Ce simte si cum reactioneaza copilul daca tipi la el?

Options Ce simte si cum reactioneaza copilul daca tipi la el?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Friday, December 8, 2006 5:01 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17654
Locatia: Bucuresti
Vi s-a intamplat vreodata sa va pierdeti cumpatul in fata copilului si sa tipati la el?

Ce simte si cum reactioneaza copilul daca tipi la el?

Ce se intampla pe termen scurt si ce s-ar putea intampla pe termen lung?
Andi&Mariuca
Postat: Friday, December 8, 2006 5:14 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
draga Adriana, hai ca raspund eu prima.
desi mi-e rusine sa recunosc, da, tip. imi pierd rabdarea pt ca eu ma ocup singura de el toata ziua si taica-su cand vine seara. asa ca... greu cu boii mici la dealul mare!
cum reactioneaza? uneori tipa si el sau plange (dar destul de rar) sau se uita mirat la mine si uneori incepe sa rada si atunci... ma bufneste si pe mine rasul!
nu stiu ce repercursiuni are chestia asta pe termen lung. cand sunt asa mici nu cred ca retin ei ca urli la ei dar cand mai cresc si inteleg ce li se spune, s-ar putea sa copizeze comportamentul si ai putea ajunge in situatia in care tu urli, el urla!
stiu sigur ca acum cat sunt mici, sugari, detecteaza stresul si se agita si ei. dar nu cred ca pe termen lung, in copilarie isi amintesc de asta.
o prietena imi zicea ca i-a povestit o pediatra ca are o fetita - pacienta - de vreo 3 ani care tine minte ca i-a facut la 7 luni o injectie si de atunci numai cand o vede urla...
sper sa nu tina minte fi-miu ca am urlat la el ca ar fi nasol!banghead Doamne iarta-ma pentru iesirile mele!
sousourel
Postat: Sunday, December 10, 2006 3:49 PM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Teoria difera multa de practica. Teoria spune ca mama si tatal sunt primele modele comportamentale...deci tipi la el...il modelezi spre un comportament agresiv...cel putin dpdv verbal.

In practica, lucrurile stau altfel. O perioada cu eruptii, febra, inapetit si nopti nedormite, un copil marait sau care urla fara motiv si pe care nu-l poti opri...e destul pentru ca orice mama sa-si iasa din fire si sa tipe la el. pericolul consta in a te obisnui sa tipi la el. Fara o constientizare acestui fapt, cel putin pe parcurs, poti ajunge sa te surprinzi tipand din cele mai mici motive. Efectul pe termen scurt e ca micutul nu va mai reactiona la tipatul mamei, fiind prea obisnuit, pe termen lung mama va avea dificultati in a-si impune si mentine autoritatea, iar in cel mai rau caz, copilul poate copia si duce mai departe acest tip de reactie.

Ce poti face?

Monitorizeaza de cate ori pe zi tipi la copil si care au fost motivele care au starnit aceasta reactie.
Gandeste-te ce alte comportamente ar fi putut inlocui cu mai mult succes tipatul.
Expune-te voluntar (si experimental sic ) unor situatii analoage si exerseaza comportamentul alternativ.
Incarca-te de satisfactia succesului avut si creste-ti motivatia pentru a reactiona astfel si intr-o situatie ssimilara, viitoare.
Si nu in ultimul rand, incearca, daca poti,sa eviti din timp evenimentul care precede o situatie care conduce la reactii verbale excesive. Spre ex, cand il vad pe V ca se uita spre soba ii reamintesc ca acolo e focul, arde si ii atrag atentia cu ceva ce stiu cail intereseaza (o cutie din plastic, cu capac, care il pasioneaza f tare). SI gata, nu mai trebuie sa tip "ia mana, sa nu te arzi, etc".
Roxanel
Postat: Monday, December 11, 2006 9:39 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Ce pot sa spun uff O singura data am tipat la ea cand avea vreo 3 luni. A inceput sa planga cu oftaturi de mi s-a rupt sufletul in doua. Si acum imi reprosez ce proasta am fost. Saracuta poate plangea de foame sau sete sau poate vroia numai sa o tin in brate. Nici nu stiti ce mustrari de constiinta mi-am facut banghead banghead banghead M-am jurat ca niciodata nu am sa mai tip la ea.
alex28
Postat: Monday, December 11, 2006 5:52 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Si eu ma adaug la lista celor care la un moment dat si-au pierdut cumpatul. Era mica, poate o luna, doua, cand o leganam si ea plangea saraca de nu mai putea. Dar eu ma gandeam ca trebuie sa doarma....si cum era ceasul foarte tarziu in noapte mi-am pierdut cumpatul si am tipat la ea. Binenteles ca a inceput sa planga si mai tare si cu suspine. Am luat-o imediat in brate si am incercat sa o linistesc. Mi-a parut aja de rau ca am tipat la ea...plans Sper sa nu se mai intample.angel
monachris05
Postat: Tuesday, December 12, 2006 6:07 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 9/28/2006
Postari: 581
Da, recunosc....am tipat la Christian, spre marea mea nefericire...imi aduc aminte prima data avea vreo 2 luni si plangea...tocmai ii dadusem sa manance, il schimbasem, si el plangea...mi-am iesit din fire, am tipat putin, pe urma m-am dus in bucatarie si am trantit cu painea de masa....si acum regret acel gest si acel tipat...ce inconstienta am fost, si de multte ori mi-am spus ca nu sunt o mama buna. Cum am putut tipa la un sufletel de numai 2 luni!!! banghead banghead banghead banghead plans plans plans plans
Dar am citit prin carti ca este foarte normal ca si parintii sa se enerveze, sa isi piarda rabdarea, la urmei urmei suntem si noi fiinte umane, avem si noi o limita, si cateodata, datorita si alotr factori (oboseala, stres de la servici etc), ne mai pierdem si noi cumpatul...trebuie doar sa realizam ca nu asa se cresc copiii, cu tipete...nu, cu explicatii, cu RABDARE! (de care eu din pacate duc lispa)

Si acum mai tip la Christian cateodata, si pe urma realizez ca poate e prea mic sa inteleaga ca sa pui suc pe canapea, sau sa scrii cu creioane pe pereti, sau sa stai in picioare pe scaun, sau sa te duci la parinti in dormitor si sa scotocesti prin sertare, sau sa dai cu jucarii in TV... NU E BINE!!!angry angry nervi nervi toanerele toanerele toanerele si ca poate trebuie aleasa alta tactica decat sa tipi la el....dar sunt sigura ca tipetele vor disprea, cred ca va fi invers din pacate...cu cat va creste, imi voi da seama ca daca ar face ceva rau, ar trebui sa stie ca nu e bine...si daca e incapatanat..nu tipi la el??? disputa
crista
Postat: Wednesday, January 31, 2007 12:07 AM

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
La fel ma adaug si eu eu aici in lista de mamici care-si pierd cumpatul la un moment dat toanerele la mine cu david a fost cand avea vreo 2 luni, saracutul nu mai putea de somn si plangea intruna, eu nu stiam de ce nu doarme daca i somn, asa ca am inceput sa tip la el saracutul cred ca s-a speriat ca a inceput sa planga si mai tare nervi dar imediat l-am pus la san, a papat si s-a linistit. asa de ce acum ffffara tipete ( din partea mea ras )
delfinasa
Postat: Wednesday, March 21, 2007 4:23 AM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Da, mai tip din cand in cand....sa nu-mi pierd vocea hohot si s-auda copilul ce-i spun sic...glumesc...tip de nervi, normal, ca ii spun de 10 ori ca nu e bine ce face si ea tot face in continuare, ba o apuca si rasul si-o ia la fuga prin casa sau repeta figura...si zic ca mai bine tip la ea decat sa-i dau 2 la fund...pana cand imi demonstrez ca nu rezolv nimic nici cu una, nici cu alta, c-am aplicat si palmele la fund si nu am facut nimic...in general, incerc sa ma stapanesc si sa-i explic calm, dar cateodata o mai iau si pe-aratura alcool disputa bataus...bine ca nu des banghead...si-mi pare rau pe urma uff.
Darria
Postat: Wednesday, March 21, 2007 4:11 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
Inca nu am tipat si sper sa nu o fac niciodata.
Daaaaaaar da, m-am enervat dar nu doar datorita micutei ci "ajutata" de alti factori: oboseala, probleme si alte persoane. Incerc acum sa ma controlez, nu stiu in ce masura o sa pot.
Cand sunt nervoasa incerc pe cat posibil sa nu stau langa fetita fiindca ma simte si devine agitata, nervoasa.

"Ce se intampla pe termen scurt si ce s-ar putea intampla pe termen lung?"
Aici pot sa raspund din propia experienta, de fost copil - la capitolul "termen lung".
M-am distantat(sentimental) de ai mei parinti, nu am avut o relatie parinte - prieten si copil ci parinte - copil. Am fost un copil timid, lipsit de incredere in propia persoana si lista ar putea continua. Nu vreau sa dezvolt subiectul dar as fi vrut sa am o relatie cu ei cum are sotul cu mama lui, este si mama dar si prietena, la care poti merge sa-i spui orice.
kali
Postat: Wednesday, March 21, 2007 4:19 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14297
Am tipat azi la Alexia, de fapt m-am rastitplans Nu vrea sa manance nimic copilul asta: supa-nu, iaurtul mi l-a aruncat cat colo de mi-a varuit bucataria, de la banana isi facea greata... dar vroia pufuleticool Recunosc si ca i-am si lipit banana de fatacry ... dau sa o spal... si isi baga picioarele incaltate sub jetul de apanervi
Mi-a parut rau in secunda 2... si parca-mi face bine sa recunosc ca nu m-am putut controla. Sper sa nu se mai intample, dar oricum nu am multe zile atat de tensionate ca asta incat sa rabufnesc asupra copilului.
Da Doamne rabdare si putere de controoool!!!
mommy
Postat: Wednesday, March 21, 2007 4:50 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Da, eu tip la Mihaita si mi se intampla destul de des. uff Si tip fara folos de cele mai multe ori, mai ales ca el in prima faza se sperie si da din manute intr-un fel anume (nu pot sa descriu), iar apoi imi rade in nas si isi continua activitatea interzisa, uitandu-se la mine sa vada cum mai reactionez. Ba de cateva ori era sa se raneasca mai rau din cauza sperieturii cauzate de tipatul meu, asa ca nu recomand nimanui tipatul si incerc si eu sa ma abtin, dar nu reusesc mereu. Mihaita e un nazdravan, ar face numai ceea ce nu are voie... imprimanta a fost buna de jucat pana s-a stricat, dupa ce i-am pus-o la dispozitie nu a mai fost interesanta; mouse-ul - la fel; telefonul - la fel; cartile - la fel; tona de jucarii este absolut neinteresanta ... innebunesc nervi
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, March 21, 2007 6:46 PM

Miru wrote:
Da, eu tip la Mihaita si mi se intampla destul de des. uff Si tip fara folos de cele mai multe ori, mai ales ca el in prima faza se sperie si da din manute intr-un fel anume (nu pot sa descriu), iar apoi imi rade in nas si isi continua activitatea interzisa, uitandu-se la mine sa vada cum mai reactionez. Ba de cateva ori era sa se raneasca mai rau din cauza sperieturii cauzate de tipatul meu, asa ca nu recomand nimanui tipatul si incerc si eu sa ma abtin, dar nu reusesc mereu. Mihaita e un nazdravan, ar face numai ceea ce nu are voie... imprimanta a fost buna de jucat pana s-a stricat, dupa ce i-am pus-o la dispozitie nu a mai fost interesanta; mouse-ul - la fel; telefonul - la fel; cartile - la fel; tona de jucarii este absolut neinteresanta ... innebunesc nervi

parca as fi scris eu!ras faza cu datul din maini o stiu prea bine... inseamna ceva de genul "lasa-ma in pace" si gesticuleaza de parca te-ar trimite la plimbare, cumva sa nu te apropii, nu-i asa? sic

oare de unde pana unde interesul asta al copiilor mici fata de tot ce "nu e voie"?scratch

Kali, iubita, relax, se intampla si la alte case... pe noi maselele ne-au tampit... cu mancare, nu mai zic! acum parca, parca mananca mai bine... eu am vazut ca vrea papa mic, pasat, ca sa nu mai faca efort cu mestecatul. cyclops
mommy
Postat: Wednesday, March 21, 2007 7:33 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Andismom wrote:

parca as fi scris eu!ras faza cu datul din maini o stiu prea bine... inseamna ceva de genul "lasa-ma in pace" si gesticuleaza de parca te-ar trimite la plimbare, cumva sa nu te apropii, nu-i asa? sic

Uneori face cum zici tu, mai ales cand are in mana obiectul interzis, la care nu vrea sa renunte.
Alteori, indata ce tip la el, se sperie si da din maini de parca s-a fript... le scutura, nu stiu cum sa spun...
Andi&Mariuca
Postat: Wednesday, March 21, 2007 8:27 PM

da, inteleg cum zici ca face... isi scutura manutele, in special laba manii, de parca s-ar fi ars... oar or fi frati? scratch ras
Kiki
Postat: Wednesday, March 21, 2007 8:48 PM

Nivel: TOP TEAM

Postari: 36607
Locatia: In casuta cu pitici
Si noi mai tzipam, din pacate...Noi adica eu si Dav...El tzipa la mine, eu la el...si invers banghead Imi pare rau cand tzip, dar e greu sa stau dupa fundul lui 24/24....Am observat ca dupa ce il las un week end la mama sunt mult mai relaxata si nu ma enervez din orice...Deci, imi trebuie cate o pauza uneori uff
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed