Chist sinovial mana

Options Chist sinovial mana
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Thursday, May 24, 2012 9:42 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Azi am fost in sfarsit la consultatie la fizioterapie.

M-a consultat dl dr Curelea Dan si mi-a recomandat cu incepere imediata sa port o orteza:

Aceasta trebuie purtata tot timpul cat solicit incheietura (scris la calculator, carat, crosetat, etc).
In restul timpului trebuie data jos.

Din 1 iunie incep sedintele de fizioterapie (10 sedinte kinetoterapie + fizioterapie, masaj), urmand ca dupa incetarea acestor sedinte sa imi invat exercitiile si sa continui sa le fac acasa.

La 2-3 luni trebuie sa mai trec pe la dansul sa imi spuna daca e cazul sa fac exercitii mai grele sau raman cu cele initiale.

Ideea e ca in final (nu stiu cand va fi acest final, poate sa dureze si 2-3 ani toata treaba), trebuie sa imi intaresc atat de bine incheietura incat sa pot sa fac si "flotari in pumni", ca sa il citez pe dl dr. ras.

Operatia mi-a spus ca nu are niciun rezultat, e ca si diclofenacul, te rezolva pe moment, dar dupa aceea se refac chisturile si tot acolo ajungi. Cica se recomanda operatia doar in cazul in care chistul este mare, vizibil cu ochiul liber, rosu si zona respectiva este fierbinte....

Asa ca... tineti-mi pumnii !

Ce nu faceam eu flotari inainte, dar de acum incolo sa te tii hohot hohot hohot
monica irimia
Postat: Friday, May 25, 2012 10:32 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1943
Adriana, succes cu noul program de fizioterapie! majoreta Solutia imi pare ideala si sigur va da si roade. topai Sanatate multa! computerlove
kali
Postat: Friday, May 25, 2012 11:36 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14339
AdrianaC wrote:

Ce nu faceam eu flotari inainte, dar de acum incolo sa te tii hohot hohot hohot

hohot hohot
Buna solutia asta a dumnealui, mai ales ca faza asta cu operatia cu efect temporar nu incanta pe nimeni.
Succes sa fie bine!!pupici
oanamaria
Postat: Friday, May 25, 2012 2:13 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Mult succes cu recupearrea Adriana !Sa ne spui daca si cand simti progresele !
AdrianaC
Postat: Saturday, May 26, 2012 8:23 PM

Multumesc fetelor !

Deocamdata am incercat sa o tin astazi la mana cat am stat la calculator, si vreau sa va zic ca ma incurca al naibii de tare, mai ales la mouse...

Cred ca o sa imi ia ceva timp sa ma obisnuiesc cu ea...
maddalina
Postat: Friday, June 1, 2012 7:18 PM

Nivel: Membru

Intrat: 6/1/2012
Postari: 1
buna..si eu am un chist sinovial la mana stanga...am fost la medic mi.a recomandat operatia...ptr k era km marisor..m.am operat acum 5ani in urma..dar pot sa zic k a recidivat la fel de mare iar durerile sunt mai dureroase..imi e frica de o a-2-a operatie...
AdrianaC
Postat: Saturday, June 2, 2012 6:47 AM

Cat de mare era chistul?
Eu am 2 chisturi, cam de 4.8mm / 6mm fiecare.

Medicul de la medicina recuperatorie mi-a spus ca el nu ar recomanda operatia decat daca chistul ar fi foarte mare, dureros, zona s-ar inrosi si ar fi fierbinte la atingere.

Eu am inceput de ieri sa fac fizioterapie.
Ieri am facut 5 min laser, 5 min ultrasunete si 1 ora exercitii.
Exercitiile desi pareau simple la prima vedere, am constatat ca imi este destul de greu sa le fac.
Toate exercitiile pe care le fac solicita muschii din zona articulatiei si nu numai.

Voi trece aici exercitiile, poate vor fi utile si altcuiva:

1. Cu antebratul rezemat pe un maner de scaun, la 90 grade si cu palma in jos(deci cu cotul pe langa corp), misti mana din incheietura, sus - jos. - 20 miscari

2. Cu antebratul rezemat pe un maner de scaun, la 90 grade si cu palma in sus (deci cu cotul pe langa corp), misti mana din incheietura, sus - jos. - 20 miscari

3. Cu antebratul rezemat pe un maner de scaun, la 90 grade si cu palma in sus (deci cu cotul pe langa corp), misti mana din incheietura, stanga - dreapta. - 20 miscari

4. Iei un burete de corp, taiat cat sa iti incapa in palma, si il strangi bine in pumn, apoi ii dai drumul - 30 miscari.

5. Iei un aparat special (digi flex), iti pozitionezi degetele ca in imaginea de mai jos, apoi incepi pe rand, cu fiecare deget in parte, de cate 30 de ori, sa strangi aparatul. Dupa ce ai facut aceasta miscare cu fiecare deget in parte, mai faci inca 30 cu toata mana deodata.

6. Iti fixezi un elastic puternic in 2 puncte, apoi bagi pe rand cate un deget in acel elastic, tinand palma in sus, si incerci sa strangi degetul. - 30 cu fiecare deget in parte.

7. Iti fixezi un elastic sa vina de deasupra mainii, cam cu 20 cm, bagi cate un deget in el si tragi in jos de 30 de ori cu fiecare deget in parte.

8. Iei un bat cam de 1m lungime si gros de vreo 6-7 cm si il tii cu 2 maini in pozitie verticala. Urci si cobori batul, alternand mainile, de 20 de ori.

9. Acelasi bat il tii in pozitie orizontala, de la un capat cu ambele maini, apoi mergi spre celalalt capat, alternand mainile, mentinand batul in pozitie orizontala - de 20 de ori.
AdrianaC
Postat: Friday, June 8, 2012 6:40 PM

In plus, la a 2-a sedinta de kinetoterapie:

10. Cu o gantera de 0.5 kg, mana dreapta pe langa corp, cu fata in sus, ridicati gantera de 30 de ori.

11. Cu o gantera de 0.5 kg, mana dreapta pe langa corp, cu fata in jos, ridicati gantera de 30 de ori.

12. Cu o gantera de 0.5 kg, mana dreapta pe langa corp, o indoiti la 90 grade din cot, apoi faceti miscari de rasucire din articulatie, astfel incat mana sa vina cand cu pumnul in sus, cand cu pumnul in jos, de 30 de ori.

De la a 4-a sedinta de kinetoterapie, am trecut la gantere de 1 kg si la digiflex albastru (adica mai dificil).

AdrianaC
Postat: Friday, June 8, 2012 6:43 PM

Azi, la a 7-a sedinta, am mai adaugat un exercitiu destul de greut...

Pe o minge mare, de cauciuc, am inceput sa presez cu podul palmei, atat cat suportam durerea, de vreo 50 de ori.

Asa arata mingea:

AdrianaC
Postat: Friday, June 8, 2012 7:33 PM

Alte exercitii utile pentru tenosinovita:

AdrianaC
Postat: Tuesday, June 19, 2012 4:52 AM

Flexie & Extensie. La inceput fara greutati, apoi cu greutati, serii de cate 30.

Rotire. Cu cotul pe langa corp, indoiti mana la 90 grade, apoi alternati rotiri prin care sa aduceti palma in sus si in jos. Acest exercitiu se va face pentru inceput fara greutati, urmand ca treptat sa mariti greutatile. Eu lucrez acum cu 2 kg.

Miscari laterale (fara greutati, apoi cu greutati din ce in ce mai grele, serii de cate 30).

Intinderi. Mentineti in pozitia din poza timp de 15 sec, apoi relaxati si reveniti. Serii de cate 10. Atentie ! NU trebuie sa simtiti o durere mare, ci doar una moderata. Daca va doare, nu mai fortati.

intensable
Postat: Saturday, August 25, 2012 8:09 PM

Intrat: 8/25/2012
Am si eu un chist de ceva vreme , dupa un timp aproape disparuse dar nu prea am fost neglijent cu mana(dormind pe ea sau lovinduma) si mi sa marit dinou. Acum are cam aproape 1cm dar nu ma doare deloc , am inceput sa ma dau cu voltaren dar nici un efect. Am auzit ca se poate sparge ( cu o carte sau cu ceva greu) si as vrea sa stiu daca sa incerc ca mie cam frica sa nu imi apara durerile daca cumva esuez
Oacryss
Postat: Friday, February 8, 2013 5:32 PM

Intrat: 2/8/2013
Postari: 3
Buna seara.Nu stiu daca mai citeste cineva, insa voi spune si eu povestioara mea.Prin 2011 mi-a aparut o...sa ii spun "galma"...la mana dreapta.Nu m-am panicat si nici nu m-am dus la doctor.Pe atunci fiind inca la scoala ma jucam volei si "aparandu-ma" de minge mi s-a spart!am simtit o durere foarte mare si cum lichidul se imprastia in corp.Ce-i drept durerea a trecut in cateva minute.Peste cateva saptamani mi-a reaparut...nici de aceasta data nu m-am dus la doctor.La fel l-am spart din greseala acasa,dand cu mana in perete.Intr-un final am decis sa ma duc la doctor.Am inceput prin a ma duce la medicul de familie unde mi s-a spus(fara ecografie) ca am DOUA chisturi sinoviale.Mi-a spus ca este de operat si mi-a dat trimitere catre un medic ortoped(sper sa nu ii gresesc denumirea).Acela mi-a spus ca nu ma poate opera el,dar mi-l poate sparge pe loc desi este posibil sa mai apara.Normal,m-am ingrozit si nu am facut acest pas.M-a trimis la un alt doctor acolo in incinta.Acela mi-a spus ca si dupa operatie este posibil sa reapara...asa ca am lasat-o balta.Pana...in anul 2012.Am fost la un medic la spitalul Colentina.in 2 min mi-a dat un biletel prin care ma informa cand sa vin la operatie(intr-o zi cand era el de garda).Nu mi-a inspirat deloc incredere(fuma in cabinet in timp ce imi scria biletelul).Am vorbit cu matusa mea ce avea cunostiinte acolo si mi-a spus sa nu ma duc la operatie el fiind un medic nu tocmai....bun.Asa ca am fost la un altul in acelasi spital.M-am dus mai mult pentru un consult si am ajuns sa ies cu chistul spart...mi se invinetise local..si ma durea..peste 1 luna jum..mi-a reaparut..si iata-ma in 2013 cu UN chist foarte mare si inestetic la mana dreapta,in acelasi timp cautand solutii pe net.Sincer,acum gandul meu este sa ma duc la o clinica precum MedLife si..sper sa fie bine.Sanatate tuturor.
AdrianaC
Postat: Saturday, February 9, 2013 6:26 AM

Imi pare rau ca treci si tu prin asta...

Cum am mai scris, mie mi s-a recomandat operatia numai in cazul in care nu ma mai pot folosi de mana si ma deranjeaza sau am dureri foarte mari...

Intre timp am facut 10 zile de fizioterapie anul trecut, nu era perfect, dar cat de cat ma lasase durerea.

Recomandarea medicului de la fizioterapie a fost sa lucrez cat mai bine incheietura mainii, pentru ca la mine e chiar la incheietura, astfel incat sa nu mai apara si alte chisturi si sa evit sa solicit prea mult mana sau sa car prea greu cu mana respectiva.

Inca nu am facut operatia, deocamdata sunt OK, nu ma pot folosi 100% de mana, dar cel putin acum sunt la un 80-90%.

Incearca si cu fizioterapie, ultrasunete, laser... poate rezolvi asa, si apoi protejeaza-ti mana.

Eu mi-am cumparat si o orteza pe care o port atunci cand ma doare foarte rau mana.

Sa ma tii si pe mine la curent cu ce ai mai facut !
dana.c
Postat: Sunday, February 17, 2013 2:44 PM

Intrat: 2/17/2013
Oacryss wrote:
Buna seara.Nu stiu daca mai citeste cineva, insa voi spune si eu povestioara mea.Prin 2011 mi-a aparut o...sa ii spun "galma"...la mana dreapta.Nu m-am panicat si nici nu m-am dus la doctor.Pe atunci fiind inca la scoala ma jucam volei si "aparandu-ma" de minge mi s-a spart!am simtit o durere foarte mare si cum lichidul se imprastia in corp.Ce-i drept durerea a trecut in cateva minute.Peste cateva saptamani mi-a reaparut...nici de aceasta data nu m-am dus la doctor.La fel l-am spart din greseala acasa,dand cu mana in perete.Intr-un final am decis sa ma duc la doctor.Am inceput prin a ma duce la medicul de familie unde mi s-a spus(fara ecografie) ca am DOUA chisturi sinoviale.Mi-a spus ca este de operat si mi-a dat trimitere catre un medic ortoped(sper sa nu ii gresesc denumirea).Acela mi-a spus ca nu ma poate opera el,dar mi-l poate sparge pe loc desi este posibil sa mai apara.Normal,m-am ingrozit si nu am facut acest pas.M-a trimis la un alt doctor acolo in incinta.Acela mi-a spus ca si dupa operatie este posibil sa reapara...asa ca am lasat-o balta.Pana...in anul 2012.Am fost la un medic la spitalul Colentina.in 2 min mi-a dat un biletel prin care ma informa cand sa vin la operatie(intr-o zi cand era el de garda).Nu mi-a inspirat deloc incredere(fuma in cabinet in timp ce imi scria biletelul).Am vorbit cu matusa mea ce avea cunostiinte acolo si mi-a spus sa nu ma duc la operatie el fiind un medic nu tocmai....bun.Asa ca am fost la un altul in acelasi spital.M-am dus mai mult pentru un consult si am ajuns sa ies cu chistul spart...mi se invinetise local..si ma durea..peste 1 luna jum..mi-a reaparut..si iata-ma in 2013 cu UN chist foarte mare si inestetic la mana dreapta,in acelasi timp cautand solutii pe net.Sincer,acum gandul meu este sa ma duc la o clinica precum MedLife si..sper sa fie bine.Sanatate tuturor.

Buna! Si eu am un astfel de chist la mana stanga de vreo 2 ani, dincolo de inchietura mainii, dar nu ma doare absolut deloc, nici daca folosesc mana, nici daca apas pe el. Mi s-a spart de 2 ori dar mi-a reaparut. Si eu ma gandesc sa ma duc la Medlife, dar nu mi-am facut curaj. Tu unde ti-ai facut programare? La chirurgie generala sau radiologie? Ce ti-au zis? Multumesc
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed