Oshry a fost si el numele nostru preferat binenteles mai mult al meu dar ne-am gandit in acelasi timp si la Yarin (bucurie).A ramas binenteles Oshry insemnand "fericirea mea" si intradevar el este mereu fericit si vesel .
Acuma la urmatorul nu avem deloc nume dar Yarin totusi ramane o versiune sic ras pentru baiat cand vom stii ce avem ne vom pune creieriile la munca si asta si impreuna cu Eden fiindca stiu ca si ea va avea un cuvant de spus in decizia noastra.ras
alimami
Postat: Saturday, July 17, 2010 2:45 PM

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
Cred ca parintii trebuie sa decida de comun acord pe cat posibil. Dar aici nu-mi place ideea ca parintii sa puna numele lor copiilor.De ex, daca pe bunicul si pe tata ii cheama Vasile(de ex), atunci si pe copil(baiat) sa-l cheme la fel.Ma agaseaza treaba asta si consider ca un bebe are si el dreptul la un nume al lui.
nikmiki
Postat: Monday, July 19, 2010 10:28 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 7/18/2010
Postari: 881
Locatia: Spania
noi ne-am dorit mult un copil si nu ramaneam gravidaplans si intr-o zi de 6 dec am fost sa ma inchin la moasele sfintelui nicolae si am promis ca daca imi da un baiat ii pun numele lui. asa ca, asa a ramas nicolae,intamplator asa il cheama si pe tata,care e ffff mandru. naSii cand au auzit ce nume i-am pus nu a vrut sa-l boteze,nici macar nu l-a vazut vreodata si baiatul are 5 ani. iar fata, mihaela pt ca avem niste prieteni care ne boteaza si pe el il cheama mihai,imi convine pt ca se serbeaza aproape de sf. nicolae, pupici pupici
Katrina
Postat: Tuesday, July 20, 2010 1:57 PM

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3454
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Copilasul meu si-a cerut numele.
Inainte de a ramane insarcinata am hotarat impreuna ca daca vom avea un baietel il va chema Daniel,iar daca va fi fetita va fi Alice.Soarta a fost altfel.Intr-o zi am luat calendarul religios si am inceput sa-l rasfoiesc pur si simplu,luna cu luna,mi-a atras atentia Sf.Emilian de la Durostorum care se sarbatoreste pe 18 iulie.Cand a venit sotul acasa i-am zis:"Stiai ca Emilian e nume crestin si se sarbatoreste in iulie?".Atunci s-a uitat mirat la mine si m-a intrebat daca ma simt bine.Cert este ca la cca. o saptamana (la 5 zile de amenoree),instantaneu ,i-am zis sotului:" cand va veni Emilian vreau sa-mi faci un patut cu o laterala mare a grilajului care sa culiseze pe verticala sa-mi fie usor cand va fi mic sa-l iau din patut".Exact in clipa urmatoare m-am gandit ca pot fi insarcinata , am calculat si am realizat ca urmeaza sa nasc pe 15 iulie.Mi s-a facut cezariana pe 11 iulie deoarece in urma unui examen clasic si ecograf s-a vazut ca era gata sa se incadreze in stramtoarea superioara si eu musai trebuia sa fac cezariana din cauza unor probleme de sanatate ale mele.Asa ca si-a primit numele dorit!
delfinasa
Postat: Tuesday, July 20, 2010 7:35 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
shirel wrote:
Si eu parca am mai raspuns pe undeva la un topic cu semnificatia numelui sau cum ati ales numele copiilor dar raspund si aici.

Mai este un topic, dar nu stiu undeoare.

La Karina a ales taica-su dintr-o lista alcatuita de mine.
La urmatorul o sa-i cerem parerea si Karinei si daca ne place si noua cu ce idee vine, asa se va numi. Daca nu, o sa fac iar o listuta din care vom alege toti 3.
Eu cred ca alegerea numelui copilului ar trebui sa fie facuta numai de catre parinti. Normal ca daca ei nu se hotarasc in nici un fel asupra unui nume si cer opinia nasului, parintilor, socrilor etc, atunci acea persoana poate alege numele copilului, cu care, bineinteles, vor fi si ei de acord. Nu mi se pare normal insa sa ma duc la viitorii nasi si sa accept orice nume vor ei sa-i puna; pana la urma e copilul meu, nu al lor si daca ei vor s-o numeasca de ex. Gheorghita sau Marghioala dupa mama/bunica unuia dintre ei, eu nu pot sa fiu de acord cu ei numai ca sunt nasi si vreau sa respect o traditie invechitamos. Copilul meu va trebui sa traiasca cu numele ala si nu vreau sa se simta prost din cauza luiclown.
ioana0023
Postat: Tuesday, July 20, 2010 10:18 PM

Intrat: 3/24/2010
Postari: 2383
Locatia: Romania
Numele fetitei mele l-am ales noi (Andreea) iar al doilea nume l-au ales nasii.
roxinthya
Postat: Wednesday, July 21, 2010 9:35 AM

Nivel: Senior

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7233
Locatia: Bucuresti
La noi a ales fiecare cate un nume ca sa nu se supere nimeni: eu am ales Maria si sotul Roberta ca pe el( nume sugerat de mamaras ) si a iesit Maria Roberta. coeur
Foarte dragutz este ca are norocul sa fie strigata pe ambele nume: la cresa o striga Roberta si acasa Maria.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed