chistul bartolinian

Options chistul bartolinian
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ana21
Postat: Monday, November 19, 2007 7:19 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
in ce zona apare mai exact chistul asta? eu am simtit acum vreo 2 zile in timp ca faceam dus o umflatura pe labia mare dreapta. era in zona unde creste parul pubian, la jumatatea distantei dintre clitoris si vagin, dar repet, in zona in care creste parul pubian si nu intr-o zona mai sensibila. la sfatul unei prietene care avusese ceva asemanator, m-am datin astea 2 zile cu rivanol si mi-a trecut. nu mai simt nici umflatura si nici durere, ptr ca era si dureroasa. poate un pic de durere mai simt, dar foarte slaba. sa fie chist din asta?
kali
Postat: Monday, November 19, 2007 7:37 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Daca a trecut de la sine e posibil sa nu fi fost chist bartolinian- stiu ca asta se indeparteaza numai chirurgical-... insa cel mai bine cred ca te poate sfatui un medic ginecolog.
ana21
Postat: Wednesday, November 21, 2007 11:01 AM

kali wrote:
Daca a trecut de la sine e posibil sa nu fi fost chist bartolinian- stiu ca asta se indeparteaza numai chirurgical-... insa cel mai bine cred ca te poate sfatui un medic ginecolog.

inteleg. dar eu as vrea sa stiu unde apare mai exact. am cautat pe net dar nu am gasit nimic concret. si se poate sa treaca si de la sine. cel putin, asa am citit eu pe net.
codruta
Postat: Wednesday, November 21, 2007 11:29 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/14/2006
Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
ana, eu am crezut ca esti o noua burtica pe forum si mi-am rascolit memoria numelor sa-ti dau informatii la "dr buni in cluj"...Nu stiam exact ce te interesa si ti-am dat detalii de gravidataras
bine-ai venit!
Roxanel
Postat: Wednesday, November 21, 2007 11:53 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
ana21 wrote:
in ce zona apare mai exact chistul asta? eu am simtit acum vreo 2 zile in timp ca faceam dus o umflatura pe labia mare dreapta. era in zona unde creste parul pubian, la jumatatea distantei dintre clitoris si vagin, dar repet, in zona in care creste parul pubian si nu intr-o zona mai sensibila. la sfatul unei prietene care avusese ceva asemanator, m-am datin astea 2 zile cu rivanol si mi-a trecut. nu mai simt nici umflatura si nici durere, ptr ca era si dureroasa. poate un pic de durere mai simt, dar foarte slaba. sa fie chist din asta?

Nu dispare de la sine ci numai prin interventie chirurgicala. Spun din proprie experienta.
ana21
Postat: Thursday, November 22, 2007 4:11 PM

codruta wrote:
ana, eu am crezut ca esti o noua burtica pe forum si mi-am rascolit memoria numelor sa-ti dau informatii la "dr buni in cluj"...Nu stiam exact ce te interesa si ti-am dat detalii de gravidataras
bine-ai venit!

multumesc codruta! da, ai dreptate, nu sunt insarcinata. sper sa se intample si asta un pic mai incolomami de fetita.
ana21
Postat: Thursday, November 22, 2007 4:14 PM

Roxanel wrote:

Nu dispare de la sine ci numai prin interventie chirurgicala. Spun din proprie experienta.

nu ai putea sa-mi spui Roxanel in ce zona mai exact ti-a aparut...sunt obsedata sa aflu! scratch. imi cer scuze, nu vreau sa par insistenta, dar mi s-a pus pata si trebuie sa afluangel
Roxanel
Postat: Friday, November 23, 2007 9:12 AM

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Ana, chistul bartolin apare ca urmare a unei infectii a glandei bartolin. In general umflatura apare pe labie, in interior. Este cat un bob de mazare sau mai mare daca astepti mai mult timp.

Se trateaza numai chirurgical prin indepartarea glandei. Poti incerca cu antibiotice dar reapare.

Sfatul meu este sa mergi la medic care sa vada care este situatia. Anestezia este locala si nu ramane nici un disconfort.

Numai medicul iti poate spune daca este un chist bartolin sau altceva.

Sanatate si numai bine.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed