Chist sinovial mana

Options Chist sinovial mana
Subiectul anterior · Subiectul urmator
jordyana
Postat: Friday, February 17, 2012 10:23 AM

Nivel: Membru

Intrat: 2/17/2012
Postari: 1
Eu am avut un chist la mana dreapta chiar la incheietura. Prima data cand am fost la control mi-am bagat mana in ghips si am luat tratament, nu a fost niciun rezultat dupa asta. A 2-a oara am ajuns sa ma operez. Recuperarea a durat 2 saptamani cu mana in ghips si ceva calmante. Asta s-a intamplat acum aproximativ 2 ani. Dupa cateva luni de la operatie am observat ca a inceput sa creasca din nou chistul, dar nu aveam nicio durere, mentionez ca pana sa ma operez aveam dureri mari la mana si nu puteam sa fac absolut nimic cu ea. Nu am dat atentie ca a inceput din nou sa creasca si sa-mi fac mai greiji pentru ca dupa vreo 2 luni de cand a reaparut s-a retrans singur. Acum cateva zile am observat ca iar a crescut si problema este ca ma doare destul de rau, nu prea pot face nimic cu ea. Daca stiti vreun medic bun pentru asa ceva spuneti-mi si mie pentru ca nu vreau sa ma duc din nou la medicul la care am fost.
Multumesc!
DianaCismaru
Postat: Monday, March 12, 2012 2:38 PM

Intrat: 3/12/2012
Locatia: Balcesti
Si eu am acest chist la mana dreapta. Mi-a aparut acum o jumatate de an si atunci cand faceam efort cu mana ma durea si cu timpul mi-a crescut si mai rau. A fost o perioada in care mi-a disparut, insa acum il am iar si sunt programata peste doua zile la operatie. Probabilitatea ca sa apara din nou este de 20%, asta in caz daca operatia este una reusita.
byxy
Postat: Friday, March 30, 2012 10:26 PM

Intrat: 3/30/2012
buna.am si eu un chist sinovial la mana stanga si vroiam sa stiu cam cat costa operatia si la ce spital ati fost?multumesc anticipat.
GCube
Postat: Sunday, April 1, 2012 4:09 PM

Intrat: 4/1/2012
Locatia: Cluj
Buna. Eu am chisturi sinoviale atat la mana dreapta cat si la cea stanga. Le-am descoperit in 2010, cand cel de la mana dreapta prezenta si o vanataie in jurulul lui si am fost la urgenta ortopedie. Acolo am facut radiografie si medicul de garda mi-a spus ca e vorba de chisturi sinoviale si ca dispar doar cu interventie chirurgicala (prin extirpare). Mi s-au parut mult prea putin suparatoare ca sa recurg la operatie, insa recent am fost internata la ortopedie pentru operatie de protezare a soldului si mi-am intrebat medicul ce pot sa fac in privinta acestor chisturi (in ideea de a-mi atenua durerea). Mi-a spus ca trebuie sparte (pentru a imprastia lichidul din ele) si ca o interventie chirurgicala nu rezolva problema decat temporar (lichidul de poate forma iarasi si sa duca la reaparitia chisturilor). Dupa ce mi-a spart chistul de la mana stanga nu am mai simtit durere. Insa ele reapar si asa. Pentru durere se pot folosi geluri antiinflamatoare (Fastum Gel, Diclac etc).
AdrianaC
Postat: Friday, April 20, 2012 8:39 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Miercuri m-am programat si eu la un medic chirurg plastician, dl dr Teodor Panazan.

Deocamadata merg la o consultatie, sa vad care este si parerea dansului, insa daca imi recomanda operatia, ma voi opera, pentru ca nu ma mai pot folosi prea bine de mana. Am zile in care nu ma doare asa rau, si zile in care nu pot nici sa ma ating...

In orice caz, si-a pierdut mult din functionalitate, nu mai pot nici sa iau o tigaie de pe aragaz, sa curat o portocala, un cartof, de carat nici nu poate fi vorba, cand imping sa deschid usa la lift, inevitabil imping cu dreapta din reflex si ma doare de mor....

Asa nu mai pot sta...

Sa vad ce o sa imi spuna la consultatie, daca imi recomanda sau nu operatia...

uff uff uff
monica irimia
Postat: Friday, April 20, 2012 8:45 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1943
Adriana, curaj sa mergi inainte, indiferent care ar fi calea spre vindecare! angel pupici Sanatate din plin! majoreta majoreta majoreta
Georgiana
Postat: Sunday, April 22, 2012 2:01 PM

Intrat: 4/22/2012
Locatia: Galati
Buna, acum o luna am fost la spital si mi s-a zis ca am un chist sinovial la mana dreapta. Doctorul de garda de la ortopedie mi-a zis ca trebuie sa ma operez de urgenta altfel este posibil sa nu imi mai pot folosi mana, l-am intrebat daca nu mai este chiar nici o alternativa in afara de operatiei?
Mi-a zis repaus total, mana sa fie imobilizata, sa o masez cu gel antiinflamator.
Daca as face operatia stiu ca sunt sanse sa recidiveze, asa ca as prefera sa evit pe cat posibil operatia!!!
Alte remedii?
Va multumesc anticipat!
AdrianaC
Postat: Sunday, April 22, 2012 7:23 PM

Daca mai aflu alte optiuni miercuri cand merg la control la chirurgie plastica, le trec aici...

Eu una as prefera operatia, chiar daca exista un risc de 20% de recidiva, pentru ca oricum asa nu mai pot sa fac mai nimic cu mana...

Poate cine stie, am noroc si nu recidiveaza...

Sunt curioasa ce imi va recomanda...
AdrianaC
Postat: Wednesday, April 25, 2012 7:06 PM

Azi am fost la consultatie la chirurgie plastica si mi s-a spus din start ca daca dupa ce ma operez o sa continui sa lucrez in acelasi ritm la calculator si o sa crosetez in continuare, mi se vor reface cu siguranta chisturile.

Deocamdata mi s-a recomandat sa continui sa ma dau cu diclofenac gel de 3 ori / zi si sa merg sa fac fizioterapie.

Daca dupa 1-2 luni nu se observa nicio imbunatatire, atunci ma poate opera, dar nu garanteaza ca nu vor reaparea.

Oricum va trebui sa imi protejez mana si dupa operatie, deci tot nu voi mai putea sa o folosesc 100% ca inainte...

Sunt intr-o mare ceata si nu stiu deloc ce sa fac...
ana_toma
Postat: Wednesday, April 25, 2012 9:20 PM

Intrat: 4/25/2012
Postari: 3
Locatia: Bruxelles
Buna seara,

Si eu m-am confruntat cu aceasta problema si dupa un timp indelungat,(4 luni de dureri mari sau mai putin)m-am hotarat sa ma operez.Am fost operata vineri 13 aprilie pe la 11 si ceva,iar la ora 14 puteam sa plec acasa.Operatia a fost foarte usoara,cu anestezie locala.Sunt aproape doua saptamani de atunci si pot sa fac anumite lucruri.Chirurgul mi-a spus ca totul decurge f bine si ca intr-o luna ma voi putea intoarce la munca.Sunt f.bucuroasa ca am facut-o pentru ca deja am scapat de durerile alea insuportabile...
Multa sanatate.
AdrianaC
Postat: Thursday, April 26, 2012 6:51 PM

Unde te-ai operat, in Romania sau in alta tara? Ti-a spus ceva de riscul de a se reface chisturile dupa un timp?
t-mihaela
Postat: Thursday, April 26, 2012 7:08 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Ah, deci asta am avut eu ani buni cred ca vreo 6 ani ma chinuia in perioade, imi aparea cateva luni apoi disparea .Acum vad ca e dus cam demult nu a mai aparut.Interesant.
ana_toma
Postat: Thursday, April 26, 2012 8:39 PM

AdrianaC wrote:
Unde te-ai operat, in Romania sau in alta tara? Ti-a spus ceva de riscul de a se reface chisturile dupa un timp?

M-am operat in Belgia,dar nu cred ca are importanta.Chirurgul mi-a spus ca sunt sanse,dar minime.Probabil depinde si de serviciul pe care-l ai.
ana_toma
Postat: Thursday, April 26, 2012 8:42 PM

t-mihaela wrote:
Ah, deci asta am avut eu ani buni cred ca vreo 6 ani ma chinuia in perioade, imi aparea cateva luni apoi disparea .Acum vad ca e dus cam demult nu a mai aparut.Interesant.

Eu nu am avut absolut nimic,nici macar o mica umflatura,dar ma durea ingrozitor.Si daca aveti dureri de astea ar fi bine sa va faceti o ecografie,pentru ca mie mi s-a descoperit si niste probleme cu tendoanele,si mi-a zis ca as fi putut face artroza.
AdrianaC
Postat: Friday, April 27, 2012 6:18 AM

ana_toma wrote:

M-am operat in Belgia,dar nu cred ca are importanta.Chirurgul mi-a spus ca sunt sanse,dar minime.Probabil depinde si de serviciul pe care-l ai.

Eu lucrez cam 10 ore / zi in total la calculator si imi solicit destul de mult incheietura... Intr-un timp mai si crosetam... acum cu durerea asta am renuntat la crosetat, dar din pacate cu calculatorul ... e alta poveste, chiar nu am cum sa renunt...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed