Centrale pe lemne

Options Centrale pe lemne
Subiectul anterior · Subiectul urmator
marivic
Postat: Friday, August 6, 2010 9:50 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13402
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
As vrea sa stiu si eu cine are centrala pe lemne si ce marca este cea mai bunaM-ar interesa si cateva lucruri despre cosul de fum,de care aveti,daca sunteti multumite de el,cat v-a costat,etc.Sunt in mare dilema ca nu stiu ce centrala sa cumparam si care este buna pt casa noastra.Casa are 11 camere,cu livingurile care sunt mari.
koko2008
Postat: Saturday, August 7, 2010 8:21 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/11/2009
Postari: 5442
Locatia: romania
Noi avem de 3 ani. Am luat o de la Romstal cu totul. ..Important este sa ti o monteze ei (sa nu pierzi garantia ) sau cineva care se pricepe.Mi e mi a instalat o sotul newclap Si mai trebuoe sa ai un cos lung sa depaseasca acoperisul casei cu mult.La 11 camere iti trebuie ceva mare. pupici
marivic
Postat: Saturday, August 7, 2010 9:07 AM

KOKO,multumesc de info.De cos stiu,dar spune-mi ai luat cos gata facut,sau l-ati facut din caramida normala?
LIZ,tu ai casa tot asa inalta.Ce fel de cos ai?
koko2008
Postat: Saturday, August 7, 2010 2:22 PM

Iubita noi am zidit din BCU pana la acopersisul camerei (unde tinem centrala) si apoi am facut rost de un tub mai lung. Am vazut facut si din caramida pana sus. Fiecare alege ce doreste.
marivic
Postat: Saturday, August 7, 2010 2:57 PM

Mersi koko,sotul gasise pe net,dar ceva foooarte scump;si nu stiu care se recomanda cel mai bine,...asta e dilema???
multumesc frumospupici
koko2008
Postat: Saturday, August 7, 2010 3:03 PM

Noi initial am avut de fier si n am fost mutumiti ca se depunea pe el mereu si se infunda. La asta i a lasat jos o usa si l curata la o luna sa zic dar suntem mai multumiti. Din caramida as zice eu...acum va mai documentati voi.. pupici
marivic
Postat: Saturday, August 7, 2010 3:32 PM

Am inteles,multumesc frumos de ajutorcomputerlove computerlove
gagaritz
Postat: Saturday, August 7, 2010 8:05 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/8/2009
Postari: 1017
Locatia: tara de cacao !
marivic iti raspund si eu ,avem si noi centrala pe lemne ,functioneza bn ,...dar e loc si de mai bn ,cele mai bune sunt cele cu gazeificare ,cea care o avem noi este un feroli simpla ,oricum aveti nevoie de una cu multi kv datotita suprafetei mari ,cosul noi il avem facut din caramida pina sus in acoperis ,trebuie sa ai un cos destul de larg ,instalatia poate sa ti-o faca cineva care se pricepe .dar la punerea in functiune trebuie sa vina cineva delegat de unde ai cumparat-o ca sa o puna in functiune si sa dea semnatura (la noi asa a fost),Daca mai vrei alte informatii iti raspund!
sousourel
Postat: Monday, August 16, 2010 10:45 AM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Centrala o cumperi in functie de spatiul de incalzit. In principiu angajezi o firma (cei care vand de obicei si instaleaza) si ei iti fac evaluarea de la bun inceput. Cele cu gazeificare au randament mai bun. A mea e simpla si consuma mult.

Probleme care apar:

- scurgei acide pe horn
- fum mult in incaperea unde o instalezi
- problema lemnelor: spatiu de depozitare f mare, mana de lucru pentru aduc, crapt, asezat; in plus trebuie sa ai lemn uscat pentru randament bun.

Hornul poate fi zidit din caramida. Merge instalat si pe hornul casei daca ai posibilitatea.
marivic
Postat: Monday, August 16, 2010 12:01 PM

Multumesc mult MADAcomputerlove computerlove Noi optam pt.centrala pe lemne,deoarece avem lemne si padurea aproaperas Problema hornului este mai complicata.Cica daca il facem de caramida,nu poate ,,respira''cum trebuie si trebuie o caramida speciala.Ehh,aici e problema ;la o inaltime de 12 m,ne trebuie un fi de 220mm la largime,daca nu ma insel,si asta ne-ar costa 40mil.fara mana de lucru,-mana care ar face-o fi-miu.
sousourel
Postat: Monday, August 16, 2010 12:02 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Ok. Ai nevoie de aviz pentru exploatare, firma care sa o faca si mana de lucru, cum spuneam. Spor!
zaza_
Postat: Monday, August 16, 2010 9:14 PM

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Cosul poti sa il faci numai din caramida, zidit, cu dimensiunea de 70X70 sau 60X60, gura cosului trebuie sa aiba minim 20X20. Ti-am facut o schita. Dimensiunile de la schita sectionata ar trebui sa ti le dea inginerul. El ar trebui sa-ti spuna cum sa legi cosul de casa. Ce este colorat in gri sunt niste centuri pe care trebuie sa le faci la cos. Dimensiunea acestora ti-o da tot inginerul. Daca vrei sa incalzesti casa il faci dintr-un anume fel de caramida care se cheama refractara. Inaltimea ti-o calculeaza arhitectul dupa o formula pe care eu nu am retinut-o, desi e simpla. Depinde de locul unde este amplasat(pe unde trece prin acoperis) si inaltimea coamelor acestuia.

Spor la treaba, sa ne faci poze. Se poate pozitiona astfel incat sa il poti folosi in mai multe incaperi, de exemplu, daca are perete comun cu livingul, aiputea sa iti faci si un semineuras

zaza_ attached the following image(s):
cos.jpg

marivic
Postat: Monday, August 16, 2010 9:45 PM

Multumesc,ZAZA,....uitati ce gasisem noi,...
http://www.calorserv.ro/articole/cosuri-de-fum/cosuri-de-fum-ceramice.Cosurile acestea sunt foarte scumpe dar cica sunt speciale si fara probleme pt.centrale.Noua n-i se pare ca costa mult,si problema este ca este pretul fara mana de lucru.Aia se plateste separat.Are asa ceva cineva?M-ar interesa foarte mult caci sunt intr-o mare dilema,...uff uff uff Acesta s-ar incadra la suprafata de incalzire a casei,...dar voiam sa stiu daca are cineva,daca sunt bune sau daca au facut probleme,...
zaza_
Postat: Monday, August 16, 2010 11:11 PM

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Inca niste linkuri:
http://www.caf.cz/eko-kominy/main.php?show=eko&sys=universal&sub=assembly&lang=ro
http://seminee.info/cos-de-fum/
http://www.viosilinstalconstruct.ro/cos_fum.htm

Sper sa-ti fie de folos cumva. Am inteles ca depinde de centrala termica dimensiunea cosului si mai depinde daca vrei sa incalzesti sau nu interiorul... Daca mai aflu informatii, iti spun. Din cei pe care ii stiu, nu le-au cumparat, le-au construit si sunt foarte multumiti. Din povestiri, a contat mesterul si caramida.
marivic
Postat: Tuesday, August 17, 2010 7:07 PM

Multumesc zaza,o sa ma ut pe elepupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed