Ce se intampla in timpul unei infectii la urechi

Options Ce se intampla in timpul unei infectii la urechi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
roxinthya
Postat: Tuesday, October 11, 2011 3:05 PM

Nivel: Senior

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7233
Locatia: Bucuresti
Shirel multumesc! (mai cu intarziere dar am fost tare prinsa o perioada - scuze!:018: )
Treaba e destul de urata in legatura cu fi-mea.
Am fost si duminica si luni la 2 doctorite diferitesi i s-a facut timpanograma si nu mai stiu ce si mititica aude mai in ceata cu ambele urechi.plans plans
Si concluzia este ca daca dupa tratament ( nurofen, panadol, oscilococcinum, sirop tuse, picaturi de urechi ) nu dispare lichidul din ureche o sa fie nevoie de operatie cry pale cry plans .
Colac peste pupaza are si polipi si uite asa sunt varza.....
monica irimia
Postat: Tuesday, October 11, 2011 5:40 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 7/3/2010
Postari: 1943
Roxi, polipii se rezolva prin operatie, important e sa-si faca tratamentul efectul. Curios ca nu v-a dat antibiotic. Noi am fost intr-o situatie similara, la un pas de punctie. Lichidul a disparut insa dupa tratamentul de 10 zile cu zinat. Multa sanatate micutei. pupici
Ange blanc
Postat: Tuesday, October 11, 2011 8:31 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/11/2010
Postari: 4221
Locatia: Belgique
Roxinthya, sper ca nu vine prea tarziu raspunsul meu. Dupa ce rezolvi problema polipilor, care nu e atat de complicata, vei vedea o imbunatatire considerabila si a auzului.
De cele mai multe ori lichidul acumulat se resoarbe singur dupa tratament, in caz contrar, interventia consta in introducerea unui tubulet, prin care se dreneaza colectia lichidiana. Nu cred ca vei ajunge pana acolo.
Bogdan a facut otita seroasa bilaterala la un an dupa prima interventie pentru vegetatii. Am repetat operatia, iar acum e ok. Sunt si cateva exercitii pe care poti sa le faci sa vezi cum merge, dar astea depind de mai multi factori. Mariuca are nevoie de o mama care sa fie mama, nu varza. pupici
Capul sus, respira adanc si mergi mai departe! computerlove
roxinthya
Postat: Wednesday, October 12, 2011 11:11 AM

Fetelor va multumesc de raspunsuri si sustinere! iloveyou iloveyou iloveyou
Mititica mea are otita seroasa si istoricul bolii e cam asa:
acum vreo 2-3 saptamani intr-o sambata (eram la Ploiesti la mama) imi spune c-o doare urechea dar n-am dat f mare importanta pt ca atunci cand am mai intrebat-o peste 5 minute a zis ca n-o mai doare si tot restul zilei la fel.
a 2-a zi, duminica dimineata i-a curs urechea si am plecat la Bucuresti direct la Gomoiu la camera de garda unde i-a dat augmentin, nurofen, panadol si sirop de tuse si ne-a spus pt ca nu stiam ca exista si urgente ORL deschis duminica la spitalul G Alexandrescu. Acolo s-a uitat in ureche si ne-a spus ca da, are otita la urechea cu probleme iar la cealalta se vedea timpanul modificat de la o fosta otita netratata.
A zis ca e bun tratamentul prescris mai devreme si a mai adaugat niste picaturi de nas si urechi si a zis sa venim dupa ce se termina tratamentul sa-i faca niste masuratori sa vada daca s-a retras lichidul si daca aude bine.
Dupa ce a terminat tratamentul cu antibiotic, am fost duminica trecuta din nou la ea si intr-adevar aude mai slab decat e normal dar nu cu mult, mi-a spus ca s-ar cere o punctie la nivelul timpanului ca sa scoatem lichidul si m-a trimis la inca o doctorita (Toader Miorita - daca aveti ceva referinte va rog sa-mi spuneti:018: ).Luni dimineata adica alaltaieri am fost la dna doctor Toader care mi s-a parut super si a consultat-o si ea si m-a intrebat ce tratament ii dau (in prezent a intors-o raceala ca dupa ce am termniat antibioticul a mers la gradinita saptamana trecuta - acum e iar acasa) si i-am spu ca ii dau doar nurofen, imunogrip, sirop de turse , ceaiuri ii curat nasucul etc, . M-a chemat peste 2 saptamani sa vada cum a evoluat si mi-a prescris un nou antibiotic pe care sa i-l dau doar daca face febra si-o doare urechea - caz in care vin imediat cu ea la spital.
Acum e acasa, tusea i-a mai trecut, iar in afara de medicamente bea ceaiuri la greu cu lamaie si miere si sper din tot sufletul sa se retraga de la sine lichidul.
Oricum se pare ca are si polipi care trebuie scosi neapara caci si ei sunt una din cauzele acestei situatii.
Of , of , of....banghead banghead banghead banghead banghead
ingerash
Postat: Wednesday, October 12, 2011 11:36 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
roxinthya,of ,draga de eagrup asa a fost si Ionut pe la vreo 3 ani,cu polipi si amigdalite cu puroi...racea intr-una si se vindeca greu,inghitea antibitice la greu,apoi a ajuns la injectii...cu urechile la fel,il dureau,curgeau...pana la urma a fost operat,apoi a fost mai bine...multa sanatate micutei si tie multa puterecomputerlove pupici pupici
mirela74chris
Postat: Wednesday, October 12, 2011 1:30 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 10/17/2009
Postari: 8595
Locatia: Constanta
Roxinthya nu stiu daca ai citit ca acum un an intrebam daca stie cineva ceva de otovent.Si Razvan a avut lichid in ureche(otita seroasa) si mi-a zis medicul ca singura solutie este operatia,sa ii puna aerisitori.Mi-au recomandat clinica urechii in bucuresti si din curiozitate am intrat pe site sa citesc despre ce este vorba,ce urmari si ce beneficii avea operatia respectiva.Nu iti spun decat ca m-am ingrozit citind pareri si din intamplare am citit ce scria o pacienta.De ce nu recomanda medicii balonul Otovent.Am cautat si am vazut filmulete despre cum se foloseste.Si am vrut sa comand la clinica urechii asa ceva,dar mi-au zis ca dureaza o luna pana sa imi trimita.Doar ca eu nu aveam rabdare atat si am facut o improvizatie dintr-un balon si un capat al unui spray nazal si l-am folosit.Pot sa iti spun ca dupa o saptamana de folosit s-a vazut diferenta.Razvan si-a recapatat auzul si eu am fost super-multumita ca nu am ajuns la operatie.Iti recomand sa vizionezi filmuletele si sa incerci sa folosesti otovent.Tu,fiind din Bucuresti poti merge direct la clinica sa il cumperi.
Ce mi-a mai recomandat medicul a fost ca Razvan sa mestece guma.
Pun un link cu un filmulet sa vezi despre ce este vorba.Poate te ajuta si pe tine.

oanamaria
Postat: Wednesday, October 12, 2011 4:09 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Roxi multa sanatate Mariutei !Ce rau imi pare ca e bolnavioara ,dar lasa ca-i trece .Multa rabdare si tarie pana se face bine .computerlove
Mirela eu nu am inteles rolul balonului-poti sa-mi explici pe scurt te rog
?!pupici
mirela74chris
Postat: Wednesday, October 12, 2011 7:22 PM

oanamaria wrote:
Roxi multa sanatate Mariutei !Ce rau imi pare ca e bolnavioara ,dar lasa ca-i trece .Multa rabdare si tarie pana se face bine .computerlove
Mirela eu nu am inteles rolul balonului-poti sa-mi explici pe scurt te rog
?!pupici

Se foloseste dupa ce cureti foarte bine nasucul copilasului.Copilasul umfla balonul cu nasul,apoi lasa sa treaca aerul din balon inapoi.Acesta are rol in reglarea presiunii in ureche.Dupa ce umfla balonul de 1-2 ori nasucul copilului este din nou plin cu secretii..Este ceea ce iese din ureche si incet-incet se goleste compartimentul din spatele timpanului,care in otita seroasa este plin,producand hipoacuzie.
bulibuli
Postat: Wednesday, October 12, 2011 7:54 PM

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
ce idee super mi se pare balonul asta!!! ca e greu sa-i explici unui copil cum sa-si desfunde urechile cool uite chiar nu auzisem de el.. dar de ce ziceai ca nu-l recomanda medicii??
Mela
Postat: Wednesday, October 12, 2011 9:06 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 11/19/2006
Postari: 13514
Locatia: belgia
Roxi,sanatate Mariucai angel si tie multa putere angel of,greu e sa-ti vezi puiul bolnavior!
oanamaria
Postat: Wednesday, October 12, 2011 9:40 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Mirela iti multumesc mult pentru explicatie!computerlove
mirela74chris
Postat: Thursday, October 13, 2011 8:30 AM

bulibuli wrote:
ce idee super mi se pare balonul asta!!! ca e greu sa-i explici unui copil cum sa-si desfunde urechile cool uite chiar nu auzisem de el.. dar de ce ziceai ca nu-l recomanda medicii??

Medicii trec direct de la tratament la operatie.Nu stiu de ce,nu pentru ca balonul are contraindicatii.Cred ca nu stiu despre el.Eu am gasit intamplator,cautand amanunte despre interventia pe care urma sa o faca Razvan(si de care a scapat,din fericire). Pentru parinti varianta Otovent e mai putin costisitoare si fara atatea repercursiuni ce ar putea aparea in urma interventiei chirurgicale.Cel putin pentru noi a fost minunat.Dar copilasul trebuie sa inteleaga exact ce sa faca.Noiam testat intai balonul ca sa fim siguri ca este ok pentru copil,ca nu este dureros sau altceva.
Oana nu ai pentru ce.Sunt filmulete multe,asta e primul pe care l-am gasit.Cred ca sunt altele care explica mai bine.
roxinthya
Postat: Thursday, October 13, 2011 9:20 AM

Oana! computerlove computerlove
Mirela multumesc mult pentru explicatii! O sa ma interesez de acest balon Otovent.
Din ce am vazut eu in filmulet , oare daca o pun sa sufle nasul in mod repetat pe cate o nara nu obtin acelasi rezultat?
mirela74chris
Postat: Thursday, October 13, 2011 3:38 PM

roxinthya wrote:
Oana! computerlove computerlove
Mirela multumesc mult pentru explicatii! O sa ma interesez de acest balon Otovent.
Din ce am vazut eu in filmulet , oare daca o pun sa sufle nasul in mod repetat pe cate o nara nu obtin acelasi rezultat?

Nu e acelasi lucru.Ea nu trebuie sa fie racita cand faci asta.Nasul sa fie curatat inainte.Il puneam pe Razvan sa sufle nasul si nu iesea nimic,apoi dupa ce umfla balonul ieseau mucozitati transparente si cu aspect "lipicios" ca sa ma exprim mai din popor.
bulibuli
Postat: Thursday, October 13, 2011 9:41 PM

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
mirela74chris wrote:

Medicii trec direct de la tratament la operatie.Nu stiu de ce,nu pentru ca balonul are contraindicatii.Cred ca nu stiu despre el.Eu am gasit intamplator,cautand amanunte despre interventia pe care urma sa o faca Razvan(si de care a scapat,din fericire). Pentru parinti varianta Otovent e mai putin costisitoare si fara atatea repercursiuni ce ar putea aparea in urma interventiei chirurgicale.Cel putin pentru noi a fost minunat.Dar copilasul trebuie sa inteleaga exact ce sa faca.Noiam testat intai balonul ca sa fim siguri ca este ok pentru copil,ca nu este dureros sau altceva.
Oana nu ai pentru ce.Sunt filmulete multe,asta e primul pe care l-am gasit.Cred ca sunt altele care explica mai bine.

intre timp am discutat cu o prietena orl-ista. stiu medicii despre el, dar nu se prea gaseste pe la noi.. nu e contraindicat, doar ca nu trebuie folosit cand copilul e racit ca poate antrena infectia din nas spre ureche si mai rau face, si trebuie folosit cu precautie pt ca la o presiune mai mare se poate perfora timpanul.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed