Ce se intampla in corpul tau cand bei un pahar de Coca - Cola?

Options Ce se intampla in corpul tau cand bei un pahar de Coca - Cola?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Wednesday, May 16, 2012 9:06 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22702
Te-ai intrebat vreodata ce se peterece în corpul tau atunci când bei un singur pahar de Cola? Te-ai intrebat de ce aceasta bautura ne aduce zâmbetul pe buze?

În primele 10 minute de când ai dat gata paharul cu bautura racoritoare: 10 lingurite de zahar îti ajung în stomac (toata cantitatea care este recomandata într-o zi). Nu vomiti instantaneu din cazua dulcetii, fiindca acidul fosforic taie din aroma, ajutându-te sa nu simti gustul la intensitate maxima.

În 20 de minute: nivelul de zahar din sange (glicemia) creste foarte mult, cauzând si o eliberare masiva de insulina. Corpul raspunde acestei provocari transfomând orice urma de zahar în grasime.

În 40 de minute: absorbtia cafeinei este completa. Pupilele ti se dilata, tensiunea arteriala creste si ca raspuns, ficatul elibereaza si mai mult zahar în sânge. Receptorii de adenozina din creier sunt blocati, prevenind starea de somnolenta.

În 45 de minute: corpul tau accelereaza productia de dopamina, stimulând centrii placerii din creier. Practic, Cola actioneaza asemenea heroinei.

În 60 de minute: Acidul fosforic leaga calciul, magneziul si zincul la nivelul intestinului, iar metabolismul acestor minerale este accelerat si odata cu doza de zahar si îndulcitori artificiali care este în corp va creste si nevoia de a urina. Tot acum intra în actiune si proprietatile diuretice ale cafeinei, de aceea ai nevoie sa mergi la toaleta sa urinezi.

Toata cantitea de calciu, magneziu si zinc va fi eliminata împreuna cu sodiu si apa, în loc ca aceasta sa ajunga la oase. Apoi, pe masura ce starea de euforie se mai diminueaza, nivelul glicemiei scade brusc. Poti sa te iriti usor si/sau sa cazi în apatie.

Pâna în acest moment ai eliminat toata apa care era continuta în Cola, dar nu înainte de a o amesteca cu nutrienti valorosi pe care corpul tau i-ar fi putut folosi pentru hidratare, pentru oase sau dinti. Aceasta stare este urmata de o prabusire a cafeinei din corp, în urmatoarele câteva ore, scrie bisstree.com. (Daca mai si fumezi, acest lucru se petrece în mai putin de doua ore).

http://www.antena3.ro/stiinta/ce-se-intampla-in-corpul-tau-atunci-cand-bei-un-pahar-de-cola-vei-renunta-la-aceasta-bautura-pentru-totdeauna-167208.html
Ange blanc
Postat: Wednesday, May 16, 2012 11:12 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/11/2010
Postari: 4221
Locatia: Belgique
Ce bine ca nu se afla pe lista preferintelor mele yes
madanuta
Postat: Wednesday, May 16, 2012 12:00 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/26/2007
Postari: 6054
Locatia: Romania
A disparut cola din viata mea acum vreo 6 ani...Imi pare foarte rau pentru prietenii mei care o consuma fara sa le pese de consecinteuff ...
gabyta
Postat: Wednesday, May 16, 2012 12:19 PM

Intrat: 1/20/2011
Postari: 3242
Locatia: spania (Ro -Sebes AB)
banghead banghead eu sunt mare consumatoare totul a inceput cand am ramas insarcinata de ALEX ,,, incepusem sa beau cate o cola pe zi aprox,,ptr ca imi scadea tensiunea,apoi cat am alaptat nu am mai baut,,am terminat de alaptat si m-am apucat iar,,,, banghead banghead si mereu imi spun ca trebuie sa o las,,,,,, stiam de toate efectele astea,,,dar azi cand am citit iar aici mi-am facut o promisiune,,,am sa o las de tot ,,,,chiar am abuzat in ultimul timpalcool uff ,cafeaua am lasato demult si alcol nu beau deloc.
victoria1
Postat: Wednesday, May 16, 2012 12:37 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Cola nu consum ,si leam explicat si copiilor de ce nu e bunanono .An schimb daca nu beau 2 cafele pe zi trebuie sa beau pastile( am tensiunea foarte foarte mica)Miau recomandat si medicii ca sami beu cafeluta de dimineataadvocat advocat .dar sa va zic ca o doctorita ma trimis ca sa ami cumpar o cola si so beau ca sa ami mai masoare tensiunea o dataoare
gabyta
Postat: Wednesday, May 16, 2012 12:40 PM

victoria1 wrote:
Cola nu consum ,si leam explicat si copiilor de ce nu e bunanono .An schimb daca nu beau 2 cafele pe zi trebuie sa beau pastile( am tensiunea foarte foarte mica)Miau recomandat si medicii ca sami beu cafeluta de dimineataadvocat advocat .dar sa va zic ca o doctorita ma trimis ca sa ami cumpar o cola si so beau ca sa ami mai masoare tensiunea o dataoare

pai asa mi-a spus si mie,,,cum cafeaua nu beam mi-a spus sa beau colaalcool
Roxie
Postat: Wednesday, May 16, 2012 1:21 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 8/1/2007
Postari: 636
Locatia: Bucuresti
Eu nu pot sa renunt la cola, cafea nu prea beau si parca simt ca am nevoia de cola. Tot ce am putut sa fac ca pas inapoi a fost sa nu mai cumpar sticle de 2 litri sau 2,5 litri, acum iau numai la cutie si beau cel mult 2 pe zi.
gabyta
Postat: Wednesday, May 16, 2012 1:23 PM

Roxie wrote:
Eu nu pot sa renunt la cola, cafea nu prea beau si parca simt ca am nevoia de cola. Tot ce am putut sa fac ca pas inapoi a fost sa nu mai cumpar sticle de 2 litri sau 2,5 litri, acum iau numai la cutie si beau cel mult 2 pe zi.

vezi,,la asta nu m-am gandit,,,si la mine cum sticla e mereu in frigider alcool ..eu ca sa ma las de ea neaparat trebuie s abeau cate o cafeluta ,,si sincer nu imi mai place ..uff
Roxie
Postat: Wednesday, May 16, 2012 1:30 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 8/1/2007
Postari: 636
Locatia: Bucuresti
Doua din lucrurile care m-au ajutat sa renunt la cola in ambalaje mari a fost ca 1: se rasufla si atunci nu imi mai place, si 2: ca gustul este mai prost/diluat/lesinat decat la cele de la cutie.
kali
Postat: Wednesday, May 16, 2012 1:49 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14332
Noi bem doar ocazional... cand mai mergem prin vizite...
Copiii - deloc.
ingerash
Postat: Wednesday, May 16, 2012 2:15 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Nu bem asa ceva.
bereea
Postat: Wednesday, May 16, 2012 2:30 PM

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22702
Eu beau doar cand ma simt foarte obosita si acum imi explic si de ce.Dar cred ca voi renunta definitiv cand vad ce efecte nocive are.(nu ca nu stiambanghead )Alessandrei nu-i dau sub nici o forma.Mai bine beau o tona de cafea , decat asa ceva.
miriam
Postat: Wednesday, May 16, 2012 2:46 PM

Intrat: 5/17/2009
Postari: 4984
Locatia: bh
Nici noi nu bem Cola, decat foarte rar...nici Davis nu cere sucuri, deci nu ne facem probleme din cauza asta.
giulia_mamik
Postat: Friday, May 18, 2012 7:38 AM

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Eu beau ocazional coca cola.Cand ies in oras,sa zicem sau in vizite.Acasa foarte rar cumpar cate o doza de cola cand chiar sunt foarte obosita si mai am treaba.Daria nu are voie cu asa ceva..
oanamaria
Postat: Friday, May 18, 2012 1:40 PM

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Daca mi-e pofta bea o gura de Cola fara sa ma gandesc la efectele nocive -savurez si gata !
Sunt atat de lucruri nocive pe lumea asta si nu cred ca mi se intampla vreo nenorocire daca ocazional bea un pahar de Cola .
Probleme adevarate apar la cei care beau cate 2l zilnic in loc de apa beau Cola si cunosc astfel de persoane care sunt dependente de Cola .
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed