Ce luati in calcul atunci cand alegeti un liceu

Options Ce luati in calcul atunci cand alegeti un liceu
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Sunday, January 14, 2018 10:45 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17478
Locatia: Bucuresti
Voi ce ati luat sau veti lua in calcul atunci cand veti face optiunile pentru liceu?

Noi ne-am uitat sa fie un liceu cu media de intrare peste 9, care sa aiba rata de promovabilitate la BAC foarte mare, peste 95%, sa fie aproape de casa, daca se poate sa invete dimineata ras ... si nu in ultimul rand, sa arate OK.

bereea
Postat: Monday, January 15, 2018 8:59 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22559
Ce luam in calcul atunci cand alegem liceul?In primul rand sa fie pe un profil care ii place, apoi sa ofere oportunitati de munca, sa avem o vasta alegere a universitatii.
Din fericire liceul stiintific din orasul nostru este foarte bine cotat, are olimpici la nivel national, se fac multe laboratoare si, din anul 3, elevii trebuie sa presteze 200 de ore de activitate scoala-munca. Laboratoarele se fac in colaborare cu Universitatea La Sapienza, cea mai bine cotata din Italia.
AdrianaC
Postat: Monday, January 15, 2018 8:05 PM

bereea wrote:
Ce luam in calcul atunci cand alegem liceul?In primul rand sa fie pe un profil care ii place, apoi sa ofere oportunitati de munca, sa avem o vasta alegere a universitatii.
Din fericire liceul stiintific din orasul nostru este foarte bine cotat, are olimpici la nivel national, se fac multe laboratoare si, din anul 3, elevii trebuie sa presteze 200 de ore de activitate scoala-munca. Laboratoarele se fac in colaborare cu Universitatea La Sapienza, cea mai bine cotata din Italia.

Mi se pare foarte tare !
Alice stia doar ca nu vrea mate-info si nici filologie, asa ca singura optiune ramasa a fost cea de Stiinte ale Naturii...

Acolo cum se procedeaza la terminarea liceului? Se da un examen cam cum este BAC-ul in Romania si apoi examen la facultate?
bereea
Postat: Tuesday, January 16, 2018 2:17 PM

Da, este examenul de maturitate, parca sunt 3 sau 4 obiecte de examen atat scris , cat si oral, plus teza dupa un obiect ales care sa faca legatura intre toate obiectele studiate.Cand prezinta teza, profesorii au dreptul sa puna intrebari din toate materiile studiate in cei 5 ani de liceu.
La facultate se intra pe baza de examen, de cele mai multe ori test-grila de cca 80 intrebari.Nu sutn intrebari doar din domeniu ci si de cultura generala:literatura, geografie, istorie, arta, etc.
Maria & Mario
Postat: Wednesday, January 17, 2018 6:16 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9875
Locatia: Departe-poate prea departe
In primul rand tin cont de ce-si doreste plodu'! alcool Si sper sa pot "modela" decizia lui ..... pana o fac " a mea " Blushing
Glumesc ! Am norocul ca am scapat o data de problema asta ! Sper ca si a doua oara sa am acelasi noroc !
Cred ca e foarte important raportul oficial publicat de liceul respectiv ..... sa daca mai e si constrant de'a lungul anilor cu rezultate foarte bune, atunci sunt o mamica fericita ! Maria e independenta de vreo doi ani si ce isi doreste ea sa faca pe viitor , eu pot doar sa o sustin si sa o incurajez ! In nici un caz nu as incerca sa o debusolez !
kali
Postat: Wednesday, January 17, 2018 6:47 PM

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14224
Pentru mine e foarte important sa le placa ceea ce fac, prin urmare nu voi incerca sa le influientez alegerea.
E drept ca ai mei vor fi si ceva mai mari atunci cand vor intra la liceu - consider ca la 15-16 ani deja vor sti care le sunt pasiunile; mai rau ar fi sa nu aiba niciuna.Crazy

Sistemul nostru de invatamant e asa cum e, prin urmare nu am eu sperante ca le va asigura cineva vreun job odata cu terminarea studiilor, de aceea pun accent pe a face ceea ce iubesc ptc., astfel, e imposibil sa nu reuseasca cumva ( daca-si vor dori, bineinteles ).
AdrianaC
Postat: Wednesday, January 17, 2018 9:52 PM

Maria & Mario wrote:
In primul rand tin cont de ce-si doreste plodu'! alcool Si sper sa pot "modela" decizia lui ..... pana o fac " a mea " Blushing
Glumesc ! Am norocul ca am scapat o data de problema asta ! Sper ca si a doua oara sa am acelasi noroc !
Cred ca e foarte important raportul oficial publicat de liceul respectiv ..... sa daca mai e si constrant de'a lungul anilor cu rezultate foarte bune, atunci sunt o mamica fericita ! Maria e independenta de vreo doi ani si ce isi doreste ea sa faca pe viitor , eu pot doar sa o sustin si sa o incurajez ! In nici un caz nu as incerca sa o debusolez !

Oana, mi-ai lipsit si tu !Cheek Kiss
bereea
Postat: Thursday, January 18, 2018 9:54 AM

Maria & Mario wrote:

Exact! Fiica-mea dorea marina militara.Era ferm convinsa ca acolo vrea sa mearga.Am discutat, modelat, explicat si am ajuns la aceeasi concluzie:liceul stiintific!
Maria & Mario
Postat: Thursday, January 18, 2018 11:31 AM

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9875
Locatia: Departe-poate prea departe
Gossip Gossip Gossip Gossip Gossip computerlove computerlove computerlove computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed