Ce ar trebui sa invete copiii la scoala si nu invata?

Options Ce ar trebui sa invete copiii la scoala si nu invata?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
TatyKS
Postat: Thursday, May 22, 2014 12:35 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
Cand am dat examen la liceu nu conta media claselor 5-8 , am intrat pe baza de examen . Cand am dat la facultate, media de la bacalaureat conta 10-15 % numai stiu exact . N-am inteles de ce ... eu terminasem un liceu teoretic clasa chimie-biologie ... de ce conta la ANEFS media mea la BAC?
Acum cred ca procentul este si mai mare si ii face pe copiii astia sa moara pentru medii, cei care vor anumite licee , bineinteles.

Eu faceam compromisuri la note ... sa nu le stric media saracilor copii ! Se rugau de mine , plangeau ...
Cei foarte buni se revoltau ... de ce sa aiba aceleasi note ca si ei care sunt mai buni, ca la mate, romana, etc . doamnele nu le dadeau in plus ca sunt buni sportivi de performanta, ca au castigat trofee, medalii ... si tot asa !

Cred ca ar trebui eliminata media claselor 5-8 la examenul de capacitate.
TatyKS
Postat: Thursday, May 22, 2014 12:39 PM

AdrianaC wrote:

. Clasa a 5-a a terminat-o cu media generala 10. Sa vedem clasa a 6-a...

Deci a luat 10 si la sport , desi nu este un copil inzestrat cu calitati motrice . Pana la urma acest profesor nu este atat de rau, pe cum il descrii tu. A facut un compromis pentru fata ta , chiar daca a chinuit-o putin la ore.
Succes si felicitarinewclap ca invata atat de bine .
AdrianaC
Postat: Thursday, May 22, 2014 12:51 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17387
Locatia: Bucuresti
A avut 10 la sport, cu pretul internarilor repetate prin spitale si al statului acasa pe aerosoli / cortizon si asa mai departe, pentru ca nu vroia sa fie mai prejos decat ceilalti copii...

Totusi, dupa atatea tratamente si stat prin spitale, crede-ma ca nu ma mai intereseaza ce face la sport, poate sa ii dea si 5, dar sa o lase in pace si sa nu o mai imbolnaveasca...

I-am spus din start sa faca orele de educatie fizica, dar in momentul in care simte un oarecare discomfort, cand nu mai poate respira sau incepe sa suiere, pur si simplu sa se opreasca si sa nu mai faca nimic, chit ca o ameninta sa ii da 4.

A fortat-o foarte mult, si nu numai pe ea, ci si pe ceilalti copii, pana la extenuare, pana au lesinat pe acolo sau le-a dat sangele pe nas (am mai spus asta), pana si-a fracturat o fetita coloana pentru ca a trebuit sa faca nu stiu ce exercitiu...

Lui Alice daca scotea un timp mai mic cu 10 sec de ex decat alt coleg ii spunea sa mai alerge o data ca asta e de nota 9 nu de 10 si daca vrea 10 sa mai alerge o data. Si ea, ca proasta, se chinuia sa mai alerge o data si bineinteles ca scotea un timp mai prost, ca era deja obosita. Notele de 10 din clasa a 5-a si le-a luat cu greu si cu pretul sanatatii si chiar nu ma intereseaza in acest caz notele lui...

Pe primul semestru din clasa a 6-a a avut media 9... tot cu internari si ventolin / cortizon, etc... Sunt curioasa ce note ii va pune semestrul acesta, cand chiar i-am zis sa nu faca nimic daca nu poate. Aparent a inteles si profesorul in al 12 -lea ceas ca nu are voie sa faca efort si sa stea in praf pentru ca i se declanseaza astmul bronsic alergic si pare ca o lasa ceva mai moale cu probele, dar ma astept sa o arda si la note...

Asta este... In viata toate se platesc mai devreme sau mai tarziu si sunt sigura ca la un moment dat va fi "rasplatit" pentru tratamentul pe care l-a aplicat copiilor...
aurishta
Postat: Thursday, May 22, 2014 1:00 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5513
N-ar fi mai simplu sa ii iei scutire de sport, pur si simplu? Nu cred ca medicul de familie s-ar opune la asta daca stie situatia "din teren"!
TatyKS
Postat: Thursday, May 22, 2014 1:05 PM

AdrianaC wrote:
A avut 10 la sport, cu pretul internarilor repetate prin spitale si al statului acasa pe aerosoli / cortizon si asa mai departe, pentru ca nu vroia sa fie mai prejos decat ceilalti copii...

Totusi, dupa atatea tratamente si stat prin spitale, crede-ma ca nu ma mai intereseaza ce face la sport, poate sa ii dea si 5, dar sa o lase in pace si sa nu o mai imbolnaveasca...

I-am spus din start sa faca orele de educatie fizica, dar in momentul in care simte un oarecare discomfort, cand nu mai poate respira sau incepe sa suiere, pur si simplu sa se opreasca si sa nu mai faca nimic, chit ca o ameninta sa ii da 4.

A fortat-o foarte mult, si nu numai pe ea, ci si pe ceilalti copii, pana la extenuare, pana au lesinat pe acolo sau le-a dat sangele pe nas (am mai spus asta), pana si-a fracturat o fetita coloana pentru ca a trebuit sa faca nu stiu ce exercitiu...

Lui Alice daca scotea un timp mai mic cu 10 sec de ex decat alt coleg ii spunea sa mai alerge o data ca asta e de nota 9 nu de 10 si daca vrea 10 sa mai alerge o data. Si ea, ca proasta, se chinuia sa mai alerge o data si bineinteles ca scotea un timp mai prost, ca era deja obosita. Notele de 10 din clasa a 5-a si le-a luat cu greu si cu pretul sanatatii si chiar nu ma intereseaza in acest caz notele lui...

Pe primul semestru din clasa a 6-a a avut media 9... tot cu internari si ventolin / cortizon, etc... Sunt curioasa ce note ii va pune semestrul acesta, cand chiar i-am zis sa nu faca nimic daca nu poate. Aparent a inteles si profesorul in al 12 -lea ceas ca nu are voie sa faca efort si sa stea in praf pentru ca i se declanseaza astmul bronsic alergic si pare ca o lasa ceva mai moale cu probele, dar ma astept sa o arda si la note...

Asta este... In viata toate se platesc mai devreme sau mai tarziu si sunt sigura ca la un moment dat va fi "rasplatit" pentru tratamentul pe care l-a aplicat copiilor...

Stiu , te cred ... imi e mila de ea . Am avut si eu cazuri , dar eu sunt mamoasa si nu-i chinui uff .

Nu inteleg de ce e asa nazist angry ...
AdrianaC
Postat: Friday, May 23, 2014 1:14 PM

aurishta wrote:
N-ar fi mai simplu sa ii iei scutire de sport, pur si simplu? Nu cred ca medicul de familie s-ar opune la asta daca stie situatia "din teren"!

Taty stie... I-am dus nenumarate scutiri, si de la pediatru si de la medicul de familie, am mers si la directoare, degeaba...

Intr-un final i-am trimis o solicitare directa prin care era rugat sa tina cont de scutirile primite de la medici sau in cazul in care nu tine si copilul pateste ceva il voi actiona in justitie (ma rog, am scris mai putin dur, dar asta era ideea). De atunci nu a mai chinuit-o... ras

Ceilalti copii insa trebuie sa il suporte...

Taticul fetei care a stat aproape 1 semestru in gips / corset din cauza ca sia fracturat coloana la ora lui, i-a adus scutire permanenta de sport si i-a spus ca nu are voie sa mai stea nici macar in sala de sport, pentru ca se poate intampla ca din greseala sa o loveasca vreo minge sau vreun copil si sa o nenoroceasca pe viata. Pai ce, a avut cu cine sa se inteleaga? El nu si nu ca trebuie sa stea in sala, chiar daca nu face sport...

Pana la urma numai dupa multe insistente la directoare a reusit sa ii convinga sa stea copilul in clasa in timpul orei de sport...

Alice a mea de exemplu, care e alergica la praf, si cand oboseste sau e praf rau in sala si o ia tusea, nu are voie sa plece din sala, desi praful ii provoaca alergia / astmul... ras

Asta e, cu unii oameni nu poti discuta...
aurishta
Postat: Friday, May 23, 2014 1:23 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5513
Ce nazist, vorba lui Taty!angry
mikaela
Postat: Friday, May 23, 2014 5:24 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Dar nu i se poate face reclamatie la foruri direct superioare, peste directoare ca se pare ca aia nu are nici o putere? Sa-l dea afara daca e asa nazist ca la urma urmei trebuie sa respecte si el niste reguli specifice meseriei. Nu cred ca exista undeva vreo lege care sa-i dea drept deplin pe viata unui copil. Taty, tu stii mai bine, esti in domeniu, ce se poate face cu un tiran din asta? Cred ca trebuie sa fie ceva unanim, cum exista pt alti profesori care fac abuz de serviciu asa trebuie sa existe si pt el, ce se specifica in contractul unui profesor de sport? Sau in cazul scutirilor medicale??

Adriana, imi pare rau pt Alice si ceilalti copii, celalalt copil cu fractura e absolut amazing pt mine, cum s-a scos proful, ce-a zis, ca-i un simplu accident ?? DOamne, ce oameni alcool
AdrianaC
Postat: Friday, May 23, 2014 8:16 PM

Da, am inteles ca a zis ca nu e vina lui ca a cazut si s-a lovit... dar eu daca eram in locul acelor parinti, cred ca acum era deja la racoare pentru vatamare corporala grava...
Nanny
Postat: Friday, May 23, 2014 11:41 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Dar cine-i nebunul asta? Chiki Chean? Doamne iarta-ma ..ce diliu!!!boxing Pai l-as bate cu scutirile in cap...Reclamatiile se fac intai la Director...intai verbal, apoi in scris...cu numar de inregistrare de la secretariatul scolii! Directorul trebuie sa solutioneze cererea. Daca diliul continua...se face sesizare la Inspectoratul Scolar...la inspectorul de specialitate...si daca e cazul la Inspectorul general. Dar eu zic ca cel mai bine se discuta fata in fata, cu calm!!duel
AdrianaC
Postat: Saturday, May 24, 2014 9:15 AM

Am ajuns doar pana la a vorbi cu directoarea... apoi i-am trimis solicitarea in scris profesorului si s-a calmat...

Sa vezi distractie anul viitor..., cand trebuie sa aduca iar adeverinte...
Alina10
Postat: Saturday, January 3, 2015 2:31 PM
Nivel: Guest

Postari: 5
Ce note de 9 a avut pana acum?A mea e a 5a si a avut un 9 la mate si un 9 la desen.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed