Cercelusi?

Options Cercelusi?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
monique
Postat: Wednesday, February 15, 2006 8:28 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Bebelusele voastre au cercelusi? La ce varsta i-ati pus? Cum au reactionat?
Dupa vaccin primesti indicatia sa nu-i faci copilului timp de o luna nici o injectie. Se refera si la intepatura cauzata de punerea cercelusilor?what
Anaida
Postat: Wednesday, February 15, 2006 9:37 PM

Intrat: 2/12/2006
Postari: 1855
Eu i-am pus Alexandrei cercelusi pe 1 februarie anul acesta, la exact 6 saptamani de la primul vaccin (cel de 2 luni), deci cand ea avea in jur de 3 luni. A plans tare la fiecare intepatura, la a doua chiar a trebuit s-o tin mai strans pt ca isi amintea de prima intepatura si nu prea voia sa stea linistita. Nu i-am facut baita in seara acelei zile, i-am rotit cercelusii(din aceia medicinali)in primele 5 zile.
Avem si cercelusi primiti de la nasica, la botez, dar ii vom pune abia peste 2 saptamani, adica de martisor, ca atunci trece o luna de cand i-am pus pe cei medicinali.
Am uitat sa-i spun unde i-am pus...la un cabinet de tehnica medicala...si i-a pus cu ajutorul pistolului aceluia special.
Am inteles ca pot fi pusi si din maternitate, dar eu nu m-am gandit atunci...
Nu avem voi sa punem cercelusi mai devreme de o luna dupa vaccin (datorita antipoliomieliticului...parca dupa el trebuie evitata orice intepatura, dar nu stiu de ce...daca stie cineva sa ma lamureasca si pe mine!)
AdrianaC
Postat: Wednesday, February 15, 2006 9:42 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17420
Locatia: Bucuresti
Si eu i-am pus tarziu cerceii lui Alice, undeva pe la 7-8 luni parca. I-a pus tot cu un pistol special, nu a plans deloc si dupa 2 saptamani i-am schimbat cu cerceii ei de aur.
g_nicoleta2000
Postat: Thursday, February 16, 2006 3:42 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 3898
Locatia: Bacau
Noi am pus cerceii in materna si tare ma bucur ca nu am amanat pentru mai tarziu.
Problema mea este ca astzi am vazut ca a pierdut unul, nu stiu pe unde ca aseara la baie il avea.
Aveti idee in cate zile se inchide gaura fara cercel?
codruta
Postat: Thursday, February 16, 2006 10:48 PM

Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
eu i-am pus cercelusi la 3 zile. nu stiu daca a plans dar nici nu au deranjat-o, nu-i trage ...
Tina
Postat: Friday, February 17, 2006 4:47 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Eu i-am pus cercei lu' pisica mica a doua zi dupa ce am nascut-o , la spital si a fost ok .Iar containdicatia ca dupa vaccin sa nu faci injectii nu are legatura cu intepatura ci cu substanta medicamentoasa introdusa in organism care ar putea crea o reactie vaccinului sau l-ar putea dezactiva. pupici
leut
Postat: Saturday, February 18, 2006 3:20 PM

Nivel: Senior

Postari: 6678
Locatia: Galati
I-am pus cercelusi lui Alex!:yes:
DUpa o repriza de plans care credeam ca nu se mai termina, cand am ajuns acasa a inceput sa chiue si era vesela de puteam sa-i mai pun o pereche. Pare si mai frumoasa cu cercei. :ras:
Am vrut si eu sa-mi mai fac o gaurica pentru un cercelus dar n-am avut curaj...m-am oprit cand am vazut pistolul. Eu, care am nascut natural...n-am avut curaj. Ce chestie, nu?
Mi-a spus sa-i tinem cercelusii doua saptamani dupa care putem sa-i punem alta pereche, dar nu mi-a spus sa-i rotesc...cica sa-i las asa ca nu se intampla nimic. O sa vad eu...
sunny
g_nicoleta2000
Postat: Saturday, February 18, 2006 8:07 PM

leut wrote:
I-am pus cercelusi lui Alex!:yes:
sunny

Felicitari pentru cercelusi! Are mama o fetita frumusica foc.....bravo
monique
Postat: Sunday, February 19, 2006 12:35 AM

Postari: 3579
Bravooo!!! va invidiez, sincer... din cauza de sot, eu am sa-i pun fetei cereci cand "o sti ea ce-s aia" zice el...
Da' pana la urma cred ca o rapesc intr-o zi dimineata si-i pun, ca pana vine tati de la munca sa-i treaca plansul...
Leut, cat a costat? mai erau alti copii? plangeau? cu alte cuvinte... INCURAJEAZA-MA SA O RAPESC!!!
g_nicoleta2000
Postat: Sunday, February 19, 2006 10:34 AM

Moni, cu cat trece timpul cu atat devine mai dificila procedura. Eu nu cred ca la 3 ani o sa stea cuminte "sa-i faca nenea cu pistolul gaurica!"
Daca sotul mai sta si pe la serviciu fugi cu fata la cercelusi!
AdrianaC
Postat: Sunday, February 19, 2006 2:42 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Postari: 17420
Locatia: Bucuresti
monique wrote:
Bravooo!!! va invidiez, sincer... din cauza de sot, eu am sa-i pun fetei cereci cand "o sti ea ce-s aia" zice el...
Da' pana la urma cred ca o rapesc intr-o zi dimineata si-i pun, ca pana vine tati de la munca sa-i treaca plansul...
Leut, cat a costat? mai erau alti copii? plangeau? cu alte cuvinte... INCURAJEAZA-MA SA O RAPESC!!!

Moni, ar fi bine sa se obisnuiasca ea cu cercelusii pana sa stie ce-s aia, pentru ca eu i-am pus destul de tarziu lui Alice si tot vroia sa traga de ei sa si-i scoata, pe cand daca ii pui de pe acum, nu stie ce-s aia, dar se obisnuieste cu ei de nici nu o sa ii mai simta si nu o sa ai probleme cu ea cand mai creste.
leut
Postat: Sunday, February 19, 2006 3:42 PM

Nivel: Senior

Postari: 6678
Locatia: Galati
Moni, noi am intrat sa intrebam practic daca se poate sa vina acasa doamna respectiva cu pistoul s-o impuste pe Alex:ras:
Doamna a refuzat si pistolul s-a descarcat in urechiusele Alexandrei. Ne-a costa 100.000 lei cu tot cu cercelusi.
SA stii ca mai bine-i pui acum, pentru ca mai tarziu o sa miste tare capusorul si o sa fie mai greu.
Bafta...sunny
Miri
Postat: Friday, March 3, 2006 9:08 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Noi i-am pus cercelusi in urma cu trei saptamini,tot cu ajutorul pistolului.Ni s-a spus sa-i rotim cite putin in fiecare seara,sa dam cu un pic de alcool,si sa-i schimbam dupa 10-14 zile cu ceilalti cercelusi pe care ii avem.
Mi s-a spus ca ,daca bebele este mai mare si constientizeaza ceea ce i se intimpla,exista pericolul sa traga de cercei si astfel zona se poate inflama si cauza neplaceri pe termen mai lung.
taki
Postat: Saturday, March 4, 2006 4:01 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Mie mi-a pus tata pachet si mi-a zis ca in el gasesc cadoul pentru Sasha ( ca na, se naste in Martie, dupa cum spune nenea doctoru` ), adica i-a trimis printre altele si cercelusi. Dar, problema este ca astia, aici, nu sunt de acord cu facutul gaurilor in urechi. Aici doamnele si domnisoarele nu sunt gaurite in urechi, ele poarta cercei cu clipsuri...ma rog in proportie de 80%.

Am vorbit cu sotul si sotul e pro cercelusi pentru fetita lui, sa vedem unde o sa gasim pe cine care sa ne faca gaurile.
Elia
Postat: Saturday, March 4, 2006 4:13 AM
Nivel: Guest

Postari: 5
Mai, fetelor, ce bine ca sunteti aici, ca nici prin cap nu imi trecuse de cercelusi. Spueti-mi si mie ce fel de cerceusi se folosesc? Sunt unii speciali? Din ce sunt facuti? Nu se pun crcelusi de aur? Ca ma gandesc ca nu pot sa fie 100 000 si gaurile si cerceii de aur, nu? Spuneti-mi si mie ca ma interesez si poate ii pun chiar din maternitate.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed