ciclul dupa nastere

Options ciclul dupa nastere
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Postat: Friday, January 5, 2007 8:01 AM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
AdrianaC wrote:
Si eu in martie 2007 fac 2 ani de cand stau fara rusi. E drept ca inca mai alaptez, dar oricum...uff

Sper sa nu am probleme.

2 ani? what oooo
pai ce sa iti urez?la mai mult fara rusi? nu te simti ciudat?
eu una ma simt taaaare ciudat de cand mi-am pus steriletul asta destept cu hormoni! luna trecuta nici nu mi-a venit ciclu... cica unul dintre efecte este ca subtiaza atat de tare endometrul incat nu se mai produce mesntruatia... am avut cateva zile de sangerari fff reduse (cate o picatura efectiv) care de fapt se pot numi spotting nicidecum menstruatie. si... ma simt f ciudat! dr zice ca e normal dar eu simt ca sunt ...anormala!fool
si este posibil, dar nu neaparat, ca in cateva luni sa nu mai am deloc sangerare. adica sa devin complet amenoreica pana la extragerea steriletului...
dr zice ca e perfect normal dar eu nu stiu ce sa mai cred... stiam ca sangerarea de la menstruatie este o chestie benefica pt organism si ca se elimina unele toxine din sange...

Miha, nu folosesti un contraceptiv oral? asa ti-ai regla menstruatia si ai scapa de grijile lunare cu o posibila sarcina.
sau vrei cumva sa ii implinesti visul lui Kaze?angel pupici
MNiko
Postat: Friday, January 5, 2007 8:48 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Andismom wrote:

eu una ma simt taaaare ciudat de cand mi-am pus steriletul asta destept cu hormoni! luna trecuta nici nu mi-a venit ciclu... cica unul dintre efecte este ca subtiaza atat de tare endometrul incat nu se mai produce mesntruatia... am avut cateva zile de sangerari fff reduse (cate o picatura efectiv) care de fapt se pot numi spotting nicidecum menstruatie. si... ma simt f ciudat! dr zice ca e normal dar eu simt ca sunt ...anormala!fool
si este posibil, dar nu neaparat, ca in cateva luni sa nu mai am deloc sangerare. adica sa devin complet amenoreica pana la extragerea steriletului...
dr zice ca e perfect normal dar eu nu stiu ce sa mai cred... stiam ca sangerarea de la menstruatie este o chestie benefica pt organism si ca se elimina unele toxine din sange...

Anca, mama, ma cam sperii. Mie mi-a spus doctorita ca o sa fie mai puternica si chiar a fost pana acum vreo 2 luni. Eu incepusem sa intru la griji ca nu mai e, iar acum... Nici nu stiu ce sa mai cred. Oricum merg la control luna asta.
Andi&Mariuca
Postat: Friday, January 5, 2007 9:22 AM

Miha, dar tu ai sterilet? oare ca eu nu mai tin minte...cred ca sunt cam mos
in cazul meu este normal sa devin amenoreica pt ca steriletul meu este o combinatie intre steriletul clasic (care am inteles ca are ca efect hemoragii mai abundente) si contraceptia hormonala cu progesteron (levonorgestrel) care are ca efect subtierea endometrului (cel care produce prin ingrosarea lui lunara menstruatia) si astfel nu se mai poate produce sangerarea. dar se pare ca nu este obligatoriu ca toate femeile care au acest tip de sterilet sa devina amenoreice. este mai degraba o chestiune ce tine de fiecare organism si de raspunsul sau la acest hormonel... dr mi-a explicat ca datorita actiunii hormonului asupra uterului, si daca s-ar inatmpla cumva ca un ovul sa fie fecundat (sa zicem ca steriletul - care este o bariera in calea nidarii oului fecundat catre trompe spre uter - se deplaseaza sau unul din brate iese din pozitie) atunci este posibil ca el sa ajunga in uter. insa acest hormon face imposibila prinderea lui de mucoasa uterina care - sub actiunea hormonului devine arida, "neprimitoare" ca "Sahara" (cum zice dr meu) si atunci sarcina nu s-ar putea fixa, dezvolta etc. cam asa functioneaza.
dar reversul "medaliei" este ca astfel creste riscul de sarcina ectopica, extrauterina etc. cam nasol!
te-am plictisit, huh?
mergi tu la control si vezi ce iti zice.
deocamdata eu sunt in stand-by si vreau sa vad ce se intampla luna asta... tare curioasa sunt! dr zice ca e asa de bine sa nu ai menstruatie... de unde naiba o stii el, nu stiu?!alcool
MNiko
Postat: Friday, January 5, 2007 9:29 AM

Am sterilet, dar naiba stie ce fel e. Mi-a dat doctora o reteta si cu aia am fost la farmacie. Dar lasa ca merg la doctorul tau. Ti-am zis ca mi-am facut programare pe 20 ian
Ely
Postat: Friday, January 5, 2007 11:42 AM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Bafta fetelor si sa nu va bucurati daca nu o sa mai aveti ciclu vreodata pentru ca nu este normal ,corpul are nevoie sa-si elimine toxinele in fiecare luna etse foarte sanatos chiar daca nu ne place. .
Sora mea avea probleme si nasa fetitei mele la fel le veneau rar musafirii si s-au produs dereglari in corp si a dus la ingrasare.
Mie mi-a venit la exact o luna dupa ce am nascut si alaptam.,depinde de organismul fiecarei femei.ras
Andi&Mariuca
Postat: Friday, January 5, 2007 2:03 PM

Miha mergi la el si vei vedea ce iti va zice. probabil ca ai un T Cooper clasic. asta este cel mai intalnit si din cate stiu eu este f bun.
Ely, sa stii ca eu nu sunt deloc incantata de ideea asta. de ce? pai simplu: in primul rand ca voi sta in permanenta cu morcovul din cauza unei posibile sarcini (pe care in acest moment nu mi-o doresc de nici o culoare!nu - insa sansele de a ramane gravida cu steriletul asta cica sunt de 2 sarcini la o mie) si chiar glumeam cu dr zicandu-i ca imi voi lua lunar in loc de anticonceptionale cate un test de sarcina...
si apoi stiam si eu ca acest sange are rolul lui in organism. ca sa nu mai zica ca este si o chestie de obisnuinta extraordinara...
dar imi imaginez ca toti dr zic ca e normal sa nu ai ciclu pt ca daca nu se mai ingroasa endometrul sa se rupa si sa apara sangerarea, probabil ca nici nu se produce vreun fenomen toxic. nasol ar fi sa se ingorase si sa nu se elimine sangele... atat ma duce pe mine mintea sa imi imaginez.
dar daca dr zic ca e ok si stiu femei care il au si nu mai au "rusi" lunar si se simt bine, inseamna ca o fi ok.
MNiko
Postat: Friday, January 5, 2007 3:01 PM

Nici mie nu-mi convine sa nu mai fie lunar. Chiar daca ma enerva, dar aveam un ciclu ceas. Dupa ce am nascut si dupa steriletul asta nu mai stiu nimic exact. Si vorba Ancai, sa stau tot timpul cu frica in san ca daca e sau nu e sarcina? Pai atunci la ce-am mai pus sterilet?
Ely
Postat: Friday, January 5, 2007 5:05 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Andismom ce haioasa ai fost cu cumparatul testului in fiecare luna ,m-ai facut sa rad.hohot
Miri
Postat: Friday, January 5, 2007 9:43 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Anca, pai poate iti faci abonament la o farmacie si iti fac reducere, daca o sa cumperi lunar cate un sterilet!hohot hohot hohot
AdrianaC
Postat: Friday, January 5, 2007 9:57 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Andismom wrote:

2 ani? what oooo
pai ce sa iti urez?la mai mult fara rusi? nu te simti ciudat?...

Pai 9 luni de sarcina + 1 an si aproape 2 luni ai lui Andrei inseamna 1 an si 11 luni fara rusi.

Ciudat nu ma simt, mie imi pare bine deocamdata ca nu au aparut. Probabil ca dupa ce o sa termin cu alaptatul o sa apara si ei sic . Sper.uff
mihaela75
Postat: Saturday, January 6, 2007 12:57 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Andismom wrote:

Miha, nu folosesti un contraceptiv oral? asa ti-ai regla menstruatia si ai scapa de grijile lunare cu o posibila sarcina.
sau vrei cumva sa ii implinesti visul lui Kaze?angel pupici

Folosesc dar nu stiu ce fac ca uneori gasesc cate o pastiluta pe unde nu m-astept.Cred ca de oboseala si nopti nedormite m-am zapacit de cap.Visul lui Kaze...ramane neimplinit din pacate dau din fericirenono Doi copii sunt de-ajuns la casa omuluiras
bereea
Postat: Friday, November 2, 2007 4:12 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22721
Menstra mi-a aparut din nou la 9 luni dupa nastere si doua luni dupa ce nu am mai alaptat.Atata ca si-a gasit un moment foarte neprielnic sa vina.
S.ELENA
Postat: Saturday, November 3, 2007 9:29 PM

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
Dupa prima nastere mi-a venit la 1 an si 1 luna si inca alaptam, iar acum am deja 9 luni jumate de cand am nascut si inca nu mi-a venit!!!!!Inca alaptezsic
Sfefania_Johansson
Postat: Wednesday, September 24, 2008 1:12 PM

Intrat: 10/24/2007
Postari: 2267
Locatia: Suedia
in sfarsit mi-a revenit si mie ciclul..ieri..la 8 luni si 3 zile de la nastere(inca alaptez)..si a revenit mai dureros ca inainte de sarcina..ma simt ca o placinta..o mare fleasca..
adrianayo2003
Postat: Wednesday, September 24, 2008 10:31 PM

Intrat: 10/17/2007
Postari: 1368
Locatia: Bucuresti
Sfefania_Johansson wrote:
in sfarsit mi-a revenit si mie ciclul..ieri..la 8 luni si 3 zile de la nastere.

Stefania hainoroc am nascut in aceasi zi si ne-a venit ciclul in aceasi zi !!! oare
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed