ciclul dupa nastere

Options ciclul dupa nastere
Subiectul anterior · Subiectul urmator
misha
Postat: Friday, July 22, 2011 3:22 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Denisa, eu sunt anti - anticonceptionale...si chiar daca le-as lua, tinand cont ca tot sangerez le-as lua degeaba ca activitate coeur nu-i...
giulia_mamik
Postat: Sunday, July 24, 2011 12:14 PM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Misha e musai sa mergi sa te vada un doctor.Nu stiu cat de normale sunt sangerarile astea prelungite.Doua luni mi se par mult si nu cred ca e cicluuff .Sanatate multa.
Eu daca ma gandesc bine am avut doar 3 saptamani lohii si cam la 4 saptamani de la nastere am avut ciclu ,unul foarte ambundent si prelungit(doua saptamanibanghead ).Am ajuns la doctor de mi-a dat vita K si inca o un sirop foarte oribil la gust pt oprirea hemoragieibanghead .Mentionez ca am alaptat doar doua saptamani apoi am pierdut lapticulplans
Katrina
Postat: Sunday, July 24, 2011 3:47 PM

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3454
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
denisa_rachid wrote:
Fetele, dar voi luati anticonceptionale? Ca eu iau, din ziua 21 dupa nastere - asa ni s-a spus la spital - si pana la 6 luni, pastile speciale pentru mamici care alpteaza..din luna a 6-a ni s-a spus ca putem opta pentru alte metode contraceptive: patile normale, sau sterilet sau diafragma...daca mai tin bine minteras . Stiu ca parca mi-a venit odata ceva ...vreo 10 zile, dupa ce s-a oprit sangerarea de dupa nastere care m-a tinut si aia aproape 40 d ezile ras , ca la carte...apo cateva zile pauza apoi iar o sangerare, iar de atunci nimic. Ideea este ca eu cateodata simt asa miscri in burticahohot (mai uit sa iau patila la timp si inghit 2 de-odata)

La medic n-ai fost?
CM lipsa si pilulele neluate mereu la timp(eu stiu ca daca ai uitat o zi sa iei pilula degeaba iei a doua zi doua,o saptamana ai nevoie de metode suplimentare de contraceptie)poate fi un bebe 2 sau o dereglare.
Cert e ca daca iei pilulele corect,chiar daca alaptezi,CM trebuie sa vina.

Eu am facut tratament pe la 7 luni ale baiatului ,ca nu mai alaptam(nu a mai vrut bebe) si nu aveam CM si dr. a zis ca nu-i in regula si am facut niste iinjectii si am luat cateva luni pilule pentru reglarea CM.
denisa_rachid
Postat: Sunday, July 24, 2011 4:33 PM

Intrat: 8/13/2010
Postari: 2365
Pai nu am fost la doctor, pentru ca am citit si pe aici pe forum si am citit si prin alte surse si scrie ca sunt unele femei carora nu le vine menstruatia cat timp alapteaza. Eu nu am niciun simptom de durere sau de derglare: gen bufeuri, ameteli etc etc. Si eu inca alptez.
Si iau cate 2 pastile odata pentru ca asa ni s-a zis la cursul de educatie sanitaro-sexuala 9nu stiu cum sa il zic) atunci in maternitate, inainte de externare. E drept ca trebuie folosite si alte metode contraceptive si eu cand uit folosesc abstinentaras
delfinasa
Postat: Monday, July 25, 2011 11:17 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Misha, nu-i lasa in pace, suna-i sa te lamureasca...sangerarile nu trebuie sa tina asa mult si pana ajungi in Ro poti sa pierzi prea mult sange sa dai in altele.

Denisa, din cate-am citit prin carti de alaptat, cat timp alaptezi exclusiv, fara completari deloc, inclusiv noaptea, se zice ca nu apare menstruatia si ca esti safe. La mine a aparut exact dupa ce am introdus mancarica, au scazut mesele de lapte, desi am alaptat si eu 1 an si 9 luni la greu sic. Dar a functionat metoda 5 luni.
Pe de alta parte, este foarte posibil sa nu apara ciclul mult mai mult timp, cu toate ca alaptatul merge cu mesele de solide in paralel, cum zice Misha ca a fost la Maria. Dar multi zic ca nu mai garanteaza ca nu poti ramane gravida dupa ce bebe incepe sa doarma noptile, incepi completarile, solidele, asa ca te sfatuiesc sa folosesti alte miljoace de protectie daca nu doresti o sarcina noua.
Cu pilulele ai grija mare daca tot iei...seteaza-ti un ceas sa sune-n fiecare zi la ora la care trebuie sa le iei, altfel n-are rost sa te chinuiesti cu ele si ar trebui sa cauti alta metoda mai convenienta pentru tine.
ingerash
Postat: Monday, July 25, 2011 11:22 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Mie dupa 9 luni mi-a venit ciclul,dupa nasterea Madalinei...la consult doctorita mi-a spus ca este amenoree de lactatie si sa nu ma ingrijorez...retin ca dupa ciclu parca ma simteam altfel...mai usoara,fara bufeuri si dureri de cap.
denisa_rachid
Postat: Thursday, July 28, 2011 12:25 AM

Pai, eu inca alaptez la greu si noaptea...ba chiar mai la greu decat cand eran general ititel...oricum, nu-i bebe si in general stiu ca trebuie sa iau pastila si o iau...dar am mai si uitat.
Acum termin folia aceasta si trebuie sa trec pe pastile normale sau pe alta metoda...Ma tot gandeam si ma tot razgandeam la sterilet...ati avut careva asa ceva?
misha
Postat: Thursday, July 28, 2011 4:06 AM

Delfinasa, vad ca am 3 zile de cand s-a oprit. Sa vedem daca de tot sau reapare ca acum 2 saptamani. Oricum, voi face si controlul ginecologic.

Denisa, vezi ca e subiect deschis pe tema steriletului si a altor metode anticonceptionale, dar iti scriu de pe mobil si nu pot pune link-ul.
Miracol
Postat: Monday, August 8, 2011 10:35 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Eu alaptez si tot nu mi-a venit ciclu .
Anelise
Postat: Thursday, October 20, 2011 8:06 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/4/2008
Postari: 17381
Locatia: Ro
mariacic89 wrote:
Salut!am asa o intrebare: dupa nastere am avut ca toate femeile 40 de zile menstruatie si dupa asta mia aparut tocmai cind baiatul avea un 1 an si o luna dar il alaptam si il alaptez si acum,menstruatia nu a fost cu dureri mari dar nici nu am avut scurgeri mari si a durat vreo 5-6 zile.Dupa prima mentruatie au trecut deja 28 de zile si inca o saptamana si menstruatia inca nu a aparut vreau sa stiu e normal asa ceva sau nu?a mai avut cineva asa ca mine?astept sa-mi raspunda cineva ca deja imi fac griji...merci multsorry1

aurishta wrote:
Este normal sa mai apara unele dereglari insa, daca nu te-ai protejat, poate aparea o noua sarcina.
delfinasa
Postat: Tuesday, October 25, 2011 10:27 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Primele menstruatii de dupa nastere pot veni foarte aiurea: lungimi diferite, cu pauze, cantitati la poli opusi, culoarea si consistenta mai ciudate.
Eu abia am scapat de lohii pe care le-am tot avut si dupa controlul de 6 saptamani, alaptez exclusiv si mi-a si venit ciclul la nici 2 luni de la nastere???oare Mi se pare foarte aiurea, pentru ca alaptez fara suplimentare, inclusiv noaptea, si uite ca menstruatia tot s-a instalat foarte timpuriu. La fii-mea dupa 6 luni mi-a venit prima menstruatie si am alatat-o tot exclusiv pana atunci...eu acum fac parte din exceptiile de la regula ca daca alaptezi exclusiv nu ai menstruatie si ovulatie.
Ely
Postat: Thursday, October 27, 2011 10:56 AM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
delfinasa wrote:
Primele menstruatii de dupa nastere pot veni foarte aiurea: lungimi diferite, cu pauze, cantitati la poli opusi, culoarea si consistenta mai ciudate.
Eu abia am scapat de lohii pe care le-am tot avut si dupa controlul de 6 saptamani, alaptez exclusiv si mi-a si venit ciclul la nici 2 luni de la nastere???oare Mi se pare foarte aiurea, pentru ca alaptez fara suplimentare, inclusiv noaptea, si uite ca menstruatia tot s-a instalat foarte timpuriu. La fii-mea dupa 6 luni mi-a venit prima menstruatie si am alatat-o tot exclusiv pana atunci...eu acum fac parte din exceptiile de la regula ca daca alaptezi exclusiv nu ai menstruatie si ovulatie.

Delfinasa mie mi-au venit musafirii la fel de repede ca si la tine ,dupa ambele nasteri ,alaptat la ambii fara supliment,sa nu-ti faci griji mai sunt si exceptiiuff .Eu si acum ma lupt cu 7-8 zile de menstruatie.Ferice de fetele care au doar 3-4 zile ,eu nu stiu cum este.uff
misha
Postat: Thursday, November 17, 2011 11:37 PM

Delfinasa, uite ca de-abia acum am vazut postarea ta...stai linistita, ca e posibil sa dispara. Eu am nascut in mai si in august a fost ultima luna dupa nastere cand am avut menstruatie sau ce-o fi fost pentru 2 saptamani. Stii ca ma tot plangeam eu. De-atunci nimic si am inceput si diversificarea...
denisa_rachid
Postat: Saturday, November 19, 2011 10:14 PM

Mi-e mi-a venit la 7 luni si ceva dupa nastere si de fiecare data cand vine am niste dureripale ...pana incepe sa curga, ca apoi se potplescangel . Mai bine nu mai venearas
p!nkbutterfly
Postat: Friday, February 3, 2012 12:39 AM

Nivel: Membru

Intrat: 2/3/2012
Postari: 1
buna seara,
este posibil sa iti vina ciclu dupa nici o luna de la nastere?
multumesc!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed