Ce va motiveaza in munca?

Chestionar intrebare: banii si alte beneficii materiale
Alegere Voturi Statistici
munca in sine 6 40%
statutul oferit de job, stima asociata lui 1 6%
alta varianta (care?) 8 53%

Options Ce va motiveaza in munca?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, September 29, 2007 2:22 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
teoriile motivatiei in munca sunt multe si explica o serie de comportamente la locul de munca. incepand cu banii si alte beneficii materiale si pana la recunoasterea meritelor in munca, stima aferenta jobului, statutul pe care ni-l ofera un anumit post etc.

ce anume va motiveaza in munca? detaliati raspunsul.
Miri
Postat: Saturday, September 29, 2007 2:31 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Sa le luam in ordine:
1."banii si alte beneficii materiale"...hohot hohot hohot buna gluma!ras
2."recunoasterea meritelor in munca".. in proportie de 5%
3."stima aferenta jobului"... cam 10%
4."statutul pe care ni-l ofera un anumit post"...cam tot 5%

...si mai ramane o nesfarsita dragoste de oameni si o nevoie imperioasa de a incerca sa-i ajuti, sa-i alini si sa le fii alaturi, in momente in care, de multe ori, familia ii abandoneaza.
Trist, dar adevarat.uff
sousourel
Postat: Saturday, September 29, 2007 2:55 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Foarte buna intrebare...te face sa te gandesti....

S-o iau si eu pe caprarii:
- nevoia de a fi activa non-stop, fizic si intelectual
- satisfactia de a educa ceea ce nimeni nu vrea/ poate sa educe si de a munci impreuna cu acesti copii ai nimanui
- satisfactia intelectuala derivata din nevoia continua de informare
- statutul si recunoasterea
- banii.

In concluzie, am votat cu munca in sineyes
Kiki
Postat: Saturday, September 29, 2007 2:59 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Ce ma motiveaza la serviciu? Banii, aprecierile cui trebuie, satisfactia unui lucru bine facut, munca in echipa...Restul, e umplutura.
Roxanel
Postat: Saturday, September 29, 2007 3:51 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Pe mine ma motiveaza numai partea materiala. Nu-mi place jobul meu dar e platit bine si e aproape de casa. Nu ma stimuleaza intelectual si nici nu imi ofera vreo satisfactie. Cred ca mai mari satisfactii imi aduce o ferma de gaini decat job-ul asta. I hate my job!closedtopic
AdrianaC
Postat: Saturday, September 29, 2007 4:32 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
Pana acum 2 ani si pe mine ma motiva foarte mult gandul ca uite, o sa fac un lucru exceptional si o sa imi fie recunoscute meritele si bla-bla-bla. Cand insa dupa 2 ani de lucruri exceptionale facute, si asta nu ca o spun eu, ci chiar evaluarile de sfarsit de an (pentru ca la noi se faceau in fiecare an evaluari in urma carora primeai eventuale mariri de salarii, promovari, etc, etc) facute de catre superiorul meu direct, deci, dupa 2 ani de calificativ "EXCELENT" dar in urma caruia nu s-a intamplat mai nimic, decat o foarte usoara crestere salariala si atat, dupa promisiuni si planuri de dezvoltare a carierei, am realizat ca nu aia era motivatia pe care trebuia sa o am.

Prin urmare, din 2005 incolo singura mea motivatie a fost si va fi cea materiala. Imi voi face foarte bine jobul aferent job description, voi avea beneficii materiale, nu il voi face - nu voi avea ras . Am renuntat sa mai cred sau sa mai sper ca in firma mea meritele mai sunt si recunoscute. Nu stiu cum este in alte parti, dar aici daca se poate sa faci treaba aferenta a vreo 3 pozitii si sa o faci pe aceeasi bani si fara alte pretentii este perfect, asa ca, why bother ? (nu stiu daca am scris corect, Alina sa ma corectezi daca e cazul please ras).

In plus, desi la serviciu petreci de cele mai multe ori poate chiar mai mult timp decat cu familia ta, totusi am ajuns la concluzia ca acolo nu te duci ca sa iti faci prieteni sau ca sa starnesti simpatii, pur si simplu trebuie sa iti vezi de treaba ta, sa faci bine ceea ce faci, iar la sfarsitul lunii / anului sa iti iei partea materiala cuvenita conform muncii depuse.

Poate ca am devenit eu putin cam pragmatica, dar, de acum inainte asa voi fi in ceea ce priveste jobul.

Altfel sta treaba cand afacerea este a ta si tu ai tot controlul. In cazul asta de exemplu ma intereseaza mai putin profiturile rapide si mari, cat calitatea muncii si satisfactia clientilor. ras

PS> Nu stiu ce sa votez pentru ca optiunea cu partea materiala sau banii nu exista, asa ca am votat Altele.
Maria & Mario
Postat: Saturday, September 29, 2007 6:04 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Norocul meu e ca e part time. Nu mi-ar place sa fiu acolo mai mult de 5 ore , 6 pe zi. Da , e ambianta placuta, e ok dpdv al colegelor, e o munca relaxanta dar si solicitanta dpdv fizic , DAR atat tot. Partea materiala sincer e nesemnificativa , atat timp cat nu imi acopera nici gradinita Mariei . Dar faptul ca sunt activa, ca fac ceva, cunosc oameni noi, mediu nou, vad si incep sa inteleg alte mentalitati, alte moduri de viata ...... o face ok. ( munca ) .

Ce faceam inainte in Romania , DAAAAA ! imi placea ! Aveam un statut bine definit, castigam foarte bine , eram respectata , stiam sa ma bucur de statutul de om al muncii ! Cred ca si asta e un motiv puternic pentru a lua anumite decizii ! pupici
Laura
Postat: Saturday, September 29, 2007 7:15 PM

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
AdrianaC wrote:

Altfel sta treaba cand afacerea este a ta si tu ai tot controlul. In cazul asta de exemplu ma intereseaza mai putin profiturile rapide si mari, cat calitatea muncii si satisfactia clientilor. ras

Foarte bine ai punctat problema,Adriana! Sunt 100% de acord cu tine. flowers E altceva cand lucrezi pentru tine,e mult mai motivant din toate punctele de vedere,inclusiv psihic!
Andi&Mariuca
Postat: Saturday, September 29, 2007 7:21 PM

Postari: 5089
AdrianaC wrote:

PS> Nu stiu ce sa votez pentru ca optiunea cu partea materiala sau banii nu exista, asa ca am votat Altele.

banghead fool am uitat sa pun si varianta "banii/beneficiile materiale"!nervi scuze! te rog sa o pui tu!pupici
AdrianaC
Postat: Sunday, September 30, 2007 9:18 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17757
Locatia: Bucuresti
din pacate nu am cum sa mai modific chestionarul, Andismom. Asta e, o sa posteze si altii ca mine, la altele ras
fdianamaria
Postat: Sunday, September 30, 2007 9:43 PM

Intrat: 2/17/2006
Postari: 4933
Locatia: in jurul Aradului...
Momentan singura motivatie e cea materiala. Poate un 2% ar fi si mediul placut in care lucrez. Ma ajuta mult ca suntem doar gagici, foarte apopiate de varsta, iar una din ele mi-e si foarte- foarte buna prietena.
Poate pe viitor voi avea si alte motive sa merg la lucru, desi sunt sigura (exact ca Adriana) ca ceea ce faci pentru tine iti aduce cele mai mari satisfactii.
stele_pe_cer
Postat: Sunday, September 30, 2007 10:19 PM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6678
La "altele" am votat si eu, adica altele insemnand banii.Numai banii ma pot motiva la locul de munca.Nu sunt, nu sunt motivata si intru in medical sa stau cu copilulras !
Cristy
Postat: Sunday, September 30, 2007 11:14 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Muncesc din placerea de a munci, fara munca cred ca as ca si moarta, dar o fac din devotament si placere, imi respect lucul, pozitia, poate prea putin ma intereseaza partea baneasca.... maseluta cu siguranta gresesc aici, altfel as fii fost in alt "loc" din punct de vedere financiar....uff

Altii cred ca sunt o fraiera.. eu cred ca sunt fericita...ras sic
sousourel
Postat: Sunday, September 30, 2007 11:34 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Anca...ti-ai tras deja primele concluziiras ?
monique
Postat: Sunday, September 30, 2007 11:35 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Cristy, super tare concluzia!!!!

Asadar, pe mine ma motiveaza DOAR banii...sau poate ca asa gandesc acum, cand le am pe aproape toate, adica inclusiv respect, apreciere si stima asociata jobului... poate daca nu as fi fost apreciata si respectata, si nu as fi ocupat un post la care visez de ceva ani, probabil as fi raspuns altfel...

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed