Ce este Halloween?

Options Ce este Halloween?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Postat: Tuesday, October 27, 2015 5:51 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17753
Locatia: Bucuresti
In ultima vreme am inceput si noi tot mai mult sa preluam o serie de sarbatori, printre care se numara si sarbatoarea de Halloween.

Putini insa stiu ce este cu adevarat aceasta sarbatoare, dincolo de costumele de Halloween si de dovlecii frumos sculptati.

Halloween este sarbatorit in noaptea de 31 octombrie si este o sarbatoare de origine celtica. Ea s-a raspandit prin intermediul imigrantilor irlandezi din SUA.

Provine de la expresia All Hallows' Even, iar aceasta sarbatoare a fost asociata in tarile unde predomina crestinismul occidental - catolic si protestant - cu sarbatoarea crestina a tuturor sfintilor.

In seara de 31 octombrie copiii se imbraca in costume fioroase, vrajitori, stafii, vampiri, etc si colinda pe la case cu "lanterna lui Jack", reprezentata de un dovleac sculptat, intreband „Trick or Treat?”.

Ce semnificatie are acest Trick or Treat? Este ca o "amenintare" ca daca nu vor primi dulciuri, le vor face respectivilor o farsa.

Vechii cel?i credeau ca grani?a dintre lumea aceasta ?i cea de dincolo se slabe?te în ziua de Samhain, permi?ând spiritelor, bune sau rele, sa o traverseze. Stramosii familiei erau cinsti?i ?i invita?i acasa, în timp ce spiritele rele erau gonite. Se crede ca nevoia de a îndeparta spiritele rele a dus la purtatul de costume ?i masti. Ei îndepartau spiritele rele deghizandu-se ei în?i?i în spirit rau pentru a le evita.

(Sursa: Wikipedia)
t-mihaela
Postat: Wednesday, October 28, 2015 4:14 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5141
Mi-e urat Haloinu asta de mor, de gura copiilor atarn skeletoane pe usa dar cum trece noaptea fac curat luna rad tot .Nu imi place nimic la sarbatoarea asta e urata si fara rost.Pentru copii e bucurie ca aduna dulciuri , cand vin acasa le rastoarna pe covor si evalueaza recolta.
bereea
Postat: Wednesday, October 28, 2015 9:03 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22705
Noi nu sarbatorim asa ceva.
kali
Postat: Wednesday, October 28, 2015 10:53 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14333
Nici noi.NuStiu
AdrianaC
Postat: Saturday, October 31, 2015 8:47 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17753
Locatia: Bucuresti
Noua ne place sa sculptam dovleci si sa ne costumam, just for fun.
bulibuli
Postat: Sunday, November 1, 2015 11:25 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Se si exagereaza f mult cu anti-haloinismul asta, m-au innebunit zilele astea cu articole si blogareli. Nu te pune nimeni sa sarbatoresti, nici sa te bucuri, nici sa te costumezi. Dar daca copilul vede in jur toate astea si vrea si el un costum haios si dulciuri iaca suparare... nu-i musai sa-l faci zombi sau schelet, poate fi un dovlecel, magician sau masina de spalat. Orice. Si oricand, nu numai pe 31. Si noi sculptam dovleci sau pepeni si faceam felinare din ei si era absolut minunat, e una din amintirile placute din copilaria mea. Nici nu auzisem de Haloween. Anul asta s-a atins punctul culminant cu tragedia din club, ca iaca s-au trezit postacii anti-haloween cei mai inversunati sa scrie ca e pedeapsa divina pt sarbatorirea unei traditii pagane pe muzica satanista care invoca moartea. Fereasca Dumnezeu!! Sa stiti ca nici Mos Craciun nu-i personaj biblic.... asa ca, nu trebuie sa exageram nici intr-o directie, nici in alta!
t-mihaela
Postat: Monday, November 2, 2015 6:05 PM

NuStiu Cu siguranta imi scapa ceva. Ce club, ce satanisti?Trec la documentare alcool .
bulibuli
Postat: Monday, November 2, 2015 6:15 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
t-mihaela wrote:
NuStiu Cu siguranta imi scapa ceva. Ce club, ce satanisti?Trec la documentare alcool .

http://adevarul.ro/news/eveniment/incendiu-clubul-colectiv-revolta-unui-tanar-l-a-ocolit-moartea-cei-mergeau-colectiv-nu-boschetari-traiau-zi-alta-1_56347141f5eaafab2c2e3101/index.html
t-mihaela
Postat: Monday, November 2, 2015 6:45 PM

pale Asta nu are nimic de-aface cu Haloinu.pale

Pe strada noastra e un teren plin de moloz,pare o constructie in facere-daramare o ciudatenie imprejmuita cu gard de protectie.Mereu ma intrebam ce se petrece acolo fix pe un loc intre doua case, loc unde ar trebui logic sa fie o casa.Ei ,zilele astea am aflat ca de fapt a fost o casa acolo,acum trei ani in timpul noptii o scanteie in basement a ucis o intreaga familie.Copiii mari de liceu nu au iesit din casa, stateau langa mama lor ca era in carut cu rotile,nu putea merge.Dupa ce a ars casa i-au gasit pe toti gramada in dormitorul mamei ,au murit asa impreuna.O ruda a incercat sa vanda casa dar nimeni nu a cumparat-o,apoi au daramat-o ,au scos si temelia ,tot.Nu cred ca cineva e suficient de curajos sa cumpere terenul acela, cred ca o sa ramana asa parloaga dupa ce fac curat si cara molozul.

Citesc despre clubul ala si ma gandesc ,erau doar tineri ,ca si cei din casa de pe strada mea ,ce moarte cumplita ,arsi de vii uff uff
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed