CE SA FACETI IN CAZ DE URGENTA

Options CE SA FACETI IN CAZ DE URGENTA
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oanalaurisa
Postat: Thursday, March 6, 2008 11:20 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597

1. SUNATI LA NUMARUL LOCAL AL SERVICIULUI DE SALVARE,SAU CERETI UNEI PERSOANE AFLATE IN APROPIERE SA O FACA.

2.CONTROLATI FUNCTIILE VITALE ALE VICTIMEI.

3.OPRITI ORICE HEMORAGIE SEVERA.

4.PREVENITI SOCUL.

5.INCERCATI SA INTELEGETI CE S-A INTAMPLAT.

Cautati in jurul dvs. indicii,precum o notita medicala de avertizare pe corpul victimei,tip S.O.S.,sau un flacon deschis,ce contine o substanta chimica otravitoare.

POZITIA DE SIGURANTA

Asezarea in pozitia de siguranta a unei victime care respira va mentine caile aeriene deschise.
ATENTIE: Nu asezati victima in aceasta pozitie daca suspectati un traumatism la nivelul capului sau gatului!

SPRIJINITI CAPUL VICTIMEI SI INTOARCETI-L PE BURTA.
Indoiti-i bratul si genunchiul de pe partea mai aproape de dvs.Dati cu grija capul pe spate,astfel incat caile respiratorii sa ramana permeabile,.

CONTROLUL FUNCTIILOR VITALE.(ABC)

Airway (cai respiratorii), Breathing (respiratie),Circulation (circulatie).

A
MENTINETI DESCHISE CAILE RESPIRATORII ALE VICTIMEI
Cu blandete,dati pe spate capul victimei si ridicati-i barbia.
ATENTIE: Daca suspectati un traumatism al capului,gatului sau coloanei vertebrale,ridicati numai barbia.

B
INSPECTATI,ASCULTATI SI PALPATI RESPIRATIILE
Inspectati ridicarea toracelui victimei.Puneti urechea la gura victimei si ascultati si palpati aerul expirat;miscarea izolata a toracelui poate sa nu insemne respiratie.

C
CONTROLUL PULSULUI
Apasati cu blandete cu doua degete,nu cu degetul mare,in depresiunea din partea laterala a gatului victimei,langa marul lui Adam,si palpati pulsul.

CONTROLUL PULSULUI LA UN SUGAR (PANA LA 1 AN).
Apasati bland cu doua degete,nu cu degetul mare,in partea interioara a bratului sugarului,intre cot si umar si palpati pulsul.Daca nu simtiti nici un puls,ascultati bataile inimii.

Iata o lista cu situatii de urgenta pe care am sa le dezbat separat in topicuri diferite:

1.ARSURILE
2.ASFIXIA MECANICA
3.URGENTE AURICULARE
4.CAP,GAT SI COLOANA - TRAUMATISME
5.CONVULSIILE
6.ELECTROCUTAREA
7.FRACTURI SI LUXATII
8.HEMORAGIA
9.HEMORAGIA INTERNA
10.HIPOTERMIA SI DEGERATURILE
11.INIMA,ATAC DE CORD
12.INSOLATIA SI SUPRAINCALZIREA
13.INTOXICATIILE
14.INECUL
15.MUSCATURI DE SERPI
16.NASTEREA DE URGENTA
17.URGENTE NAZALE
18.URGENTE OCULARE
19.PIERDEREA CUNOSTINTEI
20.STOPUL CARDIO-RESPIRATOR
21.SOCUL

Daca aveti vreo preferinta cu privire la una dintre aceste urgente,am sa incep cu care doriti voi.

Cristy
Postat: Friday, March 7, 2008 8:01 AM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Bravo Oana bravo bravo bravo bravo

Ce mai, trebuie sa recunosc ca acestea sunt informatii foarte utile, incet incet ai sa dezbati tu pe toate pupici

Ceva important, nu am vazut pe listuta, avand in vedere ca este un forum de copii, iar acum vine vara ras copiilasii nostrii alearga... un topic despre plagi, lovituri si taieturi ar fi binevenit pupici

ira_tgr
Postat: Friday, March 7, 2008 8:03 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
oanalaurisa wrote:

Iata o lista cu situatii de urgenta pe care am sa le dezbat separat in topicuri diferite:

1.ARSURILE
2.ASFIXIA MECANICA
3.URGENTE AURICULARE
4.CAP,GAT SI COLOANA - TRAUMATISME
5.CONVULSIILE
6.ELECTROCUTAREA
7.FRACTURI SI LUXATII
8.HEMORAGIA
9.HEMORAGIA INTERNA
10.HIPOTERMIA SI DEGERATURILE
11.INIMA,ATAC DE CORD
12.INSOLATIA SI SUPRAINCALZIREA
13.INTOXICATIILE
14.INECUL
15.MUSCATURI DE SERPI
16.NASTEREA DE URGENTA
17.URGENTE NAZALE
18.URGENTE OCULARE
19.PIERDEREA CUNOSTINTEI
20.STOPUL CARDIO-RESPIRATOR
21.SOCUL

Daca aveti vreo preferinta cu privire la una dintre aceste urgente,am sa incep cu care doriti voi.

abia astept bounce
oanalaurisa
Postat: Friday, March 7, 2008 4:31 PM

Cristy wrote:
Bravo Oana bravo bravo bravo bravo

Ce mai, trebuie sa recunosc ca acestea sunt informatii foarte utile, incet incet ai sa dezbati tu pe toate pupici

Ceva important, nu am vazut pe listuta, avand in vedere ca este un forum de copii, iar acum vine vara ras copiilasii nostrii alearga... un topic despre plagi, lovituri si taieturi ar fi binevenit pupici

Ok,am sa fac un topic si despre asta! Multumesc pentru propunere!
ira_tgr
Postat: Friday, March 7, 2008 5:58 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/2/2007
Postari: 2320
Locatia: RO
as avea si eu o sugestie daca se poate...
apropos de listuta aia cu situatii de urgenta...

daca am inteles bine, ai vrea sa deschizi cate un topic pt. fiecare urenta descriind-o amanuntit..

eu m-am gandit eventual sa scrii mai putin, sau sa mentionezi tehnicile cele mai rapide si eficiente, ce trebuie facut exact in acel moment, o foaie sau 2 pe care efectiv le-am putea printa (eu una as face-o si mi-as lipi-o de frigider), k nu se stie niciodata, si doamne fereste dak se intampla, numai sa cauti prin site nu-ti va trece prin cap... k oricum pe mine una ma derutaza primele minute unei situatii critice... asa ai avea la indemana o foaie cu un scurt rezumat ce trebuie facut...

ce parere ai?
mercik oricum angel

oanalaurisa
Postat: Friday, March 7, 2008 9:35 PM

ira_tgr wrote:
as avea si eu o sugestie daca se poate...
apropos de listuta aia cu situatii de urgenta...

daca am inteles bine, ai vrea sa deschizi cate un topic pt. fiecare urenta descriind-o amanuntit..

eu m-am gandit eventual sa scrii mai putin, sau sa mentionezi tehnicile cele mai rapide si eficiente, ce trebuie facut exact in acel moment, o foaie sau 2 pe care efectiv le-am putea printa (eu una as face-o si mi-as lipi-o de frigider), k nu se stie niciodata, si doamne fereste dak se intampla, numai sa cauti prin site nu-ti va trece prin cap... k oricum pe mine una ma derutaza primele minute unei situatii critice... asa ai avea la indemana o foaie cu un scurt rezumat ce trebuie facut...

ce parere ai?
mercik oricum angel

Pai,doar esenta o postez , si poti salva tu pe calculatorul tau si daca crezi ca e ceva mai mult decat ai tu nevoie,mai stergi si dai print dupa aia.ras
Darria
Postat: Sunday, March 9, 2008 10:14 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/20/2006
Postari: 267
Locatia: Iasi
Oana: felicitari pt. toate subiectele deschise de tine flowers flowers flowers
oanalaurisa
Postat: Thursday, March 20, 2008 10:36 PM

Darria wrote:
Oana: felicitari pt. toate subiectele deschise de tine flowers flowers flowers

Multumesc! Sper sa ma apuc cat mai curand sa le detaliez ca in ultima vreme nu am prea avut timp!
oanalaurisa
Postat: Friday, March 21, 2008 11:18 PM

Am sa dezbat toate situatiile de urgenta de pe lista, insa nu neaparat in ordinea de acolo,in functie de timpul de care dispun. Va multumesc pentru intelegere!
oanalaurisa
Postat: Friday, April 4, 2008 10:44 PM

Lista de la inceputul topicului poate o va continua cineva...daca doreste...
oanalaurisa
Postat: Tuesday, April 15, 2008 4:16 PM

Voi continua lista pe care v-am promis-o.ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed