CEAIURILE SI UTILIZARILE LOR

Chestionar intrebare: CE PREFERINTE AVETI IN MATERIE DE CEAI?
Alegere Voturi Statistici
MENTA 3 13%
MUSETEL 1 4%
FRUCTE 7 30%
VERDE / NEGRU 2 8%
ALTELE 9 39%
GRANULAT 1 4%

Options CEAIURILE SI UTILIZARILE LOR
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanalaurisa
Postat: Sunday, December 2, 2007 5:22 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597

AM DESCHIS ACEST TOPIC CA SA MAI DISCUTAM AICI DESPRE DIVERSE CEAIURI SI UTILIZARILE LOR IN MEDICINA SI COSMETICA.

AICI AM SA VA MAI SCRIU NISTE CEAIURI NOU APARUTE PE PIATA,MAI MULT COMBINATII , DAR SI PREZENTAREA CELOR CLASICE CU UTILIZARILE LOR CU TOT.

AZI VA PREZINT UN CEAI DIURETIC PENTRU GRAVIDE PRODUSE DE FIRMA FARES.

Ceai diuretic pentru gravide (Fares)

20 plicuri a 1,5 g

Ingrediente: fructe de maces (Fructus Cynosbati), flori de soc (Flores Sambuci), radacina de pir (Rhizoma Graminis), trei frati patati (Herba Violae tric.), papadie (Herba Taraxaci), flori de tei (Flores Tiliae), frunze de afin (Folium Myrtilli).

Efect: creste usor diureza (creste eliminarea de apa) la femeile însarcinate.
Recomandari: edeme de sarcina (retentie hidrica la nivelul picioarelor si mâinilor). Ceaiul poate fi consumat în asociere cu alte tratamente.
Contraindicatii: la dozele recomandate nu se cunosc.
Efecte secundare si interactiuni: la dozele recomandate nu se cunosc.
Atentionari speciale: prudenta la persoanele alergice la polenul de graminee si arbusti.
Mod de preparare: peste un plic se toarna 200 ml apa clocotita si se lasa 10 minute acoperit.
Mod de întrebuintare: se beau 3 cani cu ceai pe zi.
A se respecta dozele recomandate!
oanalaurisa
Postat: Sunday, December 2, 2007 5:22 PM

DECI NU GRAVIDELE PRODUSE DE FIRMA FARES, CI CEAIUL,....SCUZE ...DIN GRABA TASTELOR hohot hohot hohot hohot
tris
Postat: Sunday, December 2, 2007 6:04 PM

Nivel: Membru

Intrat: 10/17/2007
Postari: 77
Locatia: pe ici pe colo prin FS
O prietena mi-a dat pt probleme uro-genitale o combinatie de ceaiuri: galbenele, papadie, ciubotica cucului, salvie, dragaica, afin si cretisoara. Abia astept sa vad daca da roade.
oanalaurisa
Postat: Sunday, December 2, 2007 6:44 PM

tris wrote:
O prietena mi-a dat pt probleme uro-genitale o combinatie de ceaiuri: galbenele, papadie, ciubotica cucului, salvie, dragaica, afin si cretisoara. Abia astept sa vad daca da roade.

APARATUL URO-GENITAL

APARATUL URINAR

Afectiuni inflamatorii ale rinichilor, vezicii si cailor urinare (nefrite, pielite, cistite, uretrite):
-ceaiuri: Ceaiul G-punga, Ceaiul V-punga, Ceai Prostata-punga, Diurosept-punga, Diuretic-plicuri, musetel, coada soricelului, soc, sânziene, ienupar, codite de cirese, teci de fasole, muguri de pin, matase de porumb, coada calului, splinuta, pufulita, ghimpe, mesteacan, rozmarin
-uleiuri esentiale: eucalipt, geraniu, ienupar, pin, ti-tree, cedru, lavanda
-tincturi: ienupar, ghimpe
Calculoza si colici renale
-ceaiuri: Ceaiul G-punga, Diurosept-punga, Diuretic-plicuri, matase de porumb, ienupar, mesteacan, coada calului, macese, teci de fasole, codite de cirese, troscot, urzica
-uleiuri esentiale: ienupar
-solutii: Renalex
-tincturi: ghimpe
Marirea diurezei
-ceaiuri: Diurosept-punga, Depurativ-punga, Diuretic-plicuri, Diuretic pentru gravide-plicuri, rozmarin, codite de cirese, coada calului, ienupar, mesteacan, matase de porumb, troscot, albastrele, frasin, urzica, macese, soc
-tincturi: ienupar, urzica
Sindrom de retentie azotata (guta)
-ceaiuri: Antireumatic-punga, mesteacan, matase de porumb, urzica, coada calului, frasin, troscot, ienupar, teci de fasole, sânziene
-uleiuri esentiale: ienupar
-tincturi: ienupar

APARATUL GENITAL

Infectii si inflamatii genitale:
-ceaiuri: Ginosept-punga, galbenele, urzica, musetel, coada soricelului
-uleiuri esentiale: lavanda
-tincturi: galbenele
Dismenoree, metroragii, tulburari ovariene:
-ceaiuri: salvie, coada soricelului, traista ciobanului, galbenele, cretisoara, coada calului, troscot, urzica
-tincturi: urzica, galbenele
Tulburari de menopauza
-ceaiuri: Tulburari de Menopauza-plicuri, talpa gâstii, paducel, coada soricelului, traista ciobanului, salvie
-uleiuri esentiale: fenicul
-tincturi: salvie
Prostatita si hipertrofie de prostata
-ceaiuri: Ceaiul V-punga, Ceai Prostata-punga, Ceai Prostata-plicuri, ghimpe, pufulita, muguri de pin, galbenele
-uleiuri esentiale: pin
-tincturi: ghimpe

CEAI DIUROSEPT

cutie cu punga a 50 g

Ingrediente: frunze de mesteacan (Folium Betulae), codite de cirese (Stipites Cerasorum), coada calului (Herba Equiseti), teci de fasole (Fructus Phaseoli s. Sem.), coada soricelului (Herba Millefolii), rizomi de pir (Rhizoma Graminis), matase de porumb (Stygmata Maydis), sânziene (Herba Galii Veri), flori de lavanda (Flores Lavandulae), menta (Herba Menthae).
Actiune: diuretic cu eliminare de acid uric; antiseptic, calmant, dezinfectant, antiinflamator.
Recomandari: litiaza renala, edeme cardio-renale, colici renale, infectii urinare, cistite, pielite.
Contraindicatii: sarcina si alaptare
Efecte secundare si interactiuni: la dozele recomandate nu se cunosc.
Mod de preparare: se prepara infuzie din 1 lingura amestec la o cana cu apa.
Mod de administrare: copii peste 12 ani si adulti -se beau 2-3 cani cu ceai pe zi.

CEAI GINOSEPT

cutie cu punga a 50 g

Ingrediente: sunatoare (Herba Hyperici), flori de galbenele (Flores Calendulae), flori de musetel (Flores Chamomillae), urzica moarta alba (Herba Lamii Albi), conuri de hamei (Strobului Lupuli).
Actiune: astringent, antiseptic, antiinflamator, cicatrizant, antitrichomonazic.
Recomandari: îngrijirea aparatului genital feminin, inflamatii si infectii genitale, tratamentul leucoreei de diverse etiologii.
Contraindicatii: nu se cunosc.
Mod de preparare: se prepara infuzie din 1 lingura amestec la un litru apa.
Mod de utilizare: Adolescentele peste 12 ani si femei adulte - uz extern: bai locale si spalaturi, zilnic, pâna la disparitia fenomenelor neplacute, în asociere cu tratamentul clasic.
Ceaiul se poate utiliza si de catre femeile gravide si mamele care alapteaza

Ceaiul V
Contra Îmbolnavirii Prostatei si Vezicii

Ingrediente: Seminte de Dovleac (Semen Cucurbitae pepo), Coada Calului (Herba Equiseti), Menta (Herba Menthae), Urzica vie (Herba Urticae), flori de Soc (Flores Sambuci), radacina de Osul Iepurelui (Radix Ononidis).
Actiune: diuretic, antiinflamator si anticongestiv, declorurant, remineralizant, antiseptic, astringent, cicatrizant, sedativ.
Recomandari: hipertrofia de prostata, cistita, pielita, nefrita.
Mod de preparare: peste 1 lingura de amestec se toarna o cana cu apa clocotita si se lasa la fiert 5-10 minute.
Mod de administrare: se beau 3 cani cu ceai pe zi.
Semen Cucurbita pepo are bun efect asupra hipertrofiei prostatei. Equisetum se numara între plantele silicate (cenusp 17%, dintre care 70% este silicium), din care 5% trece în infuzie si este solubil. Equisetum este diuretic în mai mare masura ca de ex. Theobromina, fara alte efecte nocive. Se foloseste cu bun efect asupra iritatiei vezicii udului si contra nefropatiei. Herba Menthae piperita urmareste scopuri desinfectante. Herba Urticaria are efecte binefacatoare în colici. Flores Sambuci are efect diaforetic, iar Radix Ononidis are si el efecte diuretice.
Combinatia este astfel socotita ca în nici un caz ceaiul cu efectele lui cumulative sa nu dea nicdecât efectele excitative asupra organelor sexuale, a prostatei si a vezicei urinare. Prin întregirea efectelor diuretice cu dozele minimale a diferitelor plante din compozitia acestui ceai, urmarim potentarea efectelor diuretic inexcitative.

Ceaiul G
Pietre la Fiere si Rinichi

Ingrediente: radacina de Osul Iepurelui (Radix Ononidis), Troscot (Herba Polygonii), Menta (Herba Menthae), Coada Soricelului (Herba Millefolii), flori de Musetel (Flores Chamomillae).
Actiune: diuretic, sedativ al durerilor, coleretic-colagog, remineralizant, astringent, antiseptic, cicatrizant, antiinflamator.
Recomandari: litiaza renala si biliara, enterita, enterocolita, colecistita, diaree, balonari, dureri abdominale.
Mod de preparare: peste 1 lingura de amestec se toarna o cana cu apa clocotita si se lasa la fiert 5-10 minute.
Mod de administrare: se beau 3 cani cu ceai pe zi.
Herba Polygonium este o planta ce contine mult silicium (orto-acid silicium) care este în parte coloidal solubil. Bazat pe experiente stiintifice s-a constatat ca toate pietrile de orice natura , într-o solutiune coloidala de silicium se sfarâmitesc, iar daca înca nu sunt formate, solutiunea coloidala de silicium nu permite formarea lor. Din aceasta se poate deduce o a-silicoza a organizmului care est epredestinat formarii pietrelor de oricare acest gen.
Oleiul eteric al Mentha piperita este singurul ce are aceleasi proprietati ca plantele silicate. Disolva pietre sau împiedica formarea lor.
Radix Ononidis are efecte diuretice.
Vindecarea organizmului de a nu mai forma pietre nu este posibila, totusi crizele pot fi evitate cu ceaiul de fata.

TOATE CEAIURILE ACESTEA SUNT CEAIURI FARES!

Lilly of the valley
Postat: Sunday, December 2, 2007 7:31 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
oanapupici , gand la gand cu bucurie, chiar vroiam sa-ti propun un topic de gen. eu consum mai multe tipuri de ceai si nu am putu vota decat unul.

noi consumam: musetel, menta, fructe de padure, galbenele, antitusiv (Plafar), de fragute (special pt. copii), macese, tei si lista ar putea continua ...
Ely
Postat: Sunday, December 2, 2007 8:28 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Am votat verde si negru.Eu verde, sotul negru cu lapte aproape in fiecare zi la micul dejun.Mai bem Earl Grey,English Brekfest, Pepermint ,mai imi place si Jasmine tea miroase asa de binelove thumleft ceai de musestel in combinatie cu lamaie in general cand ma doare gatul .
ANDREEA&BIANCA
Postat: Sunday, December 2, 2007 8:51 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 6/11/2007
Postari: 818
Locatia: Bucuresti
Am votat altele,eu beau de coada calului,coada soricelului,brusture,napraznic...
oanalaurisa
Postat: Sunday, December 2, 2007 8:59 PM

Super e ca beti ceaiuri,vedeti doar ca multa lume nu prea consuma lichide,faza care nu e deloc ok pentru organism,iar ceaiul face parte din acei 2 l de lichide pe care ar trebui sa le bem zilnic.

Mai mult decat atat,eu totusi cred in efectele ceaiurilor si ale suplimentelor naturiste,motiv pentru care am considerat ca acest topic merita,unele afectiuni putandu-se atenua daca nu chiar vindeca cu ajutorul ceaiurilor.
ANDREEA&BIANCA
Postat: Sunday, December 2, 2007 9:33 PM

Intrat: 6/11/2007
Postari: 818
Locatia: Bucuresti
oanalaurisa wrote:

Super e ca beti ceaiuri,vedeti doar ca multa lume nu prea consuma lichide,faza care nu e deloc ok pentru organism,iar ceaiul face parte din acei 2 l de lichide pe care ar trebui sa le bem zilnic.

Mai mult decat atat,eu totusi cred in efectele ceaiurilor si ale suplimentelor naturiste,motiv pentru care am considerat ca acest topic merita,unele afectiuni putandu-se atenua daca nu chiar vindeca cu ajutorul ceaiurilor.

Da,Oana,se vindeca,dar trebuie perseverenta,adica baute zilnic!Si a la long!
oanalaurisa
Postat: Sunday, December 2, 2007 10:32 PM

ANDREEA&BIANCA wrote:

Da,Oana,se vindeca,dar trebuie perseverenta,adica baute zilnic!Si a la long!

Stiu,dar daca se poate rezolva ceva asa e mai bine decat cu medicamente,nu?
simo
Postat: Thursday, February 28, 2008 6:55 AM

Intrat: 12/15/2007
Postari: 766
Locatia: oradea
Salut ! Am o problema cu care nu stiu exact ce sa fac si m-am gandit ca poate m-ar ajuta si ceaiurile. Incepand din saptamana a cincea de sarcina ma deranjeaza colecistul, am dureri groaznice de cap si vomit pana nu mai pot, sau mai exact pana elimin toata bila. Astea cu o frecventa de doua saptamani sau mai putin. Am vorbit cu medicul meu care mi-a spus ca nu are ce sa-mi faca, pot sa iau doar metoclopramid si sa incerc sa mananc lejer si sanatos. E o situatie enervanta, dupa doua zile de dureri de cap, a treia ma simt ca o leguma. Intrebarea mea este daca exista vreun ceai care m-ar ajuta sa ma simt mai bine.
Lilly of the valley
Postat: Thursday, February 28, 2008 7:02 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
In Iasi exista un amestec de plante (coada soricelului, papadie, menta, musetel, galbenele si inca ceva - dar nu-mi amintesc carescratch banghead ). E un preparat al unui botanist si al unui farmacist din Iasi. Cand am sa pot iesi am sa fac o poza a acestui ceai, poate gasesti preparatul tu, eventual ceva asemanator.
Multa sanatate!angel
raly
Postat: Thursday, November 25, 2010 8:15 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Afectiuni ale cailor respiratorii

1.Ceai antibronsic:frunze de patlagina,frunze de podbal,frunze de urzica,muguri de pin,radacina de iarba mare,radacina de ciubotica cucului.Se recomanda in:tratarea bolilor cailor respiratorii superioare,laringite si bronsite(inflamarea bronhiilor) care se manifesta prin tuse,expectoratie,jena in respiratie.

2.Ceai pectoral:flori de nalba,flori de ciubotica cucului,flori de tei,flori de nalba-mare,fenicul,isop.trei frati patati,cimbru de cultura.Se recomanda in raceli,gripa,bronsite acute si cronice,catar pulmomar,tuse,raguseala

3.Ceai sudorific:flor de soc,de tei de musetel,rizomi de pir,isop.Se recomanda in:gripa si raceli,insotite de temperatura.

4.Ceai pentru gargara:flori de musetel,de nalba mare,de salvie,radacina de cerentel,capsule de mac,cimbrisor.Se recomanda in:Stari gripale sau raceala,amigdalite.

5.Ceai antiasmatic:flori de coada soricelului,frunze si flori de paducel,frunze de podbal,frunze de salvie,cimbrisor de camp,isop,izma-buna,talpa gastii,unguras.Se recomanda in astm si tuse astmatica.

6.Tigari antiasmatice:flori de sulfina,flori de levantica,frunze de laur,frunze de matraguna,frunze de potbal,de salvie,nitrat de potasiu.Se recomanda in:astmul bronsic care se manifesta printr-o greutate in respiratie ce poate merge pana la sufocare
serarg
Postat: Thursday, November 25, 2010 9:12 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 9/10/2010
Postari: 3227
Locatia: bucuresti
super topic
si noi suntem consumatori de ceaiuri,mai cu seama ca am avut-o pe mama bolnava si stiu ca pot face minuni,cat timp sunt consumate cum trebuie
la noi pe primul loc este fares,apoi o firma care are ceaiuri naturale
am votat "altele"fiindca le utilizam pe toate,mai putin granulat
raly
Postat: Friday, November 26, 2010 6:05 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25883
Locatia: M e d i a s
Afectiuni ale aparatului digestiv

1.Ceai gastric

formula 1:flori de coada soricelului,flori de galbenele,de musetel,radacina de odolean,izma,papadie

formula 2:flori de galbenele,sunatoare,coda -calului,troscot,anason,coriandru

Se recomanda in bolile de stomac manifestate prin balonari si aciditate crescuta,in ulcer stomacal si duodenal,in colite de fermentatie.

2.Ceai contra colicilor:capsule de mac,flori de coada soricelului,flori de musetel,frunze de roinita,fenicul,izma,cimbru.

Se recomanda pentru colici,dureri cauzate de indigestii,constipatii,balonari insotite de varsaturi si lipsa poftei de mancare.

3.Ceai contra colicilor la copii:flori de musetel,frunze de izma,anason,chimen,coriandru.

Se recomanda pentru colicile la copii.

4.Ceai antidiareic:coaja de stejar,frunze de nuc,radacina de cerentel,coada racului,rachitan,cimbrisor,izma.
Se recomanda in diaree,scaune lichide urmate de dureri stomacale,greturi,colici,in completarea unor medicamente cu actiune antiseptica si astringente.

5.Ceai laxativ:coaja de crusin,frunze de roinita,radacina de lemn dulce,volbura
Se recomanda in stari de lenevire a stomacului sau in cazul unei alimentatii lipsite de vegetale,care produce costipatie si acumularea unor toxine in corp,precum si dureri de cap si lipsa poftei de mancare.

6.Pulbere laxativ-purgativa
coaja de crusin,frunze de frasin,radacina de cicoare,radacina de lemn dulce,fenicul.
Se recomanda in aceleasi situatii ca si ceaiul laxativ.

7.Ceai laxativ-antihemoroidal:coaja de crusin,flori de coada soricelului.
Se recomanda in constipatii cronice si ca antihemoroidal ca adjuvant on tratamentul indicat de medic.

8.Ceai aperitiv-rizom de obligeana,schinel,tintaura,pelin,macese,coriandru.
Se recomanda in anemii,convalescenta,debilitate,lipsa poftei de mancare.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed