Ce tehnica abordati ca sa il determinati sa lucreze suplimentar?

Options Ce tehnica abordati ca sa il determinati sa lucreze suplimentar?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Thursday, January 18, 2018 10:17 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17669
Locatia: Bucuresti
Daca vedeti ca notele nu sunt numai de 9 si 10 si mai sunt si scapari, 7, 8... ce faceti?
Daca nici nu considera ca trebuie sa lucreze suplimentar ca sa obtina rezultate mai bune, care este solutia?

Noi nu am avut niciun fel de probleme cu Andrei, inca din clasa I a lucrat singur, il mai verificam la teme in clasa I si a II-a, dar nu stateam langa el ca sa scrie si sa invete. El a stiut dintotdeauna ca asta este treaba lui, asa cum eu merg la munca, el merge la scoala si trebuie sa invete.

Era un copil foarte bun la matematica mai ales, insa incepand de anul acesta s-a desfiintat o clasa si s-au impartit frateste copiii din acea clasa in cele 2 clase ramase. Astfel nivelul clasei a scazut foarte mult si au aparut si "elemente perturbatoare" la ora, care deranjeaza fiecare ora si implicit duc si la o scadere a concentratiei copiilor care isi doresc sa invete si sa inteleaga.

Prin urmare, din 9 si 10, Andrei a avut acum 8 in teza...
Nu vrea sa lucreze in plus pentru ca spune ca nu e cazul si ca o sa invete mai mult in clasa a 8-a, acum vrea sa mai aiba timp sa se si joace. Pana acum l-am lasat, insa incep sa ma ingrijorez putin... Nu vrea sa lucreze cu mine, daca ii pun meditator spune ca deja face meditatii la romana si engleza si germana si asta ii ocupa 2 zile pe saptamana...

Are media buna, a terminat clasa a V-a cu media generala 9,73, are bursa de merit 400 ron / luna pentru ca are media peste 9.50... si momentan nu pare sa inteleaga ca notele nu sunt bune doar pentru a-ti lua o bursa, ci ca vor folosi si la admiterea la liceu...

Voi aveti probleme de genul acesta? Cum procedati?
bereea
Postat: Friday, January 19, 2018 9:36 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22670
In Italia nota 10 aproape ca nu exista, in primul trimestru nici nu poate fi vorba de asa ceva.De exemplu, la matematica, nota maxima e 8.Fiica-mea are media pana in prezent 7.80 , mai mult decat bine.Profesoara e foarte multumita de ea si mi-a spus ca matematica o mannaca pe paine, asa ca de ce sa ma stresez? In semestrul al doilea , nota maxima va fi 10, la matematica o va obtine cu siguranta,dar nu sunt la fel de sigura la alte obiecte.Aici se zice ca nota 10 nu prea este pentru eleviLol
Cat timp eu o vad sigura pe ea, vad ca studiaza, ca e serioasa chiar nu-mi fac griji.
kali
Postat: Friday, January 19, 2018 11:11 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14306
La noi sistemul e asa cum e, modalitatea de predare si abordarea la ore e greoaie si suprasolicita copiii care deja sunt extra-ocupati - si destul de maturi incat sa-si dea seama ca nu au nevoie de toata polologhia de la scoala. Toata lumea cere performanta, indiferent de obiectul predat, deci eu am inceput sa ma relaxez in privinta copiilor ptc. inteleg ca nu notele sunt esenta vietii. Daca nimeni de la scoala nu este preocupat de inclinatiile si pasiunile copiilor mei, de sanatatea lor emotionala si de viata lor sociala, cred ca e cazul sa o fac eu.

Poate ca din prea multa importanta data notelor - care, de multe ori nu reflecta cunostintele sau capacitatea copiilor - sunt atatia copii stresati de scoala, in depresie sau - mai rau - care s-au sinucis din cauza vreunui examen.

Mai important e sa mearga cu placere la scoala, sa fie perseverenti, pozitivi, seriosi, organizati, politicosi, amabili, sa aiba prieteni, sa aiba incredere in ei, pasiuni, etc...
Desigur, au si ajuns la varsta la care pot face alegeri - cu limite, desigur - iar eu sa incerc sa le dau credit din ce in ce mai mult ptc. nu mai pot sa le impun lucruri sau puncte de vedere asa cum o faceam cand erau mici; imi vin cu argumente si nu pot spune ca nu au dreptate.Crazy

Nici nu mi-as dori copii pentru care scoala e singura si cea mai importanta preocupare din viata... la 12 ani!

Daca scoala fi fi avut o alta abordare, bazata pe pasiuni, cu posibilitatea de alege obiectele la care sa exceleze si cu predare diferentiata, atunci ar fi fost alta poveste. Dar asta exista doar in visele mele!

Ca sa fiu la obiect, atata vreme cat isi asuma notele si sunt constienti care le sunt variantele, ii las in pace si le dau posibilitatea sa aleaga, aducandu-le la cunostinta parerea mea ori de cate ori consider ca e cazul. Nu as sta pasiva daca as observa ca situatia degeneraza - nu a fost cazul pana acum -, insa niste note de 8 nu mi se par un capat de lume. Ba mai mult, le da posibilitatea de a incerca sa si le repare fara ajutor din partea noastra... daca-si doresc.

Mi se pare ca s-au schimbat lucrurile fata de cls. a 5-a, cand multi copii au avut rezultate f. bune din inertie. Acum se diferentiaza mai bine obiectele si profesorii preferati; chiar si aceastia din urma si-au schimbat abordarea si cerintele.

Ma bucur ca au pasiuni si prefer sa-i stiu preocupati de ele decat sa lucreze suplimentar la fizica - de ex.

Referitor la cei mari ai mei, am norocul de niste copii f. buni, in care chiar pot avea baza ca invata si din greseli.

Adriana, bursa ati cerut-o voi sau v-a dat-o scoala din proprie initiativa? Ai mei au avut anul trecut peste 9.90 si nimeni nu ne-a zis nimic despre asta...
AdrianaC
Postat: Saturday, January 20, 2018 7:51 AM

Incepand cu clasa a V-a se acorda burse de merit dupa cum urmeaza:
IN clasa a V-a, incepand cu semestrul al doilea, in baza rezultatelor din primul semestru.
In clasa a VI-a, incepand cu semestrul I in baza mediei de terminare a clasei a V-a, iar in semestrul II in baza mediei de terminare din semestrul I.
In clasele VII - XII - la fel cu clasa a VI-a.

Bursele sunt impartite in functie de nota astfel:
- intre 9:50 - 10:00 - 400 ron / luna
- intre 9:00 - 9:50 - 200 ron / luna
- intre 8:50 - 9:00 - 100 ron / luna

Acestea din cate stiu sunt acordate de primarie... si trimise catre scoli in baza listelor cu elevii cu medii de bursa si se platesc fie pe card, fie cash, in fiecare luna.
shirel
Postat: Saturday, January 20, 2018 1:09 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11777
Locatia: israel
Bursa?waaaaw chiar frumos asa macar motiveaza copii sa invete!!
Eu deocamdata nu am probleme cu copii au note destul de marisoare tinand cont ca nu invatza nimic acasa in plus si ca nu au ajotor suplimentar nici de la noi nici de la profesori.Am noroc ca sunt copii buni ...notele deocamdata nu ma intereseaza ..Eu vreau copii care sa nu fie stresati si sa invetze doar ptr note ci sa invetze din pasiune.Oshry si Eden iubesc pur si simplu matematica ,numerele asa ca totul le vine de la sine.Oshry ma surprinde mereu cu inteligentza lui ,nici profesori nu stiu cum sa explice fenomenul.ras sic
Dana_
Postat: Saturday, January 20, 2018 2:55 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/23/2017
Postari: 1385
AdrianaC wrote:
Incepand cu clasa a V-a se acorda burse de merit dupa cum urmeaza:
IN clasa a V-a, incepand cu semestrul al doilea, in baza rezultatelor din primul semestru.
In clasa a VI-a, incepand cu semestrul I in baza mediei de terminare a clasei a V-a, iar in semestrul II in baza mediei de terminare din semestrul I.
In clasele VII - XII - la fel cu clasa a VI-a.

Bursele sunt impartite in functie de nota astfel:
- intre 9:50 - 10:00 - 400 ron / luna
- intre 9:00 - 9:50 - 200 ron / luna
- intre 8:50 - 9:00 - 100 ron / luna

Acestea din cate stiu sunt acordate de primarie... si trimise catre scoli in baza listelor cu elevii cu medii de bursa si se platesc fie pe card, fie cash, in fiecare luna.

Imi poti spune te rog unde pot gasi ceva oficial referitor la aceste sume ?
Baiatul meu este in clasa a VIII -a si in fiecare an a avut peste 9.50 , a primit dupa fiecare semestru aprox 300 ron dar pe semestru nu pe luna , ori e ceva greseala ori se da diferit in fucntie de judete ?! altfel nu inteleg
Am gasit un articol in care scrie ca bursa de performanta ( participare la olimpiade) este cea mai mare de 100 ron / luna
AdrianaC
Postat: Saturday, January 20, 2018 7:09 PM

Difera de la judet la judet si probabil in Bucuresti si de la sector la sector, intrucat sunt acordate de primarie...
La noi asa a fost inca de cand era Alice in clasa a V-a..., adica de vreo 5 ani
AdrianaC
Postat: Tuesday, June 19, 2018 10:20 PM

AdrianaC wrote:
Daca vedeti ca notele nu sunt numai de 9 si 10 si mai sunt si scapari, 7, 8... ce faceti?
...
Prin urmare, din 9 si 10, Andrei a avut acum 8 in teza...
Nu vrea sa lucreze in plus pentru ca spune ca nu e cazul si ca o sa invete mai mult in clasa a 8-a, acum vrea sa mai aiba timp sa se si joace. Pana acum l-am lasat, insa incep sa ma ingrijorez putin... Nu vrea sa lucreze cu mine, daca ii pun meditator spune ca deja face meditatii la romana si engleza si germana si asta ii ocupa 2 zile pe saptamana...

Are media buna, a terminat clasa a V-a cu media generala 9,73, are bursa de merit 400 ron / luna pentru ca are media peste 9.50... si momentan nu pare sa inteleaga ca notele nu sunt bune doar pentru a-ti lua o bursa, ci ca vor folosi si la admiterea la liceu...

Nimic nou sub soare... nota la teza la mate pe semestrul 2 a fost 7, insa per total a terminat clasa a VI-a cu media generala 9.75 si cu bursa de merit (400 ron/luna).
Momentan nu ne agitam, insa din septembrie am vrea sa ii punem meditatii la mate, ca sa nu ramana cu goluri si sa ii fie greu apoi sa tina pasul cu ce se va preda...
bereea
Postat: Wednesday, June 20, 2018 3:22 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22670
Felicitari lui Andrei!Bravoo O media foarte mare!

Alessandra a avut 10 la matematica, italiana (chiar nu ma asteptam), engleza, muzica si informatica.Cele mai mici medii la educatie fizica :7 (nu a fost medie mai mare de 8) la desen:8 si la franceza tot 8 (cea mai mare din clasa) .In rest 9.Tinand cont de mentalitatea de aici ma declar super-extra multumita!
kali
Postat: Tuesday, July 3, 2018 10:21 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14306
Apropo' de burse, si ai mei au luat pt. anul trecut, o singura data, o suma modica ( 170 lei, parca ). Au fost happy si asa.
Vedem ce va fi anul viitor; probabil ca se vor incadra. La scoala lor primesc doar primii 5 copii din clasa.

Felicitari tuturor copiilor!coeur

AdrianaC
Postat: Saturday, July 7, 2018 7:42 AM

Probabil ca este in functie de bugetul alocat de primarie.
Si la noi poate sa difere de la an la an sau poate sa ridice media de la care primesc bursa
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed