Ce simte si cum reactioneaza copilul daca tipi la el?

Options Ce simte si cum reactioneaza copilul daca tipi la el?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Postat: Thursday, April 12, 2007 3:07 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
butterfly wrote:
eu cand tip la darius,se apuca de plans si vine la mine sa il iau in brate.
de multa rabdare are nevoie o mamica

asta patesc si eu in ultima vreme. exact asa imi face: vine si se agata de mine si plange mai tare si in cele din urma cine castiga? ati inteles, nu?alcool sic

ideea e ca in ultima vreme ne intelegem, mult mai mult decat inainte, de regula, cand i-am spus ferm si mai rastit "nu e voie!", a inteles si executa. dar sunt si momente cand imi da peste nas si face exact ce spun ca nu e voie.

am mai rarit-o cu tipatul (trebuie sa fiu extrem de nervoasa) insa am trecut la un ton mai dur, mai ferm, mai ridicat (nu tipat) si vad ca da roade... mai incercam! cyclops
Aurasa
Postat: Thursday, April 12, 2007 6:09 PM

Nivel: Membru

Intrat: 10/9/2006
Postari: 38
Locatia: Bucuresti
Eu pana acum cateva luni nu am tipat delc la Catalin
De 2 zile tip continuu la el. Din ingerasul pe care l-am lasat cand am plecat la maternitate am gasit doar hainuta, in rest dracusor in toata regula. L-am lasat cu una dintre bunici si cu tati. Si pe principiul "Este mic, lasa-l in pace", a facut din ei ce a vrut el. Si cand am venit eu acasa si a vazut ca nu il las sa faca ce vrea el, sa vedeti tipete si nervi pe el...
Il iubeste pe ala mic de ma seaca, dar nu are voie sa puna nimeni mana pe el in afara mea si a lui. Cum se apropie tati sau altcineva, urla, se tavaleste pe jos, face ca toate visaele si pe mine ma exaspereaza. Aici chiar ca nu stiu cum sa procedez. Rog mamicile cu 2 copii sa ma sfatuiasca daca s-au confruntat cu asa problemuta.
Nimic nu ma enerveaza decat tipetele aiurea, fetelor dragi, dar tipa de nervi. Asa ca fac si eu ca el, ca am incercat cu calm si nu mi-a iesit. Intr-o vreme mergea cu luatul jucariei dragi care "a plecat pentru ca tu tipi fara rost". Acvum nu mai tine, ia el jucariile, le arunca pe jos. Azi m-a lovit cu un camion de-ala de plastic, dar a dat, ca e cu vanataie piciorul meu. De nervi, i l-am aruncat si eu, ca nu mai puteam.
Nu stiu cum safac sa iasa bine, ca acuk vede si tati ca rau a facut ca nu m-a sustinut cand trebuia si radea atunci cand ii atrageam calm atentia baiatului ca nu face bine ce face, iar bunica e tot pe principiul "lasa-l draga in pace ca e mic", dar cand face cate o boacana, incepe: "uite ce se rasfata, ce razgaiat a devenit".

Gata, m-am descarcat si eu. Noroc ca ala mic nu zice nimic, deocamdata. Papa, doarme si se uita la noi.

sousourel
Postat: Friday, June 15, 2007 9:53 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Dragul de V, mai nou, daca strig la el, striga inapoi! Si ma cearta pe limba lui...de nu ma vadangry angry angry
Andi&Mariuca
Postat: Friday, June 15, 2007 9:58 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
sousourel wrote:
Dragul de V, mai nou, daca strig la el, striga inapoi! Si ma cearta pe limba lui...de nu ma vadangry angry angry

se intampla si alte case, Mada! sic dragutul de el, ce scump trebuie sa fie!pupici angel
iulia&denis
Postat: Sunday, July 8, 2007 9:30 AM

Intrat: 6/30/2007
Postari: 34
Locatia: romania
boy Si noi suntem in aceeasi situatie.Cand tip la el incepe si ma ocaraste in limba lui,daca nu-l las undeva incepe si tipa. Si atunci ce trebuie sa facem?Nu trebuie sa mai ridicam si tonul la ei sau chiar sa tipam ca doar suntem si noi oameni si rabdarea noastra are si ea o limita. tunete Stand ore intregi cu ei e normal sa mai si gresesti chiar daca apoi iti pare rau ca ai tipat sau i-ai mai dat si vre-una la fund ,prin pampers.Poti sa-i spui nonono ca degeaba. Acestia sunt copii anului 2006 si cred ca asa sunt in general.nervi Sunt ai nostrii si-i iubim asa cum sunt:buny sau rai:204: :801:
Roxanel
Postat: Sunday, July 8, 2007 3:40 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Si eu imi mai pierd rabdarea si mai ridic tonul dar fiica-mea tace malc. Cred ca se cam sperie saracuta.
shirel
Postat: Tuesday, September 25, 2007 12:10 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11795
Locatia: israel
Eu nu cred in tipete,si chiar nu ajuta este doar impresia ca ajuta pe moment,
dar dupa cum toate povestiti aceesi scena se mai repeta.
Ceea ce conteaza foarte mult este intonatia cu care-i vorbesti,adica sa fiti
categorice.Copii nu trebuiesc obligati sa manince atunci cind vrem noi .
Copii trebuie obisnuiti de mici cu mesele in familie tati ,mami,macar o data pe zi.
Piticii trebuie sa aiba o limita pina unde stiu ca pot sa ajunga ,daca nu isi fac de cap
si ne comanda ei pe noi(cadem victima propiului copil).
Si trebuie sa va mai ginditi ca daca copilul va aude ca voi tipati,tipa si el de unde invata sa tipe
de la noi.Daca noi tipam de ce n-ar tipa si ei.
Imi cer scuze daca jignesc pe cineva,dar daca copilul mic face ceva ce nu va place ginditiva
la voi,ca de la voi a preluat comportamentul.nono la tipaturii!!!!!!
bires. anamaria
Postat: Sunday, September 26, 2010 3:11 PM

Intrat: 9/9/2010
Postari: 73
Locatia: oradea
buna fetelor.aveti dreptate cele care ziceati ca este nevoie si de o pauza sa te relaxezi.sai duci pe copii la bunici macar cateva ore doar ca din nefericire trebuie sa ai si bunici binevoitori care vor sa te ajute.si nu doar sa dea un telefon sa te intrebe cum te descurci cu 2 copii,una care este in clasa 1 si cealalta are doar 10 luni si trebuie so duc la scoala in fiecare zi de 2 ori.deci da din nefericire si eu strig la copiii(la aia mere mai mult)ca am noroc ,ca micuta este cuminte si nu am de ce sa strig la ea.nici la aia mare nu ar trebui sa strig asa mult(cum o fac) dar cateodata se aduna toate si din nefericire strig la ea.tot timpu imi pare rau dupa aia dar nu ma pot controla.daca stiti voi metode de .......calmareras va rog sa mi le spuneti si mieiloveyou
ingerash
Postat: Sunday, September 26, 2010 5:25 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Tipetele nu ajuta la nimic,daca am ceva sa explic,sau sa atrag atentia asupra unei greseli,iau copilul deoparte si ii spun pe ton scazut si categoric ce nu a facut bine si stau la acelasi nivel,fata in fata cu copilul.Vad zilnic exemple de mamici "sirena",vad si copii si mereu ma intreaba de ce striga tanti?sorry1
nikmiki
Postat: Tuesday, September 28, 2010 10:02 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 7/18/2010
Postari: 881
Locatia: Spania
Dabanghead .si eu mai tip la Nik atunci cand imi pierd rabdarea si incepe sa tipe si el la mine.Stiu ca nu trebuie sa tip incerc pe tot posibilul sa ma controlez.Mi-a facut si mie scene pe strada,s-a tavalit pe jos si a inceput sa urle,a urlat pana am ajuns acasa.Nici nu mi-a pasat de "spectatori",eu chiar i-am spus "tipa mai tare ca nu te aud". si bineinteles s-a conformatbanghead .Am ajuns in casa,l-am luat ferma pe sus,l-am schimbat si l-am dus in camera lui in pat.Si mi-a mai urlat inca vrea 30 minute.Nu l-am batut cu toate ca eram cu nervii la limitanervi .S-a potolit intr-un tarziu si a venit la mine si si-a cerut scuze.angel De atunci nu mi-a mai facut niciodata scene de genul asta.
Acum cand vreau ceva de la el ii cer calma ,daca nu ma asculta ridic un pic tonul si accentuez fiecare cuvant fara sa tip si ma asculta......aproape intotdeauna.ras
Vreau si eu RABDARE mai multa.Daca s-ar gasi de cumparat as lua cateva tone.uff
mikaela
Postat: Tuesday, September 28, 2010 1:25 PM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Buna fetelor! Eu am citit o carte de profil, cum sa reactionezi si cum sa educi copilul sa faca ce vrei tu. Metoda e simpla, dar se aplica cu strictete, si fara obiectii. Cand copilul face ceva ce nu vrei tu, incepi sa numeri:
1-dai avertisment
2- acelasi avertisment, dar mai serios, in care il anunti ca e deja aproape de "time-out", eu pun a mea fetita la colt
3- pui copilul in "time-out".
De regula e un loc izolat, unde sa se poata gandi copilul la ce a gresit, un loc sigur, poate fi si camera lui. Unii copii cica distrug de nervi lucrurile din camera, sfatul e sa nu reparati nimic si sa-l puneti pe el sa-si faca curat. Regula se aplica fara mila, oriunde, inclusiv in public, ca sa nu aiba iesire din situatii si sa nu profite de voi si slabiciunile voastre. Si bunicii, baby-sitter si oricine ar sta cu copilul, trebuie pus in tema si sa faca acelasi lucru.
Durata de "time-out" e un minut pentru fiecare an de viata. Copilul are 5 ani? Atunci sta 5 minute!
Cand iese din time-out, nu deschideti subiectul, nu comentati si nu incercati sa va justificati ca l-ati trimis in colt. Dava cere reasigurare si vrea in brate, luati-l in brate si spuneti-i ca-l iubiti.
Eu fac asa cu fetita mea si functioneaza, am si esecuri, dar cand aude de colt, se opreste.
Cartea se numeste: "1-2-3 Magic! Effective discipline for children 2-12", autor Thomas Phelan,Ph.D.
Sper sa nu fie reclama, si s-o gasiti ca se merita. Poate sunt si alte carti pe la biblioteci.

evita
Postat: Tuesday, September 28, 2010 3:02 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/13/2006
Postari: 882
Una e in carte, alta e realitatea!
Mi-am jurat sa nu tip la copiii mei, eventual sa le spun pe un ton ferm ce doresc...Nu a mers si nu merge nici in continuare. Pana nu tip la ei, nu se potoleste niciunul. Daca ii spun lui Darius sa vina la mine, o ia in directia opusa; daca ma duc dupa el, incepe sa alerge,; daca ma hotarasc sa il las sa vina cand vrea el, pot sa astept mult si bine. Acelasi lucru se intampla daca sunt pe strada sau in casa. Pt ca nu sunt adepta educatiei pe strada sau in locuri publice, am preferat sa nu tip la ei, ci sa ii las pe jos, unde au avut chef sa se tranteasca. A mers o data tactica pt ca s-au speriat si au venit imediat dupa noi, dar a doua oara, imi faceau semn cu mana si imi zicea:"Pa!Pa! Du-te!"banghead
Asa cum au zis si fetele, ai nevoie de multa rabdare, si ma rog sa imi dea Dzeu multa, cat pot duce, ca am doi "teroristi" acasa, sa nu mai vorbesc si de tati, cand vine dupa o zi in care piticii imi pun parul pe moate si pune capac cu vreo prostioara de-a lui si izbucnesc.
Mela
Postat: Tuesday, September 28, 2010 3:08 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Evita,imi amintesc o faza:
Mihaita facea odata scandal pe strada,nu ca refuza sa vina dupa mine dar o facea tot urland,s-a oprit o tanti,a intins mana spre el si a zis "hai mai bine cu mine".s-a cam speriat,doar n-o sa ramana fara mami sic si acum e relativ linistit,protesteaza el daca nu-i convine ceva dar nici vorba de urlete sau trantit pe jos.
mikaela
Postat: Tuesday, September 28, 2010 4:33 PM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Asa-i, realitatea difera de carti. Mai vedeam si show-ul ala "Nanny to the rescue", sau cum s-o mai fi chemand. Dar eu am incercat si inca incerc si uneori am succes, alteori esecuri. Si a mea urla in magazin si se intinde dupa toate pe rafturi si cand vrea imi scoate par alb instantaneu, dar ii spun ca daca nu-i place, lasam totul si plecam acasa la colt. Si am facut-o odata si acum stie ca mami ce zice aia face si se tine de cuvant. Uneori mai fug si eu dupa ea, dar cand o prind, o iau direct acasa/in casa fara comentarii, poate ea sa urle si sa dea cu picioarele, nu conteaza. Dar ma abtin sa nu tip, am si momente cand nu mai rezist, dar de regula nu tip. Si apoi am realizat ca trebuie sa iau in considerare programul si nevoile ei cand ma duc undeva, ca daca e obosita, normal ca-mi face faze. Cand o pun la colt, mai iese de acolo, ma pandeste sa vada ce fac si unde sunt, daca poate sa iasa, dar stie ca daca am zis "unu" sau m-am uitat la ea mai incruntat, trebuie sa inceteze. SIncer,eu am doar un copil, cu doi as inebuni, ca nu am pe nimeni sa ma ajutenervi
AdrianaC
Postat: Wednesday, September 29, 2010 12:57 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17774
Locatia: Bucuresti
La mine functioneaza inca numaratul, cel putin la Andrei... pana ajung la 3 deja se executa, mai de voie, mai de nevoie...

La Alice insa... nu pare sa mai functioneze nimic. Are o privire sfidatoare... instant vad rosu in fata ochilor... De multe ori spun si ce nu as vrea sa spun, dar ma duc mereu si imi cer scuze (stiu ca nu ar trebui sa spun nimic, dar efectiv am senzatia ca o iau razna...). A prins punctul slab, stie cam ce ma enerveaza...

Singura pedeapsa este camera ei (si anume ca ramane fara camera cu tot ce e in ea ras). Inca mai merge, dar nu stiu pentru cat timp.

Ce poti face ca sa nu mai tipi la copil?
Numara in gand pana la 10...

Poate voi reusiti, mie nu mi-a iesit inca hohot
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed