ce lapte formula dati bebelusilor?

Options ce lapte formula dati bebelusilor?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Lilly of the valley
Postat: Thursday, March 27, 2008 7:30 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
petro wrote:
Nu m-am gandit la Humana pentru ca auzisem in spital ca intr-adevar e pentru bebeii mai mititei. Darius a avut 4,200 kg la nastere, dar abia la 7 luni si-a dublat greutatea. Vreau sa trec pe alta formula de lapte pt. ca imi refuza mancarea. Ziceam de Lactogen pt. ca l-am gustat si nu e asa de aromat. De la Nan mi-a facut alergie in a 3-a saptamana de viata si nu mai indraznesc sa ii dau.

fii-mea a avut la nastere 3,520. a baut humana pana la 1 an jumate (Humana 3 cu mar). a luat in greutate f. mult, dar asta nu e o regula. de ex. nepotica mea are 3 luni si e pe humana, nu ia mai mult 750 g pe luna.

sfatul meu: cu ce lapte ai inceput cu ala continui. daca ii merge bine, de ce sa-l schimbi? va accepta mancarea atunci cand va fi pregatit pt hrana solida.
miha76
Postat: Sunday, March 30, 2008 10:20 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/16/2007
Postari: 1610
Locatia: Iasi
Si eu am inceput cu Humana si primind de la stat Vitalact gratuit ce mi-am zis ...ce rost are sa-i mai dau Humana...Am incercat treptat sa o trec pe fetita pe vitalact...si a fost cosmar...nu mai fac asa ceva!!Se trezea din ora in ora noaptea o durea burticutza...a facut si o iritatie pe piele, plangea intr-una, asa ca imediat am revenit la Humana .Am chinuit copilu degeaba!banghead banghead Am vrut sa fac economie la bani banghead banghead ... Dar mi-am invatat lectia!Deocamdata continuam cu Humana 2(are 4 luni) si e bine!
petro
Postat: Thursday, April 10, 2008 2:03 PM

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
Am luat o cutie de Lactogen 2. Si am incercat sa-i introduc treptat. Dar cand a dat de gustul lui a facut o grimasa de am crezut ca vomita tot ce a mancat in ziua aia. Asa ca am facut niste Rafaelo cu elsic si mergem mai departe cu Milumil 2. Nici nu m-am gandit la partea financiara (ca la pret e la fel) ci mi s-a parut ca Darius refuza mancarea din cauza aromei din Milumil 2. Pana la urma si-a revenit si asteptam dintisori care ne cam dau batai de cap.
tutsy
Postat: Friday, April 25, 2008 2:20 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/5/2008
Postari: 28
Locatia: portugalia
din cauza sarcinei a trebuit sa intrerup alaptatul si incerc sa-i dau lui bebe lapte formula de la Nestle Nan 2 PREMIUM si nici nu vrea sa-lguste,defapt a gustat dar ce mimica a facut!?uff acum nustiu ce sa fac,poate sa incerc alt lapte sau nu are rost?pupici flowers
mihaela75
Postat: Friday, April 25, 2008 2:55 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Nu-i place ca era obosnuit cu sanul ,o sa te mai chinui un pic ba ca nu-i place laptele ba biberonul,iti trebuie doar rabdare si o sa le primeasca pe amandoua .
oanalaurisa
Postat: Friday, April 25, 2008 3:24 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597
tutsy wrote:
din cauza sarcinei a trebuit sa intrerup alaptatul si incerc sa-i dau lui bebe lapte formula de la Nestle Nan 2 PREMIUM si nici nu vrea sa-lguste,defapt a gustat dar ce mimica a facut!?uff acum nustiu ce sa fac,poate sa incerc alt lapte sau nu are rost?pupici flowers

Laptele NAN are un gust nu prea placut,din cauza asta nu-i place. Si Mira mea l-a acceptat o vreme,insa dupa aia n-a mai vrut.Incearca Milumil,asta sigur nu-l refuza...
mamica23
Postat: Friday, April 25, 2008 7:06 PM

Intrat: 2/21/2008
Postari: 3402
Locatia: turda
Si noi tot NAN am folosit,dar am avut senzatia ca nu se satura cu el,de cand am trecut pe MILUMIL totul e in ordine,mananca bine si la intervale de 3-4 ore.
Milumil e mai dulce si copii il accepta mai usor,si se si satura cu el .
Eu o recomand cu incredere.
lifeinhim
Postat: Friday, April 25, 2008 9:06 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/19/2008
Postari: 515
Si noi am folosit NAN si am renuntat la el. Matei facea un caca (scuzati) verde si urat mirositor de ziceai ca mananca numai oua stricate cu varza murata, de imi venea sa vomit cand schimbam pampersul. Am trecut pe Humana deocamdata, si acum e OK.
tutsy
Postat: Saturday, April 26, 2008 2:42 PM

Va multumesc pentru sfaturi,o sa incerc sa-i schimb laptele,sa vad daca aici in Portugalia voi gasi ceia ce mi-ati recomandat.hohot pupici
tutsy
Postat: Tuesday, April 29, 2008 8:26 AM

hohot Of,nustiu ce ma fac mamicilor,am cumparat alt lapte formula,de la Milupa,si nici pe acesta nu vrea sa puie macar limba,cind vreau sa-i dau inchide gurita si face birrrrrrr,birrrrrrrr,de ma improasca numai lapte,am incercat sa-i inmoi niste biscuiti cu el,i-am facut casuta,si nimic,gusta doar si mai mai mult nimic.In schimb iaurturi papa foarte bine,dar eu ma gindesc ca oricum bebe trebuie sa pape laptic,poate sa incerc sa-i dau de vaca?voi ce credetialcool disputa
mamica23
Postat: Tuesday, April 29, 2008 8:31 AM

Cat timp are bebe?
Si eu am facut prostia de ai da lapte de vaca lui Ervin,si in loc de bine am facut rau.
Ii multumesc pe aceasta cale lui OANALAURISA,ca m-a certat si mi-a deschis "ochii"pupici pupici pupici
tutsy
Postat: Tuesday, April 29, 2008 10:46 AM

Bebe are 8 luni jumate.Crezi ca nu ar mai trbui sa-i dau deloc?ca nu ma ajunge mintea si capul cum sa-l mai fac sa bea laptic.banghead pupici
mamica23
Postat: Tuesday, April 29, 2008 11:01 AM

tutsy wrote:
Bebe are 8 luni jumate.Crezi ca nu ar mai trbui sa-i dau deloc?ca nu ma ajunge mintea si capul cum sa-l mai fac sa bea laptic.banghead pupici

Noua pediatrul ne-a spus ca macar pana la 9 luni sa-i dau lapte praf,si laptele de vaca nu este recomandat copiilor sub un an,deoarece are putin fier.Iar fierul este foarte important pt copii,are ca rol in dezvoltarea si functionarea creierului.Eu din motive economice,i-am dat lapte de vaca cam o luna,saracutul in aceea luna a plans incontinuu,il durea stomacelul,s-a constipat ...etc.De la 4 luni jumate am trecut inapoie la laptele praf,si de atunci nu mai avem probleme,el se dezvolta sanatos si arata chiar foarte bine dupa spusele pediatrului.
Sincer nu stiu ce sfat as putea sa-ti dau,poate mai intra fetele (mai cu experienta in domeniu) si te vor sfatui ele.
Te pupam dulce
pupici pupici pupici
oanalaurisa
Postat: Tuesday, April 29, 2008 12:18 PM

tutsy wrote:

Decat sa-i faci mai rau,mai bine mai incerci cu rabdare,cand ii este foarte foame si ai sa vezi ca va accepta incet-incet laptele praf. Laptele de vaca nu are vitaminele necesare dezvoltarii armonioase la o varsta asa de mica si are multa grasime. Nu-ti pierde cumpatul,cu rabdarea treci si marea...incearca sa nu te agiti cand vezi ca refuza,ca simte si asta si sigur nu va vrea...
oanalaurisa
Postat: Tuesday, April 29, 2008 12:19 PM

mamica23 wrote:
Cat timp are bebe?
Si eu am facut prostia de ai da lapte de vaca lui Ervin,si in loc de bine am facut rau.
Ii multumesc pe aceasta cale lui OANALAURISA,ca m-a certat si mi-a deschis "ochii"pupici pupici pupici

M-am cam strans inima cand te-am certat,dar ma durea sufletul cand scriai ca il doare burtica...ma bucur ca sunteti bine...pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed