Ce ar trebui sa invete copiii la scoala si nu invata?

Options Ce ar trebui sa invete copiii la scoala si nu invata?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bereea
Postat: Wednesday, May 21, 2014 9:34 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22400
Nu inteleg de ce trebuie notate activitati precum sahul.Deja va deveni un alt stress pentru copii.

Taty, sunt de acord cu ce ai scris.Fiica-mea stie sa se dea peste cap pentru ca am invatat-o eu acasa.Scoala e mare, au o singura sala de sport si nu face fata. La orele de educatie fizica jucau jocuri.Nimic altceva.De aceea acum sunt multumita ca face basket. Macar alearga si a invatat sa bata mingea.
Din clasa a sasea- cand incepe cursul gimnazial- ii schimb scoala pentru ca nu este dotata cu sali de sport si laboratoare-
kali
Postat: Wednesday, May 21, 2014 9:41 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14067
Locatia: la et. 4
aurishta wrote:
Si mi se pare cam aiurea sa primeasca note la sah!uff

Si mie. Mai bine il lasau drept optional numai in ciclul primar, unde e mai usor cu calificativele.
Desi nu cred sa fie nimeni absurd...
petronela_gav
Postat: Wednesday, May 21, 2014 9:55 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/5/2009
Postari: 1537
Locatia: Piatra Neamt
Asa cum a scris si Aurishta mi-ar place sa se introduca orele de lucru manual, bine denumite altfel. Sunt multe adolescente care nu stiu sa faca nimic. Nu stiu cate o sa devina "mari crosetarese" dar macar de nevoie invata sa tina un ac in mana.
Eu sunt deacord cu sahul, dar mai mult e datorita faptului ca Darius e interesat de sah. Nu asi vrea sa se scoata orele de sport, mi se par cam putine. Cand eram eu la scoala si trebuia sa dau acele probe eram de groaza. De multe ori aveam note mai mici la sport decat la chimie sau matematica.NuStiu
t-mihaela
Postat: Wednesday, May 21, 2014 4:39 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5123
In clasele 1-4 invatatoarea noastra nu facea cu noi educatie fizica ,era asa de lenesa si comoda ca abia isi misca oasele de colo colo plus favoriza copiii dupa cadourile primite .Eu aveam note bune si miraculos cand nu invatam nu eram notata ...mai tarziu am aflat ca mama ii facea muuulte favoruri dar asta e alta poveste .Am urat-o toata viata mea si am avut grija ca Diana sa nu intre la clasa ei ...

La gimnaziu in sfarsit ni s-a facut dreptate ,am avut ore de sport la sala , doamne cum asteptam sportul ca pe borcanul cu miere, toata clasa ,parca eram nebuni de fericire...urlam aruncam cu adidasii in tavan,pardon tenisi, nu erau adidasi pe vremurile aleahohot .Nu stiti ce inseamna sa fii privat de sport ,sa ti se ia dreptul la miscare sa stai cau un fraier in banca o oara intreaga facand nimic si mai ales sa fii "cuminte".
Nu am fost niciodata o fire sportiva, profesorii nu prea ma bagau in seama dar cui ii pasa...topaiam si eu pe acolo in legea mea yes Profii de sport aveau porecle amandoi dar ne erau asa de dragi ,ii porecleam din dragosteSimplyLove Lui ii zicea Stiks ca era inalt si slab ca un sticks Big Laugh Pe ea nu mai tin minte dar imi era tare draga ,niciodata nu am vazut-o in haine normale, doar treninguri si erau asa fitzoase nu stiu de unde le cumpara , noi inventasem povesti ca are neamuri in strainataturi si eram toate fetele geloase ,dar tot o iubeam ras
Nanny
Postat: Wednesday, May 21, 2014 4:41 PM

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Orele de "lucru manual" se numesc...sau se numeau "Educatie tahnologica" si se faceau in invatamantul gimnazial.Nu stiu daca se mai face aceasta disciplina sau daca mai stie cineva sa predea asa ceva. Sunt sigura ca aceste ore vor fi reintroduse cat de curand, la fel cum au reinfiintat Scolile profesionale. La noi Doi cu sapa , cinci cu mapa. Si treaba cine face? Avem nevoie si de meseriasi, nu numai de directori!! Iar meseriasii vor fi cel mai bine platiti!!!
Sunt de acord cu tine Taty...sport chiar trebuie sa faca toata lumea..mai ales pt ca stau cocosati 6-7 ore in banci si alete 3-4 ore acasa la calculator sau la birou, la teme. In curand toti copiii, viitorii adolescenti vor avea din ce in ce mai multe probleme cu coloana, daca nu au deja. Am observat la fetele de clasa a 6-7 a...deformari ale coloanei...Graaav! Pt ca eu lucrez individual cu copiii, ii cunosc muuult mai bine, decat profesorii de la clasa, stiu cum sa-l iau pe fiecare in parte, ii cunosc lacunele si metodele de lucru sunt diferite de la un individ la altul, insa pe toti ii sfatuiesc si ii indemn sa aiba cat mai multe activitati fizice in aer liber, sa lasa telefonul si tableta macar pt cateva ore!!!
Si iarasi sunt de acord cu tine Taty... profesorul este cel care coordoneaza activitatea scoalara, ca nu vine nimeni din Minister sau Inspectorul lu` Peste sa controleze daca Gigel a sarit fix 4m la groapa cu nisip, asa cum cere "STAS-ul". Hai sa fim seriosi!!! In orice scoala sunt profesori ca nu-si fac meseria...si datorita salariului pe care il au, si datorita pregatirii slabe pe care o au si pentru ca nu au nimic in comun cu meseria de pedagog...etc.
Si da...si eu stiu sa crosetez, sa cos un nasture,sa impletesc ...la nivel minim datorita Educatiei tehologice pe care am facut-o pana in clasa a VIII a!!
Apropo..la noi iarna cand vremea e rece se face si sah la orele de sport!! Ba chiar profa de sport se lauda ca a mers cu cativa elevi la Concursurile de Sah!
aurishta
Postat: Wednesday, May 21, 2014 6:25 PM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5513
Locatia: Bucuresti
Nanny wrote:
Orele de "lucru manual" se numesc...sau se numeau "Educatie tehnologica" si se faceau in invatamantul gimnazial.Nu stiu daca se mai face aceasta disciplina sau daca mai stie cineva sa predea asa ceva.
Sunt si acum, dar pur teoretice!
AdrianaC
Postat: Wednesday, May 21, 2014 6:36 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17387
Taty, imi pare rau daca nu m-am facut inteleasa...
NU vreau sa se renunte la miscare, vreau doar sa nu mai fie totul atat de strict (cel putin asa este in scoala copiilor mei...).

La ora lor trebuie ca toata lumea sa faca anumite lucruri, de exemplu alergare pana ii buseste sangele pe nas sau lesina (si nu exagerez, chiar asta s-a intamplat in clasa lui Alice), sau pana raman fara aer pentru ca fac o criza de astm... nu mai conteaza daca au scutire si nu au voie sa faca decat exercitii usoare...

Toata lumea trebuie sa sara capra si lada (sau cum s-o numi ea), nu conteaza ca asta inseamna ca un copil sa ajunga sa isi fractureze coloana si sa stea 1 semestru in ghips de la gat pana la brau (tot in clasa lui Alice se intampla) si exemplele pot continua.

Tu poate esti un exemplu de profesoara de educatie fizica pe care toti copiii si-ar dori sa il aiba. Si eu am avut o profesoara de educatie fizica extraordinara in clasa generala, care pe deasupra ne mai era si diriginta, si pe care o iubeam muult de tot ! La ea orele erau superbe si chiar daca existau si pe atunci astfel de probe, ea era foarte intelegatoare si niciodata nu a fortat un copil sa faca mai mult decat poate sau sa ii puna in pericol viata si sanatatea.

Despre asta vorbesc...
Si noi jucam la sport baschet, volei, handbal, mai faceam si gimnastica si aerobica... de toate, cu masura si care sa asigure o dezvoltare armonioasa...

Stiu ca pentru ce vreau eu va mai trebui sa asteptam cateva generatii, dar ... poate cine stie... se va schimba ceva...

Probele de care spui nu trebuie sa fie atat de rigide... Un copil de media 10, ambitios, care nu vrea sa isi strice media din cauza orei de educatie fizica, isi va da duhul in sala numai ca sa nu isi strice media, cu pretul sanatatii, cum a fost si cazul lui ALice (care in final a avut media 9 la sport pe primul semestru pentru ca a alergat cu 10 sec mai incet decat ala care a luat nota 10 si pentru ca nu a reusit sa sara peste capra parca, la fel de bine ca ceilalti copii...

Ea isi doreste sa faca miscare, mai ales ca este si supraponderala, tocmai de aceea, desi are astm, nu am scos-o de tot de la sport, ci am reusit dupa muuuulte incercari sa conving profesorul sa faca numai probe mai usoare...

Deci... revin la parerea mea, daca scoala ar permite (pentru ca stiu ca in multe scoli abia de au destule sali de clasa, dar sa mai aiba si o sala de sport ca lumea), as baga in fiecare scoala cate 2-3 optionale pentru sport. Asa cum si la limbi straine sunt scoli in care ai de ales intre engleza- germana sau engleza-franceza sau mai stiu eu ce, la fel sa fie si pentru sport, in functie de ceea ce permite spatiul, baschet - dans sau fotbal - volei sau tot felul de combinatii...

Inca o data va spun ca imi pare rau ca am fost prost inteleasa...
Chiar daca am un copil care are alergie la praf si singurul sport la care are voie este inotul, nu inseamna ca vreau sa se excluda orele de educatie fizica, ci sa se inlocuiasca cu altceva mai flexibil si mai placut pentru copii, care sa nu fie perceput ca pe o corvoada si care sa fie sustinut tot de profesori de educatie fizica...

Asa cum nu inseamna ca daca copilul meu nu poate sa faca sport nu trebuie scoase orele de sport (ceea ce nici nu vroiam), nici nu inseamna ca daca tu esti o profesoara foarte buna de sport, toti profesorii de sport sunt la fel ras
Nanny
Postat: Wednesday, May 21, 2014 10:38 PM

Intrat: 3/2/2012
Postari: 2102
Locatia: Romania
Adriana..stai linistita! Eu te-am inteles perfect. Nici eu n-am fost o spotiva extraordinara...am fost ca si fetita ta!ras CU alergatul pauza...si saritul la capra, nici atat. Desi in barem eram de nota 6..in catolog aparea 9 sau 10! Ne straduiam cu totii...indiferent de performantele sportive ale fiecaruia. Nici acum nu pot sa alerg prea mult ( tot din cauza unui astm alergic mai mult) dar la inot nu ma las!! L-am practicat de mica la nivel mediu spre performanta. E singurul sport pe care il fac cu placere si care da rezultate extraordinare chiar si in cura de slabire.
Cat despre ceea ce doresti tu, eu cred ca se poate propune un proiect de lege prin care copiiilor care practica un sport ( tenis, fotbal, handbal, inot, dans sportiv..orice) in afara programului scolar ( si nu de performanta), sa li se elibereze o adeverinta de catre clubul sportiv unde activeaza, prin care sa se arate ca respectivul elev are activitate sportiva cu care poate luna o nota mai buna in caz ca nu se incadreaza in bareme.Un fel de punctaj...care poate fi echivalat in note. De asemenea, cei cu probleme ( dar probleme reale, nu contrafacute) astm, cardiaci, sau cei cu deficiente motorii minime sa fie indrumati sa mearga obligatoriu la kinetoterapie sau bazin de inot unde sa faca activitati fizice adecvate tipului de boala pe care o are. Probabil profesorii de ed. fizica din scoala unde este fetita ta, nu sunt asa de intelegatori! Dar cum spuneai si tu, nu toti sunt asa!
TatyKS
Postat: Thursday, May 22, 2014 8:45 AM

Intrat: 3/1/2006
Postari: 7513
Locatia: Ro
AdrianaC wrote:
Taty, imi pare rau daca nu m-am facut inteleasa...
NU vreau sa se renunte la miscare, vreau doar sa nu mai fie totul atat de strict (cel putin asa este in scoala copiilor mei...).

La ora lor trebuie ca toata lumea sa faca anumite lucruri, de exemplu alergare pana ii buseste sangele pe nas sau lesina (si nu exagerez, chiar asta s-a intamplat in clasa lui Alice), sau pana raman fara aer pentru ca fac o criza de astm... nu mai conteaza daca au scutire si nu au voie sa faca decat exercitii usoare...

Toata lumea trebuie sa sara capra si lada (sau cum s-o numi ea), nu conteaza ca asta inseamna ca un copil sa ajunga sa isi fractureze coloana si sa stea 1 semestru in ghips de la gat pana la brau (tot in clasa lui Alice se intampla) si exemplele pot continua.

Tu poate esti un exemplu de profesoara de educatie fizica pe care toti copiii si-ar dori sa il aiba. Si eu am avut o profesoara de educatie fizica extraordinara in clasa generala, care pe deasupra ne mai era si diriginta, si pe care o iubeam muult de tot ! La ea orele erau superbe si chiar daca existau si pe atunci astfel de probe, ea era foarte intelegatoare si niciodata nu a fortat un copil sa faca mai mult decat poate sau sa ii puna in pericol viata si sanatatea.

Despre asta vorbesc...
Si noi jucam la sport baschet, volei, handbal, mai faceam si gimnastica si aerobica... de toate, cu masura si care sa asigure o dezvoltare armonioasa...

Stiu ca pentru ce vreau eu va mai trebui sa asteptam cateva generatii, dar ... poate cine stie... se va schimba ceva...

Probele de care spui nu trebuie sa fie atat de rigide... Un copil de media 10, ambitios, care nu vrea sa isi strice media din cauza orei de educatie fizica, isi va da duhul in sala numai ca sa nu isi strice media, cu pretul sanatatii, cum a fost si cazul lui ALice (care in final a avut media 9 la sport pe primul semestru pentru ca a alergat cu 10 sec mai incet decat ala care a luat nota 10 si pentru ca nu a reusit sa sara peste capra parca, la fel de bine ca ceilalti copii...

Ea isi doreste sa faca miscare, mai ales ca este si supraponderala, tocmai de aceea, desi are astm, nu am scos-o de tot de la sport, ci am reusit dupa muuuulte incercari sa conving profesorul sa faca numai probe mai usoare...

Deci... revin la parerea mea, daca scoala ar permite (pentru ca stiu ca in multe scoli abia de au destule sali de clasa, dar sa mai aiba si o sala de sport ca lumea), as baga in fiecare scoala cate 2-3 optionale pentru sport. Asa cum si la limbi straine sunt scoli in care ai de ales intre engleza- germana sau engleza-franceza sau mai stiu eu ce, la fel sa fie si pentru sport, in functie de ceea ce permite spatiul, baschet - dans sau fotbal - volei sau tot felul de combinatii...

Inca o data va spun ca imi pare rau ca am fost prost inteleasa...
Chiar daca am un copil care are alergie la praf si singurul sport la care are voie este inotul, nu inseamna ca vreau sa se excluda orele de educatie fizica, ci sa se inlocuiasca cu altceva mai flexibil si mai placut pentru copii, care sa nu fie perceput ca pe o corvoada si care sa fie sustinut tot de profesori de educatie fizica...
Asa cum nu inseamna ca daca copilul meu nu poate sa faca sport nu trebuie scoase orele de sport (ceea ce nici nu vroiam), nici nu inseamna ca daca tu esti o profesoara foarte buna de sport, toti profesorii de sport sunt la fel ras

Incerc sa te inteleg dar asa ai scris tu ca noi sa intelegem ... sau poate noi nu stim sa citim dincolo de cuvinte Crazy !
Voi parintii, ar trebui sa vorbiti cu acest profesor si cu directorul scolii , daca chiar este atat de exigent .

Cred ca m-am exprimat cat se poate de clar ca nu poti generaliza si ca la toate materiile exista profesori nepregatiti, fara pasiune , fara metode pedagogice dar si profesori exceptionali care te faceau sa iubesti o materie, chiar daca nu erai atat de bun la ea.

Eu n-am zis ca sunt o profesoara foarte buna , dar eu sunt apropiata de copii si parintii lor, sunt mereu printre ei si incerc ii inteleg , sunt foarte apropiati de mine si aflu lucruri pe care colegii mei/parintii lor nu si-ar fi dorit sa le aflu ras .
Eu fac orele cu pasiune si profesionalism ... am cativa copii cu greutatea peste medie care nu puteau reusi sa faca mare lucru la orele mele ... dar usor usor cu multe incurajari din partea mea si a colegilor iubeau ora si se infoiau cand reuseau ceva mai greu.pupici
Ei stiau ca notarea la mine era in felul urmator : prezenta, participare activa la ora, disciplina si apoi performanta ".

Iar m-am lungit ! Cheek Kiss

Miscarea este sanatate , sanatatea este viata !

Va pup pe toate si ma bucur ca sunteti de acord cu mine Cheek Kiss !
bereea
Postat: Thursday, May 22, 2014 9:12 AM

Eu nu inteleg de ce copilul ar trebui sa exceleze - si sa termine cu media 10 - la toate materiile.Nu toti pot fi buni la sport sau la muzica sau la desen.De ce le impunem limite atat de inalte?Poate si acest lucru ii impinge la a nu le place.
kali
Postat: Thursday, May 22, 2014 9:15 AM

Nu mai stiu cum va fi insa pana acum, la admiterea in liceu, conta media celor 4 ani ( se facea o medie cu rezultatul de la ex. de capacitate ) iar pentru a intra intr-un colegiu cu prestigiu iti trebuie note maaaaari.
bereea
Postat: Thursday, May 22, 2014 9:17 AM

Examenul de admitere mi se parea mult mai corect.

La liceu aveam o fata grasuta in clasa (Kali tu o cunosti foarte bine) si se stresa intotdeauna la sport pentru ca era cea mai slaba din clasa.Abia reusea sa alerge 50 de metri si, sincer, cu greutatea ei nu avea ce cauta la pedagogic si nu inteleg cum a reusit sa treaca de probele eliminatorii. Facea scandal intotdeauna cand profesorul de sport ii punea note mici, iar pentru a-i demonstra cat de jos ii este nivelul o punea sa faca cu mine (care faceam performanta).Intotdeauna alergam mai incet sa o ajut sa tina ritmul cat de cat.Dar intotdeauna plangea si se se supara pentru ca la noi notele contau la repartitie.
kali
Postat: Thursday, May 22, 2014 9:20 AM

Nu stiu ce sa spun... copilul poate avea o zi proasta iar, pe langa asta, coruptia e in floare.
Iti spun sincer ca nu stiu exact cum stau lucrurile pentru ca ai mei inca sunt mici, insa cel mai corect este sa se ia in considerar doar materiile care vor face obiectul viitoarei specializari - vrei mate-info, atunci sa conteze doar notele la mate si info.
bereea
Postat: Thursday, May 22, 2014 9:25 AM

kali wrote:
Nu stiu ce sa spun... copilul poate avea o zi proasta iar, pe langa asta, coruptia e in floare.
Iti spun sincer ca nu stiu exact cum stau lucrurile pentru ca ai mei inca sunt mici, insa cel mai corect este sa se ia in considerar doar materiile care vor face obiectul viitoarei specializari - vrei mate-info, atunci sa conteze doar notele la mate si info.

Mi se pare corect!
Baiatul unei prietene este un elev de 10 la toate materiile de liceu pentru ca vrea sa prinda o bursa la o universitate din strainatate. Mi se pare absurd sa ai nevoie de 10 si la obiecte care nu-ti trebuie mai departe, dat fiind ca el se axeaza pe matematica - informatica unde este si olimpic pe tara.
AdrianaC
Postat: Thursday, May 22, 2014 12:28 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17387
bereea wrote:
Eu nu inteleg de ce copilul ar trebui sa exceleze - si sa termine cu media 10 - la toate materiile.Nu toti pot fi buni la sport sau la muzica sau la desen.De ce le impunem limite atat de inalte?Poate si acest lucru ii impinge la a nu le place.

Limitele nu sunt impuse de mine, ci de ei sau de societate...

Andrei de exemplu este foarte ambitios, si chiar daca nu l-am stresat niciodata cu notele, cum ia un -FB sau intre Bine si Foarte bine, este tragedie. Degeaba ii explic ca nimeni nu poate fi de 10 la toate materiile, ca el vrea sa fie cel mai bun din clasa...

Alice are materii care ii plac foarte mult si materii care ii plac mai putin sau deloc, dar invata si se straduieste sa ia note bune ca sa nu fie afectata la intrarea la liceu de performanta din clasele 5-8. Clasa a 5-a a terminat-o cu media generala 10. Sa vedem clasa a 6-a...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed