Ce punem in Gradina de Vara

Options Ce punem in Gradina de Vara
Subiectul anterior · Subiectul urmator
praslea_cel_voinic
Postat: Monday, March 19, 2012 12:27 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2337
Locatia: Far, far away...
Ingerash, sa ai spor!
Deocamdata am luat sa pun patrunjel si busuioc alimentar. Rosii cherry sunt pe lista...topai
ingerash
Postat: Monday, March 19, 2012 12:59 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27671
Locatia: u.k.
praslea_cel_voinic wrote:
Ingerash, sa ai spor!
Deocamdata am luat sa pun patrunjel si busuioc alimentar. Rosii cherry sunt pe lista...topai

Multumescpupici computerlove spor si tie si belsug in gradina sa aiangel

La voi se gasesc verdeturi la ghiveci?
Am luat un patrunjel din supermarcket si o sa iau mai multe feluri de ierburi aromate si le replantez in ghivece mari tip laditza.Dintr-un mag.de caritate am luat un ghiveci care imi place foarte mult in el am pus patrunjelul.

ingerash attached the following image(s):
sam_4472.jpg sam_4475.jpg

mikaela
Postat: Thursday, March 22, 2012 11:54 PM

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Ingerash sa le folositi cu spor! Mararul e bun pentru lactatie, creste volumul de laptic pt bebe pupici

EU sunt in al 99-lea cer ca am gasit seminte de musetel si pojarnita (sunatoare)yes , azi mi-am facut plinul la zarzavaturi si legume. La flori mai astept putin, am cateva zambile si narcise, am 2 trandafiri si o tufa de azalee pe care abia astept sa le vad inflorite...Am vazut bulbi de gladiole suuuperbe, le am in plan dupa ce modific putin prin gradina, fostii proprietari au avut flori peste tot, au scos o parte din ele si acum tot gasesc pe ici una, pe dincolo alta, astept sa vad ce minuni mai apar si unde le mutangel
S.ELENA
Postat: Sunday, March 25, 2012 3:50 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
Noi ieri am pus ceapa, am scos folia de la patrunjel si am terminat de pus florile. Am zambile,lalele, ghiocei, trandafiri - roz, corai,unul alb si unul visiniu si asta toamna am pus doi galbeni si doi galben cu rosu. Inca nu le-am scos sticlele, mai astept cateva saptamani. Acum caut innebunita si unul portocaliu si gata, ma declar multumita la capitolul trandafiri.sic
Mi-a inflorit deja o tufa de nu-ma-uita, zambilele sunt imbobocite. Am pus si foarte multe soiuri de flori pitice (banutei, floarea soarelui pitica, garofite si altele carora nu le tin minte numele) cumparate din Kaufland.
Abia astept sa le vad inflorite.topai topai topai
bulibuli
Postat: Sunday, March 25, 2012 8:07 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9648
sunt invidioasa, mie nu mi-a inflorit/ imbobocit nimic, abia au aparut timid niste frunzulite de lalele si narcise.. (bulbi pusi din toamna).. a iesit ceapa si patrunjelul (varfuri).. ce-i drept abia sapt recuta mi s-a topit toata zapada in gradinita din fatza...
praslea_cel_voinic
Postat: Sunday, March 25, 2012 10:20 PM

Intrat: 6/19/2009
Postari: 2337
Locatia: Far, far away...
ingerash wrote:

Multumescpupici computerlove spor si tie si belsug in gradina sa aiangel

La voi se gasesc verdeturi la ghiveci?
Am luat un patrunjel din supermarcket si o sa iau mai multe feluri de ierburi aromate si le replantez in ghivece mari tip laditza.Dintr-un mag.de caritate am luat un ghiveci care imi place foarte mult in el am pus patrunjelul.

Ingerashda, se gasesc dau mai tarziu, acum e prea devreme....Mi-am luat seminte de rosii cherry si am gasit si tarhon...Acum pamant sa imi mai iau si ma pun la plantat cu Alex....dance Gradina mea e inca pe balcon...:018: dar e bun si asa, imi fac ocupatie...ras
Spor la rasadit/platat fetelor!
S.ELENA
Postat: Saturday, March 31, 2012 8:22 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7308
Locatia: Printre probleme......
Mie mi-a inflorit timid o zambila mov si mai sta sa infloreasca si una roz. Celelalte abia se zaresc.
Abia se zaresc si boboceii narciselor, insa la lalele am decat frunze.........
georgyana
Postat: Saturday, March 31, 2012 8:50 PM

Intrat: 12/9/2009
Postari: 4771
Locatia: constanta
Mie mi-au frunzarit toate numai de inflorit de acum incolo ...au iesit cateva narcise cu , un capsor frumos galben si cateva zambile move dar eu astept narcisele albe cu trompita scurta rosie ca tare frumos miroshearts
Katrina
Postat: Sunday, April 1, 2012 4:28 PM

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3450
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Eu sunt tare suparata ca mi-au inghetat trandafirii,desi in toamna i-am taiat si acoperit cu pamant si cred ca mi-au inghetat si crinii royali grena,ca nu a iesit nimic in locul lor,cei albi sunt marisori deja.Ma gandesc ca poate or iesi mai tarziu,desi anul tercut au iesit mai din timp. In rest sunt multumita.Narcisele galbene si zambilele cred ca-mi infloresc pana la Pasti,ca au bobocei mari,lalele ,narcisele albe garofitele ai iesit si ele.Bujorii am vazut azi ca si-au aratat primii mugurasi ,iasomia,Mana Maicii Domnului ,desi au multi lastari inghetati au inceput sa infrunzeasca. Cam asta deocamdata la capitolul flori. Pentru gradina de legume si zarzavaturi am luat seminte de castraveti,fasole galbena oloaga,fasole verde rotunda,mazare, morcov ,patrunjel ,marar, salata si ridiche.Leustenul, usturoiul si stevia au iesit deja,mai trebuie sa iau cartofi si arpagic dar dupa pasti cand se va mai incalzi putin.Apoi spre sfarsitul lunii,urmeaza rasadurile de rosii,ardei, vinete si cimbru.
raly
Postat: Sunday, April 1, 2012 8:08 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25864
Locatia: M e d i a s
Am pus si flori,insa nimic inflorit pana acum,am pus salata,spanac,ceapa,ustoroi si morcovi iar in rasad in casa am pus niste rosii dinalea mici,care au si iesit deja si urmeaza sa mai pun ardei, gogosari,conopida si varza.sic
marivic
Postat: Thursday, May 10, 2012 7:05 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13288
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Am plantat in solar:rosii,ardei gras si ardei capia,castraveti si vinete.As mai vrea sa completez cu usturoi si inca 40 de fire de ardei gras.In curte am pus dovlecei,bame,patrunjel,marar,rosii si ardei iute verde si ardei iute bulgaresc.Ramane sa rasadesc rosiile cherry,caci imi rasar prin toata curtea,....
Astazi am plantat multe flori:craite batute,craite simple,dalii pitice,salvie,petunii si gazanii,....sunt minunate!!!

Sambata trebuie sa intru in ele neaparat sa le leg pe sarma,daca nu chiar maine,daca pot.Rosiile sunt belige mari,...si se duc pe pamant daca nu sunt legate,....
mikaela
Postat: Sunday, May 13, 2012 3:39 AM

Mari, ce frumusele sunt florile!! Ca sa nu mai zic ca te invidiez in mod pozitiv pt rasaduri, rosiile si ardeii mei sunt asa de mici, mi se pare ca nu mai cresc sa le pun in gradina alcool

Fetele, am si eu o intrebare...cum se ingrijesc gladiolele si ce se face cu bulbii iarna/toamna?? M-am indragostit de gladiole, mi-am cumparat vreo 50 de bulbi sa-i plantez acum, dupa ce culeg florile sau cand vine toamna/iarna cum se pastreaza??
marivic
Postat: Sunday, May 13, 2012 8:00 AM

Bulbii de gladiole se pastreaza in beci ,la loc racoros pana primavara cand se pun in pamant.Toamna,se scot din pamant,prin octombrie i-am scos eu.....computerlove pupici pupici pupici
Multumesc,mikaela, pt ca iti place amaraciunea mea de gradina,......In anii trecuti,trecuti,aveam o gradina de se intorcea dupa soare,.....acumuff uff uff
mikaela
Postat: Monday, May 14, 2012 1:46 PM

marivic wrote:
Bulbii de gladiole se pastreaza in beci ,la loc racoros pana primavara cand se pun in pamant.Toamna,se scot din pamant,prin octombrie i-am scos eu.....computerlove pupici pupici pupici
Multumesc,mikaela, pt ca iti place amaraciunea mea de gradina,......In anii trecuti,trecuti,aveam o gradina de se intorcea dupa soare,.....acumuff uff uff

Mari, da' ce amaraciune zici tu?? Eu vad ca-i foarte buna computerlove

Cum pun bulbii, in pamant in beci sau nisip sau pe hartie?? La mine in beci cred ca e foarte frig iarna, oare nu ingheata?? Nu-mi zice nimic pe instructiunile de pe ambalajul bulbilor, dupa ei cica gladiolele sunt flori anuale, ca se planteaza bulbi noi in fiecare an, dar si eu stiu ca se pastreaza si se pot planta aceeasi bulbi primavara urmatoare, doar ca nu stiu exact cum se pastreaza, ca pe morcovi in nisip, ca pe cartofi in cutie, cum??? sorry1
marivic
Postat: Monday, May 14, 2012 3:05 PM

In rumegus cel mai bine,in ladite si udati foarte rar,foarte putin.Sa ai pana in 10 grade,acolo.
Ehhhh,ii zic amaraciune pt ca eu aveam gradina minunata,dar acum nu mai am nici timp si nici putereuff uff uff
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed