Chirurgie reparatorie

Options Chirurgie reparatorie
Subiectul anterior · Subiectul urmator
sousourel
Postat: Friday, May 9, 2008 6:07 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
maria99, ma bucur sa aud ca sunteti bine. Detaliaza problema vorbitului.
Gangureste?
Spune silabe, legate sau nu in cuvinte?
Cere obiecte, numindu-le in vreun fel?
maria99
Postat: Saturday, May 10, 2008 1:45 PM

Nivel: Membru

Intrat: 1/20/2007
Postari: 50
Locatia: romania,arad
Da spune mama foarte clar zice ham,iar la restul le zice ama mai zice ma,dar il vad ca ar vrea sa zica dupa buze dar nu ii iese si nu mai vrea apoi nu stiu ce sa mai fac cu el totusi luna viitoare face doi anisori si mi cam frica ca nu va vorbi tu ce ma sfatuiesti sa fac?
sousourel
Postat: Saturday, May 10, 2008 9:00 PM

Raspunde la comenzi simple, gen "ada cutare obiect!"? Intelege ceea ce ii spui? Imita miscarile tale?

Intoarce capul cand il strigi din spate, fara sa te vada, sau daca intri usor pe usa?
maria99
Postat: Sunday, May 11, 2008 1:23 PM

Da Mada orice ii cer imi aduce daca il strig vine si inca imi spune mama si gangureste el ceva dar nu cuvinte si orice il intreb ma ia de mana si imi arata asa stie toate dar nu vorbeste.
sousourel
Postat: Sunday, May 11, 2008 5:58 PM

Uneori aparitia cuvintelor poate sa intarzie si dupa aceea vorbirea in propozitii sa succeada foarte repede.

In caz contrar, consultarea unul logoped, cat mai timpuriu, este benefica. I se va investiga auzul, acuitatea auditiva, auzul fonematic (distingerea sunetelor vorbite), apoi mobilitatea organelor articulatorii, capacitatea de a emite sunete, independent, reflectat samd.
maria99
Postat: Friday, October 31, 2008 3:23 PM

Buna mamici am venit acasa,dar de cum am ajuns sa si racit sorin in italia nu am avut probleme cu raceala dar aici imediat ne racim.Voi cum sunteti?
mimi
Postat: Friday, November 21, 2008 6:18 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
buna seara! ma numesc emi si sunt mama unui baietel de 3 luni jumate bebic care l-am nascut cu gurita de lup si palato schizis, pe 24 noiembrie suntem programati pentru operatie la timisoara la dr. emil urtila care a zis ca acum ii face gingia, nasucul si gurita iar la 9 luni ii face palatul. mi-e atat de frica si am emotii foarte mari. am nascut prin cezariana pe data de 07.08.2008 la ora 23.35 si doctorul mi-a zis ca e o mica problema cu gurita la copil.cand m-am dus sa-l vad am crezut ca lesin, am urlat de durere cand mi-am vazut copilul asa, cum e posibil ca la ecografie 4D sa iasa totul normal, gura normala, nas normal, totul normal.in ciuda faptului ca este asa e un mare mancacios are 6 kg, rade, scoate sunete, nu mai pot dupa el, e cel mai frumos copil nu l-as da pentru nimic in lume, sacarutul mie o mila de el mai ales cand se ineaca, se chinuie.
aceasta este mica mea poveste, sper ca nu v-am plictisit
o sa va povestesc cand vin de la timisoara cum a decurs operatia si cum se simte puiutul meu Teodor
acum ma duc la el
va doresc o seara buna tuturor! bye
kali
Postat: Friday, November 21, 2008 6:21 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14338
Mimi, sanatate multa puiului si recuperare usoara!grup
Mela
Postat: Friday, November 21, 2008 6:30 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Mimi,sanatate puiului angel

te rog sa nu ne uiti,asteptam vesti despre operatia si recuperarea micutului pupici
ingerash
Postat: Friday, November 21, 2008 8:31 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Mimi,multa sanatate si recuperare rapida copilasuluiangel angel si sa revi cu vesti bune!pupici pupici pupici computerlove
TeosOf
Postat: Friday, November 21, 2008 8:49 PM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Mimi, sanatate multa micutului.angel Mult succes la operatie si te asteptam cu vesti. hearts
shirel
Postat: Friday, November 21, 2008 11:32 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11792
Locatia: israel
mimi wrote:
buna seara! ma numesc emi si sunt mama unui baietel de 3 luni jumate bebic care l-am nascut cu gurita de lup si palato schizis, pe 24 noiembrie suntem programati pentru operatie la timisoara la dr. emil urtila care a zis ca acum ii face gingia, nasucul si gurita iar la 9 luni ii face palatul. mi-e atat de frica si am emotii foarte mari. am nascut prin cezariana pe data de 07.08.2008 la ora 23.35 si doctorul mi-a zis ca e o mica problema cu gurita la copil.cand m-am dus sa-l vad am crezut ca lesin, am urlat de durere cand mi-am vazut copilul asa, cum e posibil ca la ecografie 4D sa iasa totul normal, gura normala, nas normal, totul normal.in ciuda faptului ca este asa e un mare mancacios are 6 kg, rade, scoate sunete, nu mai pot dupa el, e cel mai frumos copil nu l-as da pentru nimic in lume, sacarutul mie o mila de el mai ales cand se ineaca, se chinuie.
aceasta este mica mea poveste, sper ca nu v-am plictisit
o sa va povestesc cand vin de la timisoara cum a decurs operatia si cum se simte puiutul meu Teodor
acum ma duc la el
va doresc o seara buna tuturor! bye

Mimi draga ,bun venit intai la noi,ai un baietel de o seama cu baietelul meu tot in august este nascut.Stai linistita dupa ce va face toate operatiile sa vezi ca totul are sa fie in regula ,la copii asa de mici cicatricele nu raman prea vizibile deci cu anii chiar deaabia se mai observa.Mami sa vezi ca totul are sa fie bine ,din poza vad ca ai un baietel tare frumusel si grasut,stii ceva putea sa fie si mai rau gandestete doamne fereste la deformatii la picioare si alte cazuri ,deci gandestete pozitiv. ai chiar un bebelus care va fi bine indata,cred ca stiu ce se intampla in inima ta. .Asteptam vesti de la tine si pupam bebelusul Tudor.Totul are sa fie bine!computerlove computerlove
sousourel
Postat: Saturday, November 22, 2008 12:02 AM

Draga mimi, iti doresc mult curaj, putere sa traversezi perioada. Gurita lui va arata foarte bine, cicatricile aproape inexistente peste catva timp. Mai ales ca e biat, ca adult, nici nu se va observa. DAca vrei, rasfoieste putin in urma, o altamamica a descris problemele cu care s-a confruntat dupa operatii si cum a reusit sa faca fata. Iti tinem pumnii!pupici
Ely
Postat: Saturday, November 22, 2008 3:07 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Mimi multa sanatate puiutului tau si recuperare usoara. pupici
mamica23
Postat: Saturday, November 22, 2008 3:55 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/21/2008
Postari: 3402
Locatia: turda
Mimi multa sanatate puiuluiangel
Sa auzim de binecomputerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed